Connect with us

Konveyör Bileşenleri

Ayıklayıcı güç olarak titreşimli konveyörler

Yayın Tarihi

on

Titreşimli konveyörler, ürünü konveyör oluğunda ileri itmek için nötr durma konumundan kontrollü bir atış mesafesi ile birlikte açısal bir adım kullanır. Bu, hareketin eğimi ve atış mesafesi çeşitli uygulamalara uygun şekilde tasarlanabilir.

Tireşimli konveyörler, uygulamaların izlenmesinde ürünleri katmanlaştırmada, ürünlerin ebatlarına göre sınıflandırılmasına, kurutma ya da soğutma işlemlerinde ürünlerin akışkanlaştırılmasında, dağıtım aktarım uygulamalarında farklı boyutlardaki çıkış ürünlerinden girdi malzemelerine kadar ürünlerin yayılmasında, ürünlerden fazla nemin alınmasında, ürün paketleme bölgelerinde düzeylere ayırma işlemine destek olmada, işlem noktaları arasında ürünleri kaldırmada ya da sadece genel olarak bir noktadan diğerine taşıma yapmada kullanılırlar. 

Besleyiciler

Titreşimli konveyörleri en basiti besleyici tipi olanlardır: herhangi bir ayarlama gerektirmeyen ve dışsal hareketli parçası olmayan kaba kuvvetli bir konveyör. Triple/S Dynamics, hem sıhhi hem de endüstriyel uygulamalar için düz kuvvete dayalı tarzı titreşimli besleyici sunuyor.

Genel kullanımı, ünitenin üzerine monte edilmiş bir depolama kabından kontrollü besleme işlemindedir. Oluklar, tipik olarak 365 cm veya daha kısa uzunluktadır. Oluk genişlikleri 10 cm genişliğinden 1 m genişliğe kadar değişebilir. Boyutlar her uygulama için özel belirlenir.

Bu tip titreşimli konveyörde, bir taşıma oluğuna bağlı çift eksantrik motor kullanılır. Bu motorlar, sadece taşıma yönünde tekne hareketine izin vermek için belirli bir eğim açısında ve paralel olarak oluğa bağlanır. Oluklar, konveyör desteklerine iletilen titreşimi azaltmak için helezon yaylı izolatörler kullanılarak desteklenirler.

Eksantrik motorların hızını ayarlamada, değişken frekanslı bir sürücü kullanılarak, bir sonraki istasyona aktarılan ürün miktarını ölçmek için konveyör oluğundan akan ürünün hızı kontrol edilebilir. Konveyörün istenilen maksimum atımı, motorlar üzerinde eksantrik ağırlık kuvveti uygulanarak ayarlanabilir. Bu, kullanıcıya baş üstü kutulardan veya haznelerden kendi proses hatlarına besleme hızını kontrol etme olanağı sağlar. Akış hızları, manuel veya otomatik motor kontrolü ile 0 ila 1.8 metre/dakika ve üstüne kadar ayarlanabilir.

İmalatlarının ve işletimlerinin basit olması, bu konveyörleri yalnızca güvenli, güvenilir ve ekonomik hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda hijyeni de üst düzeyde sağlar. Çatlakların ve yarıkların az olması daha az kirin barınmasını sağlayacağı gibi açık imalat metodları da temizleme kolaylığını beraberinde getirir. Tipik sızdırmaz ikaz motorları ömür boyu yağlanır. Üniteler için yalnızca, tasarım spesifikasyonları dahilinde çalıştıklarından emin olmak için periyodik muayene gerekir. 

Tepsi malzemeleri, zorlu aşındırıcı uygulamalar için, paslanmaz çelik sacdan ağır aşınmaya dayanıklı karbon çelik levha konstrüksiyona kadar değişkenlik gösterebilir. Bu konveyör tipi, aynı zamanda, sızdırmazlığın uygulanmasından önce önce kaplarda ürünün düzleştirilmesi için sallama masası konfigürasyonu şeklinde de yapılandırılabilir.

Bu düz kuvvete dayalı besleyici konveyörler, sönümlenmeyen titreşimlerin kendilerini çevreleyen destek yapısına iletimini azaltmak için helezon yaylı izolatörler kullanılarak desteklenirler. Gereksinime bağlı olarak yukarıdan veya aşağıdan askılanabilirler. Ayrıca, üretim hedeflerine uygun olarak aşağı veya yukarı eğimleri olabilir.

