Connect with us

Konveyör Bileşenleri

Ayıklayıcı güç olarak titreşimli konveyörler

Published

on

Titreşimli konveyörler, ürünü konveyör oluğunda ileri itmek için nötr durma konumundan kontrollü bir atış mesafesi ile birlikte açısal bir adım kullanır. Bu, hareketin eğimi ve atış mesafesi çeşitli uygulamalara uygun şekilde tasarlanabilir.

Tireşimli konveyörler, uygulamaların izlenmesinde ürünleri katmanlaştırmada, ürünlerin ebatlarına göre sınıflandırılmasına, kurutma ya da soğutma işlemlerinde ürünlerin akışkanlaştırılmasında, dağıtım aktarım uygulamalarında farklı boyutlardaki çıkış ürünlerinden girdi malzemelerine kadar ürünlerin yayılmasında, ürünlerden fazla nemin alınmasında, ürün paketleme bölgelerinde düzeylere ayırma işlemine destek olmada, işlem noktaları arasında ürünleri kaldırmada ya da sadece genel olarak bir noktadan diğerine taşıma yapmada kullanılırlar. 

Besleyiciler

Titreşimli konveyörleri en basiti besleyici tipi olanlardır: herhangi bir ayarlama gerektirmeyen ve dışsal hareketli parçası olmayan kaba kuvvetli bir konveyör. Triple/S Dynamics, hem sıhhi hem de endüstriyel uygulamalar için düz kuvvete dayalı tarzı titreşimli besleyici sunuyor.

Genel kullanımı, ünitenin üzerine monte edilmiş bir depolama kabından kontrollü besleme işlemindedir. Oluklar, tipik olarak 365 cm veya daha kısa uzunluktadır. Oluk genişlikleri 10 cm genişliğinden 1 m genişliğe kadar değişebilir. Boyutlar her uygulama için özel belirlenir.

Bu tip titreşimli konveyörde, bir taşıma oluğuna bağlı çift eksantrik motor kullanılır. Bu motorlar, sadece taşıma yönünde tekne hareketine izin vermek için belirli bir eğim açısında ve paralel olarak oluğa bağlanır. Oluklar, konveyör desteklerine iletilen titreşimi azaltmak için helezon yaylı izolatörler kullanılarak desteklenirler.

Eksantrik motorların hızını ayarlamada, değişken frekanslı bir sürücü kullanılarak, bir sonraki istasyona aktarılan ürün miktarını ölçmek için konveyör oluğundan akan ürünün hızı kontrol edilebilir. Konveyörün istenilen maksimum atımı, motorlar üzerinde eksantrik ağırlık kuvveti uygulanarak ayarlanabilir. Bu, kullanıcıya baş üstü kutulardan veya haznelerden kendi proses hatlarına besleme hızını kontrol etme olanağı sağlar. Akış hızları, manuel veya otomatik motor kontrolü ile 0 ila 1.8 metre/dakika ve üstüne kadar ayarlanabilir.

İmalatlarının ve işletimlerinin basit olması, bu konveyörleri yalnızca güvenli, güvenilir ve ekonomik hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda hijyeni de üst düzeyde sağlar. Çatlakların ve yarıkların az olması daha az kirin barınmasını sağlayacağı gibi açık imalat metodları da temizleme kolaylığını beraberinde getirir. Tipik sızdırmaz ikaz motorları ömür boyu yağlanır. Üniteler için yalnızca, tasarım spesifikasyonları dahilinde çalıştıklarından emin olmak için periyodik muayene gerekir. 

Tepsi malzemeleri, zorlu aşındırıcı uygulamalar için, paslanmaz çelik sacdan ağır aşınmaya dayanıklı karbon çelik levha konstrüksiyona kadar değişkenlik gösterebilir. Bu konveyör tipi, aynı zamanda, sızdırmazlığın uygulanmasından önce önce kaplarda ürünün düzleştirilmesi için sallama masası konfigürasyonu şeklinde de yapılandırılabilir.

