Connect with us

Konveyör Bileşenleri

Interroll’dan performans odaklı yeni akıllı palet taşıyıcı: SPM

Yayın Tarihi

on

Malzeme taşıma çözümlerinin küresel çapta tanınan markalarından Interroll, piyasaya sunduğu akıllı palet taşıyıcısı SPM (Smart Palet Mover) ile sektöre inovatif bir çözüm sunuyor. Geniş ürün gamı ile e-ticaret, beyaz eşya, lojistik ve otomotiv gibi birçok sektöre uygun üretim yapan firma, geliştirdiği yeni ürün SPM ile üretim lojistikleri için performans artışı vadediyor.

WIN EURASIA Fuarı’nda röportaj gerçekleştirdiğimiz Interroll İş Geliştirme Direktörü Gilles Calvez ve Interroll Türkiye Satış Müdürü Sinan Doğru, iki uluslararası ödül kazanan yeni ürün SPM ile ilgili detayları dergimizle paylaşıyor. SPM, resmi piyasa lansmanı yapılmadan Red Dot 2021 Ürün Tasarımı Ödülü ve IFOY Ödülü’nü alıyor. 

Interroll hakkında genel bir bilgilendirme yapar mısınız?

Interroll 1959 yılında kurulmuştur ve şu an intralojistik sektörünün dünyadaki en geniş ürün gamına sahip firması olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Interroll’un, sistem entegratörü ve son kullanıcısı olarak dünya üzerinde 23 binden fazla müşterisi bulunuyor. 3 binden fazla çalışanı bulunan global firmamızın, toplam 34 ülkede satış ofisleri ve üretim tesisleri bulunuyor. 

Interroll’un Türkiye’deki faaliyetlerinden söz eder misiniz?

Interroll Türkiye’de 2011 yılında satış ve servis faaliyetlerine başladı. Türkiye’de önce konveyör ruloları ve motorlarla başlayan satışlarımız, geniş ürün gamımızdan dolayı e-ticaret, beyaz eşya, lojistik, otomotiv ve gıda gibi birçok sektöre sunduğumuz ürünler ile artarak devam etti. Ürünlerimiz arasında; konveyör ruloları, içten tahrikli 24 volt DC motorlar, 380 volt hijyenik asenkron ve senkron motorlar, modüler koli ve palet konveyörleri, dinamik kutu ve palet depolama sistemleri, saatteki ayırma kapasitesi 20 bin ürüne çıkabilen sorter gibi ürünler yer alıyor.

Biz 2011 yılında Türkiye’deki faaliyetlerimize başladığımızda bu ürünler Türkiye’de çok yeniydi ve henüz bilinmiyordu. Birçok firma konveyörünü ve rulosunu basit yöntemler ile kendi yapmaya çalışıyordu. Bu ürünlerin Interroll’de hazır ve çok daha fonksiyonel olduğunu gören firmalar; işçilik sorunu, tedarik sıkıntısı, akıllı konveyörlere olan ihtiyaç gibi nedenlerden dolayı bize yöneldiler. Üretim yapan bazı firmalar üretime verdikleri ağırlığı azaltarak, proje yönetimine yöneldi. Bu tarz projelerin artması da bizim referanslarımızı artırmış oldu. 

İki uluslararası ödül almaya hak kazanan SPM hakkında bilgi verir misiniz? SPM’nin temelindeki fikir nedir?

Interroll olarak, piyasada neyle karşılaşacağımızı görmek için sürekli pazar araştırmaları yapıyoruz. İmalat uygulamalarına genel bir bakışla yaklaşarak, makine ve robot hücrelerinde, makineye yakın bir bölümün palet akışında bir aksamın eksik olduğunu bulduk. Konu hakkında bilgi edinmeye karar verdik ve donanımın yanında yazılımı da içeren yeni ürün SPM’yi geliştirdik. Fazla maliyetli diğer uygulamalarla karşılaştırıldığında çok avantajlı olan bu çözümümüz, lazer kesme tezgâhları, bükme ve kaynak makineleri gibi üretim hatları olan son kullanıcılar için oldukça uygun. Son müşteriye saatte 10 ile 15 arasında palet çıktısı sağlamak üzere tasarlanan SPM, zemin yüz ölçümünün az olmasıyla da avantaj sağlıyor.

