Connect with us

Sektör Haberleri

Malzeme taşıma ekipmanlarında envanter akışını optimize edin

Yayın Tarihi

on

Son araştırmalar, 9,6 milyar dolar olan küresel depo otomasyonu pazarının, 2025 yılına kadar 69 milyar dolara çıkacağını gösteriyor.

E-ticaretin son zamanlardaki büyüme ivmesi göz önüne alındığında, bu rakamlar şaşırtıcı değil. Depolar ve Dağıtım Merkezi (DC) operatörleri, tüketici trendlerine ayak uydurmak için Malzeme Taşıma Ekipmanı (MHE) çözümlerini içeren otomasyon setlerine yatırım yapmaya devam ediyor. Ancak, birden çok satıcının çözümüne yatırım yapıldığında, sistemlerin birbiriyle yeterince iletişim kuramaması ve baştan sona takip edilebilirliğin ortadan kalkması riskiyle karşı karşıya kalınıyor.

Doğru Depo Kontrol Sistemi (WCS), otomasyon cihazlarını tek tek kontrol etmek yerine tüm MHE portföyünü kullanarak malzeme akışının kolayca yönetilmesine ve optimize edilmesine daha verimli ve etkili bir şekilde olanak tanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iş kıyafetleri, ayakkabı ve aksesuarlarının en büyük perakendecilerinden olan Boot Barn’ın uyguladığı depo kontrol sistemlerine bir göz atalım. Ardından, satıcıdan bağımsız olarak her türlü MHE ve otomasyonu entegre eden bir sistemin diğer faydalarını ele alalım.

WCS, Boot Barn’ın üretkenliği artırmasını sağladı

California ve Kansas’ta büyük dağıtım merkezlerine sahip olan Boot Barn, genişleyen e-ticaret işine uyum sağlamak için Kansas’taki tesisini yüzde 50 oranında genişletmeye karar verdi. Bunu yaparken, tüm MHE sistemi için tek kontrol noktası olarak hizmet edecek akıllı bir WCS’yi seçti. Bu, Boot Barn’ın üretim hızını yüzde 25 ve toplama üretkenliğini yüzde 50 artırmasına ve personel maliyetlerini düşürmesine yardımcı oldu.

WCS, Boot Barn’ın Depo Yönetim Sistemi (WMS) ile sorunsuz bir şekilde entegre edilerek bütün olarak tüm çözümün faydalarını en üst düzeye çıkardı. Bir WMS, envanterin kendisini yönetirken, ürünleri varıştan çıkışa kadar takip ediyor. WCS, depodaki veya DC’deki farklı teknik ekipman arasında envanterin akışını yönetiyor ve kontrol ediyor. WCS, kaynaklar yüksek hacimlerle karşılaştığında envanteri yeniden yönlendiren trafik polisi olarak düşünülebilir.

Örneğin, Boot Barn’ın sisteminin yaptığı; boş taşıma kasalarını, personelin kutuyu taradığı sipariş bölgesine yönlendirerek, işlemin bir sonraki aşamasına göndermeden önce ikisini birleştirmekti. Bu, bir paketleme istasyonu ya da sonraki bir toplama işlemi için başka bir bölge olabiliyor. Yönetim ve seviyelendirme WCS içinde otomatik olarak gerçekleşse de gösterge panosu tüm MHE sistemini izlemek ve kontrol etmek için merkezi bir nokta sağlıyor.

Konuyla ilgili konuşan Boot Barn Tedarik Zinciri Başkan Yardımcısı Doug Smith, “Proje şu ana kadar başarılı oldu ve yatırım getirisi hesaplamalarımızı kesinlikle takip ediyoruz ve şu anda uyguladığımız çözümden çok memnunuz” diyor.

Farklı tedarikçilerden teknoloji birleştirin

Boot Barn, WCS ve WMS için aynı satıcıyı kullanmasına rağmen, piyasadaki en iyi WCS’ler satıcıdan bağımsızdır. Bu yazılım, ürün rotalarını optimize ederken, görünürlüğü artırır, depolamayı optimize ederken, deponun veya DC’nin tüm MHE çözümleri arasında sorunsuz bir iş akışından faydalanmasını sağlar. Aslında, herhangi bir tür otomasyon kullanıldığında, dahil olan satıcıların sayısından bağımsız olarak, WCS tüm MHE’nin kontrolünü merkezileştiriyor ve çeşitli çözümlerin tek bir yerden yönetilmesine imkan tanıyor.

