Connect with us

Konveyörler

İntralojistik uzmanı Lodamaster, IoT sistemlerle donattığı AGV’lerdeki etkinliğini artırıyor

Yayın Tarihi

on

Global ölçekte anahtar teslim intralojistik çözümleri sunan sektörün öncü markalardan Lodamaster, sektörü ilk kez bir araya getiren Post & Parcel Uluslararası Zirvesi’nde gelişen teknolojiyle donattığı en yeni sistemlerini tanıttı. Konveyör sistemleri, teleskopik konveyör, sorter sistemleri, yükleme/boşaltma sistemleri, palet otomasyon sistemleri, sipariş toplama/dağıtım sistemleri çözümleriyle sektörün ihtiyaçlarını A’dan Z’ye karşılayan Lodamaster, zirvede sergilediği ve sektöre birçok avantaj getiren Otomatik Yönlendirmeli Araçlar’daki (AGV) etkinliğini genişletiyor.

Türkiye, Danimarka, Polonya’daki ofisleri ve dünya geneline yayılan partnerleri ile birçok ülkede anahtar teslim çözümler sunan Lodamaster’ın Satış ve Pazarlama Müdürü İrfan Patoğlu ile firmanın geliştirdiği AGV’lere odaklandığımız bir röportaj gerçekleştirdik. İntralojistik sektörüne birçok avantaj sunan AGV’lerdeki etkinliklerini artırdıklarını dile getiren Patoğlu, zirvede de sergiledikleri mini AGV’nin avantajlarını dergimize değerlendirdi.

Lodamaster’ı tanıyabilir miyiz?

Lodamaster intralojistik alanında anahtar teslim otomasyon çözümleri sunan %100 yerli teknoloji bağımsız bir firma. Lodamaster olarak teknoloji bağımsızlığımız ile sadece belirli bir teknolojiyi müşteriye empoze etmeden, müşterinin bütün ihtiyaçlarını analiz ederek, en doğru teknolojiyi piyasadaki bazı üreticilerden tedarik ediyor; kendi yazılımlarımız ve kurulumlarımız ile ihtiyaçlara göre geliştiriyor ve sağlıyoruz. Sonrasında da satış sonrası hizmetler veriyoruz.

İntralojistik alanına komple çözümler sunan Lodamaster’ın ürün grupları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Lodamaster olarak bir teknoloji firması olmanın verdiği sorumluluk ile standart bir sorter otomasyon konveyör sistemi dışında; mini AGV gibi robot otomasyon sistemleri, Pick and Place robotları gibi değişik teknolojiler de sunmaktayız. Genel çözüm gruplarımızı intralojistik otomasyon sistemleri oluşturuyor, yani depo içi otomasyon sistemlerini sağlıyoruz. Bu sistemleri; normal konveyör hatları, konveyör sistemleri, sorter sistemler, sipariş hazırlama sistemleri, hızlı tüketimdeki shuttle operasyonlar için otomatik yükleme/boşaltma sistemleri oluşturuyor. Lodamaster olarak bir tırı 90 saniyede yükleyip/boşaltan sistemlerimiz var.

Bunun yanı sıra yazılım ürün gruplarımız var. Yazılım ürün gruplarımızı konveyör otomasyon sistemlerine eklediğimiz teknolojiler oluşturuyor. Biz konveyör sitemlerimizin satışını sadece mekanik olarak değil, yazılımıyla birlikte anahtar teslim olarak sağlıyoruz. Bu yazılımları da kendi teknolojilerimizle üretiyoruz. 

Firmanızın bu geniş ürün gruplarıyla çözüm sunduğu sektörlerden bahsedebilir misiniz?

Lodamaster olarak yaptığımız işin %90’ından fazlasıyla posta, kargo ve e-ticaret alanlarına çözüm sağlıyoruz. Türkiye’nin ihracata yönelik intralojistik çözümler sunan en büyük firmasıyız. İşimizin %90’ından fazlasını Polonya, Macaristan, Fransa, Almanya, İngiltere, Romanya, Rusya gibi yurt dışındaki firmalar için yapıyoruz. Bu ülkelerde yer alan firmalar için büyük çaplı sorter otomasyon sistemleri kurduk ve kurmaya devam ediyoruz.

Post and Parcel Zirvesi’nde sergilediğiniz AGV ürününüzü tanıyabilir miyiz?

