Connect with us

Konveyör Bileşenleri

Ayıklayıcı güç olarak titreşimli konveyörler

Yayın Tarihi

on

Titreşimli konveyörler, ürünü konveyör oluğunda ileri itmek için nötr durma konumundan kontrollü bir atış mesafesi ile birlikte açısal bir adım kullanır. Bu, hareketin eğimi ve atış mesafesi çeşitli uygulamalara uygun şekilde tasarlanabilir.

Tireşimli konveyörler, uygulamaların izlenmesinde ürünleri katmanlaştırmada, ürünlerin ebatlarına göre sınıflandırılmasına, kurutma ya da soğutma işlemlerinde ürünlerin akışkanlaştırılmasında, dağıtım aktarım uygulamalarında farklı boyutlardaki çıkış ürünlerinden girdi malzemelerine kadar ürünlerin yayılmasında, ürünlerden fazla nemin alınmasında, ürün paketleme bölgelerinde düzeylere ayırma işlemine destek olmada, işlem noktaları arasında ürünleri kaldırmada ya da sadece genel olarak bir noktadan diğerine taşıma yapmada kullanılırlar. 

Besleyiciler

Titreşimli konveyörleri en basiti besleyici tipi olanlardır: herhangi bir ayarlama gerektirmeyen ve dışsal hareketli parçası olmayan kaba kuvvetli bir konveyör. Triple/S Dynamics, hem sıhhi hem de endüstriyel uygulamalar için düz kuvvete dayalı tarzı titreşimli besleyici sunuyor.

Genel kullanımı, ünitenin üzerine monte edilmiş bir depolama kabından kontrollü besleme işlemindedir. Oluklar, tipik olarak 365 cm veya daha kısa uzunluktadır. Oluk genişlikleri 10 cm genişliğinden 1 m genişliğe kadar değişebilir. Boyutlar her uygulama için özel belirlenir.

Bu tip titreşimli konveyörde, bir taşıma oluğuna bağlı çift eksantrik motor kullanılır. Bu motorlar, sadece taşıma yönünde tekne hareketine izin vermek için belirli bir eğim açısında ve paralel olarak oluğa bağlanır. Oluklar, konveyör desteklerine iletilen titreşimi azaltmak için helezon yaylı izolatörler kullanılarak desteklenirler.

Eksantrik motorların hızını ayarlamada, değişken frekanslı bir sürücü kullanılarak, bir sonraki istasyona aktarılan ürün miktarını ölçmek için konveyör oluğundan akan ürünün hızı kontrol edilebilir. Konveyörün istenilen maksimum atımı, motorlar üzerinde eksantrik ağırlık kuvveti uygulanarak ayarlanabilir. Bu, kullanıcıya baş üstü kutulardan veya haznelerden kendi proses hatlarına besleme hızını kontrol etme olanağı sağlar. Akış hızları, manuel veya otomatik motor kontrolü ile 0 ila 1.8 metre/dakika ve üstüne kadar ayarlanabilir.

İmalatlarının ve işletimlerinin basit olması, bu konveyörleri yalnızca güvenli, güvenilir ve ekonomik hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda hijyeni de üst düzeyde sağlar. Çatlakların ve yarıkların az olması daha az kirin barınmasını sağlayacağı gibi açık imalat metodları da temizleme kolaylığını beraberinde getirir. Tipik sızdırmaz ikaz motorları ömür boyu yağlanır. Üniteler için yalnızca, tasarım spesifikasyonları dahilinde çalıştıklarından emin olmak için periyodik muayene gerekir. 

Tepsi malzemeleri, zorlu aşındırıcı uygulamalar için, paslanmaz çelik sacdan ağır aşınmaya dayanıklı karbon çelik levha konstrüksiyona kadar değişkenlik gösterebilir. Bu konveyör tipi, aynı zamanda, sızdırmazlığın uygulanmasından önce önce kaplarda ürünün düzleştirilmesi için sallama masası konfigürasyonu şeklinde de yapılandırılabilir.