Örneğin bir WCS, mekik tabanlı palet depolama sistemin palet taşıma ekipmanı ile iletişim kurmasını sağlıyor; bu, katman toplayıcılarla da konuşabiliyor ve teknoloji yatırımlarına bağlı olarak bu şekilde devam edebiliyor.

Bu nedenle, depo diğerleri gibiyse ve birden fazla satıcıdan MHE portföyüne sahipse, operasyonun, hepsini birbirine bağlayan WCS ile bütünleşik bir sistem olarak yürütülmesi çok önemlidir. Aslında, modern bir WCS, tedarik zinciri boyunca yüzde 100 görünürlük sağlayarak, zaman alan arızalar meydana geldiğinde malzeme rotalarının izlenmesine ve temizlenmesine imkan tanıyor.

WCS’ler şirketlerin e-ticaret kanalında büyümesine yardımcı oluyor

E-Ticaret büyümeye devam ederken, depolar ve DC’ler değişen ürün karmalarına, sipariş boyutlarına, mevsimsel ve promosyonel değişkenliğe ve öngörülemeyen (genellikle daha küçük ancak daha sık) sipariş hacimlerine uyum sağlamaya devam ediyor. Birçoğu, mekik sistemleri, sıralayıcılar, otomatik depolama ve alma sistemleri ve otonom mobil robotlar (AMR’ler) gibi daha fazla MHE ve otomasyon teknolojisini benimsemiş durumda; ancak iletişimden yoksun olduklarında başarı için gereken verimi sağlamak mümkün görünmüyor.

Bununla birlikte yapılandırılabilir WCS, örneğin DC kapsamındaki çeşitli otomatik sistemlerde hareket ederken öğelerin, kartonların ve paletlerin yerini tayin edebiliyor. Siparişlerin takip edilmesini ve bir otomatik çözümden diğerine sorunsuz bir şekilde geçilmesini sağlar. Bu şekilde de şirketlerin büyüyen e-Ticaret kanallarında başarılı olmasını sağlar.

Yapılandırılabilir sistem, tüm ekipmanı birbirine bağlıyor

 • Özetle, günümüzün depolama merkezleri şunları sağlar:
 • Satıcıdan bağımsız olarak tüm konveyör ve depolama teknolojisi çözümlerini yönetme.
 • Arızalar meydana geldiğinde malzeme akışlarını otomatik olarak ayarlama.
 • MHE iş akışlarında bütüncül iletişim desteği.
 • Kısıtlamaya dayalı algoritmalar aracılığıyla optimizasyonu etkinleştirme.
 • Çevrim dışı öykünme modu kullanarak simülasyonları otomatikleştirme.
 • Veriye dayalı bir mimari aracılığıyla artan işlemleri destekleme.
 • Otomasyon zincirinde tam şeffaflık elde etme.
 • Depo gibi gelişen değişen gereksinimlere ve senaryolara uyum sağlama.
 • Otomasyon teknolojisinin optimum kontrolü için depo yönetim sisteminizle (WMS) entegre etme.
 • DC’nin tüm malzeme akışını sezgisel panolarla görselleştirme.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektör Haberleri

Berkshire Grey’in depo istihdam sorununa odaklı araştırmasından kuşak farkı çıktı

Yayın Tarihi

on

Berkshire Grey araştırması, tedarik zinciri yönetimlerinin %64’ünde yaşanan depo istihdam sorununun önde gelen nedenlerinden birinin kuşak farkı olduğunu ortaya koydu. Önemli sonuçların elde edildiği araştırmada; yöneticilerin yaklaşık dörtte üçü, depolarda robotik otomasyonu, genç iş başvurularında büyüyen boşluğa bir çözüm olarak görüyor. Yöneticilerin yarısından fazlası (%51) robotiği benimseme veya benimsemeyi planlama safhasında olduklarını doğrularken, %78’i de sipariş karşılama maliyetlerinde %10’dan fazla tasarruf bekliyor.

Tedarik zinciri süreçlerini otomatikleştiren yapay zeka destekli robotik çözümlerde lider olan Berkshire Grey, 2022 Perakende ve e-Ticaret Gerçekleştirme Raporunu açıkladı. Hanover Research ile ortaklaşa yürütülen araştırma, kuruluşların günümüzün her zaman artan tüketici taleplerini nasıl karşıladığını ortaya çıkarmak için iş gücü sorunları, maliyetler, sorunlu noktalar, otomasyon ve öngörülen endüstri büyümesi alanları gibi konulara odaklandı. Perakende dünyası ile yapılan araştırmada perakende ve e-ticaret işletmelerindeki tedarik zinciri başkanları ile anketler yapıldı.

