Connect with us

Genel

Aurubis, zorlu uygulamalarda sürekli kullanım için FMS kuvvet ölçüm bloklarına güveniyor

Yayın Tarihi

on

Saf bakırdan pirinç, bakır-kalay ve CuproBraze® gibi yüksek kaliteli özel alaşımlardan oluşan geniş bir haddelenmiş bakır ürünleri portföyü üreten Aurubis, kuvvet ölçüm bloklarını FMS ile değiştirdi. FMS’nin SMGZ serisine dayalı özelleştirilmiş ölçüm bloğu, yükseltilmiş ölçüm ve veri toplama düzenlemesi ile Aurubis’i hedeflerine ulaştırdı.

Aurubis’in 5 aşamalı silindir hattının kuvvet ölçüm teknolojisi, mevcut proses gereksinimlerini karşılamıyordu; artan ürün siparişleri, malzeme gerilimindeki azalmanın hassas bir şekilde ölçülmesini gerektiriyordu ki bu da değişimden önce mümkün değildi. Ek proje spesifikasyonları, kurulumda kaplamanın değişmeden kaldığını ve ölçüm bloklarının agresif ortamlara (su ve karboksilik asit esterden oluşan yuvarlanma emülsiyonu) direnmesi gerektiğini ortaya koydu. Geniş bir gerilim ölçüm aralığına hitap edecek şekilde tasarlanan FMS’nin yeni ölçüm blokları ile Aurubis, düşük ölçüm aralığını artırarak sistemin kullanımında daha fazla esneklik elde etmeyi hedefliyordu. Akım ölçüm amplifikatörleri, daha kısa çevrim süreleri ve kontrol sistemine kolay entegrasyon sağlamak için PROFINET arayüzü içeren en yeni nesil FMS üniteleri ile değiştirilecekti. Ölçüm silindirlerinin her iki tarafından son derece hassas geri besleme sinyalinin ayrı değerlendirilmesi, proses güvenilirliğini artırmak için kullanılacaktı.

FMS’nin özelleştirilmiş ölçüm bloğu

FMS, gereken geniş ölçüm aralığı nedeniyle başlangıçta LMGZ serisi, boyut 313 kuvvet ölçüm rulmanlarını kullanmayı planladı. Ünitelerin montaj konfigürasyonunda büyük değişiklikler ve yatakları kontaminasyondan korumak için havanın tahliyesini gerektirebilecek olan bu durumu karşılamak için FMS, standarttan saparak toplam hatanın %0,5’ten %0,3’e düşürüldüğü, SMGZ serisine dayalı özelleştirilmiş bir ölçüm bloğu geliştirdi. IP67 koruma sınıfına sahip hava geçirmez tasarım, 5 ölçüm silindirinden dördü için uygunken, beşinci ölçüm merdanesi pozisyonunda ise LMGZ serisi, 307 boyutunda kuvvet ölçüm yatağı kullanıldı. Veri değerlendirmesi için en yeni çift kanallı PROFINET ölçüm amplifikatörünün (EMGZ492.PNET) kullanılması tavsiye edildi. Ölçüm silindirlerinin her iki ucundan ağ geriliminin kesin olarak değerlendirilmesi, Aurubis’in haddeleme sürecini optimize etmesine yardımcı oluyor.

Kurulum tamamlandıktan sonra, devreye alma sürecinde Aurubis’in ölçüm doğruluğu ve aralığı için yapılan tahminleri karşıladığı görüldü. Aurubis, yükseltilmiş ölçüm ve veri toplama düzenlemesi ile hedeflerine ulaştı.

Kuvvet ölçüm bloklarının uygulanması

Dayanıklılık, doğruluk ve güvenilirlik ile karakterize edilen FMS’nin kuvvet ölçüm blokları, kolay ve hızlı kurulum için sadece birkaç vida gerektiren montajlı standart yastık blok yataklarla kullanılmak üzere tasarlandı.

Blokların nominal kuvvetinin %5’inde dar şerit gerilim değerleri dahi yüksek doğrulukla ölçülüyor. FMS, uygulamanın gereksinimlerine bağlı olarak ihtiyaca göre farklı model veya seçenekler sunuyor. Hermetik olarak kapatılmış ölçüm teknolojisi, paslanmaz çelik gövde ve yüksek aşırı yük koruması kombinasyonu, SMGZ serisini ve PMGZ serisi kuvvet ölçüm bloklarını çelik ve kağıt fabrikalarındakiler gibi kimyasal olarak agresif ortamlardaki uygulamalarda ideal çözüm haline getiriyor. Zararlı kontaminasyona korumanın gerekli olmadığı uygulamalar için UMGZ serisi ölçüm blokları, uygun maliyetli bir alternatif oluşturuyor.

İşleyiş

Kuvvet ölçme bloklarına standart yastık blok rulmanlar monte edilir ve bu tertibat daha sonra her ölçüm silindirinde kullanılır. Bu tasarım sayesinde, rulmanın veya silindirin değiştirilmesi çok hızlı ve kolay bir prosedür haline gelir. Ölçüm bloğunun tipine, kurulum durumuna, silindir ağırlığına ve malzeme ağının sarma açısına bağlı olarak, yatay veya dikey blok versiyonu seçimi yapılır. Bu, her durumda ortaya çıkan kuvvetin mümkün olan en iyi ölçümünü sağlar. Kuvvet ölçüm blokları, küçük sarma açıları ve ağır silindirlerle bile hassas ve doğru ağ gerilimi ölçümünü garanti eder. Ölçüm bloğundaki yastık blok yatağı için standart montaj deliği düzeninin uygulanamadığı durumlarda, montaj deliği düzeni gerektiği gibi ayarlanır. Uzun bir hizmet ömrü ve en iyi ölçüm sonuçları için FMS Satış Müdürü Guido Herper, ölçüm blokları ve dijital ölçüm amplifikatörlerinin kombinasyonunu öneriyor.

Konuyla ilgili konuşan Aurubis Bakım Sorumlusu Holger Schneiders, “Proje boyunca FMS tarafından sunulan prosedür ve çözüm hakkında detaylı açıklamalar yapıldı. Teknik sorularla ilgili yetkin tavsiyeler bize her zaman en iyi çözümü aldığımız hissini verdi. Mevcut ölçüm sonuçları ve tesisin performansı, bu izlenimi doğrulamaktadır” açıklamasında bulundu.

Ürün özellikleri

  • Artırılmış sertlik, sağlam tasarım
  • IP 67, inert gaz dolgulu, agresif malzemelere dayanıklı, paslanmaz çelik konstrüksiyon
  • Ağır silindirler ve yüksek hızlarda
  • Yüksek sertlik ve sağlam tasarım, nominal gücün 10 katına kadar aşırı yük kapasitesi
  • Hassas ölçüm sonuçları
  • FMS dijital ölçüm amplifikatörleri ile birlikte
  • Her uygulama için nominal kuvvetler
  • 1 kN ile 100 kN arası
  • Mevcut ölçüm bloklarının doğrudan değiştirilmesi
  • Müşteriye özel ölçülere göre delik modelleri belirlenir

Kaynak: www.fms-technology.com/en/

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com