Connect with us

Konveyörler

İntralojistik uzmanı Lodamaster, IoT sistemlerle donattığı AGV’lerdeki etkinliğini artırıyor

Yayın Tarihi

on

Global ölçekte anahtar teslim intralojistik çözümleri sunan sektörün öncü markalardan Lodamaster, sektörü ilk kez bir araya getiren Post & Parcel Uluslararası Zirvesi’nde gelişen teknolojiyle donattığı en yeni sistemlerini tanıttı. Konveyör sistemleri, teleskopik konveyör, sorter sistemleri, yükleme/boşaltma sistemleri, palet otomasyon sistemleri, sipariş toplama/dağıtım sistemleri çözümleriyle sektörün ihtiyaçlarını A’dan Z’ye karşılayan Lodamaster, zirvede sergilediği ve sektöre birçok avantaj getiren Otomatik Yönlendirmeli Araçlar’daki (AGV) etkinliğini genişletiyor.

Türkiye, Danimarka, Polonya’daki ofisleri ve dünya geneline yayılan partnerleri ile birçok ülkede anahtar teslim çözümler sunan Lodamaster’ın Satış ve Pazarlama Müdürü İrfan Patoğlu ile firmanın geliştirdiği AGV’lere odaklandığımız bir röportaj gerçekleştirdik. İntralojistik sektörüne birçok avantaj sunan AGV’lerdeki etkinliklerini artırdıklarını dile getiren Patoğlu, zirvede de sergiledikleri mini AGV’nin avantajlarını dergimize değerlendirdi.

Lodamaster’ı tanıyabilir miyiz?

Lodamaster intralojistik alanında anahtar teslim otomasyon çözümleri sunan %100 yerli teknoloji bağımsız bir firma. Lodamaster olarak teknoloji bağımsızlığımız ile sadece belirli bir teknolojiyi müşteriye empoze etmeden, müşterinin bütün ihtiyaçlarını analiz ederek, en doğru teknolojiyi piyasadaki bazı üreticilerden tedarik ediyor; kendi yazılımlarımız ve kurulumlarımız ile ihtiyaçlara göre geliştiriyor ve sağlıyoruz. Sonrasında da satış sonrası hizmetler veriyoruz.

İntralojistik alanına komple çözümler sunan Lodamaster’ın ürün grupları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Lodamaster olarak bir teknoloji firması olmanın verdiği sorumluluk ile standart bir sorter otomasyon konveyör sistemi dışında; mini AGV gibi robot otomasyon sistemleri, Pick and Place robotları gibi değişik teknolojiler de sunmaktayız. Genel çözüm gruplarımızı intralojistik otomasyon sistemleri oluşturuyor, yani depo içi otomasyon sistemlerini sağlıyoruz. Bu sistemleri; normal konveyör hatları, konveyör sistemleri, sorter sistemler, sipariş hazırlama sistemleri, hızlı tüketimdeki shuttle operasyonlar için otomatik yükleme/boşaltma sistemleri oluşturuyor. Lodamaster olarak bir tırı 90 saniyede yükleyip/boşaltan sistemlerimiz var.

Bunun yanı sıra yazılım ürün gruplarımız var. Yazılım ürün gruplarımızı konveyör otomasyon sistemlerine eklediğimiz teknolojiler oluşturuyor. Biz konveyör sitemlerimizin satışını sadece mekanik olarak değil, yazılımıyla birlikte anahtar teslim olarak sağlıyoruz. Bu yazılımları da kendi teknolojilerimizle üretiyoruz. 

Firmanızın bu geniş ürün gruplarıyla çözüm sunduğu sektörlerden bahsedebilir misiniz?

Lodamaster olarak yaptığımız işin %90’ından fazlasıyla posta, kargo ve e-ticaret alanlarına çözüm sağlıyoruz. Türkiye’nin ihracata yönelik intralojistik çözümler sunan en büyük firmasıyız. İşimizin %90’ından fazlasını Polonya, Macaristan, Fransa, Almanya, İngiltere, Romanya, Rusya gibi yurt dışındaki firmalar için yapıyoruz. Bu ülkelerde yer alan firmalar için büyük çaplı sorter otomasyon sistemleri kurduk ve kurmaya devam ediyoruz.

Post and Parcel Zirvesi’nde sergilediğiniz AGV ürününüzü tanıyabilir miyiz?

