Connect with us

Sektör Haberleri

Malzeme taşıma ekipmanlarında envanter akışını optimize edin

Published

on

Son araştırmalar, 9,6 milyar dolar olan küresel depo otomasyonu pazarının, 2025 yılına kadar 69 milyar dolara çıkacağını gösteriyor.

E-ticaretin son zamanlardaki büyüme ivmesi göz önüne alındığında, bu rakamlar şaşırtıcı değil. Depolar ve Dağıtım Merkezi (DC) operatörleri, tüketici trendlerine ayak uydurmak için Malzeme Taşıma Ekipmanı (MHE) çözümlerini içeren otomasyon setlerine yatırım yapmaya devam ediyor. Ancak, birden çok satıcının çözümüne yatırım yapıldığında, sistemlerin birbiriyle yeterince iletişim kuramaması ve baştan sona takip edilebilirliğin ortadan kalkması riskiyle karşı karşıya kalınıyor.

Doğru Depo Kontrol Sistemi (WCS), otomasyon cihazlarını tek tek kontrol etmek yerine tüm MHE portföyünü kullanarak malzeme akışının kolayca yönetilmesine ve optimize edilmesine daha verimli ve etkili bir şekilde olanak tanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iş kıyafetleri, ayakkabı ve aksesuarlarının en büyük perakendecilerinden olan Boot Barn’ın uyguladığı depo kontrol sistemlerine bir göz atalım. Ardından, satıcıdan bağımsız olarak her türlü MHE ve otomasyonu entegre eden bir sistemin diğer faydalarını ele alalım.

WCS, Boot Barn’ın üretkenliği artırmasını sağladı

California ve Kansas’ta büyük dağıtım merkezlerine sahip olan Boot Barn, genişleyen e-ticaret işine uyum sağlamak için Kansas’taki tesisini yüzde 50 oranında genişletmeye karar verdi. Bunu yaparken, tüm MHE sistemi için tek kontrol noktası olarak hizmet edecek akıllı bir WCS’yi seçti. Bu, Boot Barn’ın üretim hızını yüzde 25 ve toplama üretkenliğini yüzde 50 artırmasına ve personel maliyetlerini düşürmesine yardımcı oldu.

WCS, Boot Barn’ın Depo Yönetim Sistemi (WMS) ile sorunsuz bir şekilde entegre edilerek bütün olarak tüm çözümün faydalarını en üst düzeye çıkardı. Bir WMS, envanterin kendisini yönetirken, ürünleri varıştan çıkışa kadar takip ediyor. WCS, depodaki veya DC’deki farklı teknik ekipman arasında envanterin akışını yönetiyor ve kontrol ediyor. WCS, kaynaklar yüksek hacimlerle karşılaştığında envanteri yeniden yönlendiren trafik polisi olarak düşünülebilir.

Örneğin, Boot Barn’ın sisteminin yaptığı; boş taşıma kasalarını, personelin kutuyu taradığı sipariş bölgesine yönlendirerek, işlemin bir sonraki aşamasına göndermeden önce ikisini birleştirmekti. Bu, bir paketleme istasyonu ya da sonraki bir toplama işlemi için başka bir bölge olabiliyor. Yönetim ve seviyelendirme WCS içinde otomatik olarak gerçekleşse de gösterge panosu tüm MHE sistemini izlemek ve kontrol etmek için merkezi bir nokta sağlıyor.

Konuyla ilgili konuşan Boot Barn Tedarik Zinciri Başkan Yardımcısı Doug Smith, “Proje şu ana kadar başarılı oldu ve yatırım getirisi hesaplamalarımızı kesinlikle takip ediyoruz ve şu anda uyguladığımız çözümden çok memnunuz” diyor.