Bu sistem, evlerimizde kullandığımız temizlik robotları boyutunda çok küçük bir teknoloji. Çok hızlı kurulabilen, demonte edilebilen ve yaklaşık 10 kg’a kadar paketleri ya da farklı versiyonuyla 30 kg’a kadar paketleri çok dar bir alanda çok fazla sayıda sorter çıkışlarına bölebilen bir teknoloji. Yapay zeka ile yönetilen bu teknoloji, masa gibi bir platformun üzerinde çalışıyor. Barkodu okuyor ve okuduktan sonra sistemle haberleşip ürünü hangi noktaya taşıyacağının en kısa rotasını kendisi buluyor, oraya götürüp sonra tekrardan bu işlemi tekrarlıyor. Bu robotlar saatte 7 bin, 15 bin, 20 bin ve 30 bin pakete kadar ayrıştırmayı; bir veya çok daha fazla konumdan yaklaşık 1000, 2000, 3000 noktalara kadar yapıyor. Mini AGV’ler bu kadar destinasyonu çok dar alanda sort (sınıflandırma/ayıklama) edebilecek teknolojiye sahip. Bu robotların en büyük avantajlarından bir tanesi de kendilerini yönetebilmeleri. Şarjlı olan bu robotları, şarja götürmeniz ya da rotasını belirlemeniz gerekmiyor; şarjı bittiği zaman şarja kendisi gidiyor, rotayı kendisi oluşturuyor hatta beklemesi gerektiği zaman kendisi bekliyor. 

Bu özelliklerin yanı sıra en büyük avantajlarından birini availability (kullanılabilirlik) oranı oluşturuyor. Konvensiyonel sorter otomasyon teknolojilerinde sorter bozulduğunda sistem durur ve sistemin kullanılabilirliği bir anda sıfıra düşer. Fakat bu teknolojide her robot ayrı bir sistem olduğu için kullanılabilirliğiniz düşmez. Örnek vermek gerekirse, 100 robotluk bir sistemde 1 tane robot bozulduğunda availability’niz hala %100’dür; çünkü 99 robotla aynı operasyona devam edebilirsiniz hatta 1 robot kalsa dahi sistem hala çalışmaya devam eder. Diğer teknolojilerde sorter bozulduğu an, sistem durur ve bir anda servis moduna geçmeniz gerekir.

Ürünün kullanıcı avantajlarından da bahsedebilir miyiz?

Post and Parcel Zirvesi’nde özellikle mini AGV robotunu sergilemek istedik. Bu robotlar günümüzde çok hızlı ilerleyen bir teknoloji. Standart bir konveyör otomasyon sistemlerinin kullanımı %10-15 ortalamasında artarken, bu robotların kullanımı %40-50 oranında artıyor. Firma olarak biz de bu alandaki etkinliğimizi artırıyoruz. Bu ürün posta, kargo, kuryelerdeki küçük paketlerin sorter edilmesi ya da e-ticaret firmalarındaki sipariş hazırlama işlemlerinde kullanılan bir robot. Günümüzde kargo firmaları çok hızlı bir şekilde büyüyor, bölgesel depolar açıyor. Bu depolarda da sort ihtiyacı oluyor. Standart sistemleri depo şekillerine uydurmak çok zor; bu sistemler ise su gibi, deponun şeklini alabilecek bir sistem kurulumu yapısına sahip. 

Bu ürünler e-ticarette, kargoların bölgesel dağıtımında kullanılabilecek eşsiz bir teknoloji. Normalde küçük noktalarda sorter sistem oluşturamıyorsunuz. Ürünleri ana depolara götürüyorsunuz, ana depolardan da tekrar küçük depolara çekmeniz gerekiyor. Bunun gibi küçük alanlara sığabilen sorter sistemleri bu depolara entegre ettiğinizde; nakliyeden, zamandan ve enerjiden tasarruf edebiliyorsunuz. İstediğiniz her yerde kurabildiğiniz bu sitemler ile ürünleri hiç ana depolara göndermeden, küçük depoda sort edip, yakın konumdaki alıcıya çok kısa sürede teslim edebilirsiniz.  

