Connect with us

Sektör Haberleri

DHL Supply Chain, Boston Dynamics ile depo otomasyonuna 15 milyon dolar yatırım yapıyor

Yayın Tarihi

on

DHL Group bünyesindeki küresel ve Kuzey Amerika sözleşmeli lojistik lideri DHL Supply Chain, Kuzey Amerika’da depolamayı daha da otomatikleştirmek için mobil robotikte dünya lideri firmalar arasında yer alan Boston Dynamics’in robotik çözümlerine 15 milyon dolarlık yatırım yaptığını duyurdu. Şirketler, dağıtım merkezlerinde boşaltma işlemini otomatikleştirmek için özel olarak tasarlanmış Boston Dynamics’in en yeni robotu olan Stretch ile DHL tesislerinin donatılmasını kapsayan bir anlaşma imzaladı.

Bu anlaşma, Stretch’in geliştirilip test edildiği son birkaç yılda iki şirket arasındaki stratejik iş birliğinin doruk noktasını oluşturuyor. Boston Dynamics, önümüzdeki üç yıl içinde Kuzey Amerika’daki birden fazla DHL deposuna Stretch robot filosu teslim edecek. DHL ile yapılan anlaşma, 2021’de tanıtılan Stretch’in ilk ticari satın alımını oluşturuyor. DHL Supply Chain’in yenilikçi çözümler ve yeni teknolojiler geliştirmek ve ölçeklendirmek için oluşturduğu hızlandırılmış dijitalleşme stratejisinin bir parçası olan yatırım; Stretch ile belirli DHL tesislerinde boşaltmadan başlayarak, depo içi taşıma görevlerinin üstesinden gelecek. İlk konumlandırmanın ardından çok amaçlı mobil robot, depo operasyonlarını etkin bir şekilde otomatikleştirecek olan depo iş akışının diğer bölümlerini desteklemek için ek görevleri de yerine getirecek.

Hayata geçirilen yatırımla ilgili konuşan DHL Supply Chain Kuzey Amerika CIO’su Sally Miller, “DHL Supply Chain olarak, uçtan uca tedarik zincirini optimize etmek için sürekli yenilik ve dijital dönüşüm taahhüt ediyoruz. Depo otomasyonuna yatırım yapmak, operasyonel verimliliği artırmada ve müşterilerimiz için hizmeti iyileştirmede önemli bir rol oynuyor. Sınıfının en iyisi robot teknolojisini depolarımızda dağıtmak için Boston Dynamics ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz. Stretch robotu, bölgesel ve küresel olarak çoğaltabileceğimiz ve ölçekleyebileceğimiz esnek otomasyon aracılığıyla karmaşık endüstri zorlukları karşılıyor” açıklamasında bulundu.

Stretch, onlarca yıllık ilerlemeyi temel alıyor

Stretch’in teknolojisi, fiziksel olarak zorlu görevleri üstlenerek ürün akışını ve ortak güvenliğini artırmak için herhangi bir depoda çalışabilen esnek, kolay entegre çözüm oluşturma amacıyla Boston Dynamics’in robotik alanındaki onlarca yıllık ilerlemelerini temel alıyor. Stretch, kompakt, çok yönlü bir mobil taban, özel olarak tasarlanmış hafif kol ve çok çeşitli kutu türleri ile boyutlarını karşılayabilen gelişmiş algılama ve kontrollere sahip akıllı bir tutucu ile donatıldı. Ayrıca Boston Dynamics’in kutuları kolayca ve herhangi bir ön programlama olmadan tanımlanmasını sağlayan bilgisayarlı görü teknolojisini içeriyor. Stretch, düzensiz istifleme konfigürasyonları ve düşen kutuları kurtarma gibi karmaşık durumlarda bağımsız olarak çalışabiliyor.

Yatırımla ilgili açıklama yapan bir diğer isim Boston Dynamics CEO’su Robert Playter, “Stretch, Boston Dynamics’in depo alanındaki zorlukları çözmek için özel olarak tasarlanmış en yeni robotudur. Depolamayı daha da otomatikleştirecek ve iş ortaklarının güvenliğini artıracak bir robot filosu sunmak için DHL Supply Chain ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Stretch’in DHL’nin ticari operasyonları üzerinde ölçülebilir bir etki yaratabileceğine inanıyoruz ve robotu geniş ölçekte hareket halinde görmekten heyecan duyuyoruz” dedi.

DHL depolarında ilk Stretch birimlerinin konuşlandırılması 2022 yılının bahar aylarında başlayacak. DHL, gelecek birkaç yıl içinde kademeli olarak Boston Dynamics robotlarını ek görevler için birden fazla tesiste aşamalı olarak ölçeklendirmeyi planlıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com