Connect with us

Konveyör Bileşenleri

Interroll’dan performans odaklı yeni akıllı palet taşıyıcı: SPM

Published

on

Malzeme taşıma çözümlerinin küresel çapta tanınan markalarından Interroll, piyasaya sunduğu akıllı palet taşıyıcısı SPM (Smart Palet Mover) ile sektöre inovatif bir çözüm sunuyor. Geniş ürün gamı ile e-ticaret, beyaz eşya, lojistik ve otomotiv gibi birçok sektöre uygun üretim yapan firma, geliştirdiği yeni ürün SPM ile üretim lojistikleri için performans artışı vadediyor.

WIN EURASIA Fuarı’nda röportaj gerçekleştirdiğimiz Interroll İş Geliştirme Direktörü Gilles Calvez ve Interroll Türkiye Satış Müdürü Sinan Doğru, iki uluslararası ödül kazanan yeni ürün SPM ile ilgili detayları dergimizle paylaşıyor. SPM, resmi piyasa lansmanı yapılmadan Red Dot 2021 Ürün Tasarımı Ödülü ve IFOY Ödülü’nü alıyor. 

Interroll hakkında genel bir bilgilendirme yapar mısınız?

Interroll 1959 yılında kurulmuştur ve şu an intralojistik sektörünün dünyadaki en geniş ürün gamına sahip firması olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Interroll’un, sistem entegratörü ve son kullanıcısı olarak dünya üzerinde 23 binden fazla müşterisi bulunuyor. 3 binden fazla çalışanı bulunan global firmamızın, toplam 34 ülkede satış ofisleri ve üretim tesisleri bulunuyor. 

Interroll’un Türkiye’deki faaliyetlerinden söz eder misiniz?

Interroll Türkiye’de 2011 yılında satış ve servis faaliyetlerine başladı. Türkiye’de önce konveyör ruloları ve motorlarla başlayan satışlarımız, geniş ürün gamımızdan dolayı e-ticaret, beyaz eşya, lojistik, otomotiv ve gıda gibi birçok sektöre sunduğumuz ürünler ile artarak devam etti. Ürünlerimiz arasında; konveyör ruloları, içten tahrikli 24 volt DC motorlar, 380 volt hijyenik asenkron ve senkron motorlar, modüler koli ve palet konveyörleri, dinamik kutu ve palet depolama sistemleri, saatteki ayırma kapasitesi 20 bin ürüne çıkabilen sorter gibi ürünler yer alıyor.

Biz 2011 yılında Türkiye’deki faaliyetlerimize başladığımızda bu ürünler Türkiye’de çok yeniydi ve henüz bilinmiyordu. Birçok firma konveyörünü ve rulosunu basit yöntemler ile kendi yapmaya çalışıyordu. Bu ürünlerin Interroll’de hazır ve çok daha fonksiyonel olduğunu gören firmalar; işçilik sorunu, tedarik sıkıntısı, akıllı konveyörlere olan ihtiyaç gibi nedenlerden dolayı bize yöneldiler. Üretim yapan bazı firmalar üretime verdikleri ağırlığı azaltarak, proje yönetimine yöneldi. Bu tarz projelerin artması da bizim referanslarımızı artırmış oldu. 

İki uluslararası ödül almaya hak kazanan SPM hakkında bilgi verir misiniz? SPM’nin temelindeki fikir nedir?

Interroll olarak, piyasada neyle karşılaşacağımızı görmek için sürekli pazar araştırmaları yapıyoruz. İmalat uygulamalarına genel bir bakışla yaklaşarak, makine ve robot hücrelerinde, makineye yakın bir bölümün palet akışında bir aksamın eksik olduğunu bulduk. Konu hakkında bilgi edinmeye karar verdik ve donanımın yanında yazılımı da içeren yeni ürün SPM’yi geliştirdik. Fazla maliyetli diğer uygulamalarla karşılaştırıldığında çok avantajlı olan bu çözümümüz, lazer kesme tezgâhları, bükme ve kaynak makineleri gibi üretim hatları olan son kullanıcılar için oldukça uygun. Son müşteriye saatte 10 ile 15 arasında palet çıktısı sağlamak üzere tasarlanan SPM, zemin yüz ölçümünün az olmasıyla da avantaj sağlıyor.

