Connect with us

Genel

Optibelt Türkiye’nin pazar faaliyetleri Hilmi Güneş’e emanet

Yayın Tarihi

on

Yüksek performanslı tahrik kayışlarında dünya çapında lider markalardan biri olan Optibelt’in, Türkiye pazarını domine eden yapılanması Optibelt Türkiye’de satış ve pazarlama faaliyetleri, sektör profesyoneli Hilmi Güneş’e emanet. Optibelt Türkiye’ye 2017 yılında Satış Mühendisi olarak katılan ve ardından Pazarlama Müdürü olan Hilmi Güneş, 2021 yılının Kasım ayı itibarıyla Optibelt Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürlüğü görevini üstlendi.

Küresel ölçekte yaşanan olumsuzluklara rağmen büyüme hızını kaybetmeyen Optibelt Türkiye’nin Satış ve Pazarlama Müdürü Hilmi Güneş ile hem kendisini tanıdığımız hem de küresel ölçekte 150. yılını kutlayan firmanın Türkiye yapılanması hakkında bilgiler aldığımız kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi ve Optibelt Türkiye’yi tanıyabilir miyiz?

Esnaf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve bu nedenle de satış ve pazarlamayı bizzat yaşayarak 46 yıllık bir ömrü geride bırakan, maden mühendisliği eğitimi sonrası mühendisliğin getirdiği analitik düşünme yetisini sosyal becerileri ile harmanlamaya çalışan ve bundan da keyif alan biri diyerek özetleyeyim kendimi o halde. 

Optibelt Türkiye ise; geçtiğimiz günlerde 150. yılını kutlayan köklü ve güçlü Optibelt ailesinin 2015 yılında kurulan genç ve dinamik bir üyesi.

Optibelt Türkiye’de yeni bir görev üstlendiniz. Yeni göreviniz hakkında bilgi vererek; Optibelt’in Türkiye yapılanmasından bahsedebilir misiniz? 

2017 yılında sonunda satış mühendisi olarak başlamış ve 2021 yılı başında pazarlama müdürü olarak devam etmiştim. 2021 yılının Kasım ayı itibarıyla da Optibelt Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürlüğü’ne getirildim.

Bizim direkt müşteriler ve bayiler olmak üzere iki satış kanalımız var. Satışlarımızın yarısını aşkın kısmını bayilerimiz ile gerçekleştiriyoruz. Satış ekibim; mühendis ve destek takımı ile birlikte toplamda 7 kişiden oluşuyor. Biz sadece üretim yapan, ürün satan ve bu yönüyle büyük ölçüde birbirine benzeyen onlarca firmadan biri değiliz. Bir firma istediği ürünü öyle ya da böyle bir şekilde tedarik edebilir. Peki ya onun sınırlı kaynaklarını doğru kullanmasını, birim maliyetlerini azaltmasını, karlılığını maksimize etmesini, üretim verimliliğini ve süreç kalitesini artırmasını sağlayacak değerli bilgileri, danışmanlığı ve mühendislik desteğini bulabilir mi? 

İşte bu ancak büyük meblağlar ödenerek elde edilebilecek önemli bir hizmet. Optibelt böylesine önemli, değerli bir hizmeti iş ortaklarına ve çözüm ortağı olduğu sektör ve firmalara sunmaktadır. Bunun Türk sanayisinin gelişimine önemli bir katkı sağladığı gerçeği ise yadsınamaz. Bizi farklı kılan da işte bu ayrıcalıklı yönümüz. Bu hizmetimizi direkt ya da bayilerimiz ile birlikte hemen hemen her sektördeki firmalara ulaştırmaktayız.

Optibelt’in Türkiye’deki mevcut pazar payı hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Pazar payının rakamsal ifadesinden önce “pazar” ile ne kastettiğimizin netleştirilmesi ve tanımının doğru yapılması gerekmekte. Ürün grubu, profil ve kalite gibi bileşenlere ayırıp, eş değer ürünlerin veya hizmetlerin oluşturduğu bütüne pazar dersek, Optibelt Türkiye’nin kendi liginde pazar lideri ve belirleyici bir firma olduğunu rahatlıkla belirtebilirim.

2021 yılı satışlarınız hakkında bilgi vererek, önceki yıllara oranla yaşanan değişimi aktarır mısınız?

