Schaeffler FAG SmartCheck ile titreşimli eleklerde hasarın doğru tespiti

Moneta Yazı İşleri Yönetimi
Ham madde çıkarma ve işlemeye FAG SmartCheck çözümü

Birçok sektöre sunduğu eşsiz çözümün yanı sıra titreşimli eleklerin zorlu koşullarında da güvenilir olduğunu kanıtlayan Schaeffler FAG SmartCheck, akıllı ölçüm sistemi sayesinde titreşimli elek özelliklerini güvenilir olarak tespit ediyor; plansız duruşların önüne geçiyor.

Taşıma ve ayırma ekipmanları alanında 50 yıldan fazla bir deneyim ile geri dönüşüm sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Spaleck; titreşimli konveyörler, eleme makineleri ve müşteriye özel çözümler üretiyor. Üretim sürecinin merkezinde yer alan titreşimli eleklerin herhangi bir plansız arızası ve ilişkili üretim kaybı, firma için önemli maliyetler doğuruyor. Titreşimli eleklerinin kullanılabilirliğini ve böylece müşterilerine sağladığı ekipmanın kalitesini artırmanın yanı sıra, rulman hasarının erkenden tanımlanmasını sağlamak ve hasar sonucu eleğin çökmesini engellemek için güvenilir bir izleme çözümü arayan Spaleck, Schaeffler’e başvurdu. Müşterisine FAG SmartCheck ile üstün bir çözüm sunan Schaeffler, plansız duruşları engelledi. 

Çözümde, titreşimli elekteki bir şaftın ucuna, sensörün montajına bağlı olarak radyal veya eksenel titreşimleri algılayan FAG SmartCheck kurulumu yapıldı. DIN ISO 10816‘ya uygun olarak genel titreşim durumunu analiz eden ve ayrıca özellikle bu uygulamaya ilişkin olan rulman ve yay kırılması ile ilgili önemli değerleri inceleyen FAG SmartCheck, izin verilen titreşim değerleri aşılırsa, bir alarm tetikliyor. Bu alarmın sebebi FAG SmartCheck yardımıyla kolayca bulunabiliyor. Alarm bildirimi doğrudan titreşim eleği üzerinde veya kontrol panelinden gerçekleştirilebileceği gibi, alternatif olarak makine denetleyicisinden de yapılabiliyor. Ayrıntılı tanımlama ve uzaktan izleme için verileri, harici bir servis sağlayıcısı gibi uzaktaki bir konuma iletmek de mümkün oluyor.

FAG SmartCheck ile sağlanan müşteri avantajları

FAG SmartCheck’in akıllı ölçüm sistemi sayesinde, titreşimli elek özelliklerini güvenilir olarak tespit etmek ve ekipman kullanılabilirliğini sağlamak mümkün oluyor. Üretim tesislerinin özelliğine bağlı olarak, bir titreşimli elekten kaynaklanan duruş maliyetleri saatte binlerce Euro değerinde olabiliyor. SmartCheck’in özel karakteristiği, bir titreşimli elekteki şaftın karşı ucundaki rulman hasarını, titreşimli elek hem boşken hem de doluyken tespit edebiliyor. Titreşimli elekler operasyon sırasında sürekli olarak yüksek titreşim seviyeleri meydana getirdiğinden bu özellik, üstün bir çözüm sunuyor. Bu titreşimlerden yola çıkarak rulmana özgü titreşim seviyelerini belirlemek, normalde son derece pahalı olan ve çok az sayıda bulunan sistem tarafından gerçekleştirilebilir.

Güvenilir ve son derece hassas izlemeye ek olarak, kullanım ve kurulum kolaylığı ile de etkileyici olan FAG SmartCheck kullanılarak izlenebilecek diğer uygulamalar arasında; fan yatakları, vakum pompaları ve vidalı kompresörler yer alıyor.

Bu Makaleyi Paylaş
Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.
Yorum Yap