Bu sistem, evlerimizde kullandığımız temizlik robotları boyutunda çok küçük bir teknoloji. Çok hızlı kurulabilen, demonte edilebilen ve yaklaşık 10 kg’a kadar paketleri ya da farklı versiyonuyla 30 kg’a kadar paketleri çok dar bir alanda çok fazla sayıda sorter çıkışlarına bölebilen bir teknoloji. Yapay zeka ile yönetilen bu teknoloji, masa gibi bir platformun üzerinde çalışıyor. Barkodu okuyor ve okuduktan sonra sistemle haberleşip ürünü hangi noktaya taşıyacağının en kısa rotasını kendisi buluyor, oraya götürüp sonra tekrardan bu işlemi tekrarlıyor. Bu robotlar saatte 7 bin, 15 bin, 20 bin ve 30 bin pakete kadar ayrıştırmayı; bir veya çok daha fazla konumdan yaklaşık 1000, 2000, 3000 noktalara kadar yapıyor. Mini AGV’ler bu kadar destinasyonu çok dar alanda sort (sınıflandırma/ayıklama) edebilecek teknolojiye sahip. Bu robotların en büyük avantajlarından bir tanesi de kendilerini yönetebilmeleri. Şarjlı olan bu robotları, şarja götürmeniz ya da rotasını belirlemeniz gerekmiyor; şarjı bittiği zaman şarja kendisi gidiyor, rotayı kendisi oluşturuyor hatta beklemesi gerektiği zaman kendisi bekliyor. 

Bu özelliklerin yanı sıra en büyük avantajlarından birini availability (kullanılabilirlik) oranı oluşturuyor. Konvensiyonel sorter otomasyon teknolojilerinde sorter bozulduğunda sistem durur ve sistemin kullanılabilirliği bir anda sıfıra düşer. Fakat bu teknolojide her robot ayrı bir sistem olduğu için kullanılabilirliğiniz düşmez. Örnek vermek gerekirse, 100 robotluk bir sistemde 1 tane robot bozulduğunda availability’niz hala %100’dür; çünkü 99 robotla aynı operasyona devam edebilirsiniz hatta 1 robot kalsa dahi sistem hala çalışmaya devam eder. Diğer teknolojilerde sorter bozulduğu an, sistem durur ve bir anda servis moduna geçmeniz gerekir.

Ürünün kullanıcı avantajlarından da bahsedebilir miyiz?

Post and Parcel Zirvesi’nde özellikle mini AGV robotunu sergilemek istedik. Bu robotlar günümüzde çok hızlı ilerleyen bir teknoloji. Standart bir konveyör otomasyon sistemlerinin kullanımı %10-15 ortalamasında artarken, bu robotların kullanımı %40-50 oranında artıyor. Firma olarak biz de bu alandaki etkinliğimizi artırıyoruz. Bu ürün posta, kargo, kuryelerdeki küçük paketlerin sorter edilmesi ya da e-ticaret firmalarındaki sipariş hazırlama işlemlerinde kullanılan bir robot. Günümüzde kargo firmaları çok hızlı bir şekilde büyüyor, bölgesel depolar açıyor. Bu depolarda da sort ihtiyacı oluyor. Standart sistemleri depo şekillerine uydurmak çok zor; bu sistemler ise su gibi, deponun şeklini alabilecek bir sistem kurulumu yapısına sahip. 

Bu ürünler e-ticarette, kargoların bölgesel dağıtımında kullanılabilecek eşsiz bir teknoloji. Normalde küçük noktalarda sorter sistem oluşturamıyorsunuz. Ürünleri ana depolara götürüyorsunuz, ana depolardan da tekrar küçük depolara çekmeniz gerekiyor. Bunun gibi küçük alanlara sığabilen sorter sistemleri bu depolara entegre ettiğinizde; nakliyeden, zamandan ve enerjiden tasarruf edebiliyorsunuz. İstediğiniz her yerde kurabildiğiniz bu sitemler ile ürünleri hiç ana depolara göndermeden, küçük depoda sort edip, yakın konumdaki alıcıya çok kısa sürede teslim edebilirsiniz.  

