Connect with us

Genel

Aurubis, zorlu uygulamalarda sürekli kullanım için FMS kuvvet ölçüm bloklarına güveniyor

Published

on

Saf bakırdan pirinç, bakır-kalay ve CuproBraze® gibi yüksek kaliteli özel alaşımlardan oluşan geniş bir haddelenmiş bakır ürünleri portföyü üreten Aurubis, kuvvet ölçüm bloklarını FMS ile değiştirdi. FMS’nin SMGZ serisine dayalı özelleştirilmiş ölçüm bloğu, yükseltilmiş ölçüm ve veri toplama düzenlemesi ile Aurubis’i hedeflerine ulaştırdı.

Aurubis’in 5 aşamalı silindir hattının kuvvet ölçüm teknolojisi, mevcut proses gereksinimlerini karşılamıyordu; artan ürün siparişleri, malzeme gerilimindeki azalmanın hassas bir şekilde ölçülmesini gerektiriyordu ki bu da değişimden önce mümkün değildi. Ek proje spesifikasyonları, kurulumda kaplamanın değişmeden kaldığını ve ölçüm bloklarının agresif ortamlara (su ve karboksilik asit esterden oluşan yuvarlanma emülsiyonu) direnmesi gerektiğini ortaya koydu. Geniş bir gerilim ölçüm aralığına hitap edecek şekilde tasarlanan FMS’nin yeni ölçüm blokları ile Aurubis, düşük ölçüm aralığını artırarak sistemin kullanımında daha fazla esneklik elde etmeyi hedefliyordu. Akım ölçüm amplifikatörleri, daha kısa çevrim süreleri ve kontrol sistemine kolay entegrasyon sağlamak için PROFINET arayüzü içeren en yeni nesil FMS üniteleri ile değiştirilecekti. Ölçüm silindirlerinin her iki tarafından son derece hassas geri besleme sinyalinin ayrı değerlendirilmesi, proses güvenilirliğini artırmak için kullanılacaktı.

FMS’nin özelleştirilmiş ölçüm bloğu

FMS, gereken geniş ölçüm aralığı nedeniyle başlangıçta LMGZ serisi, boyut 313 kuvvet ölçüm rulmanlarını kullanmayı planladı. Ünitelerin montaj konfigürasyonunda büyük değişiklikler ve yatakları kontaminasyondan korumak için havanın tahliyesini gerektirebilecek olan bu durumu karşılamak için FMS, standarttan saparak toplam hatanın %0,5’ten %0,3’e düşürüldüğü, SMGZ serisine dayalı özelleştirilmiş bir ölçüm bloğu geliştirdi. IP67 koruma sınıfına sahip hava geçirmez tasarım, 5 ölçüm silindirinden dördü için uygunken, beşinci ölçüm merdanesi pozisyonunda ise LMGZ serisi, 307 boyutunda kuvvet ölçüm yatağı kullanıldı. Veri değerlendirmesi için en yeni çift kanallı PROFINET ölçüm amplifikatörünün (EMGZ492.PNET) kullanılması tavsiye edildi. Ölçüm silindirlerinin her iki ucundan ağ geriliminin kesin olarak değerlendirilmesi, Aurubis’in haddeleme sürecini optimize etmesine yardımcı oluyor.

Kurulum tamamlandıktan sonra, devreye alma sürecinde Aurubis’in ölçüm doğruluğu ve aralığı için yapılan tahminleri karşıladığı görüldü. Aurubis, yükseltilmiş ölçüm ve veri toplama düzenlemesi ile hedeflerine ulaştı.

Kuvvet ölçüm bloklarının uygulanması

Dayanıklılık, doğruluk ve güvenilirlik ile karakterize edilen FMS’nin kuvvet ölçüm blokları, kolay ve hızlı kurulum için sadece birkaç vida gerektiren montajlı standart yastık blok yataklarla kullanılmak üzere tasarlandı.

Blokların nominal kuvvetinin %5’inde dar şerit gerilim değerleri dahi yüksek doğrulukla ölçülüyor. FMS, uygulamanın gereksinimlerine bağlı olarak ihtiyaca göre farklı model veya seçenekler sunuyor. Hermetik olarak kapatılmış ölçüm teknolojisi, paslanmaz çelik gövde ve yüksek aşırı yük koruması kombinasyonu, SMGZ serisini ve PMGZ serisi kuvvet ölçüm bloklarını çelik ve kağıt fabrikalarındakiler gibi kimyasal olarak agresif ortamlardaki uygulamalarda ideal çözüm haline getiriyor. Zararlı kontaminasyona korumanın gerekli olmadığı uygulamalar için UMGZ serisi ölçüm blokları, uygun maliyetli bir alternatif oluşturuyor.

