Connect with us

Konveyör Bileşenleri

Ayıklayıcı güç olarak titreşimli konveyörler

Yayın Tarihi

on

Titreşimli konveyörler, ürünü konveyör oluğunda ileri itmek için nötr durma konumundan kontrollü bir atış mesafesi ile birlikte açısal bir adım kullanır. Bu, hareketin eğimi ve atış mesafesi çeşitli uygulamalara uygun şekilde tasarlanabilir.

Tireşimli konveyörler, uygulamaların izlenmesinde ürünleri katmanlaştırmada, ürünlerin ebatlarına göre sınıflandırılmasına, kurutma ya da soğutma işlemlerinde ürünlerin akışkanlaştırılmasında, dağıtım aktarım uygulamalarında farklı boyutlardaki çıkış ürünlerinden girdi malzemelerine kadar ürünlerin yayılmasında, ürünlerden fazla nemin alınmasında, ürün paketleme bölgelerinde düzeylere ayırma işlemine destek olmada, işlem noktaları arasında ürünleri kaldırmada ya da sadece genel olarak bir noktadan diğerine taşıma yapmada kullanılırlar. 

Besleyiciler

Titreşimli konveyörleri en basiti besleyici tipi olanlardır: herhangi bir ayarlama gerektirmeyen ve dışsal hareketli parçası olmayan kaba kuvvetli bir konveyör. Triple/S Dynamics, hem sıhhi hem de endüstriyel uygulamalar için düz kuvvete dayalı tarzı titreşimli besleyici sunuyor.

Genel kullanımı, ünitenin üzerine monte edilmiş bir depolama kabından kontrollü besleme işlemindedir. Oluklar, tipik olarak 365 cm veya daha kısa uzunluktadır. Oluk genişlikleri 10 cm genişliğinden 1 m genişliğe kadar değişebilir. Boyutlar her uygulama için özel belirlenir.

Bu tip titreşimli konveyörde, bir taşıma oluğuna bağlı çift eksantrik motor kullanılır. Bu motorlar, sadece taşıma yönünde tekne hareketine izin vermek için belirli bir eğim açısında ve paralel olarak oluğa bağlanır. Oluklar, konveyör desteklerine iletilen titreşimi azaltmak için helezon yaylı izolatörler kullanılarak desteklenirler.

Eksantrik motorların hızını ayarlamada, değişken frekanslı bir sürücü kullanılarak, bir sonraki istasyona aktarılan ürün miktarını ölçmek için konveyör oluğundan akan ürünün hızı kontrol edilebilir. Konveyörün istenilen maksimum atımı, motorlar üzerinde eksantrik ağırlık kuvveti uygulanarak ayarlanabilir. Bu, kullanıcıya baş üstü kutulardan veya haznelerden kendi proses hatlarına besleme hızını kontrol etme olanağı sağlar. Akış hızları, manuel veya otomatik motor kontrolü ile 0 ila 1.8 metre/dakika ve üstüne kadar ayarlanabilir.

İmalatlarının ve işletimlerinin basit olması, bu konveyörleri yalnızca güvenli, güvenilir ve ekonomik hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda hijyeni de üst düzeyde sağlar. Çatlakların ve yarıkların az olması daha az kirin barınmasını sağlayacağı gibi açık imalat metodları da temizleme kolaylığını beraberinde getirir. Tipik sızdırmaz ikaz motorları ömür boyu yağlanır. Üniteler için yalnızca, tasarım spesifikasyonları dahilinde çalıştıklarından emin olmak için periyodik muayene gerekir. 

Tepsi malzemeleri, zorlu aşındırıcı uygulamalar için, paslanmaz çelik sacdan ağır aşınmaya dayanıklı karbon çelik levha konstrüksiyona kadar değişkenlik gösterebilir. Bu konveyör tipi, aynı zamanda, sızdırmazlığın uygulanmasından önce önce kaplarda ürünün düzleştirilmesi için sallama masası konfigürasyonu şeklinde de yapılandırılabilir.

Bu düz kuvvete dayalı besleyici konveyörler, sönümlenmeyen titreşimlerin kendilerini çevreleyen destek yapısına iletimini azaltmak için helezon yaylı izolatörler kullanılarak desteklenirler. Gereksinime bağlı olarak yukarıdan veya aşağıdan askılanabilirler. Ayrıca, üretim hedeflerine uygun olarak aşağı veya yukarı eğimleri olabilir.

Dengelenmemiş titreşimli konveyörler

Dengelenmemiş titreşimli konveyörler, toprağa sabitlenmiş olarak sınıflandırılan rezonans frekansına yakın konveyörlerdir. Bu, konveyörün sağlam bir yapıya, tipik olarak, konveyör tepsisinin dinamik hareketi nedeniyle ortaya çıkan reaksiyon kuvvetlerini absorbe edebilen, yeterli kalınlıktaki beton levhasına güvenli bir şekilde monte edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Oluk, tipik olarak cam elyafından veya bobinden gibi bir dizi yay kullanılarak ankraj çerçevesine monte edilir ve konveyör tepsisine kayış tahrikli, şafta monte eksantrik sürücü bağlantısı ile tahrik edilir. Konveyörler, belirli bir hızda çalışacak yay sayısı ile ayarlanmıştır ve eksantrik tahrik bağlantısı, atış miktarını kontrol eder. Eksantrik ve oluk arasındaki elastomerik bir bağlantı, konveyörü çalıştırmak için güç gereksinimlerinin azaltılmasını sağlar. Aynı zamanda, oluk bağlantısını, arızaya neden olabilecek fazla stres yükünden korur.

