Connect with us

Sektör Haberleri

Araştırmacılar, konveyör sistemleri için katı yağlayıcı kaplamalar geliştirecek

Yayın Tarihi

on

Makine Mühendisliği Profesörü ve Arkansas Araştırma Birliği Üyesi Min Zou liderliğindeki Ar-Ge ekibi, endüstriyel konveyör sistemleri için düşük sürtünmeli, dayanıklı, grafit yağlayıcı kaplamalar geliştirmek üzere Ulusal Bilim Vakfı’ndan 550.000 $ hibe aldı.

Bantlı konveyörler, e-ticaret nedeniyle son yıllarda büyüyen 7,65 milyar dolarlık küresel konveyör pazarının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor. Ancak, bu sistemlerde çok büyük miktarlarda enerji israf ediliyor. Düz bir konveyör sistemindeki toplam enerji kayıplarının yarısından fazlası, konveyör bantları ve kaydırıcı yatak malzemelerinin arasındaki yüksek kayma sürtünmesinden kaynaklanıyor. Araştırmacılar, konveyör sistemlerinde enerji tüketimini ve ekipman arızasını önemli ölçüde azaltacak yeni grafit kaplamalar geliştirecek. Araştırma ayrıca, ABD’nin birçok endüstrisinde önemli tasarruflara yol açabilecek diğer alanlardaki uygulamaları etkinleştirmek için yeni kaplama teknolojisine ilişkin temel bir anlayışı derinleştirecek.

Min Zou’nun Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen teknoloji, grafit kaplamaların bir alt tabaka malzemesine sıkıca yapıştığı; benzersiz, patentli bir bağlama yaklaşımına dayanıyor. Araştırmacılar, konveyör malzemeleri için hızlı kaplama biriktirme proseslerini geliştirip optimize ettikten sonra, tam boyutlu bantlı konveyörler için ölçeklenebilir kaplama işlemlerini uygulayacak. Daha sonra kaplama performansını değerlendirmek için prototip oluşturacak ve kaplamaların endüstriyel alanlar için uygulanabilirliğini gözler önüne serecek.

Üniversite araştırmacıları ve endüstri liderleri arasındaki bir iş birliğini kapsayan yeni projede Zou’nun ekibi, Arkansas Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ve ABD’nin en büyük konveyör üreticisi olan Hytrol Conveyor Company Inc. ile ortak çalışacak. Projede; Arkansas Eyaleti’nde Yardımcı Doçent olan Robert Fleming, Hytrol’ün Ürün İnovasyonu Yöneticisi Ty Keller ve Hytrol Baş Mühendisi Boyce Bonham, denetçi olarak görev yapacak. Bunun yanı sıra proje, Arkansas Üniversitesi’nden girişimci lider olarak görev yapacak bir doktora öğrencisini, Arkansas Eyaleti’nde bir yüksek lisans öğrencisini ve yeterince temsil edilmeyen gruplardan lisans öğrencilerini destekleyecek. Proje için Ulusal NSF I-Corps eğitimi ile girişimcilik ve yenilik ofisi destek ve eğitiminin yanı sıra, araştırma ve inovasyondan sorumlu Rektör Yardımcısı Cynthia Sides ve Direktör Douglas Hutchings’in mentorluğundan yararlanıldı.

Zou’nun araştırması, nano ölçekli malzemeler ve üretim üzerine odaklanıyor. Yatakların tasarımında ve hareket halindeki etkileşimli yüzeylerde sürtünme, aşınma ve yağlama çalışmalarıyla yüzey mühendisliği ve triboloji alanında uluslararası bir uzman olan Zou, çeşitli uygulamalar için katı yağlayıcı kaplamalar tasarladı, geliştirdi ve test etti. Kaplamalar, petrol bazlı yağlayıcılara göre daha ince, daha dayanıklı ve çevresel açıdan üstün niteliklere sahip. Arkansas Araştırma Birliği Üyesi olan Min Zou, bunun yanı sıra Malzeme, İmalat ve Entegre Sistemler Bölümü’nün 21. yüzyıl Başkanlığını yürütüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com