Dengelenmemiş titreşimli konveyörler

Dengelenmemiş titreşimli konveyörler, toprağa sabitlenmiş olarak sınıflandırılan rezonans frekansına yakın konveyörlerdir. Bu, konveyörün sağlam bir yapıya, tipik olarak, konveyör tepsisinin dinamik hareketi nedeniyle ortaya çıkan reaksiyon kuvvetlerini absorbe edebilen, yeterli kalınlıktaki beton levhasına güvenli bir şekilde monte edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Oluk, tipik olarak cam elyafından veya bobinden gibi bir dizi yay kullanılarak ankraj çerçevesine monte edilir ve konveyör tepsisine kayış tahrikli, şafta monte eksantrik sürücü bağlantısı ile tahrik edilir. Konveyörler, belirli bir hızda çalışacak yay sayısı ile ayarlanmıştır ve eksantrik tahrik bağlantısı, atış miktarını kontrol eder. Eksantrik ve oluk arasındaki elastomerik bir bağlantı, konveyörü çalıştırmak için güç gereksinimlerinin azaltılmasını sağlar. Aynı zamanda, oluk bağlantısını, arızaya neden olabilecek fazla stres yükünden korur.

Dengelenmemiş titreşimli konveyörler, uygun montaj yapısının mevcut olması halinde:

30 m uzunluğun üzerine çıkabilirler. Bu üniteler, görüntüleme, sınıflandırma, akışkanlaştırma ve su atımı işlemleri için kullanılabilirler.

Bu tip konveyördeki bakım gereksinimleri, periyodik yatak yağlaması, kayış denetimi ve ünitenin genel denetimidir.

Dengesiz titreşimli konveyörler genel olarak endüstriyel uygulamalar için kullanılırlar.

Temel ile dengelenen konveyörler

Denge temeline sahip titreşimli konveyörler, müşterinin ana destek yapısından izole edilmiş daha büyük bir kütle çerçevesine sahip, rezonans frekansına yakın konveyörlerdir. Bu, konveyörün dengelenmemiş tipe göre, bağlanacağı yapıların daha az sağlamlık gerektirmesine destek olur. Çerçevenin ağır olması, konveyör tepsisinin dinamik hareketi sonucunda oluşan reaksiyon kuvvetlerini sönümlendirir. Konveyör çerçevesinin azaltılmış hareketi böylelikle çevreleyen yapıdan izole edilir.

Oluğun montajı, genellikle cam elyafı veya bobinden dizi yay kullanılarak çerçeveye yapılır. Konveyör oluğuna kayış tahrikli, şaft monteli eksantrik tahrik bağlantısı kullanılarak tahrik edilir. Konveyörlerde, belirli hızlarda çalışacak yay sayısı ayarlanmıştır ve eksantrik tahrik bağlantısı, atım miktarını kontrol eder. Eksantrik ve oluk arasındaki elastomerik bağlantı, konveyörü çalıştırmak için güç gereksinimlerinin azaltılmasını sağlar; aynı zamanda oluk bağlantısını arızaya neden olabilecek fazla stres yükünden korur.

Denge temeline sahip titreşimli konveyörlerin uzunlukları, daha fazla uzunluklarda ortaya çıkan rezonans frekansları nedeniyle, genellikle yaklaşık 12 m ile sınırlı tutulur. Bu üniteler, eleme, sınıflandırma, akışkanlaştırma ve su atımı işlemleri için kullanışlılardır.

Bu tip konveyördeki bakım gereksinimleri, periyodik yatak yağlaması, kayış denetimi ve genel birim denetimidir.

Temelden dengelenmiş titreşimli konveyörler hem hijyenik hem de endüstriyel uygulamalar için kullanılırlar.

Uyarılmış Zemin

Uyarılmış zeminli titreşimli konveyörlerde, konveyör sürücüsü ve tepsi arasında doğrudan bağlantı yoktur. Tepsi, çerçeveye uygulanan, destek yay sisteminin rezonans frekansına yakın üretilen küçük, kontrollü bir titreşim ile harekete geçirilir. Bu titreşim, konveyör tepsisinin, uygulama için arzu edilen mesafede hareketini sağlar. Bu da operasyon için daha az bir güç (beygir gücü) gereksinimini beraberinde getirir. Aynı zamanda, konveyör zemininde ortaya çıkabilecek ters kuvvetler de bu şekilde ortadan kaldırılır. Bu kuvvetler, konveyör boyunda eşit olarak dağıtılır ve düşük gerilim düzeyleri de tepsi de çatlaklar oluşması ihtimalini azaltır. Az miktardaki titreşim de çevreleyen destek yapısı tarafından kolayca izole edilir.

Uyarılmış zeminli titreşimli konveyörler, daha fazla uzunluklarda ortaya çıkabilecek çerçeve rezonans frekansı nedeniyle, genelde 9 m uzunluk ile sınırlanırlar. Bu ölçüler, izleme, sınıflandırma, akışkan hale getirme ve su atımı için kullanışlılardır.

