Interroll’dan performans odaklı yeni akıllı palet taşıyıcı: SPM

Moneta Yazı İşleri Yönetimi
Interroll’dan performans odaklı yeni akıllı palet taşıyıcı: SPM

Malzeme taşıma çözümlerinin küresel çapta tanınan markalarından Interroll, piyasaya sunduğu akıllı palet taşıyıcısı SPM (Smart Palet Mover) ile sektöre inovatif bir çözüm sunuyor. Geniş ürün gamı ile e-ticaret, beyaz eşya, lojistik ve otomotiv gibi birçok sektöre uygun üretim yapan firma, geliştirdiği yeni ürün SPM ile üretim lojistikleri için performans artışı vadediyor.

WIN EURASIA Fuarı’nda röportaj gerçekleştirdiğimiz Interroll İş Geliştirme Direktörü Gilles Calvez ve Interroll Türkiye Satış Müdürü Sinan Doğru, iki uluslararası ödül kazanan yeni ürün SPM ile ilgili detayları dergimizle paylaşıyor. SPM, resmi piyasa lansmanı yapılmadan Red Dot 2021 Ürün Tasarımı Ödülü ve IFOY Ödülü’nü alıyor. 

Interroll hakkında genel bir bilgilendirme yapar mısınız?

Interroll 1959 yılında kurulmuştur ve şu an intralojistik sektörünün dünyadaki en geniş ürün gamına sahip firması olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Interroll’un, sistem entegratörü ve son kullanıcısı olarak dünya üzerinde 23 binden fazla müşterisi bulunuyor. 3 binden fazla çalışanı bulunan global firmamızın, toplam 34 ülkede satış ofisleri ve üretim tesisleri bulunuyor. 

Interroll’un Türkiye’deki faaliyetlerinden söz eder misiniz?

Interroll Türkiye’de 2011 yılında satış ve servis faaliyetlerine başladı. Türkiye’de önce konveyör ruloları ve motorlarla başlayan satışlarımız, geniş ürün gamımızdan dolayı e-ticaret, beyaz eşya, lojistik, otomotiv ve gıda gibi birçok sektöre sunduğumuz ürünler ile artarak devam etti. Ürünlerimiz arasında; konveyör ruloları, içten tahrikli 24 volt DC motorlar, 380 volt hijyenik asenkron ve senkron motorlar, modüler koli ve palet konveyörleri, dinamik kutu ve palet depolama sistemleri, saatteki ayırma kapasitesi 20 bin ürüne çıkabilen sorter gibi ürünler yer alıyor.

Biz 2011 yılında Türkiye’deki faaliyetlerimize başladığımızda bu ürünler Türkiye’de çok yeniydi ve henüz bilinmiyordu. Birçok firma konveyörünü ve rulosunu basit yöntemler ile kendi yapmaya çalışıyordu. Bu ürünlerin Interroll’de hazır ve çok daha fonksiyonel olduğunu gören firmalar; işçilik sorunu, tedarik sıkıntısı, akıllı konveyörlere olan ihtiyaç gibi nedenlerden dolayı bize yöneldiler. Üretim yapan bazı firmalar üretime verdikleri ağırlığı azaltarak, proje yönetimine yöneldi. Bu tarz projelerin artması da bizim referanslarımızı artırmış oldu. 

İki uluslararası ödül almaya hak kazanan SPM hakkında bilgi verir misiniz? SPM’nin temelindeki fikir nedir?

Interroll olarak, piyasada neyle karşılaşacağımızı görmek için sürekli pazar araştırmaları yapıyoruz. İmalat uygulamalarına genel bir bakışla yaklaşarak, makine ve robot hücrelerinde, makineye yakın bir bölümün palet akışında bir aksamın eksik olduğunu bulduk. Konu hakkında bilgi edinmeye karar verdik ve donanımın yanında yazılımı da içeren yeni ürün SPM’yi geliştirdik. Fazla maliyetli diğer uygulamalarla karşılaştırıldığında çok avantajlı olan bu çözümümüz, lazer kesme tezgâhları, bükme ve kaynak makineleri gibi üretim hatları olan son kullanıcılar için oldukça uygun. Son müşteriye saatte 10 ile 15 arasında palet çıktısı sağlamak üzere tasarlanan SPM, zemin yüz ölçümünün az olmasıyla da avantaj sağlıyor.

Yenilikçi bir uygulama olarak Almanya’da intralojistik sektörünün Oscar ödülleri olarak bilinen IFOY ödülünü kazanan SPM’nin, farklı uygulamalar için konfigürasyonları da mevcut. Ekipmanlar için özel yazılım geliştirdiğimiz SPM’yi, müşterilerimiz tercihlerine göre konfigürasyonlarını yaparak, istedikleri değişiklikleri gerçekleştirebiliyor.

SPM’nin kullanıcılara sağladığı avantajlar neler?

Günümüz endüstriyel şirketlerinde, daha fazla verim artışı için en büyük potansiyeli sunan şey modern üretim makinelerinin performansı değil, malzeme tedarikidir. Interroll olarak SPM ile endüstriyel üretimde çok sayıdaki uygulama gereksinimlerini karşılamak üzere esnek ve modüler bir palet yönetim sistemi olarak uyarlanabilen ödüllü bir çözümü piyasaya sürdük. Akıllı palet taşıyıcısının müşteri ve kullanıcı açısından yararları son derece etkileyici: Kullanıcılar artık kritik güvenliğe sahip alanlarda manuel olarak yapılan işlerden kaçınmak ve biriktirme, ayırma, sıralama ve taşıma işlemlerini doğru zamanda yürüterek palet iş akışını yönetmek için makine önünde iş süreçlerini otomatikleştirebilecekler. Böylelikle makine arıza sürelerinde gözle görülür bir iyileşme sağlanırken, makine üretim hücrelerinin yatırım getirisi de iyileştirilmiş oluyor. Bu da sadece makineye malzeme tedariki için maliyetli üretim kesintilerini ortadan kaldırmakla kalmıyor, aynı zamanda operasyon sırasında meydana gelebilecek kaza riskini de önlemiş oluyor. Bu sayede, manuel operasyona kıyasla yüzde 30’a varan verimlilik mümkün hale geliyor. 

Son dönemde hayata geçirilen projeler ve firmanın gelecek hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

E-ticaret gibi sektörlerde kapasite kullanımı çok önemli bir hale geldiği için bu firmalar yatırım yapma ihtiyacı duyuyor. Sektördeki bu gelişmeler de bizim sunduğumuz çözümlere olan talebi artırıyor. 2022 yılında hedefimiz e-ticaret ve lojistik sektöründe daha da yaygınlaşmak. Türkiye’de hayata geçirdiğimiz büyük projeler arasında birkaç sene önce devreye aldığımız saatte 15 bin koli ayırma kapasiteli olan İkitelli’deki Aras Kargo’nun transfer merkezi ve 10 bin koli/saat kapasiteli Trendyol için yaptığımız sorter bulunuyor. Bunun yanı sıra, şu an devreye alma çalışmalarımızın devam ettiği saatte 20 bin kapasiteli bir sorter sistemimiz de yer alıyor.

Bu Makaleyi Paylaş
Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.
Yorum Yap