Herkesin bildiği üzere 2021 yılında bütün dünya ve de Türkiye çok zorlu bir süreçten geçti. Tedarik zinciri dağıldı ve ham madde darboğazı her sektörü derinden etkiledi. Artan fiyatlar, uzayan teslim süreleri, ekonomik buhran bizim de işimizi son derece zora soktu elbette. 

Tüm bu tabloya rağmen; farklı sektörlerle çalışıyor olmak, güçlü bir bayi yapılanmasına sahip olmak gibi bazı avantajlarımızın da katkısıyla yıl genelinde hedeflerimizin üzerinde bir satış gerçekleştirdik ve yılı iki haneli büyüme oranı ile tamamlamayı başardık. 

Optibelt Türkiye’nin 2022 yılı satış hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

Hiç şüphesiz hepimiz için yine yeterince zorlu bir yıl olacak. Rusya ile Ukrayna savaşı, tedarik zincirinde devam eden kopukluklar, ulusal ekonomik göstergelerimizdeki bazı olumsuzluklara ek olarak pandeminin etkisinin iyice azalması, normalleşen yaşam koşulları ile artan talepler gibi olumlu gelişmeleri bir bütün olarak değerlendirsek, firmaların bu seneyi genelde büyüme ile tamamlanacağını tahmin ediyorum. 

Bu sene satışa giren yeni ürün gruplarımız var. Ayrıca yeni sektörlere adım attık. Optibelt Türkiye olarak çift haneli bir büyüme gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Planlamalarımızı, çalışmalarımızı buna uygun olarak yapıyoruz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

SECOPTA’dan 7/24 yerinde malzeme analizi yapan yeni çözüm LIBS

Yayın Tarihi

on

SECOPTA, otomatik hat içi malzeme izleme ve Pozitif Malzeme Tanımlama (PMI) için yeni mineralLIBS’yi piyasaya sürecek. Sistem, kuvars, feldispat veya kireçtaşı gibi toz, ince ve kaba taneli endüstriyel minerallerin doğrudan konveyör bant üzerinde hızlı, hassas, sürekli, uzun vadeli kararlılıkla ve 7/24 çalışma ile ölçülmesini sağlıyor. Lazer tabanlı sistem, önceden numune hazırlamaya gerek kalmadan dökme minerallerin sürekli hat içi malzeme kontrolünü gerçekleştiriyor.

Lazerle Yapılan Arıza Spektroskopisi (LIBS) sistemleri, malzemelerin kimyasal bileşimini analiz eder. Ölçüm sırasında, lazer ışını tarafından plazma üretilir ve özel bir spektrometrede analiz edilir. Bu, malzeme akışının kimyasal bileşimini doğrudan ve birkaç saniye içinde kontrol etmeyi mümkün hale getirir. Sonuçlar hemen kullanılabilir. Ölçüm süreklidir ve sistemden geçen tüm malzemeleri 7/24 süresince kaydeder.

SECOPTA, yeni sistemi mineralLIBS’yi özellikle kuvars, feldispat veya kireçtaşı gibi kaba endüstriyel mineraller ve ayrıca 100 mm’ye kadar tane boyutuna sahip cevherler veya kömür için geliştirdi. Otomatik odaklama sistemi ile farklı tane boyutlarına veya malzemenin konveyör bant üzerindeki değişen yükleme yüksekliklerine uyum sağlanıyor. Ayrıca SECOPTA, ince veya toz malzeme ölçüm sistemi olan FiberLIBSinline SP’yi de piyasaya sürüyor. Her iki sistem de inşaat malzemeleri ve cevherlerinin üretimi ve işlenmesinde karşılaşılanlarla benzer zorlu çalışma koşullarında bile uzun süre güvenilir bir şekilde çalışıyor.

Her iki sistemin de uygulama alanları gelen ürünler, proses kontrolü veya PMI’dır. Gelen ürünlerde ve proses kontrolünde, sürekli yerinde ölçüm, genellikle yalnızca birkaç saat aralığında gerçekleştirilen rastgele örneklemenin yerini alıyor. Bu, teslim edilen veya işlenecek malzemenin uygunluk açısından hemen ve hızlı bir şekilde kontrol edilebileceği anlamına geliyor. İşleme sırasında sistem, kalıcı kimyasal yerinde analiz yoluyla malzeme akışını kontrol eder. Limit değerler aşılırsa, bu sistem istenmeyen sapmalara karşı uyarır. PMI sayesinde operatörler, tesislerinin her zaman öngörülen kalitede doğru malzeme tedariki ile çalıştığından emin olurlar. Ölçülen veriler günlüğe kaydedilir, arşivlenir ve daha fazla işleme ve dokümantasyon için kullanılabilir.

