Connect with us

Madencilik

Maden ve taş ocağı konveyörlerinde hizmet ömrü 20 kata kadar nasıl çıkarıldı?

Yayın Tarihi

on

NSK kapsamlı problem çözme yeteneklerini ve deneyimini sunarak maden ve taş ocaklarında köklü bir sorunun çözülmesini sağladı. Madenlerin sert ortamlarında çalışan bir çok konveyörde kafa, kuyruk, sürücü ve gergi kasnağı üzerindeki rulmanlar erken bozuluyor. Bu sorunun aşılmasını yıllardır zorlaştıran çeşitli nedenler vardı, ancak NSK’nın geliştirdiği çözüm sayesinde hiçbir gereksinimden ödün vermeden hizmet ömrünü 20 kata kadar çıkarmak mümkün hale geldi.

Maden ve taş ocağı konveyörlerindeki kafa, kuyruk, sürücü ve gergi kasnaklarında önemli bir husus olan erişilebilirliği sağlamak için genellikle açık rulmanlar kullanır. Ancak bu rulmanların kısa hizmet ömrü operasyonların çalışma süresi bakımından sıklıkla sorunlara neden oluyor.

Yaygın bir sorun

Avustralya’da madencilik ülke ekonomisinin temel direklerinden biridir. Bu nedenle, arıza süreleri ve maliyetli onarımlar net karlılık üzerinde tehlike oluşturmaktadır. Dünyanın diğer birçok bölgesinde olduğu gibi Avustralya’daki madencilik şirketleri de gergi kasnağı rulmanlarındaki arızalar nedeniyle pahalı bakımlar ve uzun süreli konveyör arızaları gibi sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu rulmanlarda genelde yatak keçelerine ve açık rulmanlara sert parçacık (kir, toz) ve su girişi gibi sorunlar meydana gelmektedir.

Yeni çözümler sayesinde yalıtım seviyesi artarken önemli kullanıcı gereklilikleri de unutulmamalıdır. Bunlardan biri de hızlı montajdır. Sektördeki standart bir prosedür olarak, her oynak makaralı rulman bir konik manşona hızla ve kolayca kayar. Bunun aksine, normal silindirik yüzeylerde düzgün bir sıkı geçme oluşturulabilmesi için monte edilen rulmanların ısıtılıp soğutulması gerekir. Bu işlem de daha fazla zaman ve özel ekipmanlar gerektirir.

Konik delikli rulmanlar ve bunlara uygun adaptör manşonları ise daha hızlı ve yerinde çözümler sunar. Adaptör manşonu, konveyör bandı makara şaftının ucundan geçen silindirik bir deliğe sahiptir ve manşonun dış çapı da rulman deliğine uygun konik özelliktedir. Adaptör manşonunun ucunda dişler bulunmaktadır ve buraya bir somun uygulanarak rulman koniğe doğru itilir.

Oynak makaralı rulmanın konik yüzeye ne kadar itilmesi gerektiğini anlamak için bakım uzmanları rulmanın iç aralığını kontrol etmek için bir kalınlık mastarı kullanır. Bu strateji sayesinde rulmanı konik manşonda gereğinden fazla yukarı iterek iç boşluğun çokça azalmasına neden olabilecek aşırı kuvvet de uygulanmamış olur.

Değişimin başlangıcı

Maden ve taş ocağı konveyörü gibi uygulamalarda kullanılan açık oynak makaralı rulmanlar için biçilen tahmini ömür göreli olarak kısadır ve genelde sadece birkaç aydır. Ancak daha iyi bir çözüm bulunamadığı için bu kabul edilemez durum uzun yıllar boyunca devam etti.

NSK Avustralya ve distribütörü ülke çapındaki büyük madencilik şirketleriyle yakın bir çalışma yürütüp arızalar arasındaki ortalama sürenin (MTBF) 6 aya kadar düştüğü arızalı konveyör kasnağı konumlarında birçok test yapmaya başlayarak bu konuyla ilgili değişimin ilk adımlarını 2012-13’te attı.