Farklı tedarikçilerden teknoloji birleştirin

Boot Barn, WCS ve WMS için aynı satıcıyı kullanmasına rağmen, piyasadaki en iyi WCS’ler satıcıdan bağımsızdır. Bu yazılım, ürün rotalarını optimize ederken, görünürlüğü artırır, depolamayı optimize ederken, deponun veya DC’nin tüm MHE çözümleri arasında sorunsuz bir iş akışından faydalanmasını sağlar. Aslında, herhangi bir tür otomasyon kullanıldığında, dahil olan satıcıların sayısından bağımsız olarak, WCS tüm MHE’nin kontrolünü merkezileştiriyor ve çeşitli çözümlerin tek bir yerden yönetilmesine imkan tanıyor.

Örneğin bir WCS, mekik tabanlı palet depolama sistemin palet taşıma ekipmanı ile iletişim kurmasını sağlıyor; bu, katman toplayıcılarla da konuşabiliyor ve teknoloji yatırımlarına bağlı olarak bu şekilde devam edebiliyor.

Bu nedenle, depo diğerleri gibiyse ve birden fazla satıcıdan MHE portföyüne sahipse, operasyonun, hepsini birbirine bağlayan WCS ile bütünleşik bir sistem olarak yürütülmesi çok önemlidir. Aslında, modern bir WCS, tedarik zinciri boyunca yüzde 100 görünürlük sağlayarak, zaman alan arızalar meydana geldiğinde malzeme rotalarının izlenmesine ve temizlenmesine imkan tanıyor.

WCS’ler şirketlerin e-ticaret kanalında büyümesine yardımcı oluyor

E-Ticaret büyümeye devam ederken, depolar ve DC’ler değişen ürün karmalarına, sipariş boyutlarına, mevsimsel ve promosyonel değişkenliğe ve öngörülemeyen (genellikle daha küçük ancak daha sık) sipariş hacimlerine uyum sağlamaya devam ediyor. Birçoğu, mekik sistemleri, sıralayıcılar, otomatik depolama ve alma sistemleri ve otonom mobil robotlar (AMR’ler) gibi daha fazla MHE ve otomasyon teknolojisini benimsemiş durumda; ancak iletişimden yoksun olduklarında başarı için gereken verimi sağlamak mümkün görünmüyor.

Bununla birlikte yapılandırılabilir WCS, örneğin DC kapsamındaki çeşitli otomatik sistemlerde hareket ederken öğelerin, kartonların ve paletlerin yerini tayin edebiliyor. Siparişlerin takip edilmesini ve bir otomatik çözümden diğerine sorunsuz bir şekilde geçilmesini sağlar. Bu şekilde de şirketlerin büyüyen e-Ticaret kanallarında başarılı olmasını sağlar.

Yapılandırılabilir sistem, tüm ekipmanı birbirine bağlıyor

 • Özetle, günümüzün depolama merkezleri şunları sağlar:
 • Satıcıdan bağımsız olarak tüm konveyör ve depolama teknolojisi çözümlerini yönetme.
 • Arızalar meydana geldiğinde malzeme akışlarını otomatik olarak ayarlama.
 • MHE iş akışlarında bütüncül iletişim desteği.
 • Kısıtlamaya dayalı algoritmalar aracılığıyla optimizasyonu etkinleştirme.
 • Çevrim dışı öykünme modu kullanarak simülasyonları otomatikleştirme.
 • Veriye dayalı bir mimari aracılığıyla artan işlemleri destekleme.
 • Otomasyon zincirinde tam şeffaflık elde etme.
 • Depo gibi gelişen değişen gereksinimlere ve senaryolara uyum sağlama.
 • Otomasyon teknolojisinin optimum kontrolü için depo yönetim sisteminizle (WMS) entegre etme.
 • DC’nin tüm malzeme akışını sezgisel panolarla görselleştirme.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektör Haberleri

Interroll, İletişim ve Yatırımcı İlişkileri Başkanı olarak Julia Weinhart’ı atadı

Published

on

Profesyonel iletişime, derneklerle olan ilişkilere ve ESG’ye, dijital kanallar gibi temel konulara odaklanmaya devam ederek, dış ve iç iletişim stratejisinin daha da geliştirilmesine önem veren Interroll, İletişim ve Yatırımcı İlişkileri Başkanı olarak Julia Weinhart’ı atadı.