Yenilikçi bir uygulama olarak Almanya’da intralojistik sektörünün Oscar ödülleri olarak bilinen IFOY ödülünü kazanan SPM’nin, farklı uygulamalar için konfigürasyonları da mevcut. Ekipmanlar için özel yazılım geliştirdiğimiz SPM’yi, müşterilerimiz tercihlerine göre konfigürasyonlarını yaparak, istedikleri değişiklikleri gerçekleştirebiliyor.

SPM’nin kullanıcılara sağladığı avantajlar neler?

Günümüz endüstriyel şirketlerinde, daha fazla verim artışı için en büyük potansiyeli sunan şey modern üretim makinelerinin performansı değil, malzeme tedarikidir. Interroll olarak SPM ile endüstriyel üretimde çok sayıdaki uygulama gereksinimlerini karşılamak üzere esnek ve modüler bir palet yönetim sistemi olarak uyarlanabilen ödüllü bir çözümü piyasaya sürdük. Akıllı palet taşıyıcısının müşteri ve kullanıcı açısından yararları son derece etkileyici: Kullanıcılar artık kritik güvenliğe sahip alanlarda manuel olarak yapılan işlerden kaçınmak ve biriktirme, ayırma, sıralama ve taşıma işlemlerini doğru zamanda yürüterek palet iş akışını yönetmek için makine önünde iş süreçlerini otomatikleştirebilecekler. Böylelikle makine arıza sürelerinde gözle görülür bir iyileşme sağlanırken, makine üretim hücrelerinin yatırım getirisi de iyileştirilmiş oluyor. Bu da sadece makineye malzeme tedariki için maliyetli üretim kesintilerini ortadan kaldırmakla kalmıyor, aynı zamanda operasyon sırasında meydana gelebilecek kaza riskini de önlemiş oluyor. Bu sayede, manuel operasyona kıyasla yüzde 30’a varan verimlilik mümkün hale geliyor. 

Son dönemde hayata geçirilen projeler ve firmanın gelecek hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

E-ticaret gibi sektörlerde kapasite kullanımı çok önemli bir hale geldiği için bu firmalar yatırım yapma ihtiyacı duyuyor. Sektördeki bu gelişmeler de bizim sunduğumuz çözümlere olan talebi artırıyor. 2022 yılında hedefimiz e-ticaret ve lojistik sektöründe daha da yaygınlaşmak. Türkiye’de hayata geçirdiğimiz büyük projeler arasında birkaç sene önce devreye aldığımız saatte 15 bin koli ayırma kapasiteli olan İkitelli’deki Aras Kargo’nun transfer merkezi ve 10 bin koli/saat kapasiteli Trendyol için yaptığımız sorter bulunuyor. Bunun yanı sıra, şu an devreye alma çalışmalarımızın devam ettiği saatte 20 bin kapasiteli bir sorter sistemimiz de yer alıyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Konveyör Ekipmanları

Tahrik sistemlerinde dünya kalitesi, VEK mühendislik çözümleri ve bölgesel uzmanlığıyla güçleniyor

Published

on

Uzun yıllara dayanan sektör tecrübesi ışığında 2005 yılında kurulan VEK Verimli Endüstriyel Komponentler, yerli ve yabancı pek çok önemli markadan oluşan ürün yelpazesiyle elektrik motorları, redüktörler, inverterler ve test sistemlerinin satışını gerçekleştiriyor. VEK, 6’sı mühendis 15 çalışandan oluşan tecrübeli kadrosuyla önemli markaları tedarik etmenin yanı sıra, yerli bir firma olarak bölgesel uzmanlık ve mühendislik çözümleri sunuyor. Tahrik sistemlerindeki tecrübesiyle gıda, madencilik, tekstil, ulaşım ve beyaz eşya sektörleri başta olmak daha pek çok endüstrinin taleplerini karşılayan VEK, müşterilerinin ürünlerinde tasarım sürecinden başlayarak saha kullanımına kadar çözüm ortağı oluyor.