Hem alan hem enerji hem de süre gibi birçok avantajı olan bir ürün. Bunun yanı sıra çok az enerji kullanıyorlar: Büyük sorter otomasyon sistemleri sanayi elektriği kullanıp yüksek kW’lar kullanırken bu robotlar, 220 volt enerjide çok daha düşük tüketim yaparak çalışıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Süt üretim hattına özelleştirilmiş FlexLink çözümü

Yayın Tarihi

on

Dolum makineleri ve paketleyiciler arasında yüksek esnekliğe ihtiyacı olan FlexLink müşterisi, kapasiteyi artırmak, eski konveyör sistemlerini yenilemek ve dolum alanındaki hijyen koşullarını iyileştirmek istiyordu. Fabrikanın eski manuel sistemi pahalıydı ve dolum işlemi tamamlandıktan sonra temizlenebiliyordu. Bu nedenle, yeni sistem otomatik olmalı ve iyi hijyen, düşük bakım ve yüksek erişilebilirlik odaklı olmalıydı. Belirli hijyen ihtiyaçları için özelleştirilmiş bir yıkama programıyla konveyör sistemi tasarlayan FlexLink, üretimin kısa bir süre durdurulmasını sağlayan konveyör bölümlerini, kendi atölyesinde önceden monte etti ve bu, monte edilen konveyörlerin fabrikaya kaldırılmasına olanak sağladı. Bu projedeki teknik bir zorluk, fabrikadaki sınırlı alandı. FlexLink, zemin alanından tasarruf etmek için konveyörleri farklı seviyelere yerleştiren kompakt bir çözüm tasarladı.

Ürün hasarının azaltılması

Süt endüstrisinde sık karşılaşılan bir sorun, üretim sırasında zarar gören konteynerlerdir. FlexLink, konveyörlerin hızını dinamik olarak kontrol ederek konveyörde sıra bekleyen paketlerin geri basıncını azaltmak için uygulama yaptı. Eski sistemde sürtünmeyi ve geri basıncı azaltmak için su ve sabun kullanılıyordu; ancak yeni çözümde bunun gerekli olmadığı ve daha maliyetli olduğu görüldü.

Temiz bir konveyör sistemi

İş birliğinin sonucu birçok yönden ödüllendirici oldu. Eski konveyör sisteminin yenilenmesi, tedarikin daha yüksek güvenilirliğini sağladı ve üretim zamanında hazırdı. Ayrıca daha iyi erişim için daha fazla alan yaratıldı ve bu da daha iyi bir çalışma ortamı oluşturdu. Temizlik sürecinin daha hızlı ve etkili olmasıyla üretim maliyetlerini düşüren firma, bu yatırımla daha rekabetçi bir hale geldi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Kanguru Grup, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü aldı

Yayın Tarihi

on

Sectech Endüstriyel ana sponsorluğunda, Ratel Medya ve Luna Medya Ajansı organizatörlüğünde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. DoubleTree By Hilton Topkapı’da düzenlenerek Türkiye’nin üreten, istihdam yaratan, uluslararası ve ulusal rekabette fark yaratan markalarının, iş insanlarının ve girişimcilerin ödüllendirildiği Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri’nde, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü Kanguru Grup aldı. Sunuculuğunu Buket Aydın ve Yavuz Seçkin’in yaptığı ödül töreninde; gıda, otomotiv, talaşlı imalat, tekstil, bavul üretim, ambalaj sektörleri başta olmak üzere birçok sektörün konveyör otomasyon sistemlerini yapan, “Aktarmak Bizim İşimiz” sloganıyla sektöründe lider bir marka olan Kanguru Grup adına, Yönetim Kurulu Başkanı Olcay AydınYılın Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası” ödülünü aldı.

Montaj konveyörleri, kumaş taşıma konveyörleri, iplik taşıma konveyörleri, çöp taşıma konveyörleri, koli taşıma konveyörleri, kum taşıma konveyörleri, paketlenmiş gıda taşıma konveyörleri, elektronik oyuncak ve elektrikli ev aletleri konveyörleri, kargo amaçlı depolar arası sevk konveyörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılan düz konveyörler, minyatür konveyörler, z tipi konveyörler, rulolu konveyörler, modüler bantlı konveyörler üreten Kanguru Grup, değer yaratma misyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Patates üretiminde taşıma sistemlerinin kullanımı

Yayın Tarihi

on

Dünyada çok miktarda patates tüketilmektedir ve özellikle üretim hacmi ve kapasitesi açısından patates işleme hatları gıda endüstrisinde en büyük ve sofistike olanlardandır. Özelleştirilmiş proses ve paketleme hatları uzmanı Heat and Control Genel Müdürü Blake Svejkovsky, patates cipsi, patates kızartması ve patates yan ürünleri gibi patates üretim hatlarında taşıma sistemleri ve taşıma çözümlerinin nasıl uygulanacağı ve hat akış verimliliğinin nasıl sağlanacağı konusunda soruları cevaplıyor.

Patates işleme tesislerinde taşıyıcılar ve taşıma sistemlerinin temel rolü nedir?

