Connect with us

Genel

Aurubis, zorlu uygulamalarda sürekli kullanım için FMS kuvvet ölçüm bloklarına güveniyor

Yayın Tarihi

on

Saf bakırdan pirinç, bakır-kalay ve CuproBraze® gibi yüksek kaliteli özel alaşımlardan oluşan geniş bir haddelenmiş bakır ürünleri portföyü üreten Aurubis, kuvvet ölçüm bloklarını FMS ile değiştirdi. FMS’nin SMGZ serisine dayalı özelleştirilmiş ölçüm bloğu, yükseltilmiş ölçüm ve veri toplama düzenlemesi ile Aurubis’i hedeflerine ulaştırdı.

Aurubis’in 5 aşamalı silindir hattının kuvvet ölçüm teknolojisi, mevcut proses gereksinimlerini karşılamıyordu; artan ürün siparişleri, malzeme gerilimindeki azalmanın hassas bir şekilde ölçülmesini gerektiriyordu ki bu da değişimden önce mümkün değildi. Ek proje spesifikasyonları, kurulumda kaplamanın değişmeden kaldığını ve ölçüm bloklarının agresif ortamlara (su ve karboksilik asit esterden oluşan yuvarlanma emülsiyonu) direnmesi gerektiğini ortaya koydu. Geniş bir gerilim ölçüm aralığına hitap edecek şekilde tasarlanan FMS’nin yeni ölçüm blokları ile Aurubis, düşük ölçüm aralığını artırarak sistemin kullanımında daha fazla esneklik elde etmeyi hedefliyordu. Akım ölçüm amplifikatörleri, daha kısa çevrim süreleri ve kontrol sistemine kolay entegrasyon sağlamak için PROFINET arayüzü içeren en yeni nesil FMS üniteleri ile değiştirilecekti. Ölçüm silindirlerinin her iki tarafından son derece hassas geri besleme sinyalinin ayrı değerlendirilmesi, proses güvenilirliğini artırmak için kullanılacaktı.

FMS’nin özelleştirilmiş ölçüm bloğu

FMS, gereken geniş ölçüm aralığı nedeniyle başlangıçta LMGZ serisi, boyut 313 kuvvet ölçüm rulmanlarını kullanmayı planladı. Ünitelerin montaj konfigürasyonunda büyük değişiklikler ve yatakları kontaminasyondan korumak için havanın tahliyesini gerektirebilecek olan bu durumu karşılamak için FMS, standarttan saparak toplam hatanın %0,5’ten %0,3’e düşürüldüğü, SMGZ serisine dayalı özelleştirilmiş bir ölçüm bloğu geliştirdi. IP67 koruma sınıfına sahip hava geçirmez tasarım, 5 ölçüm silindirinden dördü için uygunken, beşinci ölçüm merdanesi pozisyonunda ise LMGZ serisi, 307 boyutunda kuvvet ölçüm yatağı kullanıldı. Veri değerlendirmesi için en yeni çift kanallı PROFINET ölçüm amplifikatörünün (EMGZ492.PNET) kullanılması tavsiye edildi. Ölçüm silindirlerinin her iki ucundan ağ geriliminin kesin olarak değerlendirilmesi, Aurubis’in haddeleme sürecini optimize etmesine yardımcı oluyor.

Kurulum tamamlandıktan sonra, devreye alma sürecinde Aurubis’in ölçüm doğruluğu ve aralığı için yapılan tahminleri karşıladığı görüldü. Aurubis, yükseltilmiş ölçüm ve veri toplama düzenlemesi ile hedeflerine ulaştı.

Kuvvet ölçüm bloklarının uygulanması

Dayanıklılık, doğruluk ve güvenilirlik ile karakterize edilen FMS’nin kuvvet ölçüm blokları, kolay ve hızlı kurulum için sadece birkaç vida gerektiren montajlı standart yastık blok yataklarla kullanılmak üzere tasarlandı.

Blokların nominal kuvvetinin %5’inde dar şerit gerilim değerleri dahi yüksek doğrulukla ölçülüyor. FMS, uygulamanın gereksinimlerine bağlı olarak ihtiyaca göre farklı model veya seçenekler sunuyor. Hermetik olarak kapatılmış ölçüm teknolojisi, paslanmaz çelik gövde ve yüksek aşırı yük koruması kombinasyonu, SMGZ serisini ve PMGZ serisi kuvvet ölçüm bloklarını çelik ve kağıt fabrikalarındakiler gibi kimyasal olarak agresif ortamlardaki uygulamalarda ideal çözüm haline getiriyor. Zararlı kontaminasyona korumanın gerekli olmadığı uygulamalar için UMGZ serisi ölçüm blokları, uygun maliyetli bir alternatif oluşturuyor.