Bu tip konveyörleri çalıştırmak için gereken güç miktarı azdır (çoğu, toplamda 1 beygir gücünün altındadır). Gürültü düzeyleri düşüktür.

Konveyör tepsisindeki fiziksel bağlantının kaldırılması, dışsal rulmanlara, kayışlara, konektörlere ve koruyucu elemanlara duyulan gereksinimi de azaltır. Motorlar için, ömürleri süresince çoğunlukla bir defa sızdırmazlık uygulanır ve periyodik yağlama gerekmez. Bu da, imalat hattı boyunca daha sıhhi bir ortam sağlar. Tek yapılması gereken, ekipmanın uygun tasarım kılavuzlarına uygun çalışmasını kontrol etme amaçlı görsel incelemelerdir.

Uyarılmış zeminli titreşimli konveyörler hem sıhhi hem endüstriyel uygulamalarda kullanılırlar.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyör Bileşenleri

Flender’den mil-göbek bağlantıları için yeni seri Fastex

Yayın Tarihi

on

Flender, mil ve göbek bağlantısında kenetleme elemanlarıyla endüstriyel kaplinler alanındaki portföyünü genişletiyor. Fastex adlı yeni seri, sürtünmeli bağlantı ve buna bağlı verimli tork ve güç aktarımı sağlıyor.

Mil-göbek bağlantıları hemen hemen her endüstriyel uygulamada bulunur. Ağır hizmet tipinde, kompakt ve boşluksuz olan Fastex bağlama elemanları, yüksek servis kolaylığı ile karakterize edilir. Seri, geçiş anahtarı ile klasik bağlantıya ek olarak, uygulamanın özelliklerine bağlı olarak kullanıcıya avantajlar sağlayabilecek başka seçenekler de sunuyor. Miller ve göbekler için hızlı ve etkili bağlantı seçeneği, Flender kaplin portföyünün kombinasyon sayısını ve esnekliğini daha da artırıyor. Yumuşatılmış geçiş bağlantıları ile karşılaştırıldığında, sıkıştırma elemanları daha yüksek bir güç yoğunluğuna sahiptir ve torkların, eksenel kuvvetlerin ve eğilme momentlerinin güvenilir bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bu nedenle, kenetleme elemanları ve bağlantı bileşenleri daha kompakt biçimlerde boyutlandırılabilir. Bu şekilde, kamalı olmayan millerin kullanımının getirdiği malzeme tasarrufu ve kullanım kolaylığı, ekonomik verimliliği artırır.

Sıkıştırma elemanlarının basit tasarımı, hızlı montaj ve demontaj sağlar. Bir veya daha fazla konik baskı halkası, sıkıştırma vidaları kullanılarak konik manşona itilir. Ortaya çıkan radyal genleşme, temas yüzeylerinde içe ve dışa doğru radyal kuvvetler oluşturarak tork ve kuvvetlerin aktarılmasında yer alan parçalar arasında sürtünmeli kenetlenme sağlar. Bu prensip sayesinde kenetleme elemanları en basit mil-göbek bağlantılarından biridir. Kendinden merkezlenen veya kendi kendine merkezlenmeyen olabilen iç ve dış bağlama setleri arasında bir ayrım yapılır. Flender şu anda 10 farklı tipte iç kenetleme seti ve iki tip dış kenetleme seti sunuyor.

Yeni seriyle ilgili açıklamalarda bulunan Flender Kaplin Satış Müdürü André Artmann, “Yeni Fastex bağlantı elemanlarının piyasaya sürülmesiyle, endüstriyel tahrikler için en kapsamlı, entegre kaplinler ve bağlantı elemanları portföyüne sahip tedarikçi olarak itibarımızı pekiştiriyoruz. Müşterilerimiz, ekipmanları ve uygulamaları için en yüksek güvenilirlik ve kaliteyi talep ediyor. Fastex bağlantı elemanları da mil-göbek bağlantıları için Flender’in üstün kalitesini sunar” ifadelerini kullanıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Ekipmanları

Hızlı ve güvenli bir şekilde alet kullanmadan takılabilen CONEC konnektörler

Yayın Tarihi

on

Zamandan ve dolayısıyla maliyetlerden tasarruf etmek için endüstriyel kablolamada bakım kolaylığı ve kurulum hızı giderek daha önemli bir rol oynuyor. Geçmeli/sonlandırmalı üst kalıplanmış konnektörler, başka herhangi bir çalışma adımı veya alet gerekmeden; soketlere, sensörlere ve aktüatörlere hızlı ve kolay bir şekilde takılabiliyor. Güvenilir olan kompakt kilitleme sistemi, 6 kutuplu IP67 koruma sınıfına da uygun. CONEC halka konnektörler ve M8 boyutunda geçmeli/sonlandırmalı vidalı soketler, sinyal iletimi için standartlaştırılmış A ve B kodlamalarında mevcut.