İşleyiş

Kuvvet ölçme bloklarına standart yastık blok rulmanlar monte edilir ve bu tertibat daha sonra her ölçüm silindirinde kullanılır. Bu tasarım sayesinde, rulmanın veya silindirin değiştirilmesi çok hızlı ve kolay bir prosedür haline gelir. Ölçüm bloğunun tipine, kurulum durumuna, silindir ağırlığına ve malzeme ağının sarma açısına bağlı olarak, yatay veya dikey blok versiyonu seçimi yapılır. Bu, her durumda ortaya çıkan kuvvetin mümkün olan en iyi ölçümünü sağlar. Kuvvet ölçüm blokları, küçük sarma açıları ve ağır silindirlerle bile hassas ve doğru ağ gerilimi ölçümünü garanti eder. Ölçüm bloğundaki yastık blok yatağı için standart montaj deliği düzeninin uygulanamadığı durumlarda, montaj deliği düzeni gerektiği gibi ayarlanır. Uzun bir hizmet ömrü ve en iyi ölçüm sonuçları için FMS Satış Müdürü Guido Herper, ölçüm blokları ve dijital ölçüm amplifikatörlerinin kombinasyonunu öneriyor.

Konuyla ilgili konuşan Aurubis Bakım Sorumlusu Holger Schneiders, “Proje boyunca FMS tarafından sunulan prosedür ve çözüm hakkında detaylı açıklamalar yapıldı. Teknik sorularla ilgili yetkin tavsiyeler bize her zaman en iyi çözümü aldığımız hissini verdi. Mevcut ölçüm sonuçları ve tesisin performansı, bu izlenimi doğrulamaktadır” açıklamasında bulundu.

Ürün özellikleri

  • Artırılmış sertlik, sağlam tasarım
  • IP 67, inert gaz dolgulu, agresif malzemelere dayanıklı, paslanmaz çelik konstrüksiyon
  • Ağır silindirler ve yüksek hızlarda
  • Yüksek sertlik ve sağlam tasarım, nominal gücün 10 katına kadar aşırı yük kapasitesi
  • Hassas ölçüm sonuçları
  • FMS dijital ölçüm amplifikatörleri ile birlikte
  • Her uygulama için nominal kuvvetler
  • 1 kN ile 100 kN arası
  • Mevcut ölçüm bloklarının doğrudan değiştirilmesi
  • Müşteriye özel ölçülere göre delik modelleri belirlenir

Kaynak: www.fms-technology.com/en/

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Siemens Türkiye Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nın üretim kapasitesi %60 arttı

Published

on

Siemens Türkiye Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası

Gelecek için bugünü dönüştüren Siemens Türkiye önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. Şirket, 2 yıl süren çalışmaların ardından Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nın üretim kapasitesini %60 oranında artırarak büyük bir başarıya imza attı.

Siemens Türkiye, 167 yıllık tecrübesiyle yenilikçi, verimli, enerji tasarruflu çözümler sunmaya ve gelecek için bugünün dönüşümüne hız kazandırmaya devam ediyor. Siemens Türkiye, 80’den fazla ülkeye ihracat yapan 150 bin metrekarelik alana sahip Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nda 2 yılı aşkın süredir sürdürdüğü çalışmalar sonucunda süreç iyileştirmeleri ve layout tasarım değişimi ile herhangi bir ek metrekareye ihtiyaç duymadan üretim kapasitesini %60 oranında yukarı taşıyarak büyük bir başarıya imza attı. Proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nda lojistik faaliyetleri %70 oranında azalırken, depo kapasitesi %32 oranında genişletildi ve %30 verimlilik artışı sağlandı.

“Bu yatırım ve ek istihdam 167 yıldır bu topraklarda teknoloji üreten Siemens’in Türkiye’ye duyduğu güvenin önemli bir göstergesi”

