Connect with us

Genel

Optibelt Türkiye’nin pazar faaliyetleri Hilmi Güneş’e emanet

Yayın Tarihi

on

Yüksek performanslı tahrik kayışlarında dünya çapında lider markalardan biri olan Optibelt’in, Türkiye pazarını domine eden yapılanması Optibelt Türkiye’de satış ve pazarlama faaliyetleri, sektör profesyoneli Hilmi Güneş’e emanet. Optibelt Türkiye’ye 2017 yılında Satış Mühendisi olarak katılan ve ardından Pazarlama Müdürü olan Hilmi Güneş, 2021 yılının Kasım ayı itibarıyla Optibelt Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürlüğü görevini üstlendi.

Küresel ölçekte yaşanan olumsuzluklara rağmen büyüme hızını kaybetmeyen Optibelt Türkiye’nin Satış ve Pazarlama Müdürü Hilmi Güneş ile hem kendisini tanıdığımız hem de küresel ölçekte 150. yılını kutlayan firmanın Türkiye yapılanması hakkında bilgiler aldığımız kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi ve Optibelt Türkiye’yi tanıyabilir miyiz?

Esnaf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve bu nedenle de satış ve pazarlamayı bizzat yaşayarak 46 yıllık bir ömrü geride bırakan, maden mühendisliği eğitimi sonrası mühendisliğin getirdiği analitik düşünme yetisini sosyal becerileri ile harmanlamaya çalışan ve bundan da keyif alan biri diyerek özetleyeyim kendimi o halde. 

Optibelt Türkiye ise; geçtiğimiz günlerde 150. yılını kutlayan köklü ve güçlü Optibelt ailesinin 2015 yılında kurulan genç ve dinamik bir üyesi.

Optibelt Türkiye’de yeni bir görev üstlendiniz. Yeni göreviniz hakkında bilgi vererek; Optibelt’in Türkiye yapılanmasından bahsedebilir misiniz? 

2017 yılında sonunda satış mühendisi olarak başlamış ve 2021 yılı başında pazarlama müdürü olarak devam etmiştim. 2021 yılının Kasım ayı itibarıyla da Optibelt Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürlüğü’ne getirildim.

Bizim direkt müşteriler ve bayiler olmak üzere iki satış kanalımız var. Satışlarımızın yarısını aşkın kısmını bayilerimiz ile gerçekleştiriyoruz. Satış ekibim; mühendis ve destek takımı ile birlikte toplamda 7 kişiden oluşuyor. Biz sadece üretim yapan, ürün satan ve bu yönüyle büyük ölçüde birbirine benzeyen onlarca firmadan biri değiliz. Bir firma istediği ürünü öyle ya da böyle bir şekilde tedarik edebilir. Peki ya onun sınırlı kaynaklarını doğru kullanmasını, birim maliyetlerini azaltmasını, karlılığını maksimize etmesini, üretim verimliliğini ve süreç kalitesini artırmasını sağlayacak değerli bilgileri, danışmanlığı ve mühendislik desteğini bulabilir mi? 

İşte bu ancak büyük meblağlar ödenerek elde edilebilecek önemli bir hizmet. Optibelt böylesine önemli, değerli bir hizmeti iş ortaklarına ve çözüm ortağı olduğu sektör ve firmalara sunmaktadır. Bunun Türk sanayisinin gelişimine önemli bir katkı sağladığı gerçeği ise yadsınamaz. Bizi farklı kılan da işte bu ayrıcalıklı yönümüz. Bu hizmetimizi direkt ya da bayilerimiz ile birlikte hemen hemen her sektördeki firmalara ulaştırmaktayız.

Optibelt’in Türkiye’deki mevcut pazar payı hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Pazar payının rakamsal ifadesinden önce “pazar” ile ne kastettiğimizin netleştirilmesi ve tanımının doğru yapılması gerekmekte. Ürün grubu, profil ve kalite gibi bileşenlere ayırıp, eş değer ürünlerin veya hizmetlerin oluşturduğu bütüne pazar dersek, Optibelt Türkiye’nin kendi liginde pazar lideri ve belirleyici bir firma olduğunu rahatlıkla belirtebilirim.

2021 yılı satışlarınız hakkında bilgi vererek, önceki yıllara oranla yaşanan değişimi aktarır mısınız?