Hem alan hem enerji hem de süre gibi birçok avantajı olan bir ürün. Bunun yanı sıra çok az enerji kullanıyorlar: Büyük sorter otomasyon sistemleri sanayi elektriği kullanıp yüksek kW’lar kullanırken bu robotlar, 220 volt enerjide çok daha düşük tüketim yaparak çalışıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Pacline, UNIBILT kapalı paletli konveyörlerin distribütörü oldu

Yayın Tarihi

on

Pacline Conveyors, UNIBILT® kapalı paletli konveyörlerin lisanslı distribütör/entegratörü oldu. Geniş portföyüne UNIBILT’i de ekleyen Pacline, birçok sektör için eksiksiz bir yelpaze sunuyor.

UNIBILT® konveyörler, boya hatları, montaj hatları ve parça depolama gibi orta ve ağır hizmet tipi konveyör uygulamaları için uygun çözümler sunuyor.Yaklaşık 40 yıldır çeşitli endüstrilerde özel konveyör çözümleri sunan Pacline, hiçbir projenin aynı olmadığını ve en iyi çözümlerin belirli müşteri uygulamalarının ihtiyaçlarını karşılamak için deneyimli mühendislik ve doğru ekipman gerektirdiğini biliyor. Konuyla ilgili konuşan Pacline Conveyors Genel Yöneticisi Karl Scholz, “UNIBILT® konveyörlerin eklenmesiyle, ürün yelpazemizi tamamen tamamlayabiliyor ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına daha da fazla uyacak şekilde geniş bir çözüm yelpazesi sunuyoruz” dedi.

UNIBILT® konveyörler, sektördeki en güçlü konveyörler olarak biliniyor. Tüm UNIBILT® rayları; daha sert, daha güçlü ve daha uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmış, özel olarak formüle edilmiş ve yüksek mukavemetli bir karbon çeliği olan WEBALLOY II™ çelikten oluşturulmuş hassas rulolardan meydana geliyor. Özelleştirilmiş UNIBILT® sistemleri, dünya çapında otomobil ve diğer endüstriyel üreticiler tarafından geniş çapta benimseniyor.

250 lbs’ye kadar parçaları taşıyan hassas döküm işlemi için UNIBILT, sürekli akışlı konveyör çözümü kullanıyor. Bu konveyör, büyük hacimli üretim çalışmalarının üstesinden gelebilecek kadar güçlü ve standart ağır hizmet I-Beam konveyörlerinden daha kompakt ve ekonomik. Bu UNIBILT® baş üstü konveyörü, 400 lbs otomotiv parçalarını taşımak için yakın zamanda kuruldu.3 döngüde 1400 fitlik bir yol kateden bu sistem; yükleri toplayabiliyor, ürünleri değiştirebiliyor, yeniden yönlendirebiliyor ve üretim hızlarını artırabiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Conveyors & Drives’tan verimi artıran, süreyi azaltan çözüm

Yayın Tarihi

on

Eskimiş Best/Flex kamyon yükleme konveyörleriyle ilgili sorunlar yaşayan müşterisi için BestReac tahrikini içeren bir çözüm sunan Conveyors & Drives, teknoloji ürünleri, hizmetleri ve çözümlerinde dünyanın en büyük toptancı distribütörlerinden biri olan müşterisine; verimde artış, römork yüklenmesi için gereken sürede önemli bir azalış sağladı.

Conveyors & Drives’in; teknoloji ürünleri, hizmetleri ve çözümlerinde dünyanın en büyük toptancı distribütörlerinden biri olan müşterisi, üçüncü parti bir lojistik sağlayıcı olarak, tüm dünyadaki bayilerinin ve son kullanıcıların teknoloji ihtiyaçlarını destekliyor. Eskimiş Best/Flex kamyon yükleme konveyörleriyle ilgili sorunlar yaşayan bu elektronik dağıtım şirketinde, konveyörler kutuları treylere verimli bir şekilde taşımıyor ve işler gitgide daha da zorlaşıyordu. Örneğin, işçilerin konveyörleri manuel olarak yerlerine çekme imkanı bulunmuyordu. Müşterisinin gereksinimlerini iyi analiz eden Conveyors & Drives, Best Conveyors tarafından sağlanan bantlı yükleyicilere iki BestReach tahrikinin kurulumunu yaptı. Çözümde; konveyörler, operatör tarafındaki el kumandasıyla içeri sürülüyor ve sola/sağa yönlendirilebiliyorken; bant, ürünleri iniş konveyörüne uygun bir hızda treylerdeki yükleyiciye getiriyor. Yükleyici bulunmadığında bir itici, durdurmayı etkinleştirmek için düşüşteki mevcut ekipmanla ek kontroller vasıtasıyla entegre edildi. BestReach’teki yedekleme özelliği, ürün konveyörde çok uzağa yedeklendiğinde iticiyi etkin hale getiriyor. Bu, ürünün yere fırlatılmasını ve muhtemelen hasarı önlüyor.