NSK, son derece etkili keçe tasarımının yanı sıra eşsiz ve uzun ömürlü rulman malzemesi sayesinde oldukça uzun hizmet ömrü sunabilecek keçeli oynak makaralı rulmanlar geliştirmeye başladı. Ancak karşılaşılan önemli zorluklardan biri nihai radyal boşluk ölçümü ihtiyacının karşılanmasıydı. Geçmişte kalınlık mastarları yalnızca açık rulmanlar sayesinde erişim sahibi olabiliyordu. Geleneksel keçeli rulmanların kullanılması bu kritik işlemin yapılmasını önlüyordu.

Bazı rulman üreticileri bu sorunu çözmek için standart keçeli oynak makaralı rulmanlar (konik delikli) ve bir dizi dönüşüm tablosu sundu. Bu tablolar, eksenel itme mesafesi miktarı ve hidrolik somun yağ pompası basıncı ile iç boşluğun ne kadar küçüldüğü arasında korelasyon sağlıyor. Ancak bu teorik bir hesaplamadır ve %100 kesinlik sunmamakla birlikte montaj sırasında hatalara da yol açabilmektedir.

Bambaşka bir konsept

NSK bu yaklaşımı geliştirmek için sökülebilir keçeler üreterek dünyada çapında bir ilke imza attı. Bu konseptin merkezinde bir halkaya/tutucuya monte edilen ve tamamen sökülebilir olan (cıvatalarla) bir keçe bulunuyor. Bu sayede kalınlık mastarları kullanarak yapılan boşluk ölçümleri (son kullanıcının devreye alma sırasında gres seçimi, paketleme ve gerekirse yeniden gresleme yeteneği) için erişim sağlanır. NSK tasarımı ısıyla daraltma ekipmanları gerektirmez ve ISO standardı olan konik adaptör manşonları ve kilit somunlar kullanmaya devam ederek mevcut çözümler arasında değişim yapılabilmesini sağlar.

Daha da önemlisi, sökülebilir keçeler eklenmesine rağmen ISO’nun belirlediği sınır genişliği boyutunda hiçbir uzama olmaz ve dolayısıyla standart rulman yataklarının kullanımına devam edilebilir. NSK bu sonucu kendi özel ve bağımsız bir şekilde sertifikalandırılmış olan Hi-TF/Super-TF rulman malzemesini kullanıp keçenin tasarım kısıtlarını azaltarak elde etti. Bu malzeme, standart açık rulmanlara kıyasla yük değerini %10’a kadar artırarak (büyüklüğe bağlı olarak) çözüme aynı boyutlar içinde erişebilmeyi sağlıyor. Madencilik şirketleri böylece mevcut açık rulmanlarını NSK‘nın çözümüyle hızla ve kolayca değiştirebilecektir. Yeni yatak da gerekmemektedir.

Hi-TF ve Super-TF rulman malzemesinin geleneksel rulman malzemesine göre temiz yağla çalıştığında iki kat ve kirli yağla çalıştığında ise 10 kat daha fazla hizmet ömrü sağladığını da hatırlatmakta fayda var.

NSK’nın çözümü ayrıca, 100°C’ye kadar çalışabilen kanıtlanmış ağır hizmet tipi nitril(HNBR) keçe teknolojisinin yanı sıra yaylı dudak teknolojisiyle standart sektör konseptlerine göre %30 daha fazla etkili sızdırmazlık özelliği sunar. Bu tasarım sayesinde kirleticilere karşı koruma ve uzun hizmet ömrü sağlanıyor.

10 yıla kadar hizmet ömrü

NSK Avustralya tarafından 2012-13 yıllarında maden konveyörlerine takılan deneme niteliğindeki oynak makaralı rulmanların bazıları bugün hala sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Ancak NSK bir takımı (mükemmel bir şekilde çalışmasına rağmen) iki yıl sonra çıkararak X ışını yorgunluk analizi için şirketin Japonya’daki Ar-Ge Merkezine gönderdi. Elde edilen sonuçlara göre sekiz yıllık ömrü kalmıştı. Dolayısıyla, geçen hizmet ömrü de göz ününde bulundurulduğunda NSK 10 yıllık hizmet ömrünün mümkün olduğunu gösterdi. Bu süre madencilik ve taş ocağı sektöründeki konveyör uygulamalarında geçmişte tanık olunan süreleri fazlasıyla aşıyor.

