Connect with us

Konveyörler

İntralojistik uzmanı Lodamaster, IoT sistemlerle donattığı AGV’lerdeki etkinliğini artırıyor

Yayın Tarihi

on

Global ölçekte anahtar teslim intralojistik çözümleri sunan sektörün öncü markalardan Lodamaster, sektörü ilk kez bir araya getiren Post & Parcel Uluslararası Zirvesi’nde gelişen teknolojiyle donattığı en yeni sistemlerini tanıttı. Konveyör sistemleri, teleskopik konveyör, sorter sistemleri, yükleme/boşaltma sistemleri, palet otomasyon sistemleri, sipariş toplama/dağıtım sistemleri çözümleriyle sektörün ihtiyaçlarını A’dan Z’ye karşılayan Lodamaster, zirvede sergilediği ve sektöre birçok avantaj getiren Otomatik Yönlendirmeli Araçlar’daki (AGV) etkinliğini genişletiyor.

Türkiye, Danimarka, Polonya’daki ofisleri ve dünya geneline yayılan partnerleri ile birçok ülkede anahtar teslim çözümler sunan Lodamaster’ın Satış ve Pazarlama Müdürü İrfan Patoğlu ile firmanın geliştirdiği AGV’lere odaklandığımız bir röportaj gerçekleştirdik. İntralojistik sektörüne birçok avantaj sunan AGV’lerdeki etkinliklerini artırdıklarını dile getiren Patoğlu, zirvede de sergiledikleri mini AGV’nin avantajlarını dergimize değerlendirdi.

Lodamaster’ı tanıyabilir miyiz?

Lodamaster intralojistik alanında anahtar teslim otomasyon çözümleri sunan %100 yerli teknoloji bağımsız bir firma. Lodamaster olarak teknoloji bağımsızlığımız ile sadece belirli bir teknolojiyi müşteriye empoze etmeden, müşterinin bütün ihtiyaçlarını analiz ederek, en doğru teknolojiyi piyasadaki bazı üreticilerden tedarik ediyor; kendi yazılımlarımız ve kurulumlarımız ile ihtiyaçlara göre geliştiriyor ve sağlıyoruz. Sonrasında da satış sonrası hizmetler veriyoruz.

İntralojistik alanına komple çözümler sunan Lodamaster’ın ürün grupları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Lodamaster olarak bir teknoloji firması olmanın verdiği sorumluluk ile standart bir sorter otomasyon konveyör sistemi dışında; mini AGV gibi robot otomasyon sistemleri, Pick and Place robotları gibi değişik teknolojiler de sunmaktayız. Genel çözüm gruplarımızı intralojistik otomasyon sistemleri oluşturuyor, yani depo içi otomasyon sistemlerini sağlıyoruz. Bu sistemleri; normal konveyör hatları, konveyör sistemleri, sorter sistemler, sipariş hazırlama sistemleri, hızlı tüketimdeki shuttle operasyonlar için otomatik yükleme/boşaltma sistemleri oluşturuyor. Lodamaster olarak bir tırı 90 saniyede yükleyip/boşaltan sistemlerimiz var.

Bunun yanı sıra yazılım ürün gruplarımız var. Yazılım ürün gruplarımızı konveyör otomasyon sistemlerine eklediğimiz teknolojiler oluşturuyor. Biz konveyör sitemlerimizin satışını sadece mekanik olarak değil, yazılımıyla birlikte anahtar teslim olarak sağlıyoruz. Bu yazılımları da kendi teknolojilerimizle üretiyoruz. 

Firmanızın bu geniş ürün gruplarıyla çözüm sunduğu sektörlerden bahsedebilir misiniz?

Lodamaster olarak yaptığımız işin %90’ından fazlasıyla posta, kargo ve e-ticaret alanlarına çözüm sağlıyoruz. Türkiye’nin ihracata yönelik intralojistik çözümler sunan en büyük firmasıyız. İşimizin %90’ından fazlasını Polonya, Macaristan, Fransa, Almanya, İngiltere, Romanya, Rusya gibi yurt dışındaki firmalar için yapıyoruz. Bu ülkelerde yer alan firmalar için büyük çaplı sorter otomasyon sistemleri kurduk ve kurmaya devam ediyoruz.

Post and Parcel Zirvesi’nde sergilediğiniz AGV ürününüzü tanıyabilir miyiz?

