Skechers, Inther tarafından tedarik edilen konveyörlerle üç akışı birleştiriyor

Moneta Yazı İşleri Yönetimi
Skechers, Inther tarafından tedarik edilen konveyörlerle üç akışı birleştiriyor

Gelirlerindeki muazzam artış nedeniyle dağıtım merkezindeki süreçlerin büyük bir kısmını otomatikleştirme ihtiyacı duyan Skechers, bunu Inther tarafından tedarik edilen 2,5 kilometreden fazla konveyör teknolojisine sahip bir sistemle gerçekleştirdi. Bu otomatikleştirmeyi, bir sonraki projede 2 kilometre daha konveyör ve 2 natrix ayırıcı sistem takip edecek. Skechers’ın birbirinden tamamen farklı web mağazası, dükkan ve toptan satış gibi 3 mal akışını birleştiren sistem, Skechers’tan Sophie Houtmeyers tarafından, “Artık yüzde 30’luk bir sipariş artışını idare edebiliyoruz” diye yorumlanıyor.

Cirosunu 2014 yılında yüzde 43, 2015 yılında ise yüzde 55 oranında artıran ayakkabı markası Skechers, Avrupa’da emsalsiz bir şekilde büyüyor. Bu büyüme, firmanın web mağazaları, perakendeciler ve son olarak Avrupa’da bu yılın sonuna kadar sayısı 160 olacak kendi mağazaları olmak üzere satış kanalının yönetildiği Liège’deki Avrupa dağıtım mer kezi için de sonuçlar doğuruyor. Skechers’ın Avrupa’daki dağıtım Dağıtım Operasyonları Başkan Yardımcısı Sophie Houtmeyers, “2002’den bu yana depoyu iki katına çıkardık. Şimdi toplam 100.000 metrekarelik bir dağıtım merkezine doğru gidiyoruz” diyor.

Ulaşılan sınırlar

Büyümeyi karşılamak için sadece zemin alanını genişletmekle kalmayan, aynı zamanda süreçleri mekanize etmeye ve otomatikleştirmeye karar veren Skechers; konsept olarak sipariş toplama kamyonlarını kullanarak tüm siparişleri tek tek toplamak yerine, akıllıca davranarak siparişleri dalgalar halinde birleştirmeye karar veriyor. Manhattan Associates’in depo yönetim sistemi her ürün için gerekli miktarı hesaplıyor ve bu hesaplamalara dayalı olarak sipariş toplama görevleri oluşturuyor.

Bu konseptte önemli bir rol Inther‘in konveyör tekniğine ayrılıyor. 2,5 kilometre uzunluğundaki konveyör, çalışanların palet raflarını yerleştirdiği alanda başlıyor ayakkabı içeren kartonları topluyor. Ayakkabıların bulunduğu kartonlar bir makaralı konveyörden yüzlerce varış noktası olan büyük bir çapraz bant ayırıcıya taşınıyor ve burada otomatik olarak 11 giriş istasyonuna tahsis ediliyor. Çalışanlar ayakkabıları ayırıcının besleme konveyörüne koymaya hazır olurken; konveyör, tamamen boş olmaması durumunda kartonu bir raf alanına taşıyor. Bu alanda da “artıklar” geçici olarak depolanıyor.

20 çıkış

 

Nakliye kutuları, yine Inther tarafından sağlanan bir makaralı konveyör ile çapraz bantlı ayırıcıdan etiket uygulayıcıları ve yarı otomatik bantlama makinelerini geçerek sevkiyat katına taşınıyor. 17 çıkışta çalışanlar sipariş başına kutuları paletlerken; 3 çıkış, nakliye kutularını doğrudan kamyona taşıyacak olan teleskopik konveyörlere gidiyor.

Sistemin tamamı Manhattan’ın WMS’sine entegre edilmiş bir depo kontrol sistemi olan Pyramid tarafından kontrol ediliyor. Sophie Houtmeyers, “Inther’in seçilmiş olması konveyör sisteminin teorik kapasitesi ve tekniğin seviyesi ile ilgilidir. Ayrıca, Inther en iyi fiyat/ kalite oranına sahip tedarikçidir” diyor.

 

3 akışa da uygunluk

 

Yeni sistemi, Skechers’ın Liège’den gerçekleştirdiği üç akışın tümüne de uygun olması özel kılıyor. Bir hat, tek satırlık bir web siparişinden tam bir kamyon sipariş veren toptancının siparişine kadar, üç akışın tamamından gelen siparişleri içerebiliyor.

Artık yüzde 30’luk bir sipariş artışını karşılayabildiklerini söyleyen Houtmeyers, “Bu sistemle önümüzdeki birkaç yıldaki büyümeyi karşılamayı düşündük ancak büyüme beklediğimizden daha hızlı. Bu nedenle zaten bir sonraki otomasyon projesi üzerinde çalışıyoruz. 2 kilometrelik konveyör ve 2 natrix ayırıcı daha Inther tarafından sağlanacak. Yeniden Inther’i seçmiş olmamız onların ürün ve hizmetlerine duyduğumuz güvenin kanıtıdır” açıklamasında bulunuyor.

 

Proje

 

2,5 kilometre konveyör

 

Teknoloji

 

Giriş/çıkış çapraz bant ayırıcı

20 çıkışlı sefer sıralayıcısı

2 natrix ayırıcı ile projenin takibi

 

Özet

· 30.000 SKU ile 100.000 m2’lik depo

· 2015’te yüzde 43 ve yüzde 55 büyüme

· Tek bir sistem üzerinden 3 akış: Web mağazası, mağazalar ve toptan satış

· Sipariş toplamadan tasnife kadar 2,5 kilometrelik konveyör

· 11 giriş istasyonundan malların dağıtımı

 

· Çapraz bant ayırıcıdan sevkiyat alanına taşıma

· Nakliye kutularının 20 çıkış üzerinden ayrıştırılması

· WCS Pyramid tarafından kontrol edilen WMS Manhattan ile entegrasyon

· Yüzde 30’luk bir sipariş artışı

Bu Makaleyi Paylaş
Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.
Yorum Yap