İşleyiş

Kuvvet ölçme bloklarına standart yastık blok rulmanlar monte edilir ve bu tertibat daha sonra her ölçüm silindirinde kullanılır. Bu tasarım sayesinde, rulmanın veya silindirin değiştirilmesi çok hızlı ve kolay bir prosedür haline gelir. Ölçüm bloğunun tipine, kurulum durumuna, silindir ağırlığına ve malzeme ağının sarma açısına bağlı olarak, yatay veya dikey blok versiyonu seçimi yapılır. Bu, her durumda ortaya çıkan kuvvetin mümkün olan en iyi ölçümünü sağlar. Kuvvet ölçüm blokları, küçük sarma açıları ve ağır silindirlerle bile hassas ve doğru ağ gerilimi ölçümünü garanti eder. Ölçüm bloğundaki yastık blok yatağı için standart montaj deliği düzeninin uygulanamadığı durumlarda, montaj deliği düzeni gerektiği gibi ayarlanır. Uzun bir hizmet ömrü ve en iyi ölçüm sonuçları için FMS Satış Müdürü Guido Herper, ölçüm blokları ve dijital ölçüm amplifikatörlerinin kombinasyonunu öneriyor.

Konuyla ilgili konuşan Aurubis Bakım Sorumlusu Holger Schneiders, “Proje boyunca FMS tarafından sunulan prosedür ve çözüm hakkında detaylı açıklamalar yapıldı. Teknik sorularla ilgili yetkin tavsiyeler bize her zaman en iyi çözümü aldığımız hissini verdi. Mevcut ölçüm sonuçları ve tesisin performansı, bu izlenimi doğrulamaktadır” açıklamasında bulundu.

Ürün özellikleri

 • Artırılmış sertlik, sağlam tasarım
 • IP 67, inert gaz dolgulu, agresif malzemelere dayanıklı, paslanmaz çelik konstrüksiyon
 • Ağır silindirler ve yüksek hızlarda
 • Yüksek sertlik ve sağlam tasarım, nominal gücün 10 katına kadar aşırı yük kapasitesi
 • Hassas ölçüm sonuçları
 • FMS dijital ölçüm amplifikatörleri ile birlikte
 • Her uygulama için nominal kuvvetler
 • 1 kN ile 100 kN arası
 • Mevcut ölçüm bloklarının doğrudan değiştirilmesi
 • Müşteriye özel ölçülere göre delik modelleri belirlenir

Kaynak: www.fms-technology.com/en/

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

SECOPTA’dan 7/24 yerinde malzeme analizi yapan yeni çözüm LIBS

Yayın Tarihi

on

SECOPTA, otomatik hat içi malzeme izleme ve Pozitif Malzeme Tanımlama (PMI) için yeni mineralLIBS’yi piyasaya sürecek. Sistem, kuvars, feldispat veya kireçtaşı gibi toz, ince ve kaba taneli endüstriyel minerallerin doğrudan konveyör bant üzerinde hızlı, hassas, sürekli, uzun vadeli kararlılıkla ve 7/24 çalışma ile ölçülmesini sağlıyor. Lazer tabanlı sistem, önceden numune hazırlamaya gerek kalmadan dökme minerallerin sürekli hat içi malzeme kontrolünü gerçekleştiriyor.

Lazerle Yapılan Arıza Spektroskopisi (LIBS) sistemleri, malzemelerin kimyasal bileşimini analiz eder. Ölçüm sırasında, lazer ışını tarafından plazma üretilir ve özel bir spektrometrede analiz edilir. Bu, malzeme akışının kimyasal bileşimini doğrudan ve birkaç saniye içinde kontrol etmeyi mümkün hale getirir. Sonuçlar hemen kullanılabilir. Ölçüm süreklidir ve sistemden geçen tüm malzemeleri 7/24 süresince kaydeder.

SECOPTA, yeni sistemi mineralLIBS’yi özellikle kuvars, feldispat veya kireçtaşı gibi kaba endüstriyel mineraller ve ayrıca 100 mm’ye kadar tane boyutuna sahip cevherler veya kömür için geliştirdi. Otomatik odaklama sistemi ile farklı tane boyutlarına veya malzemenin konveyör bant üzerindeki değişen yükleme yüksekliklerine uyum sağlanıyor. Ayrıca SECOPTA, ince veya toz malzeme ölçüm sistemi olan FiberLIBSinline SP’yi de piyasaya sürüyor. Her iki sistem de inşaat malzemeleri ve cevherlerinin üretimi ve işlenmesinde karşılaşılanlarla benzer zorlu çalışma koşullarında bile uzun süre güvenilir bir şekilde çalışıyor.