Araştırma, tedarik zinciri şeflerinin sektörlerinde iş gücü sıkıntısının büyümeye devam etmesini beklediklerini ve %64’ünün istihdam tercihlerinde iş gücü mevcudiyeti üzerinde uzun vadeli bir etkisi olacak nesiller arası farklılıkları fark ettiğini ortaya çıkardı. Yeniden beceri kazanma, pandemi ile ilgili hastalıklar ve yaşlanan bir iş gücü gibi çok sayıda faktör nedeniyle sahadan kalıcı olarak ayrılan birçok depo işçisinin yanı sıra, endüstri aynı zamanda nüfus güçlerinin bir kombinasyonu ile de darbe alıyor: ABD tarihindeki en düşük doğum oranı, Baby Boomers kuşağının iş gücünden emekli olması ve çalışanların kariyerlerinde ve işyerlerinde aradıkları şeyde nesiller arası bir değişim ile eşleştirildi.

Araştırmayla ilgili konuşan Berkshire Grey’in Başkanı ve COO’su Steve Johnson, “Sektörler arasındaki iş gücü sorunları bocalamaya devam ediyor; ancak diğer sektörlerde görülen geçici kıtlıkların aksine, devam eden e-ticaret büyümesi ve nesiller arası istihdam tercihlerindeki değişimler, yerine getirme sektörünü benzersiz bir şekilde etkiliyor. Önümüzdeki yıllar yalnızca gelecekte birleşecek olan uzun vadeli işgücü kıtlığına yol açacağı tahmin ediliyor. Tazminat stratejilerine ek olarak, şirketlerin bu demografik değişimin önüne geçebilmek için robotik otomasyonu kullanması gerekiyor. Artırılmış güvenlik ve sağladığı özel beceriler nedeniyle genç yetenekler için büyük bir cazibe merkezi olmakla kalmıyor, aynı zamanda maliyet azaltma, verim ve yatırım getirisi açısından da oyunun kurallarını değiştiriyor” açıklamasında bulunuyor.

Robotik otomasyon kuşak farkını kapatıyor

Yöneticilerin yarısından fazlasının (%57) iş gücü kıtlığının talebi karşılama yeteneklerini engellediğine inandığı için tedarik zinciri karar vericilerinin açığı kapatmanın bir yolunu bulması kritik önem taşıyor. Yöneticilerin %76’sı ücretleri artırmaları gerektiğine inanıyor ve %63’ü çalışanları çekmek ve elde tutmak için ikramiyeleri artırmaları gerektiğine inanıyor. Yöneticiler ayrıca robotik otomasyonun gelecek vadeden bir yetenek çekiciliği olduğuna inanıyor.

Yöneticilerin yaklaşık dörtte üçü (%71), genç nesillerden gelen azaltılmış uygulamalara karşı koymak için robotik otomasyonun gerekli olduğuna inanıyor.

 • Yöneticilerin dörtte birinden azı (%13) şu anda robotik otomasyon kullandığını söylese de yöneticilerin yarısından fazlasının (%51) benimseme veya planlama sürecinde olmasıyla kanıtlandığı üzere, endüstrinin robotiği benimseme yönüne doğru gittiğinin farkında.
 • Yöneticilerin yarısından fazlası (%51) otomasyonun uygulanmasının çalışan memnuniyetini artıracağına ve %43’ü çalışan devir hızında azalmaya yol açacağına inanıyor.

Tüketici talep ve beklentileri yükseliyor

COVID-19 pandemisinden kaynaklanan artan tüketici beklentileri ve isteğe bağlı alışveriş, perakende ve e-ticaret şirketlerinin verimlerini büyük ölçüde artırmasını gerektirirken, uzmanlar e-ticaret pazarının 2026 yılına kadar 3,3 trilyon dolardan 5,3 trilyon dolara çıkacağını tahmin ediyor.

 • Ücretsiz iadeler masa bahisleri haline geliyor. Yöneticilerin yaklaşık dörtte üçü (%72) ücretsiz iade sunmazlarsa müşteri kaybedeceklerine inanıyor.
 • Yöneticilerin üçte ikisinden fazlası (%68), iki yıl içinde aynı gün veya daha yüksek teslimat hızlarına ihtiyaç duyacaklarına inanıyor.
 • 2020’de getiri oranlarında artış gören yöneticilerin dörtte üçünden fazlasının (%80), getiri artışını karşılamak için çalışan sayısını artırması gerektiğini düşünüyor.