Bu düz kuvvete dayalı besleyici konveyörler, sönümlenmeyen titreşimlerin kendilerini çevreleyen destek yapısına iletimini azaltmak için helezon yaylı izolatörler kullanılarak desteklenirler. Gereksinime bağlı olarak yukarıdan veya aşağıdan askılanabilirler. Ayrıca, üretim hedeflerine uygun olarak aşağı veya yukarı eğimleri olabilir.

Dengelenmemiş titreşimli konveyörler

Dengelenmemiş titreşimli konveyörler, toprağa sabitlenmiş olarak sınıflandırılan rezonans frekansına yakın konveyörlerdir. Bu, konveyörün sağlam bir yapıya, tipik olarak, konveyör tepsisinin dinamik hareketi nedeniyle ortaya çıkan reaksiyon kuvvetlerini absorbe edebilen, yeterli kalınlıktaki beton levhasına güvenli bir şekilde monte edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Oluk, tipik olarak cam elyafından veya bobinden gibi bir dizi yay kullanılarak ankraj çerçevesine monte edilir ve konveyör tepsisine kayış tahrikli, şafta monte eksantrik sürücü bağlantısı ile tahrik edilir. Konveyörler, belirli bir hızda çalışacak yay sayısı ile ayarlanmıştır ve eksantrik tahrik bağlantısı, atış miktarını kontrol eder. Eksantrik ve oluk arasındaki elastomerik bir bağlantı, konveyörü çalıştırmak için güç gereksinimlerinin azaltılmasını sağlar. Aynı zamanda, oluk bağlantısını, arızaya neden olabilecek fazla stres yükünden korur.

Dengelenmemiş titreşimli konveyörler, uygun montaj yapısının mevcut olması halinde:

30 m uzunluğun üzerine çıkabilirler. Bu üniteler, görüntüleme, sınıflandırma, akışkanlaştırma ve su atımı işlemleri için kullanılabilirler.

Bu tip konveyördeki bakım gereksinimleri, periyodik yatak yağlaması, kayış denetimi ve ünitenin genel denetimidir.

Dengesiz titreşimli konveyörler genel olarak endüstriyel uygulamalar için kullanılırlar.

Temel ile dengelenen konveyörler

Denge temeline sahip titreşimli konveyörler, müşterinin ana destek yapısından izole edilmiş daha büyük bir kütle çerçevesine sahip, rezonans frekansına yakın konveyörlerdir. Bu, konveyörün dengelenmemiş tipe göre, bağlanacağı yapıların daha az sağlamlık gerektirmesine destek olur. Çerçevenin ağır olması, konveyör tepsisinin dinamik hareketi sonucunda oluşan reaksiyon kuvvetlerini sönümlendirir. Konveyör çerçevesinin azaltılmış hareketi böylelikle çevreleyen yapıdan izole edilir.

Oluğun montajı, genellikle cam elyafı veya bobinden dizi yay kullanılarak çerçeveye yapılır. Konveyör oluğuna kayış tahrikli, şaft monteli eksantrik tahrik bağlantısı kullanılarak tahrik edilir. Konveyörlerde, belirli hızlarda çalışacak yay sayısı ayarlanmıştır ve eksantrik tahrik bağlantısı, atım miktarını kontrol eder. Eksantrik ve oluk arasındaki elastomerik bağlantı, konveyörü çalıştırmak için güç gereksinimlerinin azaltılmasını sağlar; aynı zamanda oluk bağlantısını arızaya neden olabilecek fazla stres yükünden korur.

Denge temeline sahip titreşimli konveyörlerin uzunlukları, daha fazla uzunluklarda ortaya çıkan rezonans frekansları nedeniyle, genellikle yaklaşık 12 m ile sınırlı tutulur. Bu üniteler, eleme, sınıflandırma, akışkanlaştırma ve su atımı işlemleri için kullanışlılardır.

Bu tip konveyördeki bakım gereksinimleri, periyodik yatak yağlaması, kayış denetimi ve genel birim denetimidir.

Temelden dengelenmiş titreşimli konveyörler hem hijyenik hem de endüstriyel uygulamalar için kullanılırlar.

