Connect with us

Madencilik

Tsubaki, maden işletmelerindeki malzeme birikmesini önlüyor

Yayın Tarihi

on

Tsubaki, geliştirdiği şaft bağlantılı fren kilitli tekniği ile maden işletmelerindeki malzeme birikmesinin önüne geçiyor. Girişi labirent conta ile geliştirilen Tsubaki’nin bu tasarımı, daha uzun ömürlü çalışmaya katkıda bulunan silindirleri de içeriyor. Tasarımda bulunan fren kilidi, operasyonel verimliliği artırmanın yanı sıra daha düşük satın alma maliyeti de sağlıyor.

Konveyörün serbest dönüş hareketi, duraklamalarda personele, özellikle kayış yüklü olduğunda ise makine ve malzemeye ciddi zarar verebiliyor. Daha önce geri tepmeyi önlemek için sistemine mandallı frenler kuran bir maden işletmecisi, dişlerin eğimi nedeniyle frenlemenin anında gerçekleşmediğini ve her duraklamada geri tepmeye neden olan bir gecikme oluştuğunu fark etti. Bu geri tepmenin malzemeyi bozduğu ve konveyör üzerinde yığılmalara yol açtığı tespit edildi. Bu da onarım ve bakımı zaman kaybına neden olan kayış bağlama gibi sorunlara neden oluyordu. Araştırma ve çözüm önerisi için Tsubaki’nin mühendislerine başvuran maden işletmecisi, Tsubaki ürününün geri tepmeyi ortadan kaldıracağına, bakım sürelerinin azalacağına ve uzun vadeli maliyet tasarrufu gibi ek faydalar sunacağına karar verdi.

Tsubaki ürününün fren tasarımı, yüksek durdurma torkunun yanı sıra yaklaşık 1.000.000 Nm’ye kadar aşırı torku tutuyor. Bu, neredeyse tüm konveyör uygulamalarında anında durma sağlayarak, herhangi bir tipte geri tepmeyi ve malzeme yığılmasını önlüyor, bakım süresini önemli ölçüde azaltıyor ve tesis verimliliğini artırıyor. Devrilmeyen kamlar, aşırı yüklense bile geri çalışmayı önleyerek ek bir güvenlik katmanı sağlıyor.

Ürün hakkında açıklamalarda bulunan Tsubakimoto Europe BV Satış ve Pazarlama Direktörü Jake Yamamoto, “BS-F frenleri yalnızca daha güvenli bir tasarım sağlayıp makinelerin korunmasını sağlamak için değil, aynı zamanda konveyör bandının durması durumundaki herhangi bir geri tepmeyi ortadan kaldırmak için de tasarlanmıştır” dedi. Ürünün maden işletmecisinin yaşadığı bakım zorluklarına neden olan ve operasyonel verimliliği azaltan malzeme yığılması sorununu çözdüğünü vurgulayan Yamamoto, “Şantiye incelememizden elde edilen yığılma kaynaklı arıza sürelerinin azaltılması yanında, maden işletmecisine yağlamada ve genel duraklamada geçen süreleri azaltma, değiştirme aralıklarını uzatma yoluyla verimliliği artırma anlamında da fayda sağlayacağını tahmin ediyorduk” diye konuştu.

Zorlu ortamlara birçok avantaj

Zorlu madencilik koşulları, toz ve kum mekanizmaları tıkayabilir ve mekanik cihazların hızla bozulmasına neden olabilir. Üründe bu ayrıntı da düşünülerek, fren kilitlerinin yağlama portuna toz veya su girişini önleyen bir labirent conta eklendi. Aynı zamanda sıcaklığa göre ayarlaması yapılmış gres içeren otomatik yağlamalı bir modül oluştururken, Sistem verimli çalışmayı sürdürmeyi destekliyor ve yılda yalnızca bir kez gereken yeniden yağlama ile bakım gereksinimlerini de azaltıyor.

Konveyör üzerindeki geçiş koşulları sırasında BS-F’nin entegre makaraları, aynı kafes içindeki şaftların yanında çalışıyor. Bu tasarım, daha düşük dönüş hızı ve sabit yağlama akışı ile birleştiğinde, şaftlarda ve yatakta aşınmayı azaltıyor. Daha düşük hızda çalışma daha düşük çalışma sıcaklıklarını beraberinde getiriyor. Bu da kullanım ömrünü uzatıp, sermaye maliyetini düşürüyor ve bakım ve değiştirmeye ayrılan süreyi kısaltıyor.

BS-F fren milinin yüksek tork kapasitesi, benzer sıkıştırılmış silindir tasarımlarında da daha küçük fren kullanılmasına olanak tanıyor. Bu tasarım yönü, herhangi bir değişiklik gerektirmeden, mevcut konveyör sistemlerinin güçlendirilmesi bakımından avantaj oluşturuyor. Dar genişlikteki i-beam, herhangi bir değişiklik gerektirmeden hemen hemen tüm mevcut konveyör yapılarına uyuyor ve kompakt boyutu aynı zamanda daha hızlı ve kolay kurulumu da beraberinde getiriyor. Kompakt boyutlar, birleştirme işleminin diğer cihazlara göre daha sessiz biçimde gerçekleştirilmesine olanak tanıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: KONVEYÖR DERGİSİ Madencilik -

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com