İmalat sanayinin yanında birçok endüstriyel tesise alçak ve orta gerilim standart ve özel tip elektrik motorları, hız kontrol cihazları ve motorlu redüktörleri ile satış öncesi ve sonrası hizmet veren VEK; alçak gerilim elektrik motorları konusunda WEG, AEMOT ve WAT-TEE elektrik motorlarının bayiliğini yürütüyor. 0.12 kw-1000 kW güç aralığında IE3-IE4 yüksek verim sınıfına sahip standart motorların yanı sıra, müşteri talepleri doğrultusunda özel mekanik konstrüksiyonda (özel mil, özel kapak) ve özel elektriksel tasarımda (özel gerilim/frekans, özel güç vb.) motorları da ürün yelpazesinde bulunduran firma, sektörün ihtiyaç duyduğu yüksek güç seviyelerinde alçak gerilim motor (90 kw-1000 kw) ve orta gerilim motorlar (3kv,6kv,10kv,13.8kv gerilim seviyesinde, 50.000 kW’a kadar güç seviyesinde) konusunda da hizmet veriyor. Firma bu kapsamda dünyanın lider üreticilerinden WEG ile yaptığı iş birliği kapsamında “engineered partner” olarak çözüm sunuyor. 

Elektrik motorlarında sahip olduğu tasarım, üretim, satış öncesi ve sonrası hizmet tecrübesiyle müşterilerinin rekabet gücünü artıran VEK, kullanıcılarının dünya pazarında yer almalarını sağlayabilmek için standart ve regülasyonların tarif ettiği enerji verimliliğine sahip, teknolojinin gerektirdiği yenilikleri bünyesinde barındıran, uygulamada motorun maruz kalacağı en zor şartlara uygun konstrüksiyona sahip ürünleri sunuyor. 

Tamamlanmış pek çok referans projede yer alan VEK’in portföyünde, alanında lider markalar yer alıyor:

WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon, KISTLER, KOSTAL, Danfoss, LS Electric, Yılmaz Redüktör.

Redüktör, elektrik motoru ve diğer güç aktarım ürün talepleriniz için aşağıdaki formu doldurunuz.

Continue Reading

Konveyör Bileşenleri

Interroll, birlikte çalışan sorunsuz bir çözüm olan yeni LCP AMR üst modülünü tanıttı

Published

on

Interroll, birlikte çalışan sorunsuz bir çözüm olan yeni LCP AMR üst modülünü tanıttı

Otonom malzeme taşıma konusunda sürekli artan talebe ayak uyduran Interroll, iki önde gelen mobil robot şirketi ile iş birliği yaparak, yeni LCP AMR üst modülü ürününü piyasaya sürdü.

LCP AMR Üst Modül teknolojisi ile Interroll, pazarda daha fazla devrim yaratmak için sınırları zorlama ve yeni robotik ürünler geliştirme konusundaki kararlılığını bir kez daha gösteriyor. Bu son teknoloji çözüm, Interroll’un kanıtlanmış Hafif Konveyör Platformu’nu (LCP) bir AMR ile birleştiriyor. Mevcut robotik pazarı 2027 yılına kadar yüzde 20’den fazla yıllık büyüme oranı (CAGR) ile değerlendiriliyor, bu da işbirlikçi robotlara yönelik artan bir talebi ve robotiğin lojistik gibi çeşitli alanlara entegrasyonunu gösteriyor.

Interroll’un modüler LCP platformunun bir parçasıdır olan LCP AMR Üst Modül konveyör modülü, hafif yüklerin AMR’de taşınmasını sağlıyor.

Sorunsuz bir arayüz sunan ve bu nedenle bir AMR entegre edildiğinde sorunsuz bir malzeme akışını garanti eden LCP AMR Üst Modülü ile son kullanıcı, eksiksiz bir çözüme, en üst düzeyde müşteri konforuna ve kolay bir entegrasyon sürecine sahip oluyor.

Yeni standartlar belirliyor

AMR’ler; malzeme taşıma, üretim, imalat ve mal taşımacılığı gibi alanlarda çeşitli uygulamalarda kullanılıyor. Robotlar tekrarlayan, zorlu veya tehlikeli kurulumlar için kullanılıyor ve farklı ortamlarda çalışabiliyor. Yeni çözümler çok hızlı bir şekilde entegre edilebiliyor ve herhangi bir sahada kolayca kurulabiliyor.

Yeni ürünle ilgili konuşan Interroll Ürün ve Teknoloji Başkan Yardımcısı Jens Struewing, “Yeni ürünümüz sektördeki zorlukları ele alma taahhüdümüzü yansıtıyor ve hızla gelişen bir ortamda çözümler sunma konusundaki kararlılığımıza örnek teşkil ediyor. Kuşkusuz, yeni LCP AMR Üst Modülümüz, faaliyet gösterdiğimiz robotik ortam için yeni standartlar belirleyecek” diyor.

