Reshoring nedir ve neden önemlidir?

Moneta Yazı İşleri Yönetimi
Reshoring nedir ve neden önemlidir?

Salgınla geçen süre, dünya genelinde tedarik zincirleri üzerinde muazzam bir baskı yarattı. Korona pandemisinin ardından kapalı sınırlar, azalan üretim kapasitesi ve genel küresel belirsizlik ana suçlu oldu. Ancak Süveyş Kanalı’ndaki olaylar, şirketlerin milyarlarca dolar kaybetmesiyle birlikte, görünüşte önemsiz bir temelin batı sanayi ve tüketim malları tedarikinde tıkanma yarattığı gibi zincirlerindeki kırılganlığı da gösterdi.

En azından söylemek gerekirse, birçok şirket karmaşık ve kırılgan tedarik zincirlerini içeren dış kaynak kullanımını sorgulamaya başladı. İşler ters gittiğinde neyin tehlikede olduğunu görünce, ekonomik denklem eskisi kadar basit değil. Üretimi eve yaklaştırmak için yeniden demirleme, sıcak bir konu haline geldi. Ancak avantajları nelerdir ve en çok hangi şirketler fayda sağlayacak?

Otomasyon ve robotizasyon, daha iyi fırsatlar yaratıyor

Üretimin merkeze taşınması sorunlarına ilişkin bir yanıt bulunuyor. Tedarik zincirlerinde başarısızlıkla ilk defa karşılaşılmıyor. Çözüm, üretim sürecinin otomasyonunu ve robotlaşmasını artırıyor. Karbon emisyonlarını azaltma konusunda artan baskıyla birlikte, giderek daha fazla firma, sürdürülebilirlikle ilgili araştırmalar yapıyor. Taşımacılıkta emisyonları azaltma olasılığı, imalatı merkeze yakınlaştırmayı teşvik eden bir durum ortaya çıkarıyor.

Eton Systems’de güç otomasyonunun kullanımı biliniyor. Sistemler, dünya genelindeki üreticilerin el emeğini azaltmalarına ve üretimde verimliliği artırmalarına yardımcı olur. Bu, yüksek maliyetli ülkelerdeki üretim ile düşük maliyetli ülkelerdeki üretim arasındaki bazı farklılıkları ortadan kaldırarak, yeniden demirlemeyi uygun bir seçenek haline getirir. Ama henüz yeterince büyük değil. Tekstil kolunda üretimde tam bir değişim olacağına inanmıyoruz ancak bunun şirketlere kendilerini çeşitlendirmeleri ve geleceğe yönelik hazırlıklar yapmaları için fırsatlar yarattığına inanıyoruz. Bazıları merkeze daha yakın olan üretim tesisleri karmasıyla üretim portföyü oluşturmak, yalnızca daha güvenli bir ürün tedariki sağlamakla kalmaz, aynı zamanda başka avantajları da beraberinde getirir. Norveçli Ekonomist Henrik Brynthe Lund’a göre Norveçli şirketler, yeni talepleri karşılamak için üretimi ayarlamada daha esnek olabilmeleri nedeniyle, merkeze daha yakın üretim tesislerini tercih ettiler. Ayrıca, ürün ve üretim sürecinde sürekli ince ayarlar ve değişiklikler yapabilmeleri, üretim dünyasında zorlu bir eylemdir.

Otomasyonun gücüne kesinlikle inanıyoruz ve yeniden donatım tartışmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Her gün müşterilerimizin teslim sürelerini azaltan ve manuel işçilikten tasarruf sağlayan, verimsizlikleri ve üretim kusurlarını ele almaktan odak noktasını değiştiren daha etkili bir üretim süreci elde etmelerine yardımcı oluyoruz. Bu, üretim sürecini çeşitlendirmek ve geleceğe hazır hale getirmek için yeni fırsatlar yaratırken, süreçte sürdürülebilir çözümlere ve yeniliğe yardımcı olur.

Kaynak: etonsystems.com/en

Bu Makaleyi Paylaş
Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.
Yorum Yap