Connect with us

Paketleme

Interroll yeni bir servis organizasyonu kuruyor

Published

on

Interroll, sistem entegratörleri ve dünya çapındaki son kullanıcıları için elverişliliği sürekli olarak iyileştirmek adına hizmet yelpazesini genişletiyor. Bu amaçla Interroll, “Interroll Ömür Boyu Servis” adı altında pazarlanan ve yeni ve mevcut müşterilere yönelik sunulan hizmetlerini, yeni bir organizasyonel temele yerleştiriyor. Bu nedenle şirket, Almanya´nın Sinsheim kentinde, Avrupa yedek parça ve onarım yönetimi, bakım, kurulum hizmetleri ve eğitimlerden sorumlu yeni bir merkezi servis birimi oluşturdu.

Yeni organizasyonun temel unsurlarından biri ise Heidelberg yakınlarındaki Ketsch’te, bir lojistik ortağı tarafından işletilen ve standart yedek parçalar için oluşturulan merkezi depo. Burası Interroll’un modüler platform çözümlerine dayalı malzeme akışı çözümleri için ana ürünlerinin ve konveyör modülleri için operasyon açısından kritik yedek parçalarının yüzde 90’ından fazlasının tutulduğu yer. Avrupa’daki merkezi konumu, önemli uzun mesafeli ulaşım akslarına doğrudan bağlantısı ve Frankfurt Havalimanı’na yakınlığı sayesinde, Avrupalı müşterilere ve kullanıcılara hızlı bir yedek parça tedariki sağlanıyor. İlgili hizmet sözleşmesine bağlı olarak, siparişlerin teslimatı 24 saat içinde garanti edilebiliyor. Bu aynı zamanda, Düsseldorf yakınlarında bulunan Baal’daki merkezi atölyenin ve çeşitli Avrupa ülkelerindeki merkezi olmayan onarım tesislerinin sorumlu olduğu tambur motorları, özel konveyör modülleri ve Akıllı Palet Taşıyıcı (SPM) ürünleri gibi ürünlerin onarımı ve genel revizyonu için de geçerli.

Global Ömür Boyu Servis» olarak adlandırılan yeni hizmet organizasyonu, Avrupa’daki yan kuruluşlarda çalışan yaklaşık 100 kalifiye Interroll servis çalışanını ve ayrıca Sinsheim’daki merkezi servis birimi, Ketsch’teki merkez depo ve onarım tesisleri çerçevesinde, Avrupa çapında müşteri odaklı destek sağlamaktan ve ilgili bakım, onarım ve kurulum hizmetlerini yürütmekten sorumlu sertifikalı ortakları kapsamaktadır. “Müşteri memnuniyeti bizim en büyük önceliğimiz. Bu yüzden hizmetlerimizi genişletmek son derece mantıklı. Sistem entegratörlerine sunduğumuz servis organizasyonumuzun yeniden yapılandırılmasıyla birlikte sadece müşteri hizmetlerimizin verimliliği ve performansını önemli ölçüde arttırmakla kalmıyoruz. Ek olarak, gelecekte hizmet işletmesindeki yenilikleri daha da hızlı bir şekilde geliştirip sunabilmemizi sağlayacak bir temel atıyoruz,” diyor Interroll Group Ürün ve Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jens Strüwing.

Bir kâr merkezi olarak kurulan yeni servis organizasyonu, yeni ve mevcut müşterileri çeşitli ihtiyaçlara dayalı yedek parça hizmetleriyle destekleyecek. Ayrıca, yerinde devreye alma, bakım, muayene, onarım gibi kurulum ve bakım hizmetleri ve Interroll teknolojilerine dayalı mevcut çözümlerin optimizasyonu da sağlanacak. İlaveten, önleyici bakım önlemleri ve eğitim hizmetleri için çevrimiçi destek sağlanacak. Avrupa’daki tanıtımının ardından, Interroll Lifetime Service (Ömür Boyu Servis)  organizasyonunun faaliyetleri için Amerika ve Asya’da da buna uygun bir yeniden yapılanma gerçekleştirilecek.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Paketleme

Paketleme istasyonu konveyörü

Published

on

Thomas Conveyor

Thomas Conveyor, gıda işleme ortaklarımızdan birine özel bir paketleme istasyonu hattı oluşturmak için hijyenik/yıkama konveyörüne ihtiyaç duyulan ve paketleme hattını içeren bir projeyi tamamladı. Bu hattın amacı, çalışanların tek tek torbalanmış ürünleri farklı boyutlardaki kutulara paketleyerek bir konikliğe göndermelerini sağlamaktı. Kutular daha sonra kodlanacak, etiketlenecek ve sevkiyata hazırlanmak üzere bir paletleme hattına aktarılacaktı.