Otomasyonun sonuca etkisi

2019’dan bu yana, otomasyonun ana akım olduğuna inanan yöneticilerin yüzdesi yaklaşık %43 arttı. Tedarik zinciri zorluklarının ortasında robotik otomasyonun sağladığı büyük maliyet tasarrufları ve verim artışları göz önüne alındığında, farkındalık ve benimsemedeki bu artış sürpriz değil.

 • Yöneticilerin dörtte üçünden fazlası (%78), robotik otomasyonun bir sonucu olarak sipariş karşılama maliyetlerinde %10’dan fazla tasarruf etmeyi bekliyor.
 • Şu anda robotik kullanan çoğu yönetici (%85) yatırımlarını artırmayı planlıyor.
 • Yöneticiler, paketleme/etiketlemeyi (%62), ürün sınıflandırmasını (%59), iadeleri (%58) ve mal alımını (%58) desteklemek için büyük olasılıkla otomasyonu kullanıyor.

Rapor, ABD’de e-ticaret ve perakende işletmelerinde çalışan 200’den fazla üst düzey tedarik zinciri karar vericisi ile yapılan bir ankete dayanıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sektör Haberleri

Heiber + Schröder ve Mondi ortaklığı ile e-ticarete yüksek performanslı çözüm

Yayın Tarihi

on

Heiber + Schröder ile ortaklığa giden Mondi, e-ticarete yönelik EnvelopeMailer’in otomatik ambalajlanması için yüksek performanslı yeni makine eComPack’i piyasaya sunuyor. Heiber + Schröder’in makine mühendisliği ile Mondi’nin ambalaj ve kağıt uzmanlığını birleştiren yeni çözüm; e-ticaret şirketlerinin EnvelopeMailer çözümünü kullanarak montaj, doldurma ve kapatma gibi ambalajlama işlemlerinin otomatikleştirmesini sağlıyor. Mondi’nin evrensel ve tamamen geri dönüştürülebilir oluklu EnvelopeMailer ürününü mükemmel bir şekilde tamamlayan son teknoloji ürünü eComPack, saat başına üretimi iki katına çıkarıyor.

Sürdürülebilirliğin tasarımıyla yenilikçi çözümler ortaya koyan ambalaj ve kağıt sektörünün küresel liderlerinden Mondi, e-ticaret faaliyetlerinin süreç, verimlilik ve güvenlik gereksinimlerini karşılayan yüksek hızlı bir otomatik ambalaj makinesi geliştirmek için Alman makine üreticisi Heiber + Schröder ile yenilikçi bir iş birliğine imza attı. Verimlilik ve güvenilirlik arayan orta ve büyük boyutlu e-ticaret faaliyetleri için tasarlanan yeni eComPack makinesi, otomatik montaj, doldurma ve kapatma işlemi sayesinde saatte 500’e kadar paketi işlemden geçirebiliyor.

Kağıt ve karton ambalaj otomasyonu uzmanı Heiber + Schröder’in teknolojik uzmanlığı ve Mondi’nin yenilikçi ambalaj çözümleri ile ortaya çıkan yüksek çıkışlı eComPack, farklı boyutlarda mevcut olan yüksekliğe uyarlanabilir bir ambalaj tasarımı kullanarak geniş bir ürün yelpazesini otomatik olarak işleyebiliyor. Ekipman, küçük bir alan gerektirmesi ve ayrıca kullanım ve bakım kolaylığı ile öne çıkıyor. Ortaklıktan doğan yeni çözüm eComPack’la ilgili konuşan Mondi Corrugated Solutions Satış ve Pazarlama Direktörü Tarık Anıba, “Hızla büyüyen e-ticaret dünyasında, mükemmel bir kağıt tabanlı ürün ile verimli ve ekonomik bir otomatik paketleme makinesinin kombinasyonu müşterilerimiz için önemli bir avantaj sağlamaktadır. Mondi’nin EnvelopeMailer çözümünün başarılı bir şekilde devreye sokulması standart C katlama ambalajına kıyasla manuel ambalaj üretimini %8 artırmıştır. EComPack ile artık müşterilerimizin üretimlerini iki katına çıkarmalarını ve yüksek hacimli işlem merkezlerindeki paketleme faaliyetlerini optimize etmelerini sağlıyoruz” açıklamasında bulunuyor. 