Yeni çözümlerle ilgili konuşan SECOPTA Analytics GmbH’nin Başkanı Dr. Christian Bohling, “Sürecime yanlış malzemenin girdiğini görürsem ve hemen müdahale edebilirsem, bu paradan ve zamandan tasarruf sağlar. Sonuç olarak, söz konusu malzeme boşaltılıyor ve kısa bir süre sonra tesislerim çalışmaya devam ediyor. Bu sayede ölçüm teknolojime küçük bir yatırımla tüm partileri kurtarıyorum” ifadelerini kullanıyor. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

Schaeffler’in Otonom Mobil Robotu DEX’e, en iyinin en iyisi ödülü

Yayın Tarihi

on

Otomotiv ve endüstrinin küresel liderlerinden Schaeffler, Otonom Mobil Robot (AMR) projesi olan Dual Extendable (DEX) ile Red Dot Tasarım Ödülü’nde “En İyinin En İyisi” ödülünü kazandı. Proje aynı zamanda Red Dot Luminary’e aday gösterildi.

“En İyinin En İyisi” ile ödüllendirilen DEX, Schaeffler tarafından otonom mobil robot platformlarının el becerisini, zekasını ve bunların fabrika çalışanları ile iş birliğinin yeniden uyarlanması için tasarlandı. Çift yönlü bacak uzantıları, WLAN ve ara katman yazılımı entegrasyonu, 2D/3D SLAM tabanlı hassas yerelleştirmenin yanı sıra konuşma ve hareket tanıma özelliklerine de sahip DEX, endüstriyel alanda üretkenliği desteklemek ve artırmada akıllı sosyal davranışlarla işlevselliği geliştirmek amacıyla bir test ortamı sağlıyor. DEX’in Red Dot’ta kazandığı ödülle ilgili konuşan Schaeffler Asya/Pasifik Bilgi Yetkilisi ve Gelişmiş Araştırma Merkezi Direktörü Han Boon Siew, “DEX için en prestijli ödüllerden biri olan ‘En İyinin En İyisi’ne layık görülmek, müşterilerimiz ve üretim operasyonlarımız için yeni mobilite ve hareket olanakları sağlamada en son çözümleri geliştirmeye yönelik sürekli tutkumuz ve bağlılığımızın bir sonucudur” diyor.

Projenin gelişim süreciyle ilgili bilgiler aktaran Siew, “Araştırma projesi, Schaeffler’in kampüste şirket konsepti aracılığıyla dünya çapında önde gelen üniversitelerle küresel bir araştırma ağını barındıran Schaeffler İleri Araştırma Merkezi (SHARE) Programı’nın bir parçası. Konsept, mevcut teknolojinin durumunu genişletmek ve araştırma anlayışlarını ürün geliştirme faaliyetlerine aktarmak için uygulamalı araştırmalar yoluyla Schaeffler çalışanları, bilim adamları ve akademisyenler arasında yoğun bilgi alışverişi ve yakın iş birliğini mümkün hale getiriyor” ifadelerini kullanıyor. DEX’in konseptinin ve vizyonunun görselleştirilmesi için NTU teknoloji ekibinde SHARE ile yakın bir şekilde çalışan Orcadesign Consultants ile iş birliği içerisinde tasarlandığını dile getiren Siew, “Schaeffler’de, otomotiv ve endüstriyel sektörlerde geleceğe yönelik trendlerin taleplerini karşılamada bileşenlerin ve teknolojilerin stratejik gelişiminin anahtarı olarak iş birliğini görüyoruz. SHARE programıyla, teknolojik ve metodik yeteneklerimizi geliştirmek üzere bileşenlerimizi ve sistem uzmanlığımızı akademik enstitülerin ve endüstri uzmanlarının teknolojik yetkinliği ile birleştirmeyi amaçlıyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Red Dot Tasarım Ödülü’nün tasarımın geniş kapsamını profesyonel olarak değerlendirmek için ürün tasarımı, iletişim tasarımı ve tasarım konsepti olarak 3 farklı disiplini bulunuyor. Design-Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından Almanya’nın Essen kentinde düzenlenen Red Dot Ödülü, dünyanın en büyük tasarım yarışmalarından biri niteliğini taşıyor.