Yenilikçi bir uygulama olarak Almanya’da intralojistik sektörünün Oscar ödülleri olarak bilinen IFOY ödülünü kazanan SPM’nin, farklı uygulamalar için konfigürasyonları da mevcut. Ekipmanlar için özel yazılım geliştirdiğimiz SPM’yi, müşterilerimiz tercihlerine göre konfigürasyonlarını yaparak, istedikleri değişiklikleri gerçekleştirebiliyor.

SPM’nin kullanıcılara sağladığı avantajlar neler?

Günümüz endüstriyel şirketlerinde, daha fazla verim artışı için en büyük potansiyeli sunan şey modern üretim makinelerinin performansı değil, malzeme tedarikidir. Interroll olarak SPM ile endüstriyel üretimde çok sayıdaki uygulama gereksinimlerini karşılamak üzere esnek ve modüler bir palet yönetim sistemi olarak uyarlanabilen ödüllü bir çözümü piyasaya sürdük. Akıllı palet taşıyıcısının müşteri ve kullanıcı açısından yararları son derece etkileyici: Kullanıcılar artık kritik güvenliğe sahip alanlarda manuel olarak yapılan işlerden kaçınmak ve biriktirme, ayırma, sıralama ve taşıma işlemlerini doğru zamanda yürüterek palet iş akışını yönetmek için makine önünde iş süreçlerini otomatikleştirebilecekler. Böylelikle makine arıza sürelerinde gözle görülür bir iyileşme sağlanırken, makine üretim hücrelerinin yatırım getirisi de iyileştirilmiş oluyor. Bu da sadece makineye malzeme tedariki için maliyetli üretim kesintilerini ortadan kaldırmakla kalmıyor, aynı zamanda operasyon sırasında meydana gelebilecek kaza riskini de önlemiş oluyor. Bu sayede, manuel operasyona kıyasla yüzde 30’a varan verimlilik mümkün hale geliyor. 

Son dönemde hayata geçirilen projeler ve firmanın gelecek hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

E-ticaret gibi sektörlerde kapasite kullanımı çok önemli bir hale geldiği için bu firmalar yatırım yapma ihtiyacı duyuyor. Sektördeki bu gelişmeler de bizim sunduğumuz çözümlere olan talebi artırıyor. 2022 yılında hedefimiz e-ticaret ve lojistik sektöründe daha da yaygınlaşmak. Türkiye’de hayata geçirdiğimiz büyük projeler arasında birkaç sene önce devreye aldığımız saatte 15 bin koli ayırma kapasiteli olan İkitelli’deki Aras Kargo’nun transfer merkezi ve 10 bin koli/saat kapasiteli Trendyol için yaptığımız sorter bulunuyor. Bunun yanı sıra, şu an devreye alma çalışmalarımızın devam ettiği saatte 20 bin kapasiteli bir sorter sistemimiz de yer alıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Konveyör Bileşenleri

Flender’den mil-göbek bağlantıları için yeni seri Fastex

Yayın Tarihi

on

Flender, mil ve göbek bağlantısında kenetleme elemanlarıyla endüstriyel kaplinler alanındaki portföyünü genişletiyor. Fastex adlı yeni seri, sürtünmeli bağlantı ve buna bağlı verimli tork ve güç aktarımı sağlıyor.