Bu düz kuvvete dayalı besleyici konveyörler, sönümlenmeyen titreşimlerin kendilerini çevreleyen destek yapısına iletimini azaltmak için helezon yaylı izolatörler kullanılarak desteklenirler. Gereksinime bağlı olarak yukarıdan veya aşağıdan askılanabilirler. Ayrıca, üretim hedeflerine uygun olarak aşağı veya yukarı eğimleri olabilir.

Dengelenmemiş titreşimli konveyörler

Dengelenmemiş titreşimli konveyörler, toprağa sabitlenmiş olarak sınıflandırılan rezonans frekansına yakın konveyörlerdir. Bu, konveyörün sağlam bir yapıya, tipik olarak, konveyör tepsisinin dinamik hareketi nedeniyle ortaya çıkan reaksiyon kuvvetlerini absorbe edebilen, yeterli kalınlıktaki beton levhasına güvenli bir şekilde monte edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Oluk, tipik olarak cam elyafından veya bobinden gibi bir dizi yay kullanılarak ankraj çerçevesine monte edilir ve konveyör tepsisine kayış tahrikli, şafta monte eksantrik sürücü bağlantısı ile tahrik edilir. Konveyörler, belirli bir hızda çalışacak yay sayısı ile ayarlanmıştır ve eksantrik tahrik bağlantısı, atış miktarını kontrol eder. Eksantrik ve oluk arasındaki elastomerik bir bağlantı, konveyörü çalıştırmak için güç gereksinimlerinin azaltılmasını sağlar. Aynı zamanda, oluk bağlantısını, arızaya neden olabilecek fazla stres yükünden korur.

Dengelenmemiş titreşimli konveyörler, uygun montaj yapısının mevcut olması halinde:

30 m uzunluğun üzerine çıkabilirler. Bu üniteler, görüntüleme, sınıflandırma, akışkanlaştırma ve su atımı işlemleri için kullanılabilirler.

Bu tip konveyördeki bakım gereksinimleri, periyodik yatak yağlaması, kayış denetimi ve ünitenin genel denetimidir.

Dengesiz titreşimli konveyörler genel olarak endüstriyel uygulamalar için kullanılırlar.

Temel ile dengelenen konveyörler

Denge temeline sahip titreşimli konveyörler, müşterinin ana destek yapısından izole edilmiş daha büyük bir kütle çerçevesine sahip, rezonans frekansına yakın konveyörlerdir. Bu, konveyörün dengelenmemiş tipe göre, bağlanacağı yapıların daha az sağlamlık gerektirmesine destek olur. Çerçevenin ağır olması, konveyör tepsisinin dinamik hareketi sonucunda oluşan reaksiyon kuvvetlerini sönümlendirir. Konveyör çerçevesinin azaltılmış hareketi böylelikle çevreleyen yapıdan izole edilir.

Oluğun montajı, genellikle cam elyafı veya bobinden dizi yay kullanılarak çerçeveye yapılır. Konveyör oluğuna kayış tahrikli, şaft monteli eksantrik tahrik bağlantısı kullanılarak tahrik edilir. Konveyörlerde, belirli hızlarda çalışacak yay sayısı ayarlanmıştır ve eksantrik tahrik bağlantısı, atım miktarını kontrol eder. Eksantrik ve oluk arasındaki elastomerik bağlantı, konveyörü çalıştırmak için güç gereksinimlerinin azaltılmasını sağlar; aynı zamanda oluk bağlantısını arızaya neden olabilecek fazla stres yükünden korur.

Denge temeline sahip titreşimli konveyörlerin uzunlukları, daha fazla uzunluklarda ortaya çıkan rezonans frekansları nedeniyle, genellikle yaklaşık 12 m ile sınırlı tutulur. Bu üniteler, eleme, sınıflandırma, akışkanlaştırma ve su atımı işlemleri için kullanışlılardır.