Uyarılmış Zemin

Uyarılmış zeminli titreşimli konveyörlerde, konveyör sürücüsü ve tepsi arasında doğrudan bağlantı yoktur. Tepsi, çerçeveye uygulanan, destek yay sisteminin rezonans frekansına yakın üretilen küçük, kontrollü bir titreşim ile harekete geçirilir. Bu titreşim, konveyör tepsisinin, uygulama için arzu edilen mesafede hareketini sağlar. Bu da operasyon için daha az bir güç (beygir gücü) gereksinimini beraberinde getirir. Aynı zamanda, konveyör zemininde ortaya çıkabilecek ters kuvvetler de bu şekilde ortadan kaldırılır. Bu kuvvetler, konveyör boyunda eşit olarak dağıtılır ve düşük gerilim düzeyleri de tepsi de çatlaklar oluşması ihtimalini azaltır. Az miktardaki titreşim de çevreleyen destek yapısı tarafından kolayca izole edilir.

Uyarılmış zeminli titreşimli konveyörler, daha fazla uzunluklarda ortaya çıkabilecek çerçeve rezonans frekansı nedeniyle, genelde 9 m uzunluk ile sınırlanırlar. Bu ölçüler, izleme, sınıflandırma, akışkan hale getirme ve su atımı için kullanışlılardır.

Bu tip konveyörleri çalıştırmak için gereken güç miktarı azdır (çoğu, toplamda 1 beygir gücünün altındadır). Gürültü düzeyleri düşüktür.

Konveyör tepsisindeki fiziksel bağlantının kaldırılması, dışsal rulmanlara, kayışlara, konektörlere ve koruyucu elemanlara duyulan gereksinimi de azaltır. Motorlar için, ömürleri süresince çoğunlukla bir defa sızdırmazlık uygulanır ve periyodik yağlama gerekmez. Bu da, imalat hattı boyunca daha sıhhi bir ortam sağlar. Tek yapılması gereken, ekipmanın uygun tasarım kılavuzlarına uygun çalışmasını kontrol etme amaçlı görsel incelemelerdir.

Uyarılmış zeminli titreşimli konveyörler hem sıhhi hem endüstriyel uygulamalarda kullanılırlar.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Konveyör Ekipmanları

Tahrik sistemlerinde dünya kalitesi, VEK mühendislik çözümleri ve bölgesel uzmanlığıyla güçleniyor

Published

on

Uzun yıllara dayanan sektör tecrübesi ışığında 2005 yılında kurulan VEK Verimli Endüstriyel Komponentler, yerli ve yabancı pek çok önemli markadan oluşan ürün yelpazesiyle elektrik motorları, redüktörler, inverterler ve test sistemlerinin satışını gerçekleştiriyor. VEK, 6’sı mühendis 15 çalışandan oluşan tecrübeli kadrosuyla önemli markaları tedarik etmenin yanı sıra, yerli bir firma olarak bölgesel uzmanlık ve mühendislik çözümleri sunuyor. Tahrik sistemlerindeki tecrübesiyle gıda, madencilik, tekstil, ulaşım ve beyaz eşya sektörleri başta olmak daha pek çok endüstrinin taleplerini karşılayan VEK, müşterilerinin ürünlerinde tasarım sürecinden başlayarak saha kullanımına kadar çözüm ortağı oluyor.

İmalat sanayinin yanında birçok endüstriyel tesise alçak ve orta gerilim standart ve özel tip elektrik motorları, hız kontrol cihazları ve motorlu redüktörleri ile satış öncesi ve sonrası hizmet veren VEK; alçak gerilim elektrik motorları konusunda WEG, AEMOT ve WAT-TEE elektrik motorlarının bayiliğini yürütüyor. 0.12 kw-1000 kW güç aralığında IE3-IE4 yüksek verim sınıfına sahip standart motorların yanı sıra, müşteri talepleri doğrultusunda özel mekanik konstrüksiyonda (özel mil, özel kapak) ve özel elektriksel tasarımda (özel gerilim/frekans, özel güç vb.) motorları da ürün yelpazesinde bulunduran firma, sektörün ihtiyaç duyduğu yüksek güç seviyelerinde alçak gerilim motor (90 kw-1000 kw) ve orta gerilim motorlar (3kv,6kv,10kv,13.8kv gerilim seviyesinde, 50.000 kW’a kadar güç seviyesinde) konusunda da hizmet veriyor. Firma bu kapsamda dünyanın lider üreticilerinden WEG ile yaptığı iş birliği kapsamında “engineered partner” olarak çözüm sunuyor. 