Paketleme istasyonu konveyörünün tasarımı, tek tek torbalanmış ürünü üstte ve farklı boyutlardaki kutuları altta taşıyacak iki seviyeli bir konveyörün olmasını içeriyordu. Farklı boyutlardaki kasalar, çalışanların kasaları konveyör bandının üst kısmına ergonomik olarak yerleştirebilmeleri için alt seviyedeki konveyörün yüksekliğinin ayarlanabilmesi ihtiyacını doğurdu. Bunu, paketleme istasyonunun alt tarafına, çalışanların üniteyi gerektiği gibi yükseltip alçaltmasına olanak tanıyan bir el çarkı krankı takarak başardık. Ayrıca, çalışanların krank çarkını çıkarabilecekleri ve bu konveyör yüksekliğinin yükseltilme veya alçaltılma hızını büyük ölçüde artıracak akülü bir matkap kullanabilecekleri bir adaptör seçeneği de uygulandı.

Bu paketleme istasyonuna yaptığımız son ekleme, hem önceden dikilmiş kasaların depolanması için üst konveyörün üstünde yer alan paslanmaz çelik raflar hem de işçilerin torbalanmış ürünü paketlemek için kullandıkları yeni dikilmiş kasaları desteklemek için işçilerin önünde yer alan bir raf ünitesiydi. Bu raf üniteleri, ünitelerin tesisin farklı bölümlerine taşınması durumunda kolayca ayrılabilecek şekilde tasarlandı.

Müşteri ekipmandan çok memnun kaldı ve istasyonları şu anda tesislerinde kullanıyor. Bu tür paketleme istasyonları, çalışanların istasyonlarından ayrılmadan ve istasyonlarında herhangi bir ergonomik kaldırma/yerleştirme sorunu olmadan gelen ürünü kasalara paketlemesine ihtiyaç duyan herhangi bir potansiyel müşteri tarafından kullanılabilir.

Continue Reading

Paketleme

CSL’nin yüksek hızlı paketleme ve ayırma sistemiyle artan verimlilik

Published

on

CSL’nin yüksek hızlı paketleme ve ayırma sistemi

Conveyor Systems Ltd (CSL), İngiltere’nin kuzeybatısında yer alan bir müşterisi için yüksek hızlı bir paketleme ve tasnif sisteminin kurulumunu tamamladı. Kartonlar, karton zarflar, çoklu torbalar ve poşetler gibi çok çeşitli ürünlerin işlenmesini içeren CSL’nin üstlendiği projede; tüm bu ürünler, önde gelen bir e-ticaret perakendecisinin çevrimiçi siparişleriydi ve 120 operatör tarafından 24 saatlik vardiya esasına göre saatte 7.500 ürün gibi şaşırtıcı bir hızda işlenecekti. Sevkiyat için ürünlerin paketlenmesi ve tasnif edilmesinde yoğun el emeği kullanımı nedeniyle zorluklarla karşılaşan; bundan dolayı ürünlerin sevkiyatında gecikmeler ve zaman zaman hasarlarla uğraşan firma, birden fazla markayla görüşten sonra çözüm için CSL’yi seçti.