2021 yılında OPTIME durum izleme çözümü için ‘Akıllı Ürün’ ve ‘Endüstriyel Tasarım’ kategorilerinde Red Dot Tasarım Ödülü’nü alan Schaeffler, kolay ve uygun maliyetli kapsamlı durum izlemeye olanak tanıyan tak-çalıştır çözümüyle; sektör oyuncularının uzun vadeli bakım, insan gücü veya yedek parça gereksinimlerini birkaç saat içinde hızlı ve kolay bir şekilde planlamasını sağlıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

GMTCNT, operatör panelleriyle makine üreticilerinin odağında

Yayın Tarihi

on

Üretimde verimliliği ve şeffaflığı artıran TSG Serisi Operatör Panelleri ile makine imalatçılarının dikkatini çeken GMT, kullanıcı dostu çözümleriyle birçok avantaj sunuyor. Ethernetli modellerinde bulunan VNC desteği ile tablet, akıllı telefon ve PC üzerinden uzaktan izleme ve kontrolü mümkün kılan GMT’nin TSG Serisi, bu özelliklerinin yanı sıra kullanıcı dostu Türkçe arayüzü ve programlama kolaylığı ile ön plana çıkıyor.

Endüstriyel uygulamalarda kullanılmak için geliştirilen 16,77M renkli TFT dokunmatik operatör paneli olan TSG Serisi HMI’larda, Gerçek Zaman Saati (RTC) standart olarak mevcut. Kullanıcı dostu yazılımı geniş bir PLC kütüphanesine sahip olan ürün, yaygın olarak kullanılan tüm PLC’leri de destekliyor. HP LaserJet P1100 serisi yazıcılar ile uyumlu olan panelin PDF Viewer fonksiyonu ile PDF dosyaları görüntülenebiliyorken; USB Host özelliği ile veri kaydı yapılabiliyor, program yüklenebiliyor, klavye/mouse/web kamera bağlanabiliyor. VNC yazılımı ile ethernet portlu modellere, yerel ağ ya da internet aracılığıyla Windows, IOS ve Android platformları üzerinden erişilebiliyor. Ayrıca, VNC Client ile ethernet portu üzerinden cihazlar arasında izleme ve kontrol özelliği de mevcut.

Ön paneli IP65 koruma özelliği ile çevresel şartlara dayanıklı olan TSG Serisi HMI’lar, 1 adet RS232 ve 1 adet RS232/RS485/RS422 destekleyen haberleşme portuna sahip. GMTCNT protokolü ile HMI’lar arası haberleşme özelliği ile bir PLC’ye birden çok HMI’nın ulaşabilmesi mümkün. TSG Serisi HMI’lar hakkında daha detaylı bilgi firmanın web sitesi gmtcontrol.com’da.

TSG Serisi HMI’ların başlıca özellikleri:

 • 16,77 M renk
 • TFT ekran
 • ARM RISC 32bit 792 MHz 
 • 128 MB NAND Flash +128 MB DDR 3 hafıza
 • Gerçek Zaman Saati (RTC)
 • 1 adet USB portu
 • 1 adet RS232 ve 1 adet RS232/RS485/RS422 destekleyen haberleşme portu
 • Ethernetli modellerde VNC desteği ile tablet          
 • Akıllı telefon ve PC üzerinden uzaktan izleme ve kontrol
 • Ön panel IP65 koruma
 • GMTCNT protokolü HMI’lar arası haberleşme özelliği ile bir PLC’ye birden çok HMI’nın ulaşabilmesi
 • USB host portu üzerinde veri, alarm, trend kaydetme ve tarihsel sorgu yapabilme
 • C dili ile makro oluşturabilme
 • Güvenlik seviyeleri ve kullanıcı tanımlamaları yapabilme
 • Ethernetli modellerde FTP üzerinden HMI içine ve harici bağlı olan USB flash diske ulaşabilme
 • PDesigner HMI Editör Programı ile programlanır

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com