Elektrik motorlarında sahip olduğu tasarım, üretim, satış öncesi ve sonrası hizmet tecrübesiyle müşterilerinin rekabet gücünü artıran VEK, kullanıcılarının dünya pazarında yer almalarını sağlayabilmek için standart ve regülasyonların tarif ettiği enerji verimliliğine sahip, teknolojinin gerektirdiği yenilikleri bünyesinde barındıran, uygulamada motorun maruz kalacağı en zor şartlara uygun konstrüksiyona sahip ürünleri sunuyor. 

Tamamlanmış pek çok referans projede yer alan VEK’in portföyünde, alanında lider markalar yer alıyor:

WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon, KISTLER, KOSTAL, Danfoss, LS Electric, Yılmaz Redüktör.

Redüktör, elektrik motoru ve diğer güç aktarım ürün talepleriniz için aşağıdaki formu doldurunuz.

Continue Reading

Konveyör Bileşenleri

Interroll, birlikte çalışan sorunsuz bir çözüm olan yeni LCP AMR üst modülünü tanıttı

Published

on

Interroll, birlikte çalışan sorunsuz bir çözüm olan yeni LCP AMR üst modülünü tanıttı

Otonom malzeme taşıma konusunda sürekli artan talebe ayak uyduran Interroll, iki önde gelen mobil robot şirketi ile iş birliği yaparak, yeni LCP AMR üst modülü ürününü piyasaya sürdü.

LCP AMR Üst Modül teknolojisi ile Interroll, pazarda daha fazla devrim yaratmak için sınırları zorlama ve yeni robotik ürünler geliştirme konusundaki kararlılığını bir kez daha gösteriyor. Bu son teknoloji çözüm, Interroll’un kanıtlanmış Hafif Konveyör Platformu’nu (LCP) bir AMR ile birleştiriyor. Mevcut robotik pazarı 2027 yılına kadar yüzde 20’den fazla yıllık büyüme oranı (CAGR) ile değerlendiriliyor, bu da işbirlikçi robotlara yönelik artan bir talebi ve robotiğin lojistik gibi çeşitli alanlara entegrasyonunu gösteriyor.

Interroll’un modüler LCP platformunun bir parçasıdır olan LCP AMR Üst Modül konveyör modülü, hafif yüklerin AMR’de taşınmasını sağlıyor.

Sorunsuz bir arayüz sunan ve bu nedenle bir AMR entegre edildiğinde sorunsuz bir malzeme akışını garanti eden LCP AMR Üst Modülü ile son kullanıcı, eksiksiz bir çözüme, en üst düzeyde müşteri konforuna ve kolay bir entegrasyon sürecine sahip oluyor.

Yeni standartlar belirliyor

AMR’ler; malzeme taşıma, üretim, imalat ve mal taşımacılığı gibi alanlarda çeşitli uygulamalarda kullanılıyor. Robotlar tekrarlayan, zorlu veya tehlikeli kurulumlar için kullanılıyor ve farklı ortamlarda çalışabiliyor. Yeni çözümler çok hızlı bir şekilde entegre edilebiliyor ve herhangi bir sahada kolayca kurulabiliyor.

Yeni ürünle ilgili konuşan Interroll Ürün ve Teknoloji Başkan Yardımcısı Jens Struewing, “Yeni ürünümüz sektördeki zorlukları ele alma taahhüdümüzü yansıtıyor ve hızla gelişen bir ortamda çözümler sunma konusundaki kararlılığımıza örnek teşkil ediyor. Kuşkusuz, yeni LCP AMR Üst Modülümüz, faaliyet gösterdiğimiz robotik ortam için yeni standartlar belirleyecek” diyor.