Her iki sistemin de uygulama alanları gelen ürünler, proses kontrolü veya PMI’dır. Gelen ürünlerde ve proses kontrolünde, sürekli yerinde ölçüm, genellikle yalnızca birkaç saat aralığında gerçekleştirilen rastgele örneklemenin yerini alıyor. Bu, teslim edilen veya işlenecek malzemenin uygunluk açısından hemen ve hızlı bir şekilde kontrol edilebileceği anlamına geliyor. İşleme sırasında sistem, kalıcı kimyasal yerinde analiz yoluyla malzeme akışını kontrol eder. Limit değerler aşılırsa, bu sistem istenmeyen sapmalara karşı uyarır. PMI sayesinde operatörler, tesislerinin her zaman öngörülen kalitede doğru malzeme tedariki ile çalıştığından emin olurlar. Ölçülen veriler günlüğe kaydedilir, arşivlenir ve daha fazla işleme ve dokümantasyon için kullanılabilir.

Yeni çözümlerle ilgili konuşan SECOPTA Analytics GmbH’nin Başkanı Dr. Christian Bohling, “Sürecime yanlış malzemenin girdiğini görürsem ve hemen müdahale edebilirsem, bu paradan ve zamandan tasarruf sağlar. Sonuç olarak, söz konusu malzeme boşaltılıyor ve kısa bir süre sonra tesislerim çalışmaya devam ediyor. Bu sayede ölçüm teknolojime küçük bir yatırımla tüm partileri kurtarıyorum” ifadelerini kullanıyor. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

Schaeffler’in Otonom Mobil Robotu DEX’e, en iyinin en iyisi ödülü

Yayın Tarihi

on

Otomotiv ve endüstrinin küresel liderlerinden Schaeffler, Otonom Mobil Robot (AMR) projesi olan Dual Extendable (DEX) ile Red Dot Tasarım Ödülü’nde “En İyinin En İyisi” ödülünü kazandı. Proje aynı zamanda Red Dot Luminary’e aday gösterildi.

“En İyinin En İyisi” ile ödüllendirilen DEX, Schaeffler tarafından otonom mobil robot platformlarının el becerisini, zekasını ve bunların fabrika çalışanları ile iş birliğinin yeniden uyarlanması için tasarlandı. Çift yönlü bacak uzantıları, WLAN ve ara katman yazılımı entegrasyonu, 2D/3D SLAM tabanlı hassas yerelleştirmenin yanı sıra konuşma ve hareket tanıma özelliklerine de sahip DEX, endüstriyel alanda üretkenliği desteklemek ve artırmada akıllı sosyal davranışlarla işlevselliği geliştirmek amacıyla bir test ortamı sağlıyor. DEX’in Red Dot’ta kazandığı ödülle ilgili konuşan Schaeffler Asya/Pasifik Bilgi Yetkilisi ve Gelişmiş Araştırma Merkezi Direktörü Han Boon Siew, “DEX için en prestijli ödüllerden biri olan ‘En İyinin En İyisi’ne layık görülmek, müşterilerimiz ve üretim operasyonlarımız için yeni mobilite ve hareket olanakları sağlamada en son çözümleri geliştirmeye yönelik sürekli tutkumuz ve bağlılığımızın bir sonucudur” diyor.

Projenin gelişim süreciyle ilgili bilgiler aktaran Siew, “Araştırma projesi, Schaeffler’in kampüste şirket konsepti aracılığıyla dünya çapında önde gelen üniversitelerle küresel bir araştırma ağını barındıran Schaeffler İleri Araştırma Merkezi (SHARE) Programı’nın bir parçası. Konsept, mevcut teknolojinin durumunu genişletmek ve araştırma anlayışlarını ürün geliştirme faaliyetlerine aktarmak için uygulamalı araştırmalar yoluyla Schaeffler çalışanları, bilim adamları ve akademisyenler arasında yoğun bilgi alışverişi ve yakın iş birliğini mümkün hale getiriyor” ifadelerini kullanıyor. DEX’in konseptinin ve vizyonunun görselleştirilmesi için NTU teknoloji ekibinde SHARE ile yakın bir şekilde çalışan Orcadesign Consultants ile iş birliği içerisinde tasarlandığını dile getiren Siew, “Schaeffler’de, otomotiv ve endüstriyel sektörlerde geleceğe yönelik trendlerin taleplerini karşılamada bileşenlerin ve teknolojilerin stratejik gelişiminin anahtarı olarak iş birliğini görüyoruz. SHARE programıyla, teknolojik ve metodik yeteneklerimizi geliştirmek üzere bileşenlerimizi ve sistem uzmanlığımızı akademik enstitülerin ve endüstri uzmanlarının teknolojik yetkinliği ile birleştirmeyi amaçlıyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Red Dot Tasarım Ödülü’nün tasarımın geniş kapsamını profesyonel olarak değerlendirmek için ürün tasarımı, iletişim tasarımı ve tasarım konsepti olarak 3 farklı disiplini bulunuyor. Design-Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından Almanya’nın Essen kentinde düzenlenen Red Dot Ödülü, dünyanın en büyük tasarım yarışmalarından biri niteliğini taşıyor.