Herkesin bildiği üzere 2021 yılında bütün dünya ve de Türkiye çok zorlu bir süreçten geçti. Tedarik zinciri dağıldı ve ham madde darboğazı her sektörü derinden etkiledi. Artan fiyatlar, uzayan teslim süreleri, ekonomik buhran bizim de işimizi son derece zora soktu elbette. 

Tüm bu tabloya rağmen; farklı sektörlerle çalışıyor olmak, güçlü bir bayi yapılanmasına sahip olmak gibi bazı avantajlarımızın da katkısıyla yıl genelinde hedeflerimizin üzerinde bir satış gerçekleştirdik ve yılı iki haneli büyüme oranı ile tamamlamayı başardık. 

Optibelt Türkiye’nin 2022 yılı satış hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

Hiç şüphesiz hepimiz için yine yeterince zorlu bir yıl olacak. Rusya ile Ukrayna savaşı, tedarik zincirinde devam eden kopukluklar, ulusal ekonomik göstergelerimizdeki bazı olumsuzluklara ek olarak pandeminin etkisinin iyice azalması, normalleşen yaşam koşulları ile artan talepler gibi olumlu gelişmeleri bir bütün olarak değerlendirsek, firmaların bu seneyi genelde büyüme ile tamamlanacağını tahmin ediyorum. 

Bu sene satışa giren yeni ürün gruplarımız var. Ayrıca yeni sektörlere adım attık. Optibelt Türkiye olarak çift haneli bir büyüme gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Planlamalarımızı, çalışmalarımızı buna uygun olarak yapıyoruz.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Siemens Türkiye Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nın üretim kapasitesi %60 arttı

Yayın Tarihi

on

Siemens Türkiye Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası

Gelecek için bugünü dönüştüren Siemens Türkiye önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. Şirket, 2 yıl süren çalışmaların ardından Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nın üretim kapasitesini %60 oranında artırarak büyük bir başarıya imza attı.

Siemens Türkiye, 167 yıllık tecrübesiyle yenilikçi, verimli, enerji tasarruflu çözümler sunmaya ve gelecek için bugünün dönüşümüne hız kazandırmaya devam ediyor. Siemens Türkiye, 80’den fazla ülkeye ihracat yapan 150 bin metrekarelik alana sahip Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nda 2 yılı aşkın süredir sürdürdüğü çalışmalar sonucunda süreç iyileştirmeleri ve layout tasarım değişimi ile herhangi bir ek metrekareye ihtiyaç duymadan üretim kapasitesini %60 oranında yukarı taşıyarak büyük bir başarıya imza attı. Proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nda lojistik faaliyetleri %70 oranında azalırken, depo kapasitesi %32 oranında genişletildi ve %30 verimlilik artışı sağlandı.

“Bu yatırım ve ek istihdam 167 yıldır bu topraklarda teknoloji üreten Siemens’in Türkiye’ye duyduğu güvenin önemli bir göstergesi”

Projenin tamamlanmasının ardından düzenlenen açılış töreni, Siemens AG Akıllı Altyapılar Grubu Elektrifikasyon ve Otomasyon CEO’su Stephan May, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Thomas Kolbinger’in katılımı ile gerçekleştirildi. Törende konuşan Siemens Türkiye Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrika Genel Müdürü Veli Turgut projeyi 2 yıllık bir çalışma sonucunda fabrikada üretimi durdurmadan hayata geçirdiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikamızda süreç iyileştirmeleri, layout tasarımı ile herhangi bir metrekare artışı yapmadan %60 kapasite artırımı sağlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. %60 kapasite artırımı fabrikamızda ek istihdam da sağladı. Bu yatırım ve ek istihdam 167 yıldır bu topraklarda teknoloji üreten Siemens’in Türkiye’ye duyduğu güvenin önemli bir göstergesidir. Projeyi devreye aldığımız süreç boyunca çalışma arkadaşlarımızın titiz çalışmaları sonucunda hiçbir iş kazası yaşanmadı ayrıca üretimi de hiç durdurmadık. Bu da ne kadar doğru süreçlerle ilerlediğimizi ortaya koyuyor.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da fabrikamızda üreteceğimiz teknolojilerle ve yeni yatırımlarımızla ülkemizin sürdürülebilir büyümesine, istihdamına ve kalkınmasına katkıda bulunmayı sürdüreceğiz. Fabrikamızın sürdürülebilirlik hedefleri arasında 2030 yılına kadar kullandığımız enerjiyi %10 azaltma da yer alıyor. Ayrıca ihtiyaç duyduğumuz enerjinin %10’unu ise kampüsümüz içerisinde yer alan güneş panellerinden sağlıyoruz. Tüm bu çalışmalarla hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Bonfiglioli ortaklığından doğan çözüm, malzeme taşıma operasyonlarında devrim yaratıyor