NSK Avustralya o tarihten beri ülkenin madencilik sektörüne 1600 adet sökülebilir keçe teknolojisine sahip uzun ömürlü oynak makaralı rulman tedarik etti. Delik çapı 120 – 440 mm arasında değişen standart boylardaki tüm bir seri Avrupa da dahil olmak üzere tüm dünya çapında sunulmaktadır. Örneğin İskandinav ülkelerinde bazı montajlar şimdiden yapılmış durumda.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Madencilik

Bonfiglioli’den madencilik sektöründe pazar rekabetçiliğini artıran çözüm

Yayın Tarihi

on

Madencilik ve çimento sektörünün önemli markaları arasında yer alan FLSmidth, pazar rekabetçiliğini artırmak için faydalı bir çözüm arıyordu. Çevresel sürdürülebilirlik ve sürekli performans iyileştirmesi hedefleriyle madencilik ve çimento sektöründe kilit rol oynayan Danimarkalı firma FLSmidth, çözüme Bonfiglioli ile ulaştı.

Madencilik ve çimento endüstrilerine yenilikçi mühendislik çözümleri, ekipmanlar ve hizmetler sağlanmasını küresel odağına alan FLSmidth’in ürün yelpazesi; çıkarma sürecinden sedimantasyon ve depolama süreçlerine kadar üretimin tüm aşamalarında nihai kullanıcının desteklenmesini sağlıyor. Verimliliğini iyileştirmek ve maliyetlerini azaltmak amacıyla tasarlanan çöktürme tankları uygulamasında pazar rekabetçiliğini artırmak için faydalı bir çözüm arayan FLSmidth, çözümü Bonfiglioli’de buldu. Redüktör üretiminde öncü bir marka olan Bonfiglioli, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak isteğe göre uyarlanmış yanıtlar sunma becerilerinin yanı sıra, üstün teknik bilgi ve ileri teknolojileri garanti eden çözümleriyle; FLSmidth’in Şili’de yer alan bir bakır madenindeki çöktürme tankı sıyırma tahriki için Bonfiglioli Planetary 300 Serisi ile eşsiz bir çözüm sundu.

Bonfiglioli’nin çözümüyle ilgili konuşan FLSmidth yetkilisi, ​​​​“Ortağımız Bonfiglioli ile birlikte bu projeye girmek hem çevresel açıdan hem de masrafların kısılması açısından uygulamalarımızı ve imalat süreçlerimizi daha da sürdürülebilir hale getirme hedefiyle kendimizi bir kez daha teste sokmamıza imkan sağlamıştır. Bu sayede, müşterilerimize herhangi bir madencilik projesi için uygun bir anahtar teslim çözüm sunabiliyoruz” dedi.

Bonfiglioli Planetary 300 Serisi

Yüksek enerji yoğunluğu ve kompakt yapısı ile sıyırma tahriki uygulaması için doğru bir seçim olan Bonfiglioli’nin Planetary 300 Serisi, bu özellikleriyle redüktörün modülerliği çıkış hızı 1 Rpm’nin altında olan buna benzer makineler için temel olan yüksek orana ulaşmayı mümkün kılar. Çözüm, birincil olan elektrik motorlu küçük bir redüktör ve ikincil olan çöktürme tanklarının sıyırıcısını hareket ettiren büyük bir redüktör olmak üzere iki redüktörden oluşuyor. Bu iki redüktör arasında, tork tepe değerinde arızayı önlemek amacıyla harici bir yük hücresi de yer alıyor. Gereksinimleri karşılamak için 300 serisi 316 boyutu seçilmiş ve kullanılmıştır [Maksimum tork 190000Nm].

