Connect with us

Sektör Haberleri

Malzeme taşıma ekipmanlarında envanter akışını optimize edin

Yayın Tarihi

on

Son araştırmalar, 9,6 milyar dolar olan küresel depo otomasyonu pazarının, 2025 yılına kadar 69 milyar dolara çıkacağını gösteriyor.

E-ticaretin son zamanlardaki büyüme ivmesi göz önüne alındığında, bu rakamlar şaşırtıcı değil. Depolar ve Dağıtım Merkezi (DC) operatörleri, tüketici trendlerine ayak uydurmak için Malzeme Taşıma Ekipmanı (MHE) çözümlerini içeren otomasyon setlerine yatırım yapmaya devam ediyor. Ancak, birden çok satıcının çözümüne yatırım yapıldığında, sistemlerin birbiriyle yeterince iletişim kuramaması ve baştan sona takip edilebilirliğin ortadan kalkması riskiyle karşı karşıya kalınıyor.

Doğru Depo Kontrol Sistemi (WCS), otomasyon cihazlarını tek tek kontrol etmek yerine tüm MHE portföyünü kullanarak malzeme akışının kolayca yönetilmesine ve optimize edilmesine daha verimli ve etkili bir şekilde olanak tanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iş kıyafetleri, ayakkabı ve aksesuarlarının en büyük perakendecilerinden olan Boot Barn’ın uyguladığı depo kontrol sistemlerine bir göz atalım. Ardından, satıcıdan bağımsız olarak her türlü MHE ve otomasyonu entegre eden bir sistemin diğer faydalarını ele alalım.

WCS, Boot Barn’ın üretkenliği artırmasını sağladı

California ve Kansas’ta büyük dağıtım merkezlerine sahip olan Boot Barn, genişleyen e-ticaret işine uyum sağlamak için Kansas’taki tesisini yüzde 50 oranında genişletmeye karar verdi. Bunu yaparken, tüm MHE sistemi için tek kontrol noktası olarak hizmet edecek akıllı bir WCS’yi seçti. Bu, Boot Barn’ın üretim hızını yüzde 25 ve toplama üretkenliğini yüzde 50 artırmasına ve personel maliyetlerini düşürmesine yardımcı oldu.

WCS, Boot Barn’ın Depo Yönetim Sistemi (WMS) ile sorunsuz bir şekilde entegre edilerek bütün olarak tüm çözümün faydalarını en üst düzeye çıkardı. Bir WMS, envanterin kendisini yönetirken, ürünleri varıştan çıkışa kadar takip ediyor. WCS, depodaki veya DC’deki farklı teknik ekipman arasında envanterin akışını yönetiyor ve kontrol ediyor. WCS, kaynaklar yüksek hacimlerle karşılaştığında envanteri yeniden yönlendiren trafik polisi olarak düşünülebilir.

Örneğin, Boot Barn’ın sisteminin yaptığı; boş taşıma kasalarını, personelin kutuyu taradığı sipariş bölgesine yönlendirerek, işlemin bir sonraki aşamasına göndermeden önce ikisini birleştirmekti. Bu, bir paketleme istasyonu ya da sonraki bir toplama işlemi için başka bir bölge olabiliyor. Yönetim ve seviyelendirme WCS içinde otomatik olarak gerçekleşse de gösterge panosu tüm MHE sistemini izlemek ve kontrol etmek için merkezi bir nokta sağlıyor.

Konuyla ilgili konuşan Boot Barn Tedarik Zinciri Başkan Yardımcısı Doug Smith, “Proje şu ana kadar başarılı oldu ve yatırım getirisi hesaplamalarımızı kesinlikle takip ediyoruz ve şu anda uyguladığımız çözümden çok memnunuz” diyor.

Farklı tedarikçilerden teknoloji birleştirin

Boot Barn, WCS ve WMS için aynı satıcıyı kullanmasına rağmen, piyasadaki en iyi WCS’ler satıcıdan bağımsızdır. Bu yazılım, ürün rotalarını optimize ederken, görünürlüğü artırır, depolamayı optimize ederken, deponun veya DC’nin tüm MHE çözümleri arasında sorunsuz bir iş akışından faydalanmasını sağlar. Aslında, herhangi bir tür otomasyon kullanıldığında, dahil olan satıcıların sayısından bağımsız olarak, WCS tüm MHE’nin kontrolünü merkezileştiriyor ve çeşitli çözümlerin tek bir yerden yönetilmesine imkan tanıyor.

Örneğin bir WCS, mekik tabanlı palet depolama sistemin palet taşıma ekipmanı ile iletişim kurmasını sağlıyor; bu, katman toplayıcılarla da konuşabiliyor ve teknoloji yatırımlarına bağlı olarak bu şekilde devam edebiliyor.

Bu nedenle, depo diğerleri gibiyse ve birden fazla satıcıdan MHE portföyüne sahipse, operasyonun, hepsini birbirine bağlayan WCS ile bütünleşik bir sistem olarak yürütülmesi çok önemlidir. Aslında, modern bir WCS, tedarik zinciri boyunca yüzde 100 görünürlük sağlayarak, zaman alan arızalar meydana geldiğinde malzeme rotalarının izlenmesine ve temizlenmesine imkan tanıyor.

WCS’ler şirketlerin e-ticaret kanalında büyümesine yardımcı oluyor

E-Ticaret büyümeye devam ederken, depolar ve DC’ler değişen ürün karmalarına, sipariş boyutlarına, mevsimsel ve promosyonel değişkenliğe ve öngörülemeyen (genellikle daha küçük ancak daha sık) sipariş hacimlerine uyum sağlamaya devam ediyor. Birçoğu, mekik sistemleri, sıralayıcılar, otomatik depolama ve alma sistemleri ve otonom mobil robotlar (AMR’ler) gibi daha fazla MHE ve otomasyon teknolojisini benimsemiş durumda; ancak iletişimden yoksun olduklarında başarı için gereken verimi sağlamak mümkün görünmüyor.

Bununla birlikte yapılandırılabilir WCS, örneğin DC kapsamındaki çeşitli otomatik sistemlerde hareket ederken öğelerin, kartonların ve paletlerin yerini tayin edebiliyor. Siparişlerin takip edilmesini ve bir otomatik çözümden diğerine sorunsuz bir şekilde geçilmesini sağlar. Bu şekilde de şirketlerin büyüyen e-Ticaret kanallarında başarılı olmasını sağlar.

Yapılandırılabilir sistem, tüm ekipmanı birbirine bağlıyor

 • Özetle, günümüzün depolama merkezleri şunları sağlar:
 • Satıcıdan bağımsız olarak tüm konveyör ve depolama teknolojisi çözümlerini yönetme.
 • Arızalar meydana geldiğinde malzeme akışlarını otomatik olarak ayarlama.
 • MHE iş akışlarında bütüncül iletişim desteği.
 • Kısıtlamaya dayalı algoritmalar aracılığıyla optimizasyonu etkinleştirme.
 • Çevrim dışı öykünme modu kullanarak simülasyonları otomatikleştirme.
 • Veriye dayalı bir mimari aracılığıyla artan işlemleri destekleme.
 • Otomasyon zincirinde tam şeffaflık elde etme.
 • Depo gibi gelişen değişen gereksinimlere ve senaryolara uyum sağlama.
 • Otomasyon teknolojisinin optimum kontrolü için depo yönetim sisteminizle (WMS) entegre etme.
 • DC’nin tüm malzeme akışını sezgisel panolarla görselleştirme.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com