Bu tip konveyördeki bakım gereksinimleri, periyodik yatak yağlaması, kayış denetimi ve genel birim denetimidir.

Temelden dengelenmiş titreşimli konveyörler hem hijyenik hem de endüstriyel uygulamalar için kullanılırlar.

Uyarılmış Zemin

Uyarılmış zeminli titreşimli konveyörlerde, konveyör sürücüsü ve tepsi arasında doğrudan bağlantı yoktur. Tepsi, çerçeveye uygulanan, destek yay sisteminin rezonans frekansına yakın üretilen küçük, kontrollü bir titreşim ile harekete geçirilir. Bu titreşim, konveyör tepsisinin, uygulama için arzu edilen mesafede hareketini sağlar. Bu da operasyon için daha az bir güç (beygir gücü) gereksinimini beraberinde getirir. Aynı zamanda, konveyör zemininde ortaya çıkabilecek ters kuvvetler de bu şekilde ortadan kaldırılır. Bu kuvvetler, konveyör boyunda eşit olarak dağıtılır ve düşük gerilim düzeyleri de tepsi de çatlaklar oluşması ihtimalini azaltır. Az miktardaki titreşim de çevreleyen destek yapısı tarafından kolayca izole edilir.

Uyarılmış zeminli titreşimli konveyörler, daha fazla uzunluklarda ortaya çıkabilecek çerçeve rezonans frekansı nedeniyle, genelde 9 m uzunluk ile sınırlanırlar. Bu ölçüler, izleme, sınıflandırma, akışkan hale getirme ve su atımı için kullanışlılardır.

Bu tip konveyörleri çalıştırmak için gereken güç miktarı azdır (çoğu, toplamda 1 beygir gücünün altındadır). Gürültü düzeyleri düşüktür.

Konveyör tepsisindeki fiziksel bağlantının kaldırılması, dışsal rulmanlara, kayışlara, konektörlere ve koruyucu elemanlara duyulan gereksinimi de azaltır. Motorlar için, ömürleri süresince çoğunlukla bir defa sızdırmazlık uygulanır ve periyodik yağlama gerekmez. Bu da, imalat hattı boyunca daha sıhhi bir ortam sağlar. Tek yapılması gereken, ekipmanın uygun tasarım kılavuzlarına uygun çalışmasını kontrol etme amaçlı görsel incelemelerdir.

Uyarılmış zeminli titreşimli konveyörler hem sıhhi hem endüstriyel uygulamalarda kullanılırlar.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyör Bileşenleri

CERASPIN’i satın alan Schaeffler, endüstriyel kanadını daha da güçlendiriyor

Yayın Tarihi

on

Seramik bileşenlere sahip rulmanların geliştirilmesi ve üretilmesinde uzman bir firma olan CERASPIN’i satın alan Schaeffler, gelecek için stratejik öneme sahip alanlardaki konumunu daha da güçlendiriyor.

Otomotiv ve sanayi tedarikçisi Schaeffler, CERASPIN’in satın alımı için CERATIZIT Group ile sözleşme imzaladı. Merkezi Lüksemburg’da bulunan CERASPIN, çeşitli rulman uygulamalarında dönme elemanlarına dönüştürülen birinci sınıf seramik ürünlerin geliştirilmesi ve imalatında 25 yılı aşkın deneyime sahip. Bu teknoloji temelinde üretilen rulmanlar; rüzgar enerjisi, demiryolu, havacılık, tıbbi ekipman, elektrik mühendisliği ve yarı iletken endüstrisinde vakum pompaları dahil olmak üzere çok çeşitli stratejik büyüme sahasında kullanılıyor. Seramik bileşenlere sahip rulmanlar düşük sürtünme, aşınmada azalma ve özellikle de yüksek doğruluk payı ve hassasiyet ile karakterize ediliyor. Ayrıca mekanik bileşenleri elektrik akımı geçişine karşı korumak için tasarlanmış uygulamalarda da giderek daha fazla kullanılıyor.