Çöktürme tankları

Çöktürme tankları katı maddeleri yoğunlaştırmak için kullanılmaktadır. Madencilik işleminde, Çöktürme tankları yer çekim kuvveti ile sedimantasyon işlemi uygulanarak minerali sudan ayıracak şekilde yapılandırılmıştır. Çöktürme tankları, 100 metrenin üzerine kadar ulaşabilen çaplarda büyük silindirik tanklardır. Malzeme solüsyonu tankın içine pompalanır. Yer çekimi kuvveti ile topaklaştırıcı kompozitlerin kullanımının birleşik etkisi, minerallerin toplanmasını ve yer çekimi kuvvetinin etkisi ile tankın tabanına düşmesini sağlar. Burada, yüksek mineral içerikli sulu çamuru tankın tabanındaki bir açıklıktan makinenin dışına iterek ve buradan da sonraki işleme aktararak tankı yavaşça tarayan bir sıyırıcı bulunur. Düşük katı madde içerikli arıtılmış su, fazla miktarın bir akışkan atık çukuruna dolduğu tankın tepe noktasına kadar tekrar yükselir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Madencilik

OMEC Motor, Türkiye’nin maden ve termik santrali projelerinde

Yayın Tarihi

on

Tüm dünyaya sunduğu üstün fiyat-performans mottosunu 2022 yılı itibarıyla Türkiye’ye getiren OMEC Motor, Türkiye pazarında kısa süre içerisinde önemli projelere imza attı. Çok yüksek bir üretim gücüne sahip firma, Türkiye’nin maden ve termik santrali projelerinde tercih edildi.

OMEC Motor hem alçak gerilim hem de orta gerilim elektrik motorlarında çok geniş bir ürün yelpazesine sahip. 85 yıla dayanan tecrübesiyle elektrik motorlarında kaliteden ödün vermeden tüm dünyaya sunduğu üstün özelliklere sahip fiyat-performans gücünü 2022 yılında Türkiye pazarına da sunan OMEC Motor, kısa süre içerisinde Türkiye’nin maden ve termik santrali sektörlerinde önemli projelerde tercih edildi. Bu projelere; 6000V orta gerilim, çift çıkışlı ve özel ölçülerde milli, motor gövdesi yan tarafında ve 90 derece dönebilen klemens kutusuna sahip IP56 korumalı AC motorlar ve 1000 Rpm’de 400 ve 450 döküm büyük gövdelerde, 400V D sargıda çalışabilen, IE4 süper yüksek verimlilik sınıfı AC motorlar ile yüksek performans sunan OMEC, üstün özelliklere sahip motorları ile işletme sahalarındaki zorlu koşullarda çalışan iş makinelerine gereken güç ve performansı sağlıyor.

Hızlı teslim süreleriyle uygun maliyetlerde yüksek kalite ve çözümler üreten OMEC Motor, geniş yelpazedeki üretim gücü ile aşağıdaki teknik detaylarda çözümler de sunuyor:

 • Sargıda PTC termistor ve PT100 koruması.
 • Yataklarda PT100 koruması.
 • 160 – 280 gövde aralığında döküm gövde motorlarında sok/tak ayak imkanı.
 • İnverter uygulamaları için izole NDE (arka) kapak.
 • K-Kasnak uygulamaları için güçlendirilmiş DE (on) rulmanlar.
 • Müşteriye özel mekanik ölçülerde imalat.
 • Müşteriye özel besleme gerilimi ve frekansta sargı olanakları.
 • Uluslararası sertifikasyon; CE, DIN, ISO, NEMA, UL, CSA.
 • Encoder, cebri soğutma fanı, fren vb. motor üzeri özel tertibatlar.
 • Özel RAL boya renk çeşitliliği.
 • Müşteriye özel etiketlendirme imkanları.
 • IE3, IE4 ve IE5 verimlilikte üretim imkanları.
 • 56 Alüminyum gövdeden, 11kV besleme gerilimi ve 5MW’a kadar geniş ürün yelpazesi.
 • Bilezikli motorlar, doğru akım motorları.
 • Kompakt gövde motorlar.
 • Tek fazlı motorlar, çift hızlı motorlar.
 • IP23 özel korumalı motorlar, Ex-Proof teknolojide hem AG hem OG motorlar.
 • Stoktan teslim satışlar; Hollanda stoklarından 1 günde teslimat imkanı.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Madencilik

