Connect with us

Konveyör Bantları

Konveyör bant sektörüne dair

Yayın Tarihi

on

Sizleri konveyör bant sektörünün dünü, bugünü ve yarını hakkında bilgilendirmek istiyorum. Bana bu imkanı tanıyan Konveyör Dergisi yönetimine teşekkürü bir borç bilirim. Meslekte 28. yılımı icra ediyorum. 1990 yılının sonlarında başlayan konveyör bant ile malzeme transferi ve güç aktarım sistemleri üzerine olan çalışmalarımı durmadan geliştirerek, araştırma yaparak devam ediyorum.

13 Mayıs 2013 tarihinde yaşanan Soma maden faciası sürecinde, o bünyede 10 yıldan fazla bir süre çalışmakta olan birisi olarak yıllarca eksikliğini hissettiğimiz İSG Yönetmelikleri’nin talimat ve yönergelerinin dünyada hakim olan kalite ve standartlarının; ülkemizin gelişen madencilik sektörü ve üretim kapasitesi artışlarına eş orantıda iyileştirmeler yapılması adına birçok tespit ve taleplerimiz oldu. Milat olarak nitelendirebileceğimiz o elim iş kazası yaşanana kadar olan süreç, sonrasının getirileri ve günümüzde çok kısa sürede hızla alınan aksiyonlar ile yerli konveyör bant imalatçı firmalarımız tarafından bugün, Alev Yürümez Konveyör Bant Tipi olan K SINIFI bantlar ülkemizde de üretilmektedir.

Günümüzde insan kaynaklı iş gücü kaybını en aza indirmek adına, özellikle ekonomik olarak dar bir boğazdan geçtiğimiz bu süreçte, konveyör bantlar daha da önem kazanmaktadır. Ham maddesi dünyada sadece 4 ülkeden karşılanabilen kauçuğun yüksek girdilere ulaşan maliyetleri nedeniyle yerli üretici birçok sıkıntı yaşamaktadır. Ülke olarak kalkınmanın yegane yolu üretmekten geçmektedir; yapılacak doğru planlamalar ile bu sıkıntıların önüne geçmemiz mümkün.

Şahsım adına geriye dönüp baktığımda; kaza sonrası hayatımın tamamı ve tüm kazancımı elde ettiğim konveyör bant sistemleri, benim hayatımın tam merkezinde yer alıyor.

“Dünyayı taşıyoruz hayatı kolaylaştırıyoruz” sloganı ile yazıma devam etmek istiyorum…

Günümüzde modernize olmaya endeksli entegre tesislerin kurulum proses sistemlerinin ana teması konveyör bantlar başta olmak üzere planlanır. Üretim kapasite gücü anlamında birincil faktör her zaman, iyi dizayn edilmiş ve işletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda hayata geçirilmiş konveyör projeleri olmuştur. Yapılan araştırmalar ve alınan üretim raporlarında pozitif artılar gözlemlenmiştir.

İş sağlığı ve güvenliği anlamında, güvenliği en üst seviyede tutarak tamamı döner ekipmanlardan oluşan konveyör bant sistemlerini güvenle çalışan makineler haline getirmek adına yapılan çalışmalar şunu gösteriyor: Her türlü mekanik ve elektromekanik yardımcı sistemlerin konveyör bant sistemlerine entegre edilmesi, bu ekipmanlardaki güvenlik zafiyetini en asgari seviyeye indirmektedir. Alınan her artı önlem uzuv kayıplı ağır yaralanmaların ve hatta ölümlü kaza ile sonuçlanan vakaların azalması anlamına gelmektedir.

 “Sağlıklı insan sağlıklı makine” sözü ile yazımı tamamlamak istiyorum…

Konveyör bant sistemlerine ömrünü adamış ve halihazırda adamaya devam eden biri olarak; önce insan sağlığı, sonra sağlıklı makine prensibinden yola çıkarak, çalışma hayatınızda konveyör bant sistemlerini sağlıklı günlerde kullanmanız dileğiyle…

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com