Bu zorluğun üstesinden gelmek için özel bir çözüm geliştiren CSL, her biri 15 paketleme tezgahı ile donatılmış 8 ürün paketleme hattı içeren bir sistem tasarladı. Bu hatların her birinden gelen paketlenmiş ürünler, çok hızlı ölçüm bantları ve gönyeli bant birleştirmeleri kullanılarak ana transit hattına aktarıldı. Ana transit hattının +2500 mm yüksekliğe çıkmadan önce 90 derecelik bir dönüş yaparak bina boyunca ilerlediği çözümde, bu düzenleme operatörün sistemin altında hareket etmesine olanak tanıyarak insanların ve ürünlerin verimli bir şekilde akışını kolaylaştırdı. Üst seviyeye ulaşıldığında, her ürün bir SICK tarayıcı dizisi aracılığıyla taramadan geçiriliyor; ilgili bilgiler bulut tabanlı bir sunucuya aktarılarak buradan CSL’ye her bir ürün için bir varış noktası sağlandı. Paketler daha sonra çok aşamalı bir bant sistemi üzerinden yüksek hızlı bir dikey çapraz bant ayırıcıya indekslendi. Bu ayırıcı, barkod yanlış okumaları ve özel dikkat gerektiren siparişler için bir çıkış oluğu da dahil olmak üzere 44 hedef oluğu barındırıyordu.

Tüm sistem 19 haftada kuruldu

CSL’nin geliştirdiği sistemde kullanıcı, ayırıcının kontrol sistemini kullanarak özel bir şut için belirli bir ayırma konumu atayabiliyordu. Her bir şut, operatöre şutun durumu hakkında bilgi veren bir gösterge işaretiyle donatılmıştı. Bir şut %75 hatta %100 kapasiteye ulaştığında, sistem paketleri otomatik olarak önceden seçilmiş bir hedefe yönlen direbiliyordu. Scada operatör arayüzlerine sahip iki masaüstü bilgisayar tüm sistemi izleyerek operatörlerin sistemi uzaktan başlatıp durdurmasına ve yönlendirme şutu konumlarını gerçek zamanlı olarak etkinleştirip devre dışı bırakmasına olanak tanıdı. Binanın benzersiz konumundaki ana yangın çıkış kapılarına operatör erişimini sürdürmek için CSL iki adet özel erişim platformu tasarladı ve kurdu.

Verimlilik ve müşteri memnuniyeti konusundaki kararlılığına bağlı olan CSL, tüm sistemin kurulumunu, test edilmesi ve devreye alınmasıyla birlikte 19 haftalık bir süre içinde tamamladı.

Continue Reading

Paketleme

Conveyors & Drives’la otomatikleşen gıda toptancısı, verimliliğini artırdı

Published

on

Atlanta merkezli Publix ve Krogers dahil olmak üzere ulusal gıda zincirlerine konserve ve su gibi ürünler sağlayan büyük gıda toptancısı, gıda ürünleri paletlerini bir binadaki soğutucudan bitişik binadaki nakliye departmanına taşımak için daha verimli ve uygun maliyetli bir yöntem arıyordu. Mevcut ürün hareketi, paletlerin çekici-römork ile yüklenmesi, boşaltılması ve taşınması gibi yoğun emek gerektiren işlemleri içeriyordu. Ayrıca, binalar arasında önemli yükseklik farkı gibi zorluklar da vardı.

Sistem otomatikleştirilerek verimlilik artırıldı

Çözüm için Conveyors & Drives’a başvuran firmaya binadan binaya ürün nakliyesini otomatikleştiren bir çözüm sunuldu. Conveyors & Drives çözümde, dakikada 5 adede kadar palet taşımak üzere tasarlanmış ağır hizmet sürekli dikey kaldırma içeren bir konveyör sistemi sağladı. 3.000 lbs’ye kadar olan paletleri sürekli olarak taşıyan dikey asansör 5 platforma sahip çözümde, kaldırmadan önce, bir besleme konveyörü paletin serbest bırakılmasını asansörle otomatik olarak senkronize ediyor. Son boşaltma konveyörü, paletleri verimli bir şekilde bitişik bir binanın hazırlama ve nakliye alanına taşıyor.

Conveyors & Drives; verimliliği artıran, traktör-römorklarını serbest bırakan ve şirkete para kazandıran, binadan binaya ürün nakliyesini otomatikleştirdi.

Kaynak: www.condrives.com

 

Continue Reading

Konular

Trendler

KONVEYÖR DERGİSİ sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et