E-ticaret pazarı son yıllarda önemli ölçüde büyüdü ve 2021’de küresel perakende satışların yaklaşık %20’sini oluşturdu. Bu, daha geniş çeşitlilikte ürünlerin dağıtıldığı anlamına gelirken, bu durum ise ambalaj zorluklarını artırıyor ve farklı boyut ve şekillerde çok yönlü ambalaj çözümleri gerektiriyor. Aynı zamanda artan işçilik maliyeti ile birlikte e-ticarette paketleme makinelerine duyulan ihtiyaç her zamankinden daha fazla öne çıkıyor. Müşterilerin bu zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olmak için eComPack Mondi’nin oluklu e-ticaret çözümü EnvelopeMailer’in otomatik ambalajlanmasına yönelik bir çözüm sunuyor.

Yüksekliği 7 cm’yi aşmayan tek veya birden çok dikdörtgen veya düzensiz biçimdeki nesnenin güvenli bir şekilde sığdırılmasını sağlayan EnvelopeMailer, paketleme sürecinde sağladığı esneklik, kullanım verimliliği ve malzeme ve yer tasarrufu sayesinde 2020’de piyasaya sürülmesinden bu yana, sektörde genel amaçlı yeni bir standart haline gelmiş durumda. Çözümle ilgili açıklama yapan bir diğer isim olan Heiber + Schröder Genel Müdürü André Garmer, şu ifadeleri kullanıyor: “Mondi ile birlikte makineyi çok dinamik bir ortak yaratım sürecinde geliştirdik. Bunun sonucunda birinci sınıf kullanılabilirliğe sahip sağlam, kullanıcı dostu bir makine ortaya çıktı. Akıllı ve sorumlu bir yaratım sürecinden sonra ambalaj tasarımı ve makine işlevselliğini harmanlayarak doğru ambalaj çözümü ile birleştirildiğinde muazzam bir potansiyel sunan bir çözüm meydana getirdik.” 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sektör Haberleri

Değirmen makinelerinin küresel ismi Depart, Duetti ile temsilcilik anlaşması imzaladı

Yayın Tarihi

on

Değirmencilik endüstrisinde ihtiyaç duyulan her türlü yedek parça ve satış sonrası hizmeti 80’den fazla ülkeye değirmen makineleri ihracatı yaparak küresel ölçekte sunan Depart, İtalya’nın önde gelen paketleme firması Duetti Packaging ile temsilcilik anlaşması imzaladı.

Alapala Holding grup şirketi olarak, değirmencilik endüstrisinde her türlü elektronik ve mekanik yedek parçalar ile satış sonrası hizmetlerini dünyanın her yerine sunan Depart, değirmen makineleri yedek parça satışı ve satış sonrası servis hizmetlerinden sonra yeni bir iş alanına giriş yaptı. Geçtiğimiz hafta iş birliği anlaşması imzalayan Depart ve Duetti şirket yetkilileri, hedeflerinin yüksek olduğunu belirterek hızla operasyona başlanacağı bilgisini duyurdu. Gerçekleştirilen iş birliği kapsamında Duetti’nin Türkiye, Zambiya, Özbekistan ve Angola’daki temsilciliğini alan Depart, aynı zamanda diğer ülkelerde de ortak bir şekilde satış operasyonuna devam edecek.

Anlaşmayla ilgili konuşan Depart Genel Müdürü Cengiz Tiryakioğlu, “Depart olarak 30 yılı aşkın bir süredir paketleme sistemleri üretimi yapan, İtalya’nın önde gelen firması Duetti Packaging ile temsilcilik sözleşmesi imzalamış bulunmaktayız. Hat sonu paketleme sistemleri tasarlayan, üreten ve tüm endüstrilere ayrı çözümler sunan Duetti’nin ürün yelpazesi oldukça geniş. Bünyesinde paletten çıkarıcılar, karton şekillendiriciler, geleneksel veya robotik kutu paketleyiciler, kutu kapatıcılar, paletleyiciler, streçleme sistemleri, endüstriyel konveyörler ve güvenlik muhafaza sistemleri gibi birçok ürünü barındırıyor” dedi. Hedeflerinin oldukça büyük olduğuna vurgu yapan Tiryakioğlu, “Depart olarak Türkiye ve dünyada değirmen makineleri yedek parça sektöründe kısa sürede büyük atılım yaptığımız gibi artık ambalaj sektöründe de adımızı duyuracağımıza inanıyorum. Depart çatısı altında başlatıyor olduğumuz satış ve pazarlama iş birliğinin hepimize hayırlı olmasını dilerim” açıklamasında bulundu.

Dünya geneline yayılan dağıtım ağı, satış sonrası hizmetleri ve yüksek müşteri memnuniyetiyle değirmencilik sektörünün tüm dünyada dikkatini çeken Depart’ın paketleme sektörüne de iddialı giriş yapması bekleniyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com