İletişim ve Yatırımcı İlişkileri Başkanı olarak, iç ve dış iletişimin ve yatırımcı ilişkilerinin tüm yönlerinden sorumlu olacak Weinhart, iletişim çabalarını şirketin stratejik hedefleri ve amaçlarıyla uyumlu hale getirmek için yönetici ve yerel ekiplerle yakın bir şekilde çalışacak.

İsviçre merkezli olan ve NASDAQ OMX listesinde yer alan Cavotec (CCC) ve dünya çapında faaliyet gösteren önde gelen bir tüketici ürünleri şirketi olan Le Creuset gibi şirketlerde çalışmış uluslararası deneyime sahip olan Julia, bu göreve zengin deneyim ve uzmanlık getiriyor. Julia, Università della Svizzera Italiana’dan (USI) Bilim Ustası derecesine ve Franklin Üniversitesi’nden Sanat Lisans derecesine sahip.

Atamayla ilgili konuşan Kurumsal Pazarlama ve İnsan Gelişimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Jens Karolyi, “Julia’nın katkılarıyla, sektör pazarlarımızda marka bilinirliğimizi güçlendirmeyi, iç ve dış paydaşlarımızla etkileşimde bulunmayı, hissedarlarımız ve müşterilerimizle tüm dünyada anlamlı bir bağlantı kurmayı dört gözle bekliyoruz. Bu önemli yönetim pozisyonunu doldurmak için Julia’yı bulabildiğimiz için memnunum” diyor.

Interroll’un yeni İletişim ve Yatırımcı İlişkileri Başkanı Julia Weinhart ise, “Perakende sektöründe birkaç yıl geçirdikten sonra, dünyanın önde gelen malzeme taşıma çözümleri sağlayıcısı olan ve Yenilik ve mükemmelliğe olan bağlılığıyla tanınan Interroll’da bu yeni meydan okumayı üstlenmekten heyecan duyuyorum. Şirketin itibarını daha da geliştirmek ve tüm paydaşlarımızla etkili iletişim sağlamak için yetenekli profesyonellerle yakın bir şekilde çalışmayı dört gözle bekliyorum” açıklamasında bulunuyor.

Continue Reading

Sektör Haberleri

Pudo, yenilikçi servisleriyle Post & Parcel’de büyük ilgi gördü

Published

on

Türkiye’nin en geniş akıllı gönderi ağı pudo, kargo ve lojistik sektörünü buluşturan II. Kargo, Kurye, Lojistik Zirvesi ve Fuarı’nda (Post & Parcel II. Summit & I. Expo – PPSE) yeni hizmetlerini tanıttı. Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinlikte, müşteri deneyimini üst seviyeye taşıyan yenilikçi çözümlerini sergileyen pudo, büyük ilgi gördü.

Gönderi yönetimine yeni bir soluk getiren ve akıllı gönderi ağı sayesinde tüm gönderi süreçlerinin tek bir elden yönetilmesine olanak tanıyan pudo, 4-5 Mayıs 2023 tarihlerinde Pullman İstanbul Airport Hotel & Convention Center’da düzenlenen II. Kargo, Kurye, Lojistik Zirvesi ve Fuarı’nda (Post & Parcel II. Summit & I. Expo – PPSE) silver sponsor olarak yerini aldı. Fuarda; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) üst düzey yöneticileri, e-ticaret, otomasyon sistemleri, yeşil lojistik, e-ihracat, son kilometre lojistiği gibi birçok alanda faaliyet gösteren şirketlerin temsilcileri bir araya geldi. PPSE’de inovatif, sürdürülebilir, akıllı gönderi yönetimi çözümlerini katılımcılarla buluşturan Türkiye’nin en geniş akıllı gönderi ağına sahip pudo, müşteri deneyimini en üst seviyeye taşıyan yenilikçi çözüm ve servislerini tanıttı. 