Projenin tamamlanmasının ardından düzenlenen açılış töreni, Siemens AG Akıllı Altyapılar Grubu Elektrifikasyon ve Otomasyon CEO’su Stephan May, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Thomas Kolbinger’in katılımı ile gerçekleştirildi. Törende konuşan Siemens Türkiye Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrika Genel Müdürü Veli Turgut projeyi 2 yıllık bir çalışma sonucunda fabrikada üretimi durdurmadan hayata geçirdiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikamızda süreç iyileştirmeleri, layout tasarımı ile herhangi bir metrekare artışı yapmadan %60 kapasite artırımı sağlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. %60 kapasite artırımı fabrikamızda ek istihdam da sağladı. Bu yatırım ve ek istihdam 167 yıldır bu topraklarda teknoloji üreten Siemens’in Türkiye’ye duyduğu güvenin önemli bir göstergesidir. Projeyi devreye aldığımız süreç boyunca çalışma arkadaşlarımızın titiz çalışmaları sonucunda hiçbir iş kazası yaşanmadı ayrıca üretimi de hiç durdurmadık. Bu da ne kadar doğru süreçlerle ilerlediğimizi ortaya koyuyor.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da fabrikamızda üreteceğimiz teknolojilerle ve yeni yatırımlarımızla ülkemizin sürdürülebilir büyümesine, istihdamına ve kalkınmasına katkıda bulunmayı sürdüreceğiz. Fabrikamızın sürdürülebilirlik hedefleri arasında 2030 yılına kadar kullandığımız enerjiyi %10 azaltma da yer alıyor. Ayrıca ihtiyaç duyduğumuz enerjinin %10’unu ise kampüsümüz içerisinde yer alan güneş panellerinden sağlıyoruz. Tüm bu çalışmalarla hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz.”

Continue Reading

Genel

Bonfiglioli ortaklığından doğan çözüm, malzeme taşıma operasyonlarında devrim yaratıyor

Published

on

Bastian Solutions Bonfiglioli 1

Günümüzün sürekli gelişen endüstriyel ortamında malzeme taşıma süreçlerini optimize etmek, verimlilik kazanımları arayan işletmeler için çok önemli bir hale geliyor. Tesis içi malzeme taşıma verimliliğini artırma zorluğuyla karşı karşıya olan şirketler, otonom yönlendirmeli forklift geliştirmeye başlıyor. Redüktör üretiminin önde gelen markası Bonfiglioli ile akıllı malzeme taşıma sistemleri tedarikçisi Bastian Solutions, bu zorluğun üstesinden gelmek için başarılı bir ortaklığa imza atıyor.

İş gücü açığının otonomiyle çözülmesi

Malzeme taşıma operasyonlarını önemli ölçüde etkileyen forklift operatörü eksikliği, üreticiler için ortak bir engel oluşturuyor. Verimliliği artırmak için şirketlerin iş gücü eksikliklerini çözmelerine yardımcı olacak bir otonom yönlendirmeli forklift çözümü sunmak üzere yola çıkan Bastian Solutions, malzeme taşıma faaliyetlerini esnek bir şekilde destekleyebilen ve aynı zamanda karlılığı artıran otonom bir araç tasarlamayı amaçlıyor. Güçlü ve güvenilir bir sürücüsüz forklift oluşturmak için tahrik sistemi konusunda güvenilir bir tedarikçi bulması çok önemli olan Bastian Solutions, bu zorluğun üstesinden Bonfiglioli ile geliyor. Bonfiglioli, Bastian Solutions için 1. sınıf malzeme taşıma araçları için entegre yüksek performanslı elektrik motorları ve düşük bakım gerektiren frenleme sistemlerine sahip yüksek verimli, düşük gürültülü planet akslar ve tahrikler tedarik ediyor. Tipik uygulamalar, 3 ve 4 tekerlekli denge ağırlıklı forkliftler ve yer destek ekipmanlarını içeriyor.

Malzeme taşıma operasyonlarında devrim

Bonfiglioli ve Bastian Solutions arasındaki iş birliği, yenilikçi bir otonom yönlendirmeli forklift çözümünün geliştirilmesiyle sonuçlanıyor. Bonfiglioli’nin çok yönlü redüktörlerini kullanan ve sektör uzmanlığından yararlanan bu başarılı ortaklık, malzeme taşıma operasyonlarında devrim yaratıyor. İş gücü zorluklarının üstesinden gelerek operasyonel verimliliği artıran otonom forklift, işletmelere umut verici bir gelecek sunuyor. Bu gelişmeler sayesinde şirketler iş gücü bağımlılıklarını azaltıyor, üretkenliği artırıyor.

Elektrikli güç aktarma sistemlerini fabrikada tamamen test eden Bonfiglioli, düşük enerji tüketimini garanti ederek; daha uzun batarya çalışma süreleri, daha uzun bakım aralıkları ve daha düşük sahip olma maliyeti sunuyor.

Bu dönüşüm malzeme taşıma alanını yeniden şekillendiriyor. Bonfiglioli‘nin güvenilir redüktör çözümleri sunma konusundaki sarsılmaz kararlılığı, redüktör endüstrisindeki lider konumunu sağlamlaştırıyor, malzeme taşıma teknolojisinde ilerleme sağlıyor.