Konuyla ilgili konuşan bir diğer isim olan MiR Pazarlama ve Strateji Başkan Yardımcısı Rasmus Smet Jensen, “Ürün güvenliği, standartlar ve kanıtlanmış teknolojiler, kalitenin önemli bir unsurudur ve her ürünün müşterilerin güvenebileceği bir mükemmellik seviyesini karşılamasını sağlar. Bu nedenle bu projede Interroll ile ortak olmaya karar verdik” diye ekliyor.

Interroll, birlikte çalışan sorunsuz bir çözüm olan yeni LCP AMR üst modülünü tanıttı-2

Verimlilik, çok yönlülük, üretkenlik

LCP AMR Üst Modülü, mal akışını sorunsuz bir şekilde yöneten bir konveyör modülüdür. Kullanıcılar sistemlerini büyütmek istediklerinde teslim süresi hızlıdır. LCP AMR Üst Modülü iki elemandan oluşur ve tüm modüler Hafif Konveyör Platformunun (LCP) bir parçasıdır. Interroll’un AMR’deki konveyör üst modülü, konveyörlerle uzun süreli birlikte çalışma deneyimi üzerine geliştirilmiştir ve Interroll’un LCP çözümünün bir parçasıdır.

Çözümle ilgili konuşan OMRON Avrupa EMEA Sistem Entegratörü Müdürü Daniel Rossek, “Bu işte Interroll ile iş ortaklığı yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. En son teknoloji ve uyarlanabilir yeteneklerle LCP AMR Üst Modülü, yeni verimlilik, çok yönlülük ve üretkenlik seviyelerine ulaşılmasına katkıda bulunacak” açıklamasında bulunuyor.

İleriye dönük olarak, Interroll, bu tür AMR çözümleriyle çalışan tüm robotik üreticileri ve sistem entegratörleri ile iş birliği yaparak müşterilerin başarısını artırmayı hedefliyor.

Interroll uzman servis ekibi olan Ömür Boyu Servis (GLS), sistem entegratörlerini ve son kullanıcıları ilk LCP AMR Üst Modül kurulumunda ve sistemin ömrü boyunca destekliyor.

 

Continue Reading

Konveyör Bileşenleri

Forbo’dan yeni Grip StarTM: Tek bir makine bandıyla iyi tutuş, hassas konumlandırma

Published

on

Forbo’dan yeni Grip Star

Mektup sınıflandırma makineleri için yeni bir Grip StarTM makine bandı geliştiren Forbo Hareket Sistemleri, başarıyla test ettiği ve kullandığı RR 12E-14 HC+ FSTR gri tip yeni düz bandıyla iyi kavrama ve hassas konumlandırmayı bir araya getiriyor. Daha güvenilir ve verimli işleme için ürünleri doğru anda kavrayan ve bırakan Grip StarTM düz bantlar, ürünleri dikkatli ve verimli bir şekilde taşıyor.

Kırılganlık ve çatlaklar gibi tipik olarak kauçukla ilişkilendirilen sorunları ortadan kaldıran Grip StarTM düz bantlar, özellikle kavrama ve hassas konumlandırma açısından mükemmel çözüm sunuyor. Geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılabilen yeni bant; çok amaçlı bir makine bandı olarak örneğin, çapraz kesiciler ve baskı sonrası uygulamalarda, hafif bir güç aktarım uygulamasında ya da konveyör bandı olarak ideal kullanım sunuyor.

Yeni bant, HC+ özellikleri açısından da etki- leyici yapısıyla öne çıkıyor. Forbo tarafından FLASH STARTM olarak adlandırılan bu düz kayışlar, statik elektrik birikimini önlemenin güvenilir bir yolunu sunuyor. Makinelerin ESD standartlarına göre tasarlanmasını kolaylaştıran bu bant; üretimdeki aksamalar, kirlenme, elektrik çarpmaları, elektronik bileşenlerde hasar gibi tipik sorunların yanı sıra, elektrostatik birikim ve kontrolsüz deşarjın neden olduğu yangın ve patlama riskini de önlüyor.

Continue Reading

Trendler

KONVEYÖR DERGİSİ sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et