CERASPIN, ham maddeden son bileşene kadar zincirin tüm aşamalarında geliştirme ve imalatta uzun yıllara dayanan deneyime ve uzmanlığa sahip bir firma. Şirket etkileyici bu kimlikle, üstün kaliteli ve teknolojik olarak gelişmiş ürünler sunuyor. CERASPIN, Avrupa’da yerleşik bir tedarikçi konumunda ve 2004 yılından bu yana Schaeffler Grubu’nun tedarikçiliğini sürdürüyor. CERASPIN’in satın alınması, Schaeffler’in gelecek için stratejik öneme sahip alanlardaki konumunu daha da güçlendiriyor.

Konuyla ilgili konuşan Schaeffler Endüstriyel Bölümü Teknoloji Yöneticisi Dr. Michael Pausch, “CERASPIN’in rulmanlı rulmanlardaki seramik bileşenler alanındaki uzmanlığı, Schaeffler için kritik öneme sahip. CERASPIN’i satın alarak, özellikle Avrupa’da tedarik zincirimizi güçlendiriyoruz. Aynı zamanda, stratejik öneme sahip sektörlerde yüksek değerli bileşenlerde güçlü bir konum oluşturma zamanının geldiğini görüyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Sözleşmesi kapsamında Schaeffler, CERASPIN’i tamamen satın alacak. Taraflar, işlemin ayrıntılarını duyurma konusunda anlaşmaya varırken, satın almanın dördüncü çeyreğin sonundan önce tamamlanması bekleniyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Bileşenleri

Sparck Technologies’den CVP Impack ve Everest için çok yönlü kutu üzerine baskı sistemi

Yayın Tarihi

on

Otomatik paketleme çözümleri uzmanı Sparck Technologies, gelişmiş ‘boyuta sığdır’ paketleme sistemleri için esnek bir kutu üzerine baskı özelliğini tanıttı. Birçok özelliği beraberinde getiren yeni sistem, kullanıcıya daha kişiselleştirilmiş bir kutu açma deneyimi sunuyor.

Hem CVP Impack hem de CVP Everest modellerinde mevcut olan yeni kutu üzerine baskı özelliği, mevcut kullanıcılar için sonradan da donatılabiliyor. Yeni sistem ile özel mesajlar, logolar ve markalama, ışık hızında her paket için ayrı ayrı uyarlanabiliyor. Doğrudan paketlerin üzerine baskı yapabilme yeteneğiyle gelişmiş markalama ve her paketin bireyselleştirilmesi için muazzam fırsatlar sunan yeni sistem, kullanıcıya daha kişiselleştirilmiş bir kutu açma deneyimi sunuyor.

Süper hızlı sıralı baskı

Süper hızlı sıralı baskı sisteminde, anında kuruyan UV LED mürekkebi kullanılır; tek renkli veya 4 renkli (CYMK) versiyonları mevcuttur. 360 Dpi’ye kadar yüksek baskı kalitesi, QR, AR ve barkodların GS-1 standartlarına göre hassas bir şekilde yazdırılmasının yanı sıra; tam renkli görüntülerin, metinlerin ve logoların iyi bir şekilde çoğaltılmasını sağlar. Birden fazla baskı kafası kullanarak, kutunun üç yüzüne kadar tek geçişte yazdırılabilir ve yazıcı kafaları her paket için otomatik ayarlanır.