Click & Collect servisi ile mağazadan akıllı teslimat dönemi başlıyor

pudoNet servisi ile Türkiye’nin en geniş akıllı gönderi ağına sahip pudo; 850’den fazla lokasyonu ve 8,5 milyon kullanıcıya yürüme mesafesinde yer alırken, iş ortaklarına sunduğu yenilikçi çözümü Click& Collect servisinin de tanıtımını yaptı.  Click& Collect servisi ile son kullanıcılar online alışveriş gerçekleştirdikten sonra fiziksel mağazaya gelerek sıra beklemeden kendilerine iletilen 5 haneli şifre veya QR linki ile ürünlerini teslim alabiliyor. pudo tarafından geliştirilen detaylı raporlama ve takip servisleri ile mağaza içi kullanım durumu görüntülenebildiği gibi bu sayede operasyon süreçleri ile maliyetler de iyileştirilebiliyor. Aynı zamanda pudo’nun iş ortaklarına özel olarak hazırladığı arayüzlerle kolay bir entegrasyon da sağlanabiliyor. 

“14 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz”

 PPSE’de yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten pudo Genel Müdürü Şaban İren, “Türkiye’nin en geniş lokasyon ağına sahip pudoNET olarak 850’den fazla pudoPOINT’imiz ile 8,5 milyon kullanıcının yürüme mesafesine konumlanarak son kullanıcıların günün her saatinde gönderilerini teslim almasına olanak sağlıyoruz. Yıl sonuna kadar bin 500 lokasyonda 14 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’de öncü çözüm ve servisleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bu çözümlerden biri olan Click&Collect servisimiz sayesinde iş ortaklarımız ve son kullanıcılar pek çok kazanım elde edebiliyor. Click&Collect çözümümüz sayesinde iş ortaklarımızın omnichanel stratejisini destekliyor; online alışveriş yapan müşterilerine mağaza içerisinde teslimat deneyimi ile zaman, maliyet tasarrufu sağlarken, ek satış fırsatı sunuyoruz. Son kullanıcılar mağaza içi teslimat sayesinde sıra beklemeden QR link ile saniyeler içerisinde gönderilerini teslim alabiliyor. Sürdürülebilir ve inovatif çözümlerimizle iş ortaklarımıza yenilikçi hizmetler sunmaya önümüzdeki günlerde de devam edeceğiz. Fuarda, kargo sektörüne getirdiğimiz yenilikçi çözümlerimizle, sektör temsilcileri ile iş ortaklarımızla bir araya gelerek alanımızdaki gelişmeleri ve sektörün ihtiyaçlarını konuşma fırsatı bulduk. Standımıza gelen değerli katılımcılara sunduğumuz teknolojik ve inovatif çözümlerimize gösterdikleri büyük ilgi için çok teşekkür ederim” dedi.

Continue Reading

Sektör Haberleri

WIN EURASIA’da ‘Endüstri 5.0: Geleceğin Fabrikası’ deneyimi yaşamaya hazır mısınız?

Published

on

Geçtiğimiz yıl imalat sanayini ilk kez 5G teknolojisi ile buluşturan WIN EURASIA Fuarı, çıtayı daha da yükseltti. 7-10 Haziran’da İstanbul Fuar Merkezi’nde 29’ncu kez düzenlenecek WIN EURASIA’da, 5G teknolojisi ile desteklenen ve metaverse aracılığıyla kontrol edilebilen ‘Endüstri 5.0: Geleceğin Fabrikası’ ilk kez 5G Arena’da sahne alacak.

