Connect with us

Konveyörler

Gıda sınıfı konveyör bantlarında doğru seçimin önemi

Yayın Tarihi

on

Gıda sınıfı konveyör bantları, sıhhi konveyör sistemlerinin çok önemli bir parçasını oluşturuyor.

Gıda işleme tesislerinde konveyör arayışı ortaya çıktığında, konveyör bandının özelliklerinin taşınacak ürünler ile uyumlu olması önem kazanmaktadır.

İyi bir konveyör üreticisi ile çalışmak önemlidir. Bunu yaparken, duruma özel uygulama gözden geçirilmeli ve sıhhi konveyörün kullanım şekli, nakil hattında kullanım konumu belirlenmelidir. Sıhhi hatta taşımayı gerçekleştirecek gıda sınıfı konveyör sisteminin birkaç önemli soruyu cevaplaması gerekir:

Hangi ürünleri taşıyacaksınız?

  • Ürünlerin sıcaklığı nedir?
  • Ürün özellikleri nelerdir? (kuru, ıslak, yapışkan, aşındırıcı, gevrek)
  • Konveyör sisteminin ne sıklıkla temizlenmesi gerekecek?
  • Temizlik sırasında hangi kimyasallar kullanılacak?

Konveyör üzerinde taşınacak ürünler, konveyör sistemi için ideal gıda sınıfı konveyör bandının seçilmesinde büyük rol oynar. Örneğin, tesisin yapışkan olabilecek yiyecekleri işlediğini varsayalım. Bazı konveyör bantları, ürünü transfer noktasında serbest bırakmak için daha uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.

Benzer şekilde, şeker veya mısır unu gibi aşındırıcı bileşenler, kaba veya grenli gıdalara dayanıklı olacak şekilde imal edilmeyen gıda sınıfı kayışları aşındırabilir ve bozabilir. Ancak bu tür zorlu ürünler için özel olarak oluşturulmuş konveyör bantları vardır.

Kötü bir konveyör bant seçimi yapmanın sonuçları arasında bant kopmaları, planlanmamış arızalar, verim düşmesi, maliyet artışı, malzeme bozulması ve kontaminasyon sayılabilir.

Konveyör üreticisi, güvenilir bir uzmanlığa sahip olmalıdır: Bu sayede konveyörün kurulumdan çalıştırılmasına kadar her aşamada rahatlıkla danışmak mümkün olabilir. Ürün, her zaman birinci plandadır, sıhhi konveyör ihtiyaçları, konveyör imalatçılarıyla konuşulurken göz önünde bulundurulmalıdır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com