Kutudan çıkarma deneyimi

Yeni sistemin sonsuz imkanlar sunduğunu vurgulayan Sparck Technologies Satış ve Operasyon Direktörü Richard Nijboer, “Önde gelen perakendeciler ve e-ticaret işletmelerindeki pazarlama yöneticileri, çözümle birlikte gelen tüm sürdürülebilirlik ve maliyet avantajlarına ek olarak doğru boyutta ambalaj ile heyecan verici ‘kutudan çıkarma deneyimleri’ yaratma imkanına sahipler. Doğum günü kutlama amacıyla paketi isimle kişiselleştirmekten, ‘kırılgan’ veya ‘bu şekilde yukarı’ gibi ek bilgileri yazdırmaktan, yaratıcı zihin gerçekten ne düşünürse düşünsün, belirli veya bireysel tanıtım metinlerine kadar olanaklar sınırsızdır. QR ve Artırılmış Gerçeklik (AR) kodları, kelimenin tam anlamıyla, kutudan çıkarma deneyimine başka bir boyut ekleyebilir” açıklamasında bulunuyor.

Yaratıcı fırsatlar

Sistemin avantajlarına değinen Nijboer, şu ifadeleri kullanıyor: “Bu yaratıcı fırsatların ötesinde, ihtiyaç duyulan önceden basılmış karton SKU’larını azaltmak gibi, oluşturulduktan sonra ambalajın üzerine baskı yapmanın pratik maliyet tasarrufu avantajları vardır. Hat içi baskı sistemleri, en hızlı boyuta uygun paketleme makinelerine ayak uydurabilecek kapasitededir. Bu teknolojinin sınırı yok. CVP Everest ve CVP Impack paketleme sistemleri, birden fazla veya tek ürün siparişleri için saatte 1100’e kadar sayıda paketi kişiye özel hale getirme yeteneği ile artan sipariş hacimleri, iş gücü eksikliği ve sürdürülebilir paketleme çözümlerine yönelik artan talepler nedeniyle zorlanan e-ticaret operasyonlarına otomatik çözümler sağlar.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Ekipmanları

Quintus Technologies yiyecek ve içecek sahasına yeniden girdi

Yayın Tarihi

on

Yüzyılın yaklaşık dörtte üçü boyunca yüksek basınçlı teknolojilerin ilerlemesine öncülük ve liderlik eden Quintus Technologies, yeni HPP ekipmanı ve özelleştirilmiş hizmet çözümleri aracılığıyla yiyecek ve içecek Yüksek Basınçlı İşleme (HPP) uygulamalarına yeniden giriş yaptığını duyurdu.

Yüksek basınç teknolojisinde dünya lideri bir marka olan Quintus Technologies, 3 ana alanda yüksek basınçlı sistemler tasarlıyor, üretiyor, kuruyor ve destekliyor. Gelişmiş malzemelerin yoğunlaştırılması, sac metal şekillendirme, yiyecek ve içecek yeniliği, güvenlik ve raf ömrü için yüksek basınçlı işleme sahalarında faaliyet gösteren Quintus; enerji, tıbbi implantlar, uzay, havacılık, otomotiv ve gıda işleme gibi sektörlerdeki müşterilerine 1.900’den fazla sistemin teslimatını gerçekleştirdi. Genel merkezi İsveç’te bulunan firma, dünya çapında 45 ülkede faaliyet gösteriyor.