Yeni nesil iletişim teknolojisi 5G, 2035’e kadar küresel ekonomide 13,2 trilyon dolar katma değer yaratacak. Bu katma değerin 4,7 trilyon doları ise üretim sektöründe gerçekleşecek. En yüksek pazar payına sahip olunması hedefiyle 5G teknolojisinin Türkiye sanayisine tanıtılması ve etkin bir şekilde kullanılmasında öncü rol üstlenen Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş., Nokia ve Turkcell Dijital İş Servisleri arasında gerçekleşen iş birliği kapsamında; endüstriyel otomasyon sektörünün lider markaları WIN EURASIA 5G Arena Lansmanı için Nokia Türkiye ofisinde bir araya geldi.

Dijital ve fiziksel dünya, metaverse evreninde WIN EURASIA 5G Arena’da hayat bulacak

Toplantıda söz alan Hannover Fairs Turkey A.Ş. WIN EURASIA Proje Yöneticisi Sena Mengül, geçtiğimiz yıl iş birlikleri sayesinde Türk endüstrisi ve sanayisini ilk kez halka açık bir etkinlikte WIN EURASIA’da 5G teknolojisiyle yakından tanıştırdıklarına dikkat çekti ve şöyle devam etti: “WIN EURASIA 5G Arena’da bu yıl ‘Endüstri 5.0: Geleceğin Fabrikası’ vizyonu ile özel bir demo uygulama kurgulandı. Söylemekten gurur duyuyorum ki; dijital ve fiziksel dünyayı metaverse evreninde bir araya getirerek gerçek üstü bir deneyim yaşatacak özel alan, ilk defa WIN EURASIA’da inşa edilecek. 5G teknolojisinin Türkiye’de ticarileştikten sonra ilk 5 yıl içinde sanayide 10 milyar dolar değerinde bir katma değer oluşturması bekleniyor ve bu katma değerin %40’ının endüstriyel otomasyon sektöründe gerçekleşmesi öngörülüyor. Yakından takip ettiğimiz hepimizin önünde yeni ufuklar açan çok büyük bir pazardan ve teknolojik dönüşümden bahsediyoruz. “dedi. Mengül, katılımcıları geleceğin teknolojilerini deneyimlemek üzere imalat sanayinin bölgedeki en büyük buluşması WIN EURASIA’da yeniden buluşmaya davet etti.

Bu yıl ikinci kez WIN EURASIA’nın Teknoloji ortağı olacağımız için heyecanlıyız

Nokia Türkiye Ülke Müdürü Erensoy Bilgin, “Bu yıl ikinci kez WIN EURASIA’nın Teknoloji ortağı olacağımız için heyecanlıyız.  Deutsche Messe ve Türkiye’deki stratejik müşterilerimizden Turkcell ile birlikte bu etkinlikte endüstriyel 5G kullanım senaryolarının uygulamasını mümkün kılmak için Nokia Dijital Otomasyon Bulutu (Nokia Digital Automation Cloud – NDAC) ile 5G Arena’da 5G kapsaması sağlıyoruz. Türkiye’deki endüstriyel üretim ve otomasyon sektörleri heyecan verici bir hızla gelişiyor ve Türk işletmelerini dijital dönüşüm yolculuklarında desteklemeye kararlıyız. Kapsamlı çözüm portföyümüzle, dünya çapında 595’in üzerinde özel kablosuz kurumsal müşterimiz için olduğu gibi, Türkiye’deki çeşitli sektörlerde de birçok özel kablosuz ağ kurulum çözümlerini desteklemeye devam edeceğiz.”