Mil-göbek bağlantıları hemen hemen her endüstriyel uygulamada bulunur. Ağır hizmet tipinde, kompakt ve boşluksuz olan Fastex bağlama elemanları, yüksek servis kolaylığı ile karakterize edilir. Seri, geçiş anahtarı ile klasik bağlantıya ek olarak, uygulamanın özelliklerine bağlı olarak kullanıcıya avantajlar sağlayabilecek başka seçenekler de sunuyor. Miller ve göbekler için hızlı ve etkili bağlantı seçeneği, Flender kaplin portföyünün kombinasyon sayısını ve esnekliğini daha da artırıyor. Yumuşatılmış geçiş bağlantıları ile karşılaştırıldığında, sıkıştırma elemanları daha yüksek bir güç yoğunluğuna sahiptir ve torkların, eksenel kuvvetlerin ve eğilme momentlerinin güvenilir bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bu nedenle, kenetleme elemanları ve bağlantı bileşenleri daha kompakt biçimlerde boyutlandırılabilir. Bu şekilde, kamalı olmayan millerin kullanımının getirdiği malzeme tasarrufu ve kullanım kolaylığı, ekonomik verimliliği artırır.

Sıkıştırma elemanlarının basit tasarımı, hızlı montaj ve demontaj sağlar. Bir veya daha fazla konik baskı halkası, sıkıştırma vidaları kullanılarak konik manşona itilir. Ortaya çıkan radyal genleşme, temas yüzeylerinde içe ve dışa doğru radyal kuvvetler oluşturarak tork ve kuvvetlerin aktarılmasında yer alan parçalar arasında sürtünmeli kenetlenme sağlar. Bu prensip sayesinde kenetleme elemanları en basit mil-göbek bağlantılarından biridir. Kendinden merkezlenen veya kendi kendine merkezlenmeyen olabilen iç ve dış bağlama setleri arasında bir ayrım yapılır. Flender şu anda 10 farklı tipte iç kenetleme seti ve iki tip dış kenetleme seti sunuyor.

Yeni seriyle ilgili açıklamalarda bulunan Flender Kaplin Satış Müdürü André Artmann, “Yeni Fastex bağlantı elemanlarının piyasaya sürülmesiyle, endüstriyel tahrikler için en kapsamlı, entegre kaplinler ve bağlantı elemanları portföyüne sahip tedarikçi olarak itibarımızı pekiştiriyoruz. Müşterilerimiz, ekipmanları ve uygulamaları için en yüksek güvenilirlik ve kaliteyi talep ediyor. Fastex bağlantı elemanları da mil-göbek bağlantıları için Flender’in üstün kalitesini sunar” ifadelerini kullanıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Ekipmanları

Hızlı ve güvenli bir şekilde alet kullanmadan takılabilen CONEC konnektörler

Yayın Tarihi

on

Zamandan ve dolayısıyla maliyetlerden tasarruf etmek için endüstriyel kablolamada bakım kolaylığı ve kurulum hızı giderek daha önemli bir rol oynuyor. Geçmeli/sonlandırmalı üst kalıplanmış konnektörler, başka herhangi bir çalışma adımı veya alet gerekmeden; soketlere, sensörlere ve aktüatörlere hızlı ve kolay bir şekilde takılabiliyor. Güvenilir olan kompakt kilitleme sistemi, 6 kutuplu IP67 koruma sınıfına da uygun. CONEC halka konnektörler ve M8 boyutunda geçmeli/sonlandırmalı vidalı soketler, sinyal iletimi için standartlaştırılmış A ve B kodlamalarında mevcut.

Geçmeli konnektörler özellikle çok az kurulum alanı varsa, isteğe bağlı olarak açılı veya düz kablo çıkışı ile muadillerine çok iyi monte edilebilirken; bir ucunda M8x1 dişli olan varyantlar örneğin, kontrol panosundaki dişli soket üzerinde sıkıca monte edilebiliyor, diğer ucu geçmeli kilit ile montaj ve üretim hattında esnek bir şekilde kullanılabiliyor. Vidalı/geçmeli sonlandırmalı kombine CONEC soketleri hem kilitleme tiplerine sahip hem M8x1 dişli konnektörler hem de geçmeli sonlandırmalı konnektörler ile monte edilebiliyor. 8’e kadar farklı sayıda kutuplarda mevcut olan prizler ve hem ön hem de arka panel montajı için varyantlar bulunabiliyor.