En basit düzeyde taşıyıcılar, bir patates işleme tesisindeki kritik işlem noktalarını birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştır ve en iyi taşıyıcılar, ürünü mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ilerletirken ürüne minimum zarar vererek bu işlevi yerine getirir. Bunun ötesinde, taşıma sistemleri ürün biriktirme veya tamponlama, dozajlama, yükseklik değişikliklerini aşma ve ürün akışını paralel ünite işlemlerine bölmek gibi önemli ara işlevler sunar. En iyi taşıma sistemleri, bu işlevleri güvenli ve hijyenik bir şekilde sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır ve aşırı maliyet veya bakım süresi gerektirmemelidir.

Patates işleme tesislerinde taşıma bandı ve sistemlerinde genellikle hangi malzemeler kullanılır?

Taşıma sistemleri için en yaygın kullanılan malzemeler arasında genellikle 304 ve bazı durumlarda 316 paslanmaz çelik, polivinil klorür (PVC) ve diğer termoplastikler, polietilen, polipropilen ve UHMW bulunur. Kayışlı taşıyıcılar bu malzemelerin herhangi bir kombinasyonuyla tasarlanırken, en iyi yatay hareketli taşıyıcılar neredeyse tamamen paslanmaz çeliktendir.

Patates işlenirken genellikle kaç tür taşıyıcıya ihtiyaç duyulur?

Patates işleyicileri, bağlandıkları her işleme noktası için köprü taşıyıcılarının kendi benzersiz gereksinimlerine sahip olduğu için işlenen her düğüm noktası kadar çok sayıda taşıyıcı kullanırlar, örneğin ham ürünler için kir giderme, kızartılmış ürünler için yağ giderme, mutfakta baharatlama ve tartıcıda baharatlama gibi.

İşleme hattına düzgün bir aktarım ve dağılım elde etmek için ürün aktarım hızı nasıl kontrol edilir?

Ham malzeme ve bitmiş ürün için Revolution Gate adı verilen bir teknoloji, kitle akış yeteneği ile ürünün sızdırmadan, zarar vermeden veya karmaşık mekanizmalar olmadan çok granüler, doğru ve tekrarlanabilir bir şekilde dozlanmasını sağlar. Ayrıca, biriktirme tamponları ile birlikte dozajlama taşıyıcılarının kullanılması daha genel bir dozajlama yöntemi sağlayabilir. Depolama hazneleri ham patates akışını sonraki işleme noktalarına tamponlayabilirken, patates işleyicileri, hacimsel akış kontrolü için sensörlerle desteklenen taşıma sistemleri ve ağırlığa dayalı kütle akış sistemlerini kullanarak aktarım hızını kontrol edebilir. Ağırlığa dayalı kütle akış taşıma sistemleri, yüksek çözünürlüklü yük hücreleri kullanarak ürün akışını en doğrudan ve kesin şekilde ölçme ve ayarlama sağlar ve bunlar, biriktirme taşıyıcıları gibi diğer sistemlerle birlikte bitmiş patates ürünleri için de kullanılır.

Bir patates işleme tesisindeki tüm taşıma sistemleri ağır işlerde kullanılmak üzere tasarlanır mı?

Bütün taşıyıcılar uzun arızasız çalışma süreleri sağlamak için sağlam bir şekilde inşa edilmelidir, ancak her bir taşıyıcı, işleme alanının taleplerine göre tasarlanmalıdır. Genellikle en ağır iş taşıyıcıları, ham ürün işleme alanı içindekilerdir.

Bir taşıyıcı tasarlanırken, işleme sürecini optimize etmeye yardımcı olacak özellikler neler olabilir?

Taşıyıcılar, kir, su, dilimleme parçaları, yağ ve kırıntı çıkarma gibi çeşitli ekranlarla donatılabilir. Taşıyıcılar ayrıca çeşitli kapılara sahip olarak tasarlanır; bu, ürünün birden fazla son noktaya talep üzerine dağıtılmasına izin verir ve her biri benzersiz bitmiş ürünler üretebilir. Son olarak, daha özel özellikler ve alt sistemlerin entegrasyonu, bir taşıyıcıyı tamamen benzersiz bir sisteme dönüştürebilir; bunlar arasında bir biriktirme veya baharatlama sistemi gibi sistemler bulunur; her ikisi de patates işleme tesislerinde ürün aktarımı sağlayabilir ve kritik işlevler sunabilir.

Bir işleme tesisi için taşıma sistemleriyle ilgili en zorlu yönler nelerdir?