Bu sistem, evlerimizde kullandığımız temizlik robotları boyutunda çok küçük bir teknoloji. Çok hızlı kurulabilen, demonte edilebilen ve yaklaşık 10 kg’a kadar paketleri ya da farklı versiyonuyla 30 kg’a kadar paketleri çok dar bir alanda çok fazla sayıda sorter çıkışlarına bölebilen bir teknoloji. Yapay zeka ile yönetilen bu teknoloji, masa gibi bir platformun üzerinde çalışıyor. Barkodu okuyor ve okuduktan sonra sistemle haberleşip ürünü hangi noktaya taşıyacağının en kısa rotasını kendisi buluyor, oraya götürüp sonra tekrardan bu işlemi tekrarlıyor. Bu robotlar saatte 7 bin, 15 bin, 20 bin ve 30 bin pakete kadar ayrıştırmayı; bir veya çok daha fazla konumdan yaklaşık 1000, 2000, 3000 noktalara kadar yapıyor. Mini AGV’ler bu kadar destinasyonu çok dar alanda sort (sınıflandırma/ayıklama) edebilecek teknolojiye sahip. Bu robotların en büyük avantajlarından bir tanesi de kendilerini yönetebilmeleri. Şarjlı olan bu robotları, şarja götürmeniz ya da rotasını belirlemeniz gerekmiyor; şarjı bittiği zaman şarja kendisi gidiyor, rotayı kendisi oluşturuyor hatta beklemesi gerektiği zaman kendisi bekliyor. 

Bu özelliklerin yanı sıra en büyük avantajlarından birini availability (kullanılabilirlik) oranı oluşturuyor. Konvensiyonel sorter otomasyon teknolojilerinde sorter bozulduğunda sistem durur ve sistemin kullanılabilirliği bir anda sıfıra düşer. Fakat bu teknolojide her robot ayrı bir sistem olduğu için kullanılabilirliğiniz düşmez. Örnek vermek gerekirse, 100 robotluk bir sistemde 1 tane robot bozulduğunda availability’niz hala %100’dür; çünkü 99 robotla aynı operasyona devam edebilirsiniz hatta 1 robot kalsa dahi sistem hala çalışmaya devam eder. Diğer teknolojilerde sorter bozulduğu an, sistem durur ve bir anda servis moduna geçmeniz gerekir.

Ürünün kullanıcı avantajlarından da bahsedebilir miyiz?

Post and Parcel Zirvesi’nde özellikle mini AGV robotunu sergilemek istedik. Bu robotlar günümüzde çok hızlı ilerleyen bir teknoloji. Standart bir konveyör otomasyon sistemlerinin kullanımı %10-15 ortalamasında artarken, bu robotların kullanımı %40-50 oranında artıyor. Firma olarak biz de bu alandaki etkinliğimizi artırıyoruz. Bu ürün posta, kargo, kuryelerdeki küçük paketlerin sorter edilmesi ya da e-ticaret firmalarındaki sipariş hazırlama işlemlerinde kullanılan bir robot. Günümüzde kargo firmaları çok hızlı bir şekilde büyüyor, bölgesel depolar açıyor. Bu depolarda da sort ihtiyacı oluyor. Standart sistemleri depo şekillerine uydurmak çok zor; bu sistemler ise su gibi, deponun şeklini alabilecek bir sistem kurulumu yapısına sahip. 

Bu ürünler e-ticarette, kargoların bölgesel dağıtımında kullanılabilecek eşsiz bir teknoloji. Normalde küçük noktalarda sorter sistem oluşturamıyorsunuz. Ürünleri ana depolara götürüyorsunuz, ana depolardan da tekrar küçük depolara çekmeniz gerekiyor. Bunun gibi küçük alanlara sığabilen sorter sistemleri bu depolara entegre ettiğinizde; nakliyeden, zamandan ve enerjiden tasarruf edebiliyorsunuz. İstediğiniz her yerde kurabildiğiniz bu sitemler ile ürünleri hiç ana depolara göndermeden, küçük depoda sort edip, yakın konumdaki alıcıya çok kısa sürede teslim edebilirsiniz.  

Hem alan hem enerji hem de süre gibi birçok avantajı olan bir ürün. Bunun yanı sıra çok az enerji kullanıyorlar: Büyük sorter otomasyon sistemleri sanayi elektriği kullanıp yüksek kW’lar kullanırken bu robotlar, 220 volt enerjide çok daha düşük tüketim yaparak çalışıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com