Portföy, tel ve lehim pimi düz sonlandırma tiplerine ek olarak, SMT veya THR lehimleme yöntemleri için soketleri de içerirken; yalıtım gövdeleri 3-, 4-, 5- ve 8-kut. Çeşitli yüksekliklerde 4 farklı gövde tipi (2x ön, 2x arka panel montajı) seçilebiliyor. Düşük temas dirençlerine ve yüksek eşleşme döngülerine (>100) izin veren altın kaplamalı kontaklar da aynı derecede güvenilir ve dayanıklıdır. Günlük kullanımda bakım ve montaj sırasında aletsiz yaylı kilit sistemi zamandan ve dolayısıyla maliyetten büyük tasarruf sağlayabilir.

Avantajlar:

 • Aletsiz sabitleme
 • Hızlı güvenli kilitleme
 • Sınırlı kurulum alanı için kompakt tasarım
 • Açılı ve düz versiyonlar
 • IP67 eşleştirilmiş durumda

Uygulama alanları:

 • Otomasyon teknolojisi
 • Endüstriyel uygulama
 • Makine ve tesis mühendisliği
 • Konveyör teknolojisi
 • Kontrol teknolojisi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Ekipmanları

Ağır hizmet sektörlerinin özel teknik gereksinimleri, Gökışık güvencesinde

Yayın Tarihi

on

Uzun yıllara dayanan tecrübesiyle sunduğu geniş portföydeki konveyör bant lastiği çözümleriyle birçok sektöre maksimum kazanç sağlayan Gökışık, çeşitli kauçuk bileşenleri kullanarak ürettiği bant lastikleriyle ağır hizmet sektörlerindeki kullanıcıların özel teknik gereksinimlerine eksiksiz çözümler sunuyor.

Günümüzde en çok tercih edilen kauçuk konveyör bant lastikleri arasında, naylon atkı ve polyester çözgüden (EP) oluşan tekstil kordlu bant lastikleri yer alıyor. Ürünün güvenli ve düşük maliyetli taşıma amacına uygun olarak geliştirilen bu bantlar; tarım endüstrisi, çimento ve enerji santralleri, madenler ve taş ocakları, liman ve terminallerde kullanılıyor. Çeşitli kauçuk bileşenler kullanarak, bu sektörlerde faaliyet gösteren kullanıcıların özel teknik gereksinimlerine göre üretim yapan Gökışık, ağır hizmet sektörlerine eksiksiz çözümler sunuyor.

Gökışık’ın kauçuk yapısına göre ürettiği bant lastikleri:

 • Aşınmaya dayanıklı
 • Isı ve aleve dayanıklı
 • Yağ ve aside dayanıklı
 • Soğuğa dayanıklı

2017 yılında kurmuş olduğu konveyör bant lastiği stok sahası ve bant ekleme-tamir-bakım ekibi ile sektör gereksinimlerini karşılayan Gökışık, 35 yıla yakın tecrübesi ve alanında uzman personeliyle bant çözümlerinin yanı sıra; kırma – eleme tesis ekipmanları, yeraltı maden ekipmanları, hırdavat ve iş güvenliği ekipmanları ve konkasör makineleri gibi grupları barındıran geniş ürün portföyü ile faaliyetlerini sürdürüyor. Tekstil kordlu kauçuk bant lastiği üretimine 2019 yılında alanında tam donanımlı kalite kontrol laboratuvarı ile başlayan firma, madencilik ve agrega sektörlerinde geçerli olan ve ağır hizmet şartlarında kullanım uygunluğunu belirleyen TSE EN ISO 14890 standardı ürün kalite belgesi ile üretim yapıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com