Yüksek basınçlı işleme, daha güvenli, koruyucu madde içermeyen soğutulmuş yiyecek ve içeceklerin üstün besinsel faydaları ve tadının korunarak üretilmesini sağlayan birinci sınıf minimum işleme tekniği olarak dünya çapında tanınıyor. 10 yıldan kısa bir süre içinde yeni teknoloji sınıfından ana akım teknolojiye geçiş yapan HPP, işleyiciler için markalarını geri çağırmalara karşı korumak, yeni ürünler geliştirmek, raf ömrünü uzatmak, kaliteyi artırmak ve karlılığı artırmak için ideal bir yöntem haline geldi. Quintus baskı ürünleri, kapsamlı uygulama bilgisi içermekte ve satış sonrası çok iyi teknik ve uygulama desteği veriliyor. Şirketin ABD, İsveç ve Çin’deki HPP uygulama merkezlerindeki gıda bilimi uzmanları, işleyicilere içerik seçimlerinden maksimum ROI için işleme parametrelerini optimize etmeye kadar her konuda tavsiyelerde bulunuyor. Ürün geliştirme desteği ve şirket içi doğrulama hizmetleri sunarak müşterilerin yeni tarifler, paketleme, düzenleyici gereklilikler ve daha fazlası hakkında kapsamlı değerlendirmeler yapmasına olanak tanıyor. Konuyla ilgili konuşan Quintus Technologies CEO’su Jan Söderström “Quintus Technologies, gıda endüstrisi pazarında HPP sistemleri ve hizmetleri için geliştirilmiş seçeneklere yönelik ihtiyacı tespit etti. Avure Technologies’in eski üretim ve mühendislik kolu olarak ve yüksek basınçlı uygulamalardaki temel yetkinliğimiz ve zengin geçmişimiz ile doğal olarak, uzmanlığımızı bir kez daha bu alana taşıyoruz” dedi.

Benzersiz mekanik ve dijital çözümler

Güvenlik ve hafiflik için tel sarımlı çerçeve ve silindir gibi yeni Quintus baskı makinelerinde bulunan benzersiz mekanik ve dijital çözümler, şirketin yüksek basınçta öncülük konumunu yansıtıyor. Maksimum güvenilirlik ve operasyonel verimlilik için dayanımlı şekilde yapılandırılan Quintus HPP sistemleri; hızlı kurulum, çalıştırma ve bakım kolaylığı için daha az ekonomik ayak izine göre tasarlandı. Konuyla ilgili konuşan bir diğer isim olan Quintus Technologies Amerika Genel Müdürü Ed Williams, “Quintus baskı makinesi, sentetik elmaslar ve diğer ürünleri üretmek için kullanılan bir tasarım olan dünyanın ilk yüksek basınçlı baskı makinesiydi. 30 yıldan uzun bir süre önce kurulan sistemlerimizin çok büyük bir oranı bugün hala çalışıyor” dedi. Williams, “Tartışmasız liderlik konumumuza yakışır bir şekilde, aynı zamanda taahhütleri yüksek basınçlı preslerde uzun yıllara dayanan deneyime sahip kıdemli saha servis mühendisleri tarafından yerine getirilecek olan, endüstrinin en iyi HPP hizmet programı olan Quintus® Care’i de sunuyoruz” açıklamasında bulundu.

Quintus Care’e öncelikli 7/24 teknik destek, yedek parçalara garantili erişim, 24 saat içinde yerinde yardım ve operatör ve bakım eğitimi dahil saha ziyaretlerini kapsıyor. Program ayrıca, müşterilerin HPP teknolojisinden tam olarak yararlanabilmelerini sağlayan kapsamlı uygulama desteği de içeriyor. Periyodik bakım ve yıllık denetimler, müşterilere HES ekipmanlarının üretkenlik beklentilerini karşılamak ve plansız duraklama riskini azaltmak için en iyi çalışma koşullarında kalmasını sağlıyor.

Yeni nesil Quintus HPP sistemlerinin avantajlarına değinen CEO Jan Söderström, şu ifadeleri kullandı: “Yüksek basınçlı işlemeden yararlanan ürün yelpazesi, ilk ticari ürün olan ‘koruyucu içermeyen Guacamole’den günümüzün çok çeşitli gıda ürünlerine katlanarak genişledi. İşlemciler artık yalnızca yüksek marjlı, katma değerli ürünlerin yenilik akışını sürdürmekle kalmayıp, aynı zamanda yüksek sistem kullanılabilirliği ve kontrollü hizmet maliyetleri aracılığıyla üretim verimliliklerini sürdürmeyi de hedefliyor. Yeni nesil Quintus HPP sistemleri, bu hedeflere ulaşmalarına yardımcı olacak.”

Kaynak: https://quintustechnologies.com/

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com