Yayın Tarihi

on

Bastian Solutions Bonfiglioli 1

Günümüzün sürekli gelişen endüstriyel ortamında malzeme taşıma süreçlerini optimize etmek, verimlilik kazanımları arayan işletmeler için çok önemli bir hale geliyor. Tesis içi malzeme taşıma verimliliğini artırma zorluğuyla karşı karşıya olan şirketler, otonom yönlendirmeli forklift geliştirmeye başlıyor. Redüktör üretiminin önde gelen markası Bonfiglioli ile akıllı malzeme taşıma sistemleri tedarikçisi Bastian Solutions, bu zorluğun üstesinden gelmek için başarılı bir ortaklığa imza atıyor.

İş gücü açığının otonomiyle çözülmesi

Malzeme taşıma operasyonlarını önemli ölçüde etkileyen forklift operatörü eksikliği, üreticiler için ortak bir engel oluşturuyor. Verimliliği artırmak için şirketlerin iş gücü eksikliklerini çözmelerine yardımcı olacak bir otonom yönlendirmeli forklift çözümü sunmak üzere yola çıkan Bastian Solutions, malzeme taşıma faaliyetlerini esnek bir şekilde destekleyebilen ve aynı zamanda karlılığı artıran otonom bir araç tasarlamayı amaçlıyor. Güçlü ve güvenilir bir sürücüsüz forklift oluşturmak için tahrik sistemi konusunda güvenilir bir tedarikçi bulması çok önemli olan Bastian Solutions, bu zorluğun üstesinden Bonfiglioli ile geliyor. Bonfiglioli, Bastian Solutions için 1. sınıf malzeme taşıma araçları için entegre yüksek performanslı elektrik motorları ve düşük bakım gerektiren frenleme sistemlerine sahip yüksek verimli, düşük gürültülü planet akslar ve tahrikler tedarik ediyor. Tipik uygulamalar, 3 ve 4 tekerlekli denge ağırlıklı forkliftler ve yer destek ekipmanlarını içeriyor.

Malzeme taşıma operasyonlarında devrim

Bonfiglioli ve Bastian Solutions arasındaki iş birliği, yenilikçi bir otonom yönlendirmeli forklift çözümünün geliştirilmesiyle sonuçlanıyor. Bonfiglioli’nin çok yönlü redüktörlerini kullanan ve sektör uzmanlığından yararlanan bu başarılı ortaklık, malzeme taşıma operasyonlarında devrim yaratıyor. İş gücü zorluklarının üstesinden gelerek operasyonel verimliliği artıran otonom forklift, işletmelere umut verici bir gelecek sunuyor. Bu gelişmeler sayesinde şirketler iş gücü bağımlılıklarını azaltıyor, üretkenliği artırıyor.

Elektrikli güç aktarma sistemlerini fabrikada tamamen test eden Bonfiglioli, düşük enerji tüketimini garanti ederek; daha uzun batarya çalışma süreleri, daha uzun bakım aralıkları ve daha düşük sahip olma maliyeti sunuyor.

Bu dönüşüm malzeme taşıma alanını yeniden şekillendiriyor. Bonfiglioli‘nin güvenilir redüktör çözümleri sunma konusundaki sarsılmaz kararlılığı, redüktör endüstrisindeki lider konumunu sağlamlaştırıyor, malzeme taşıma teknolojisinde ilerleme sağlıyor.

