Connect with us

Genel

Robotlar tedarik zinciri endüstrisini nasıl yükseltiyor?

Yayın Tarihi

on

Depo robotları ve yapay zeka destekli sistemler, tempolu bir dünyada dağıtım merkezlerinin talepleri karşılamasına yardımcı oluyor. Günümüzde çevrim içi kanallardan bir sipariş verildiğinde, kapıda teslimatı yapılacak ürün ister bir çift spor ayakkabı isterse de bahçe işleri deposuna eklenecek bir envanter olsun, normalden daha hızlı teslim edilmesi bekleniyor. Dağıtım merkezlerinde çalışanlar için bu talepleri yerine getirmek, ürünlerin her zamankinden daha hızlı ve verimli bir şekilde çıkışını gerçekleştirmek anlamına geliyor. Giderek daha fazla sayıda depo sahibi şirket, değişen ve yaşlanan iş gücü ile gelişen müşteri talepleri arasında yapay zeka ve makine öğrenimi tarafından desteklenen robotik sistemler gibi yenilikleri araştırıyor.

Perakende Sektörü Liderleri Derneği ve McKinsey & Company tarafından 2021 yılında 50 perakendeci ile gerçekleştirilen bir ankette; katılanların %80’i 2022 tedarik zinciri harcamalarını e-ticaret kanalları üzerinden yapmayı planladıklarını söylüyor ve %64’ü de depoların otomatikleştirileceğini belirtiyor.

Tedarik zincirinde otomasyon devrimi gerçekleştiren en son yenilikler incelendiğinde, aşağıdaki gözlemler ön plana çıkıyor:

  • Dağıtım merkezlerindeki en hızlı gelişen otomasyon çözümler, ebatların en küçük olduğu ortamlarda meydana geliyor.
  • Otonom Mobil Robotlar (AMR) ele alındığında, sadece birkaç saat içerisinde kurulumları sağlanıp çevrelerini öğrenebilen sistemler olmalarıyla birlikte, bu kendi kendine gezinebilen robotlar, değişimlere insan müdahalesi olmaksızın yanıt verebilir. Örneğin, robot depo yolunun kapalı olup olmadığını tespit edebilir ve kendine başka bir rota bulabilir.
  •  Dağıtım merkezlerinde, paletleri veya arabaları boşlukta taşımak için AMR’ler kullanılabilir. Mobil robotlar tek başına taşıma görevlerini üstlendiğinde toplama süreleri yaklaşık %50 oranında azaltılabilir.

Yoğun emek gerektiren görevlerin üstesinden gelen robotlar

Dağıtım merkezlerinde en çok tekrarlanan ve yaralanmalara yol açabilen görevlerden biri, paletlerin yüklenmesi ve boşaltılmasıdır. Bu görevi üstlenmek üzere tasarlanan robotlar, çalışanların bu görevlerini hafifletmeye yardımcı olur. Bunlara bir örnek, paletleri otomatik olarak ve herhangi bir ön programlama olmadan yüklemek ve boşaltmak için bilgisayarlı görme, makine öğrenimi, yapay zeka ve kavrama teknolojisini kullanan bir robot olan akıllı esnek palet kaldırıcıdır.

Yapay zeka destekli çözümler

Geleneksel olarak e-ticaret dağıtım merkezlerindeki işçiler, envanteri elle toplar ve iade eder. Gelecek ise, manuel müdahale olmadan doğru siparişler elde etmek için Yapay Zeka (AI) ve makine öğrenimi algoritmalarından yararlanan otomatik depolama ve alma sistemleridir. Manuel toplama yöntemleriyle karşılaştırıldığında otomatik depolama ve geri alma sistemleri; iş hacminde %30 ile %40 arasında bir artış sağlayabilir. Perakende firmaları, depolardan vitrinlere kadar alışveriş deneyiminin her yönünü yükseltmek için bu teknolojiyi kullanıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com