Konuyla ilgili konuşan bir diğer isim olan MiR Pazarlama ve Strateji Başkan Yardımcısı Rasmus Smet Jensen, “Ürün güvenliği, standartlar ve kanıtlanmış teknolojiler, kalitenin önemli bir unsurudur ve her ürünün müşterilerin güvenebileceği bir mükemmellik seviyesini karşılamasını sağlar. Bu nedenle bu projede Interroll ile ortak olmaya karar verdik” diye ekliyor.

Interroll, birlikte çalışan sorunsuz bir çözüm olan yeni LCP AMR üst modülünü tanıttı-2

Verimlilik, çok yönlülük, üretkenlik

LCP AMR Üst Modülü, mal akışını sorunsuz bir şekilde yöneten bir konveyör modülüdür. Kullanıcılar sistemlerini büyütmek istediklerinde teslim süresi hızlıdır. LCP AMR Üst Modülü iki elemandan oluşur ve tüm modüler Hafif Konveyör Platformunun (LCP) bir parçasıdır. Interroll’un AMR’deki konveyör üst modülü, konveyörlerle uzun süreli birlikte çalışma deneyimi üzerine geliştirilmiştir ve Interroll’un LCP çözümünün bir parçasıdır.

Çözümle ilgili konuşan OMRON Avrupa EMEA Sistem Entegratörü Müdürü Daniel Rossek, “Bu işte Interroll ile iş ortaklığı yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. En son teknoloji ve uyarlanabilir yeteneklerle LCP AMR Üst Modülü, yeni verimlilik, çok yönlülük ve üretkenlik seviyelerine ulaşılmasına katkıda bulunacak” açıklamasında bulunuyor.

İleriye dönük olarak, Interroll, bu tür AMR çözümleriyle çalışan tüm robotik üreticileri ve sistem entegratörleri ile iş birliği yaparak müşterilerin başarısını artırmayı hedefliyor.

Interroll uzman servis ekibi olan Ömür Boyu Servis (GLS), sistem entegratörlerini ve son kullanıcıları ilk LCP AMR Üst Modül kurulumunda ve sistemin ömrü boyunca destekliyor.

 

Continue Reading

Konveyör Bileşenleri

Forbo’dan yeni Grip StarTM: Tek bir makine bandıyla iyi tutuş, hassas konumlandırma

Published

on

Forbo’dan yeni Grip Star

Mektup sınıflandırma makineleri için yeni bir Grip StarTM makine bandı geliştiren Forbo Hareket Sistemleri, başarıyla test ettiği ve kullandığı RR 12E-14 HC+ FSTR gri tip yeni düz bandıyla iyi kavrama ve hassas konumlandırmayı bir araya getiriyor. Daha güvenilir ve verimli işleme için ürünleri doğru anda kavrayan ve bırakan Grip StarTM düz bantlar, ürünleri dikkatli ve verimli bir şekilde taşıyor.

Kırılganlık ve çatlaklar gibi tipik olarak kauçukla ilişkilendirilen sorunları ortadan kaldıran Grip StarTM düz bantlar, özellikle kavrama ve hassas konumlandırma açısından mükemmel çözüm sunuyor. Geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılabilen yeni bant; çok amaçlı bir makine bandı olarak örneğin, çapraz kesiciler ve baskı sonrası uygulamalarda, hafif bir güç aktarım uygulamasında ya da konveyör bandı olarak ideal kullanım sunuyor.

Yeni bant, HC+ özellikleri açısından da etki- leyici yapısıyla öne çıkıyor. Forbo tarafından FLASH STARTM olarak adlandırılan bu düz kayışlar, statik elektrik birikimini önlemenin güvenilir bir yolunu sunuyor. Makinelerin ESD standartlarına göre tasarlanmasını kolaylaştıran bu bant; üretimdeki aksamalar, kirlenme, elektrik çarpmaları, elektronik bileşenlerde hasar gibi tipik sorunların yanı sıra, elektrostatik birikim ve kontrolsüz deşarjın neden olduğu yangın ve patlama riskini de önlüyor.

Continue Reading

Trendler

KONVEYÖR DERGİSİ sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et