Dengelenmemiş titreşimli konveyörler, uygun montaj yapısının mevcut olması halinde:

30 m uzunluğun üzerine çıkabilirler. Bu üniteler, görüntüleme, sınıflandırma, akışkanlaştırma ve su atımı işlemleri için kullanılabilirler.

Bu tip konveyördeki bakım gereksinimleri, periyodik yatak yağlaması, kayış denetimi ve ünitenin genel denetimidir.

Dengesiz titreşimli konveyörler genel olarak endüstriyel uygulamalar için kullanılırlar.

Temel ile dengelenen konveyörler

Denge temeline sahip titreşimli konveyörler, müşterinin ana destek yapısından izole edilmiş daha büyük bir kütle çerçevesine sahip, rezonans frekansına yakın konveyörlerdir. Bu, konveyörün dengelenmemiş tipe göre, bağlanacağı yapıların daha az sağlamlık gerektirmesine destek olur. Çerçevenin ağır olması, konveyör tepsisinin dinamik hareketi sonucunda oluşan reaksiyon kuvvetlerini sönümlendirir. Konveyör çerçevesinin azaltılmış hareketi böylelikle çevreleyen yapıdan izole edilir.

Oluğun montajı, genellikle cam elyafı veya bobinden dizi yay kullanılarak çerçeveye yapılır. Konveyör oluğuna kayış tahrikli, şaft monteli eksantrik tahrik bağlantısı kullanılarak tahrik edilir. Konveyörlerde, belirli hızlarda çalışacak yay sayısı ayarlanmıştır ve eksantrik tahrik bağlantısı, atım miktarını kontrol eder. Eksantrik ve oluk arasındaki elastomerik bağlantı, konveyörü çalıştırmak için güç gereksinimlerinin azaltılmasını sağlar; aynı zamanda oluk bağlantısını arızaya neden olabilecek fazla stres yükünden korur.

Denge temeline sahip titreşimli konveyörlerin uzunlukları, daha fazla uzunluklarda ortaya çıkan rezonans frekansları nedeniyle, genellikle yaklaşık 12 m ile sınırlı tutulur. Bu üniteler, eleme, sınıflandırma, akışkanlaştırma ve su atımı işlemleri için kullanışlılardır.

Bu tip konveyördeki bakım gereksinimleri, periyodik yatak yağlaması, kayış denetimi ve genel birim denetimidir.

Temelden dengelenmiş titreşimli konveyörler hem hijyenik hem de endüstriyel uygulamalar için kullanılırlar.

Uyarılmış Zemin

Uyarılmış zeminli titreşimli konveyörlerde, konveyör sürücüsü ve tepsi arasında doğrudan bağlantı yoktur. Tepsi, çerçeveye uygulanan, destek yay sisteminin rezonans frekansına yakın üretilen küçük, kontrollü bir titreşim ile harekete geçirilir. Bu titreşim, konveyör tepsisinin, uygulama için arzu edilen mesafede hareketini sağlar. Bu da operasyon için daha az bir güç (beygir gücü) gereksinimini beraberinde getirir. Aynı zamanda, konveyör zemininde ortaya çıkabilecek ters kuvvetler de bu şekilde ortadan kaldırılır. Bu kuvvetler, konveyör boyunda eşit olarak dağıtılır ve düşük gerilim düzeyleri de tepsi de çatlaklar oluşması ihtimalini azaltır. Az miktardaki titreşim de çevreleyen destek yapısı tarafından kolayca izole edilir.

Uyarılmış zeminli titreşimli konveyörler, daha fazla uzunluklarda ortaya çıkabilecek çerçeve rezonans frekansı nedeniyle, genelde 9 m uzunluk ile sınırlanırlar. Bu ölçüler, izleme, sınıflandırma, akışkan hale getirme ve su atımı için kullanışlılardır.

Bu tip konveyörleri çalıştırmak için gereken güç miktarı azdır (çoğu, toplamda 1 beygir gücünün altındadır). Gürültü düzeyleri düşüktür.

Konveyör tepsisindeki fiziksel bağlantının kaldırılması, dışsal rulmanlara, kayışlara, konektörlere ve koruyucu elemanlara duyulan gereksinimi de azaltır. Motorlar için, ömürleri süresince çoğunlukla bir defa sızdırmazlık uygulanır ve periyodik yağlama gerekmez. Bu da, imalat hattı boyunca daha sıhhi bir ortam sağlar. Tek yapılması gereken, ekipmanın uygun tasarım kılavuzlarına uygun çalışmasını kontrol etme amaçlı görsel incelemelerdir.

Uyarılmış zeminli titreşimli konveyörler hem sıhhi hem endüstriyel uygulamalarda kullanılırlar.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com