En zorlu yön, kritik ve son derece önemli hijyen ihtiyaçları için tasarım yapmaktır. Bu hem gıda güvenliği hem de üretkenlik ve kullanılabilirlik açısından geçerlidir. En iyi sistemler, minimum hijyen temizliği için tasarlanır ve en yüksek hijyen seviyelerine sahip olurlar. Ayrıca, sınırlı alan kısıtlamalarına karşı aktarım sistemlerinin tasarlanması, özellikle taşıyıcıların temel aktarım işlevinden daha fazla işlev sağlaması gerektiği gerçeği, sıkı alanlarda düzenlemelerinin karmaşıklığını artırır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, bir sonraki en zorlu yön, bakım erişilebilirliği olabilir. En iyi taşıma sistemleri, bakım parçalarına kolay erişimi kolaylaştırmalıdır ve herhangi bir önleyici bakım gerektirmemelidir. Sıkı alan kısıtlamalarıyla birlikte bakım erişilebilirliğini takip eden bir diğer zorlu yön, hijyen operasyonlarıdır. Yine, en iyi taşıyıcılar, yerinde temizlenmelerine izin veren şekilde yapılandırılmış, kiri biriktirmeyi önleyen taşıyıcılar ve bileşen parçaları sayesinde temizlenmesi için zaman ve çaba harcamadan temizlenebilirler. Bu alanla ilgili zorlukların ötesinde, taşıma sistemleriyle ilgili olarak patates işleyicileri, maliyet kısıtlamaları, kurulum zamanlaması ve projenin başlangıç aşamasında tüm gereksinimlerin net ve doğru bir şekilde anlaşılması konusunda zorluklarla karşılaşırlar.

Bir patates işleyicisi, en son teknolojiye sahip taşıyıcıları kullanarak işletmedeki ürünlerinin hareket hızını ve enerjiyi koruyarak diğer kaynakları nasıl sağlayabilir?

En enerji verimli taşıma sistemlerini araştırmakla birlikte, patates işleyicileri, taşıyıcıların görev için yeterli boyutta olduğunu sağlamak için keşif sürecinin bir parçası olarak ayrıntılı bir üretim analizi sunan deneyimli bir satıcıyla ortaklık yapmalıdır. Aşırı boyutlu bir taşıyıcı daha fazla enerji gerektirecek ve daha küçük modellere göre daha fazla alan kaplayacaktır, bununla birlikte, küçük boyutlu bir taşıyıcı sıkışabilir ve ürün akışında tıkanıklıklara neden olabilir ve ürün zararına yol açabilir. En son teknolojiye sahip taşıma sistemleri, ileri kontroller ve bilgi sistemlerini kullanarak uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanacaktır, bu da ürün akışının tesisin her yerinde dengeli kalmasını ve hiçbir sistemin fazla beslenmediğini veya ürün açlığı çekmediğini sağlar. Bu kontrol sistemleriyle sağlanan yanıt verme yeteneği ve bağlantılılık, taşıyıcıların sadece gereken miktarda ürünü mümkün olan en kısa sürede ve zarar vermeden hareket ettirmek için gereken enerjiyi tüketmelerini sağlar.

Taşıma sistemleriyle ilgili olarak hijyenin önemi açıklar mısınız?

Her işlemci için kâbus gibi bir durum, bir ürün geri çağırmasıdır: Üretkenlik saatleri ve hatta günleri, ürünle birlikte heba olabilir, tüketici sağlığına olası etkiler ve tüketici güveninin kaybı da eklenir. Bu nedenle, taşıma sistemleriyle ilgili hijyen düşünceleri üzerinde durulamaz. İşlemciler, tesislerinde güçlü hijyen standartlarını uygulamak için ellerinden geleni yaparlar ve çabalarına yardımcı olmak için en deneyimli taşıma sistemleri sağlayıcıları, öncelikle gıda güvenliği odaklı olarak aşağıdaki sistemleri sağlar:

·   IP-65 ve NEMA-4X standartlarına uygun olarak tasarlanmış,

·   Stratejik noktalarda 304 veya 316 paslanmaz çelik ve diğer korozyona dayanıklı alaşımlardan yapılmış,

·   Tamamen kapalı ve sızdırmaz iç yapıya sahip,

·   Entegre sprey sistemleri veya tam temizlenilebilir sistemler içeren,

·   Yüksek basınçlı yıkama veya silme temizliği için kolaylık sağlayan,

·   Bu tür taşıma sistemleri, işlemcilerin kısa vadede hijyen iş saatlerinden tasarruf etmelerinin yanı sıra ürün kontaminasyonunun olumsuz durumlarını da önlemeye yardımcı olur.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com