Eğimli konveyörden standart 53 fitlik bir treylerin ucuna kadar uzatma.

Sunduğu çözümle müşterisi için aşınmış yerçekimi esaslı kayar konveyörleri değiştirerek iki hattaki verimi önemli ölçüde artıran ve römork yüklenmesi için gereken süreyi azaltan Conveyors & Drives, BestReach bantlı konveyörün sağlamlığıyla müşterisine yıllarca hizmet sağlayacak.

Balıksırtı geçiş, paketlerin konveyör üzerinde ortalanmasını ve sabitlenmesini sağlar.

Kaynak: www.condrives.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

American Greetings, enerji tüketimi ve gürültü düzeylerini e24i çözümüyle azalttı

Yayın Tarihi

on

American Greetings, çeşitli tip, model ve üreticilerden oluşan kilometrelerce konveyörlere sahip 57 futbol sahası büyüklüğündeki tesisinde, eski konveyörlerini modern ve daha etkin sistemlerle değiştirerek verimliliğini artırdı. Çözümü Cisco-Eagle ve Hytrol’den alan American Greetings, e24i çözümüyle enerji tüketimini düşürdü, gürültü düzeylerini azalttı.

Dünyanın en büyük tebrik kartı şirketi olan American Greetings, “Kabalığın beklendiği ve nezaketin lüks olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Ama daha iyisine inanıyoruz. American Greetings dünyayı daha düşünceli ve sevgi dolu bir yer haline getirmek için her gün çalışıyor. Mutluluk ifadeleri yaratıyoruz, Günlük iletişimimizi biraz daha anlamlı hale getirmeye yardımcı olmak için kahkaha ve sevgi” misyonuyla bir asrı aşkın süredir faaliyetlerini sürdürüyor. Kendi adını taşıyan markası Carlton Cards, Gibson, Recycled Papersellers, Just For You, Tender Thoughts, Papyrus ve DesignWare parti ürünlerini ve Amerikan Greetings ürünlerini içeren diğer kağıt ürünlerini, Greetings ve Plus Mark hediye paketi ile kutulu kartlarını kapsayan, tüm dünya tarafından tanınan bir dizi tebrik kartı üretim hattına sahip olan American Greetings, bu ürün gruplarının yanında AG Properties Grubu aracılığıyla popüler karakterlerle markalar da yaratarak, bunların lisanslamasını da yapıyor.

60 yıl önce Osceola ile Arkansas tesisini kuran ve burada, “ABD’deki en büyük tek katlı bina” unvanını alan American Greetings; çeşitli tip, model ve üreticilerden oluşan kilometrelerce konveyörlere sahip 57 futbol sahası büyüklüğündeki tesisinde, yıllar içerisinde birçok malzeme aktarım projesi hayata geçirdi.

Tesis iyileştirme süreci için Cisco-Eagle ve Hytrol’e başvurdu

Eski konveyör çeşitlerinin sürekli onarım ve servis ihtiyacı nedeniyle, bu sistem karışımı şirketin bakım kapasitesini zorlamaya başladı. Günde 24 saat, haftada 5 ila 6 gün, yılda 10-11 ay kesintisiz çalışarak; enerji ve bakım maliyetlerinin düşürülmesini zorunlu hale getiren tesis için American Greetings, bakım maliyetlerini azaltmak ve operasyonu birleştirmek amacıyla tesis iyileştirme sürecini başlatarak, Cisco-Eagle ve Hytrol ile iletişime geçti. Çözüm için ergonomi ve tesis güvenliği de denklemde göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasına yer alıyordu.

Bunun yanı sıra pek çok konveyör, özellikle de eski modeller gürültü tehlikesi oluşturabilir. ABD Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü’ne (NIOSH) göre, mesleki işitme kaybı Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma ile ilgili en yaygın rastlanan rahatsızlıklardan birini oluşturuyor. Yaklaşık 22 milyon ABD’li işçi, iş yerinde tehlikeli düzeyde gürültüye maruz kalıyor. Bunun sonucu olarak, işitme kaybı engelliliği ortaya çıkan işçilere tazminat olarak yılda tahmini 242 milyon dolar harcanıyor. NIOSH, yüksek gürültünün iş yerinden mümkün olduğunca uzaklaştırılmasını ve gürültüye maruziyetin kontrol altına alınamadığı veya ortadan kaldırılamadığı durumlarda kulak koruyucuların kullanılmasını öneriyor.