Devamını Oku

Genel

Aerosint SA’yı satın alan Schaeffler, katmanlı üretim teknolojilerindeki konumunu güçlendiriyor

Yayın Tarihi

on

Aerosint SA Schaeffler 1

Küresel hareket teknolojisi lideri Schaeffler, yenilikçi 3D baskı sistemlerinin önde gelen ABD’li üreticisi Desktop Metal’den Belçikalı startup Aerosint SA’yı satın alarak katmanlı üretim teknolojilerindeki bilgi birikimini güçlendiriyor. Adı “Schaeffler Aerosint SA” olarak değiştirilecek olan girişimin, Schaeffler Special Machinery için ek bir konum olarak Schaeffler Grubu’na entegre edilmesi planlanıyor. Karmaşık geometrilere sahip bileşenlerin üretilmesi söz konusu olduğunda geleneksel üretim süreçlerinden daha basit olan ve endüstri 4.0’ın önemli bir destekçisi olan katmanlı üretim; aynı zamanda daha az malzeme tüketimi, üretimde daha fazla enerji verimliliği ve daha çevre dostu malzeme seçenekleri gibi bir dizi sürdürülebilirlik avantajları da sunuyor.

Satın almayla ilgili konuşan Schaeffler AG Operasyon Direktörü Andreas Schick, “Schaeffler Aerosint SA, eşzamanlı metalik çoklu malzeme baskısı için ilk endüstriyel çözümü sunuyor. Bu uzmanlık, yüksek düzeyde sanayileşme yetkinliğimiz ve yenilikçi üretim teknolojilerindeki onlarca yıllık bilgi birikimimizle birleştiğinde, bize belirleyici bir pazar avantajı sağlayacaktır. Bu satın alma, endüstri 4.0 alanında metal bazlı katmanlı üretim süreçlerinin endüstriyel kullanımında önemli bir kilometre taşıdır” açıklamasında bulunuyor.

Aerosint SA Schaeffler 2

Yeni malzeme kombinasyonları için yenilikçi toz kaplama teknolojisi Toz Bazlı Lazer Füzyon (L-PBF); aletler, prototipler veya küçük seri üretim çalışmaları gibi uygulamalar için bileşen üretmenin daha yenilikçi, verimli ve sürdürülebilir bir yolunu oluşturuyor. Aerosint’in patentli Seçici Toz Biriktirme (SPD) teknolojisi, birden fazla bitişik malzeme birikintisinden oluşan homojen katmanlar oluşturmayı mümkün kılıyor. Biriktirme seçici olduğundan, doğru malzemelerin gerekli miktarları gerekli yerlerde biriktiriliyor. Çoklu malzeme tozları ayrı tutuluyor ve ‘yeniden kaplayıcılar’ olarak bilinen araçlar tarafından biriktiriliyor. Bunlar normal ofis yazıcılarındaki taşıyıcılar gibi çalışıyor ve 300 μm’ye kadar yanal toz piksel çözünürlüklerinde 3D bileşenleri yazdırıyor. Halihazırda piyasada bulunan bu SPD teknolojisi, lazer toz yatağı füzyonu ve bağlayıcı püskürtme gibi eklemeli üretim süreçlerinin yanı sıra, dolaylı süreçlerle de kullanılabiliyor. Schaeffler Special Machinery, bu teknolojiyi 2024 yılından itibaren kullanıma sunulacak olan çok malzemeli 3D baskı sistemine dahil etmeyi planlıyor. Schaeffler Special Machinery Kıdemli Başkan Yardımcısı Bernd Wollenick, “Schaeffler Special Machinery geleceğin bu önemli teknolojisini entegre ederek, üretim mükemmelliği için bir ortak olarak, müşterilerine özellikle imalat ve tıbbi teknoloji sektörleri için daha çeşitli bir sistem portföyü sunabilecek” diyor.

Aerosint teknolojisinin lazer sistemleriyle daha yakın bir yol haritasına sahip olduğunu ve Schaeffler’in teknolojiden hemen yararlanabileceğini söyleyen Desktop Metal CEO’su Ric Fulop, “Schaeffler ile SPD teknolojisini lazer tabanlı sistemlerle ticarileştirmek için yüksek düzeyde teknoloji uzmanlığına ve net bir yol haritasına sahip uluslararası bir ortağımız var. Gelecekte bu teknolojinin Desktop Metal bağlayıcı püskürtme sistemlerinde kullanılmasına yönelik çeşitli olasılıklar üzerinde iş birliği yapmaya devam edeceğiz” diye konuşuyor. Ayrıca Schaeffler ve Desktop Metal, aletsiz üretim teknolojileri alanı da dahil olmak üzere çok malzemeli çözümlerde iş birliklerine devam ediyor.

Devamını Oku

Trendler