2021 yılında OPTIME durum izleme çözümü için ‘Akıllı Ürün’ ve ‘Endüstriyel Tasarım’ kategorilerinde Red Dot Tasarım Ödülü’nü alan Schaeffler, kolay ve uygun maliyetli kapsamlı durum izlemeye olanak tanıyan tak-çalıştır çözümüyle; sektör oyuncularının uzun vadeli bakım, insan gücü veya yedek parça gereksinimlerini birkaç saat içinde hızlı ve kolay bir şekilde planlamasını sağlıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

GMTCNT, operatör panelleriyle makine üreticilerinin odağında

Yayın Tarihi

on

Üretimde verimliliği ve şeffaflığı artıran TSG Serisi Operatör Panelleri ile makine imalatçılarının dikkatini çeken GMT, kullanıcı dostu çözümleriyle birçok avantaj sunuyor. Ethernetli modellerinde bulunan VNC desteği ile tablet, akıllı telefon ve PC üzerinden uzaktan izleme ve kontrolü mümkün kılan GMT’nin TSG Serisi, bu özelliklerinin yanı sıra kullanıcı dostu Türkçe arayüzü ve programlama kolaylığı ile ön plana çıkıyor.

Endüstriyel uygulamalarda kullanılmak için geliştirilen 16,77M renkli TFT dokunmatik operatör paneli olan TSG Serisi HMI’larda, Gerçek Zaman Saati (RTC) standart olarak mevcut. Kullanıcı dostu yazılımı geniş bir PLC kütüphanesine sahip olan ürün, yaygın olarak kullanılan tüm PLC’leri de destekliyor. HP LaserJet P1100 serisi yazıcılar ile uyumlu olan panelin PDF Viewer fonksiyonu ile PDF dosyaları görüntülenebiliyorken; USB Host özelliği ile veri kaydı yapılabiliyor, program yüklenebiliyor, klavye/mouse/web kamera bağlanabiliyor. VNC yazılımı ile ethernet portlu modellere, yerel ağ ya da internet aracılığıyla Windows, IOS ve Android platformları üzerinden erişilebiliyor. Ayrıca, VNC Client ile ethernet portu üzerinden cihazlar arasında izleme ve kontrol özelliği de mevcut.

Ön paneli IP65 koruma özelliği ile çevresel şartlara dayanıklı olan TSG Serisi HMI’lar, 1 adet RS232 ve 1 adet RS232/RS485/RS422 destekleyen haberleşme portuna sahip. GMTCNT protokolü ile HMI’lar arası haberleşme özelliği ile bir PLC’ye birden çok HMI’nın ulaşabilmesi mümkün. TSG Serisi HMI’lar hakkında daha detaylı bilgi firmanın web sitesi gmtcontrol.com’da.

TSG Serisi HMI’ların başlıca özellikleri:

 • 16,77 M renk
 • TFT ekran
 • ARM RISC 32bit 792 MHz 
 • 128 MB NAND Flash +128 MB DDR 3 hafıza
 • Gerçek Zaman Saati (RTC)
 • 1 adet USB portu
 • 1 adet RS232 ve 1 adet RS232/RS485/RS422 destekleyen haberleşme portu
 • Ethernetli modellerde VNC desteği ile tablet          
 • Akıllı telefon ve PC üzerinden uzaktan izleme ve kontrol
 • Ön panel IP65 koruma
 • GMTCNT protokolü HMI’lar arası haberleşme özelliği ile bir PLC’ye birden çok HMI’nın ulaşabilmesi
 • USB host portu üzerinde veri, alarm, trend kaydetme ve tarihsel sorgu yapabilme
 • C dili ile makro oluşturabilme
 • Güvenlik seviyeleri ve kullanıcı tanımlamaları yapabilme
 • Ethernetli modellerde FTP üzerinden HMI içine ve harici bağlı olan USB flash diske ulaşabilme
 • PDesigner HMI Editör Programı ile programlanır

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com