Tüm sorunları gidermek için Hytrol E24i çözümü

American Greetings’te bakım sorunlarıyla ilgilenmek, Bakım Amiri Gerald Davis’in rutin göreviydi. Davis, sistemi çalışır durumda tutmak için yaratıcı çözümler üretti; ancak tesisin ölçeği ve operasyonel talepleri göz önüne alındığında bu zor bir görevdi. Çözüm için American Greetings ile ilgilenen Cisco-Eagle Yöneticisi Rodney Freeman, “30 yılı aşkın modellerin yedek parçalarını bulmak genellikle zordur. Amerikan Greetings şirketinde karşılaştığımız en büyük güçlük, eski bir sistemi canlı tutmanın yeni yollarını bulmaktı” dedi. Freeman, Hytrol’ün E24i 24 voltluk elektrikli silindir sistemlerine sahip bir çözümü, American Greetings’in tüm sorunlarını gidermek için sundu. American Greetings’in eski mühendisleri Alan Keith ve Gerald Davis’in de dahil olduğu American Greetings Ekibi, E24i’yi çalışırken görmek için Hytrol’ün Arkansas’ta yer alan Jonesboro Teknoloji Merkezi’ne gitti.

Güç tasarrufu ve azalan gürültü düzeyinin yanı sıra çeşitli avantajlar sunuyor

Hytrol Entegre Sistemler ve Kontroller Direktörü Boyce Bonham, bakım maliyetlerinin (yedek parçalar ve programlı bakım aracılığıyla) E24i’yi açık arayla uygun bir çözüm haline getirdiğini; ancak bunun yalnızca başlangıç olduğunu vurguladı. E24i ayrıca, Osceola tesisindeki konveyörlerin sayısı göz önüne alındığında, ciddi kaygılar oluşturan enerji tüketimini ve gürültü seviyelerini de azaltıyor. Konuyla ilgili Bonham, “İlk hat bir tür değerlendirmeydi ve bunu da ikinci hat takip etti. Hytrol, artık American Greetings tarafından tercih edilen konveyör. Stoklanan bakım parçalarını azaltmak ve planlı bakımı ortadan kaldırmak, Hytrol sisteminin kurulum aşamalarında çok önemliydi. O sırada en büyük endişe kaynağı olmasa da önemli bir faktör, işletmedeki gürültünün azaltılmasıydı. Çok daha sessiz çalışan sistemden etkilendiler ve bu sistemin aynı zamanda enerji tasarrufu sağladığını da fark ettiler. Diğer hatlarını da yeni ekipmanlarla değiştirmeye devam ediyorlar” açıklamasında bulundu.

Çözümle ilgili olarak American Greetings Mühendislik Proje Müdürü Ira Koonce ise, “Karton kontrolleri için hava keseleri ve gergili biriktirme makaralı konveyör kullanıyorduk. Konveyör 30 yaşının üzerindeydi. Artık kullanılmayan testere dişi birleştirme istasyonunu işletme dışına çıkarabildik. American Greetings birkaç yıl önceki projelerde Cisco-Eagle ile çalışmıştı. Bu ilişkiyi tazelediler ve şimdi daha müşteri odaklı iş yapar görünümdeler. Bu konveyör teknolojisi, güç tasarrufu, gürültünün azaltılması ve basınçlı havaya gereksinim olmaması gibi çeşitli avantajlar sağlıyor. Ayrıca, olası motor arızaları için daha kolay bir çözüm yolu sağlıyor gibi görünüyor. Böyle bir arıza daha meydana gelmedi” dedi. American Greetings gibi şirketler, eski teknolojilerin yerini alan yeni otomasyon çözümlerinin önemli ölçüde daha düşük desibel seviyeleri sağladığını fark ediyor. Konuyla ilgili olarak Koonce, “Önceki sistemde desibel seviyesini kontrol ettik ve güvenlik eşiğine ulaşmadı. Ses farkı fark edilebiliyor ve bir güvenlik sorunu meydana getirmiyor. Gürültüde yapılabilecek her tip azaltma yöntemi, sistemin rahatlamasına yardımcı olur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.cisco-eagle.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com