Geçmeli konnektörler özellikle çok az kurulum alanı varsa, isteğe bağlı olarak açılı veya düz kablo çıkışı ile muadillerine çok iyi monte edilebilirken; bir ucunda M8x1 dişli olan varyantlar örneğin, kontrol panosundaki dişli soket üzerinde sıkıca monte edilebiliyor, diğer ucu geçmeli kilit ile montaj ve üretim hattında esnek bir şekilde kullanılabiliyor. Vidalı/geçmeli sonlandırmalı kombine CONEC soketleri hem kilitleme tiplerine sahip hem M8x1 dişli konnektörler hem de geçmeli sonlandırmalı konnektörler ile monte edilebiliyor. 8’e kadar farklı sayıda kutuplarda mevcut olan prizler ve hem ön hem de arka panel montajı için varyantlar bulunabiliyor.

Portföy, tel ve lehim pimi düz sonlandırma tiplerine ek olarak, SMT veya THR lehimleme yöntemleri için soketleri de içerirken; yalıtım gövdeleri 3-, 4-, 5- ve 8-kut. Çeşitli yüksekliklerde 4 farklı gövde tipi (2x ön, 2x arka panel montajı) seçilebiliyor. Düşük temas dirençlerine ve yüksek eşleşme döngülerine (>100) izin veren altın kaplamalı kontaklar da aynı derecede güvenilir ve dayanıklıdır. Günlük kullanımda bakım ve montaj sırasında aletsiz yaylı kilit sistemi zamandan ve dolayısıyla maliyetten büyük tasarruf sağlayabilir.

Avantajlar:

 • Aletsiz sabitleme
 • Hızlı güvenli kilitleme
 • Sınırlı kurulum alanı için kompakt tasarım
 • Açılı ve düz versiyonlar
 • IP67 eşleştirilmiş durumda

Uygulama alanları:

 • Otomasyon teknolojisi
 • Endüstriyel uygulama
 • Makine ve tesis mühendisliği
 • Konveyör teknolojisi
 • Kontrol teknolojisi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Ekipmanları

Ağır hizmet sektörlerinin özel teknik gereksinimleri, Gökışık güvencesinde

Yayın Tarihi

on

Uzun yıllara dayanan tecrübesiyle sunduğu geniş portföydeki konveyör bant lastiği çözümleriyle birçok sektöre maksimum kazanç sağlayan Gökışık, çeşitli kauçuk bileşenleri kullanarak ürettiği bant lastikleriyle ağır hizmet sektörlerindeki kullanıcıların özel teknik gereksinimlerine eksiksiz çözümler sunuyor.

Günümüzde en çok tercih edilen kauçuk konveyör bant lastikleri arasında, naylon atkı ve polyester çözgüden (EP) oluşan tekstil kordlu bant lastikleri yer alıyor. Ürünün güvenli ve düşük maliyetli taşıma amacına uygun olarak geliştirilen bu bantlar; tarım endüstrisi, çimento ve enerji santralleri, madenler ve taş ocakları, liman ve terminallerde kullanılıyor. Çeşitli kauçuk bileşenler kullanarak, bu sektörlerde faaliyet gösteren kullanıcıların özel teknik gereksinimlerine göre üretim yapan Gökışık, ağır hizmet sektörlerine eksiksiz çözümler sunuyor.

Gökışık’ın kauçuk yapısına göre ürettiği bant lastikleri:

 • Aşınmaya dayanıklı
 • Isı ve aleve dayanıklı
 • Yağ ve aside dayanıklı
 • Soğuğa dayanıklı

2017 yılında kurmuş olduğu konveyör bant lastiği stok sahası ve bant ekleme-tamir-bakım ekibi ile sektör gereksinimlerini karşılayan Gökışık, 35 yıla yakın tecrübesi ve alanında uzman personeliyle bant çözümlerinin yanı sıra; kırma – eleme tesis ekipmanları, yeraltı maden ekipmanları, hırdavat ve iş güvenliği ekipmanları ve konkasör makineleri gibi grupları barındıran geniş ürün portföyü ile faaliyetlerini sürdürüyor. Tekstil kordlu kauçuk bant lastiği üretimine 2019 yılında alanında tam donanımlı kalite kontrol laboratuvarı ile başlayan firma, madencilik ve agrega sektörlerinde geçerli olan ve ağır hizmet şartlarında kullanım uygunluğunu belirleyen TSE EN ISO 14890 standardı ürün kalite belgesi ile üretim yapıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com