Taş ocakları için İ-Mak çözümleri: Optimum operasyonlar için güçlü ürünler

Yayın Tarihi

on

Redüktör üretiminde yaklaşık yarım yüzyıldır faaliyetlerini sürdüren İ-Mak Redüktör, taş ocakları için özel çözümler üretiyor. Optimum verim sağlayan İ-Mak’ın ürünleri; Güney Afrika’daki dev madenlerde, Polonya’daki tuz madenlerinde, Fas’taki fosfat ocaklarında ve Hindistan’daki madenlerde taş, kum ve minerallerin ezilme, kırılma, yıkama ve aktarma işlemlerinde kullanılıyor.

Tozlu ortamlarda, ağır yükler altında ve kesintisiz çalışma için uyarlanan İ-Mak’ın redüktörleri, bu özellikleri sayesinde kullanıcılara daha düşük işletme maliyetleri, düşük enerji tüketimi ve minimum duruş sürelerini sağlıyor. IRK Serisi Konik Dişli Redüktörler, kaplinlere ve kayış tahriklerine mükemmel alternatifler oluşturuyor. Konveyör tamburları ile doğrudan bağlantı için tasarlanan IRK Serisi Konik Dişli redüktörler, tesisatların güvenliğini artırırken aynı zamanda optimize edilmiş izolasyon sınıfları ve çeşitli modüler seçenekleri ile su ve toz girişimlerine karşı artırılmış koruma sağlıyor.

Gelişen teknolojiyi yakından takip eden ve piyasanın sürekli artan taleplerini karşılamak için çalışmalarını sürdüren İ-Mak Redüktör, ürünlerini bu zorlu sektörün gereksinimlerine göre tasarlamak için makine üreticileri ile yakın iş birliği içinde çalışıyor. Ham madde ve maden fiyatlarının artmasıyla birlikte sektör, 2019-2022 döneminde yeni bir yatırım dalgasına hazırlanıyor. Müşterilerine hızlı yardım ve destek sağlamak için stratejik bölgelerde sıkı bir bayi ve servis-hizmet ağı geliştiren İ-Mak Redüktör; bu ağı, küresel ölçekteki İ-Mak teknik merkezleri ile destekliyor ve komple motorlu redüktör ve yedek parça setlerini kısa sürede teslim ediyor.

İzleme ve uzaktan takip olanağı

Madencilik ve taş ocağı endüstrilerine geniş ürün yelpazesi ve çözümleri sunan İ-Mak, bu sektörler için IR Serisi Helisel Dişli Redüktörleri, IRK Serisi  Konik Dişli Redüktörleri, IRO ve İRN Serisi Kovan Montajlı Redüktörleri, A Serisi Ağır Hizmet Tipi Redüktörler ve YP Serisi Paralel Milli Helisel Dişli Redüktörleri öneriyor. Redüktörleri; kırıcılar, bant besleyiciler, konveyörler, değirmenler ve elekler gibi çeşitli uygulamalarda kullanılan İ-Mak, müşterilerine izleme ve uzaktan takip olanaklarını da sunuyor. 

Birçok sektöre yenilikçi çözüm

Özel bir sensör seti ve yazılımı kullanarak müşterilerinin, İ-Mak redüktörleri ve elektrik motorlarının sağlığını ve dinamiğini takip etmesini sağlayan firma, madencilik sektörünün yanı sıra çimento, kimya, lojistik, otomasyon, inşaat, tarım ve ormancılık, gaz ve petrol, su arıtma, çelik ve gıda-içecek gibi sektörel uygulama alanlarına da yenilikçi çözümler üretiyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com