5G nasıl ticarileşir 25 farklı kullanım senaryosu ile sunulacak

5G Arena Lansmanı’nda, 7-10 Haziran 2023 tarihleri arasında “Endüstri gelecekle buluşuyor” mottosuyla İstanbul Fuar Merkezi’nde 29’uncu kez imalat sanayini aynı çatı altında buluşturacak WIN EURASIA – World of Industry Fuarı’nda ilk kez tanıtılacak teknolojiler ve sadece 5G Arena’da deneyimlenebilecek demo uygulamalar, kamuoyuna açıklandı. Hannover Fairs Turkey Özel Etkinlikler ve Teknoloji İçerik Yöneticisi Murat Bayazıt tarafından yapılan demo sunumunda 5G Arena Lansmanı ve iş birliği kapsamında, Nokia DAC’ın Turkcell 5G şebekesi olarak gösterileceği ve dikey sektörlerde 5G’nin yaratacağı katma değer ile Türkiye sanayisinde 5G’nin nasıl ticarileşeceğine örnek teşkil etmesi hedeflenen 25 farklı kullanım senaryosu aktarıldı.

Sanat eserleri gelecekte robotlar tarafından yapılacak

WIN EURASIA fuarı öncesi gerçekleşen 5G Arena Lansman’ında yapılan demo gösteriminde; Nokia DAC ve Turkcell 5G (MPN) üzerinden test edilen ve Mitsubishi Electric Türkiye tarafından tasarlanan robot “Melfa Asista”, text olarak girilen ve yapay zekâ tarafından oluşturulan görselleri bir ressam gibi çizerek özgün ve benzersiz sanat görselleri oluşturdu.

Meta Endüstri dünyası ilk defa tanıtıldı

5G Arena Lansmanı’nda MCS Grup tarafından “Metaverse ile Akıllı Üretim” konseptli demo gösterimi 5G üzerinden ilk defa test edildi. Senaryo kapsamında endüstriyel üretim hattında bulunan endüstriyel kontrol sistemleri ve robotların simülasyonu Metaverse ile entegre bir şekilde 5G üzerinden haberleşti. ‘Meta Endüstri’ adı verilen bu yeni konsept Türkiye’de endüstriyel anlamda ilklerden biri oldu.

Geleceğin fabrikası 5G üzerinden metaverse dünyasında deneyimlenecek

WIN EURASIA 5G Arena için özel kurgulanan “Endüstri 5.0: Geleceğin Fabrikası” vizyonu ile oluşturulacak demo uygulamada, dijital dünya ile fiziksel dünyanın bir araya geleceği ve metaverse evreninde gerçek üstü bir deneyim yaşatacağı özel alan, ilk defa inşa edilecek. Merkeziyetsiz otomasyon yaklaşımıyla, farklı lokasyonlarda bulunan operasyon süreçleri, metaverse üzerinden gerçek zamanlı 5G ile takip edilecek.

2030’da 125 milyar cihaz IoT ve 5G üzerinden haberleşecek

2023’de 19,8 milyar cihazın IoT ile haberleştiği tahmin ediliyor. Küresel Nesnelerin İnterneti (IoT) Pazar büyüklüğü 2022’de 544 milyar $’dı. Pazarın 5G ile birlikte 2030’da 3,3 trilyon $ olması bekleniyor. 2030’da 125 milyar cihazın IoT ve 5G üzerinden haberleşmesi yine tahminler arasında. Türkiye’de IoT pazarı 2022’de 1,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

5G Teknolojisi ile endüstri gelecekle buluşuyor

7-10 Haziran 2023 tarihleri arasında 29. kez gerçekleşecek WIN EURASIA, 5G teknolojisini Hannover Fairs Turkey, Nokia ve Turkcell Dijital İş Servisleri liderliğinde Anot, Dijitalis, Emikon, Fanuc, Festo, GSL, HTC, IQ Vizyon, Konzek, MCS, Mitsubishi Electric, ONO, PI Robotik, ProManage, Siskon, Simtek, Staubli, Talisa ve Yenasoft iş birliğiyle Endüstri Gelecekle Buluşuyor temasıyla 5G Arena’da Türkiye sanayisinin beğenisine sunacak.

Continue Reading

Trendler