Continue Reading

Genel

Aerosint SA’yı satın alan Schaeffler, katmanlı üretim teknolojilerindeki konumunu güçlendiriyor

Published

on

Aerosint SA Schaeffler 1

Küresel hareket teknolojisi lideri Schaeffler, yenilikçi 3D baskı sistemlerinin önde gelen ABD’li üreticisi Desktop Metal’den Belçikalı startup Aerosint SA’yı satın alarak katmanlı üretim teknolojilerindeki bilgi birikimini güçlendiriyor. Adı “Schaeffler Aerosint SA” olarak değiştirilecek olan girişimin, Schaeffler Special Machinery için ek bir konum olarak Schaeffler Grubu’na entegre edilmesi planlanıyor. Karmaşık geometrilere sahip bileşenlerin üretilmesi söz konusu olduğunda geleneksel üretim süreçlerinden daha basit olan ve endüstri 4.0’ın önemli bir destekçisi olan katmanlı üretim; aynı zamanda daha az malzeme tüketimi, üretimde daha fazla enerji verimliliği ve daha çevre dostu malzeme seçenekleri gibi bir dizi sürdürülebilirlik avantajları da sunuyor.

Satın almayla ilgili konuşan Schaeffler AG Operasyon Direktörü Andreas Schick, “Schaeffler Aerosint SA, eşzamanlı metalik çoklu malzeme baskısı için ilk endüstriyel çözümü sunuyor. Bu uzmanlık, yüksek düzeyde sanayileşme yetkinliğimiz ve yenilikçi üretim teknolojilerindeki onlarca yıllık bilgi birikimimizle birleştiğinde, bize belirleyici bir pazar avantajı sağlayacaktır. Bu satın alma, endüstri 4.0 alanında metal bazlı katmanlı üretim süreçlerinin endüstriyel kullanımında önemli bir kilometre taşıdır” açıklamasında bulunuyor.

Aerosint SA Schaeffler 2

Yeni malzeme kombinasyonları için yenilikçi toz kaplama teknolojisi Toz Bazlı Lazer Füzyon (L-PBF); aletler, prototipler veya küçük seri üretim çalışmaları gibi uygulamalar için bileşen üretmenin daha yenilikçi, verimli ve sürdürülebilir bir yolunu oluşturuyor. Aerosint’in patentli Seçici Toz Biriktirme (SPD) teknolojisi, birden fazla bitişik malzeme birikintisinden oluşan homojen katmanlar oluşturmayı mümkün kılıyor. Biriktirme seçici olduğundan, doğru malzemelerin gerekli miktarları gerekli yerlerde biriktiriliyor. Çoklu malzeme tozları ayrı tutuluyor ve ‘yeniden kaplayıcılar’ olarak bilinen araçlar tarafından biriktiriliyor. Bunlar normal ofis yazıcılarındaki taşıyıcılar gibi çalışıyor ve 300 μm’ye kadar yanal toz piksel çözünürlüklerinde 3D bileşenleri yazdırıyor. Halihazırda piyasada bulunan bu SPD teknolojisi, lazer toz yatağı füzyonu ve bağlayıcı püskürtme gibi eklemeli üretim süreçlerinin yanı sıra, dolaylı süreçlerle de kullanılabiliyor. Schaeffler Special Machinery, bu teknolojiyi 2024 yılından itibaren kullanıma sunulacak olan çok malzemeli 3D baskı sistemine dahil etmeyi planlıyor. Schaeffler Special Machinery Kıdemli Başkan Yardımcısı Bernd Wollenick, “Schaeffler Special Machinery geleceğin bu önemli teknolojisini entegre ederek, üretim mükemmelliği için bir ortak olarak, müşterilerine özellikle imalat ve tıbbi teknoloji sektörleri için daha çeşitli bir sistem portföyü sunabilecek” diyor.

Aerosint teknolojisinin lazer sistemleriyle daha yakın bir yol haritasına sahip olduğunu ve Schaeffler’in teknolojiden hemen yararlanabileceğini söyleyen Desktop Metal CEO’su Ric Fulop, “Schaeffler ile SPD teknolojisini lazer tabanlı sistemlerle ticarileştirmek için yüksek düzeyde teknoloji uzmanlığına ve net bir yol haritasına sahip uluslararası bir ortağımız var. Gelecekte bu teknolojinin Desktop Metal bağlayıcı püskürtme sistemlerinde kullanılmasına yönelik çeşitli olasılıklar üzerinde iş birliği yapmaya devam edeceğiz” diye konuşuyor. Ayrıca Schaeffler ve Desktop Metal, aletsiz üretim teknolojileri alanı da dahil olmak üzere çok malzemeli çözümlerde iş birliklerine devam ediyor.

Continue Reading

Trendler