Connect with us

Konveyör Ekipmanları

U1RT ultrasonik mesafe sensörlerinin yeni performansı

Yayın Tarihi

on

Düşük montaj derinliği, sensörün M18 diş veya gövde delikleriyle kolay entegrasyonu, yerleşik R formatının avantajları olarak fotoelektrik sensörler sahasında yıllardır tanınıyor. Wenglor’un yeni U1RT serisi ultrasonik mesafe sensörleri bu formatı; U1KT ve UMD ürün serilerinin denenmiş ve test edilmiş ultrasonik teknolojiyle birleştirerek, menzil ve entegrasyon seçenekleri açısından yeni standartlar belirliyor. IO-Link 1.1 ve NFC arayüzü sayesinde sensör, esnek ayar seçenekleri ve veri depolama sunuyor.

İki başarılı ürünü birleştirmek ve bu teknolojileri yerleşik bir sensör muhafazası tasarımında optimize etmek, bu yeni nesil U1RT ultrasonik refleks sensörleriyle sonuçlanıyor.

U1RT serisi ultrasonik mesafe sensörlerinin ışın modunda, 1.200 mm’ye kadar refleks çalışma hızının yanında, 2.000 mm’ye kadar güvenli çalışma mümkündür. -30 ile +60 °C arasındaki sıcaklıklarda uygulamaya ek olarak sensörlerin senkron modunda kullanılması da mümkündür. İki bağımsız anahtarlama çıkışı, minimum ve maksimum seviyelerin ölçülmesini sağlar. Çok yönlü görünür LED göstergeler ve yüksek IP67/IP68 koruma derecesi, bu formatın bu kadar başarılı olmasının birçok nedeni arasında yer alıyor.

Esneklik ve akıllı iletişim

Kullanımdaki yüksek esneklik, yalnızca düşük kurulum derinliği ile değil, aynı zamanda PNP ve NPN varyantlarının varlığı ile de mümkün hale geliyor. Geliştirilen ürünle ilgili açıklama yapan Wenglor Ürün Yöneticisi Maria Boos, “Yeni U1RT serisi sensörler çok daha fazlasını yapabilir. COM3 standardına sahip entegre IO-Link 1.1 arayüzü, kontrolörlerle hızlı ve güvenli iletişim sağlar. Akıllı Sensör Profili sayesinde ürün, standart bir şekilde IO-Link’e kolayca entegre edilebiliyor ve düzenli olarak durum mesajları gönderiyor” dedi.

Entegre NFC arabirimi, sensörlerin, yüksek miktarlı uygulamalar için ideal olan ve çok zaman kazandıran WenglorApp aracılığıyla enerji gereksinimi olmadan ve kablosuz olarak yapılandırılmasına da olanak tanıyor. Zaman tasarrufu konusuna gelince; sensör, birkaç düğme ile doğrudan öğretme tuşu üzerinden ayarlanabiliyor. Konuyla ilgili konuşan Ürün Müdürü Maria Boos, “Denenmiş ve test edilmiş R formatı ve akıllı entegrasyon seçenekleriyle birleştirilen uzun menziller, U1RT serisini endüstri için gerçek anlamda çok yönlü bir çözüm haline getiriyor” ifadelerini kullanıyor.

Her uygulama için çok yönlü portföy

U1KT muhafazası (32 × 16 × 12 mm) ve R formatı (56.5 × 26 × 24 mm) gibi son derece kompakt formatlara ilave olarak, ultrasonik sensörler ürün kategorisi ayrıca, paslanmaz çelikten ve  6.000 mm’ye kadar geniş çalışma mesafeleri için kübik UMS sensörlerinden (81 × 55 × 30/47 mm), çatal sensörü olarak özel U1H formatından imal edilen  M18 ve M30 formatındaki metrik tasarımları (UMD ve UMF) da kapsıyor. Bu kategorideki bir sensörle hemen hemen her uygulama gerçekleştirilebiliyor.

Ultrasonik teknoloji

Ultrasonik sensörler, şeffaf, parlak ve karanlık nesnelerin, yansıtıcı yüzeylerin ve her türlü malzemenin temassız tespitine uygun özellik ile ön plana çıkıyor. Bu ürünler; toz, buhar, kir gibi ortam koşulları veya ortam ışığından etkilenmiyorlar. Ürün Müdürü Maria Boos, ultrasonik teknolojinin avantajlarını şöyle açıklıyor: “Darbeli ultrasonik dalgalar yayan ve alan sensörler; yarasalar gibi, sesin nesne tarafından yansıtılması için geçen süreyi kullanarak mesafeyi belirler. Seviye ölçümü, istif yüksekliği kontrolleri, silindir malzemesinde boşluk kontrolü ve hatta otomatik geri dönüş makinelerinde, örnek olarak kutular veya PET şişelerin varlığının kontrol edilmesi, bu teknolojiyle çözülebilecek uygulamalardan sadece birkaçı.”

Öne çıkanlar

  • Refleks modunda 1.200 mm’ye kadar menzil
  • Işın modunda 2.000 mm’ye kadar menzil
  • Programlanabilir hata çıkışı bulunan iki bağımsız anahtar çıkışı
  • Kompakt R formatı (56.5 × 26 × 24 mm)
  • COM3 standardına sahip IO-Link 1.1 arayüzü
  • NFC arayüzü
  • Refleks, ışın veya senkron modları
  • PNP/NPN varyantları
  • -30 °C ila +60 °C sıcaklık aralığı
  • IP67/IP68 koruma derecesi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com