Bonfiglioli’nin üstün müşteri çözümleri

Moneta Yazı İşleri Yönetimi
Bonfiglioli’nin üstün müşteri çözümleri

Taşımacılık sektörü ürünleri imalatçısı olan I.DE s.r.l, tesislerinden bir bölümünün elektronik kontrolü için komple çözüm sunabilecek bir güç iletim uzmanı arıyordu. Çözüm için Bonfiglioli’ye danışan firma, projeyi geliştirecek en uygun ortağı buldu.

2019 yılında kurulan İtalyan şirket I.DE s.r.l, endüstriyel taşıma ve otomasyon sektöründe yirmi yılı aşkın deneyime sahip bir uzmanlar birliği temelinde kurulmuştur. Standart konveyör ünitelerinden kişiselleştirilmiş taşıma sistemlerine kadar çeşitlilik gösteren ürünler imal eden firma, paletleme işleminden önce ve sonra yedek parçaların taşınmasını yönetmek amacıyla uygun bir palet taşıma sistemini etkin şekilde çalıştırmasını sağlayan; dişli motoru redüktörlerinden elektroniğe kadar komple bir sistemin tedarik edilmesine ihtiyaç duydu. Talepleri için Bonfiglioli uzmanlığına başvuran I.DE s.r.l, hattın tamamını oluşturacak şekilde birleştirilmiş çeşitli makaralı konveyör modüllerinin işletilmesini içeren bir çözümle tanıştı.

Bonfiglioli çözümü

Müşterileriyle yakın iş birliğinde bulunan Bonfiglioli, hattın tamamını oluşturacak şekilde birleştirilmiş çeşitli makaralı konveyör modüllerinin işletilmesini içeren bir çözüm buldu. Çözümde her bir motor/dişli ünitesi/invertör grubu, mekanik bölüm için 10 makarayı ve elektriksel bölüm için 2 fotoseli kontrol eder. Bu bölümler, makaralı konveyör bandı boyunca paletlerin varlığını ve doğru ilerleyişini kontrol eder. Bonfiglioli’nin çözümünün önemli bir özelliği, entegre edilen I/O kartından faydalanarak IP65 invertörüne doğrudan bağlanabilmesidir. 

Fotosellerin durumu, her bir invertörün ağ üzerinde mevcut bit ethernet düğümü olduğu PROFINET haberleşmesi yoluyla PLC’ye iletilir. Bu döngüsel ve döngüsel olmayan veriler ile Ethernet tabanlı haberleşme sayesinde, gerçek zamanda tüm anomaliler kontrol edilerek motorun/dişli ünitesinin/invertörün işletim verileri izlenebilmektedir. Aynı durum, motorun akım soğurumu, yükün gerektirdiği tork ve güç iletim ünitesinin doğru kestirimci takibi için gerekli olan diğer değerler için de geçerlidir.

Elektriksel açıdan, elektrik tesisatı işlem saatlerinde bir düşüşle birlikte makine üzerindeki cihazların sayısı sınırlı olduğundan sistemin genel maliyetlerinde bir azaltma sağlamayı mümkün kılmıştır. Sorunlar durumunda elektronik parçalara erişimi kolaylaştırmak ve küçültülmüş boyutlar sağlamak amacıyla DGM Modular invertörünün montajı için duvara monteli bir çözüm seçilmiştir. Aynı zamanda, operatör invertör üzerindeki LED’i kontrol ederek her bir makara ünitesinin durumunu uzaktan izleyebilmektedir.

Bu sistem, bütünüyle gelecekte sistemin yerleşim düzenini değiştirmek veya boyutunu artırmak amacıyla son kullanıcının yukarıda açıklanan modülerlikten yararlanmasına imkan sağlayan 70 motor/dişli ünitesi/invertör grubundan oluşuyor. Sistemin işletmeye alım aşamasının tamamı süresince, Bonfiglioli Müşteri Uygulama Mühendisliği ekibi, DGM Modular elektronik parçasının doğru kurulumunun yanı sıra dişli motoru grubunun doğru boyutlandırılmasını ve seçimini sağlayarak I.DE s.r.l’nin teknik ofisi ile sinerji içinde çalışmıştır. Bunun yanı sıra, müşterinin yazılım mühendisleri, en iyi işletimsel uygulama dengesini oluşturmak amacıyla hem invertörü yöneten Bonfiglioli V PLUS DEC yazılımına hem de bu yazılımın iç işlevselliğine ilişkin olarak ayrıntılı şekilde eğitilmiştir.

Bu Makaleyi Paylaş
Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.
Yorum Yap