Connect with us

Endüstriler

Meyve uzmanları, optimum kalite güvencesi için günlük rutin kontrollere güveniyor

Yayın Tarihi

on

Almanya’nın önde gelen meyve üreticilerinden biri; dondurma, fırıncılık, süt ürünleri, içecek ve çikolata endüstrilerine yönelik yarı mamul ve son ürünlerde 50 yılı aşan engin deneyimi, yaratıcılığı ve esnekliğinden yararlanıyor. Bu ürünler gıda perakendecileri aracılığıyla ve ayrıca gıda hizmeti endüstrisine satılıyor. Şirketin iş birimleri meyve müstahzarları/püreleri, alkollü meyveler ve meyve salataları gibi taze hazır ürünler olarak ayrılmış durumda. Yaratıcılık, yenilikçilik, deneyim ve son teknoloji üretim süreçlerinden güç alan bu birinci sınıf ürünlerin kalitesi, IFS Food ve BIO gibi çok sayıda tanınmış sertifika ile vurgulanıyor. Gıda güvenliği standartlarını başarılı bir şekilde karşılamak için meyve uzmanı, Sesotec’in hizmet olarak sunduğu bir doğrulama sürecini kullanıyor.

Çeşitli zorluklar

Sınırlı kaynaklarla başa çıkmak, sürdürülebilir yönetim ve teknolojik yenilikler gerektiriyor. Üstelik, küresel rekabet ve daha katı düzenlemeler, üretkenliği ve karlılığı artırmak için teknolojik olarak sürekli yenilik yapma baskısını daha da artırıyor. Bu arada yasa ve yönetmelikler, gıda üretiminde denetim ekipmanlarının kullanılmasını gerektiriyor. Bu düzenlemelere sürekli olarak uymak, müşteriler için teknolojiyi takip etmek, teknolojinin doğru kullanımı ve ülkeden ülkeye değişen standartları yönetme konusunda bilgi eksikliğinin sürekli giderilmek zorunda olunması gibi büyük zorluklar yaratır. Birçok müşteri, hangi ayar parametrelerinin ürün güvenliğinde ve süreç uygunluğunda önemli bir değişikliğe neden olabileceği konusunda bilgi eksikliği çekiyor. Bir doğrulama süreci, müşterilerin bu zorluğun üstesinden gelmelerine ve gıda güvenliği standartlarına uyum yolunda başarılı bir yol almalarına yardımcı olabilir.

Zorluklara karşı bir çözüm olarak üretici doğrulaması

Doğrulama, bir ürün kontrol sisteminin yaşam döngüsünün başlangıcında, yani ilk kurulumdan sonra, ancak ticari üretim için piyasaya sürülmeden önce gerçekleşir. Belirtilen işlevsel açıklamalara dayalı olarak bir cihazın ilk kalifikasyonunu temsil eder. Doğrulama, seçilen cihazın doğru kullanıldığında her durumda belirtilen hedeflere ulaşabileceğine dair kanıt sağlar. Bu tür spesifikasyonlar, algılama ile ilgili olabileceği gibi, cihazın doğru çalışması gibi diğer işlevlerle de ilgili olabilir.

Tanım: “Doğrulama”

Uluslararası Özellikli Standartlar’a (IFS) göre doğrulama, belirli bir kullanım amacı veya uygulama için gereksinimlerin karşılandığının nesnel kanıtlara dayalı teyididir. Bu arada Codex Alimentarius Komisyonu, doğrulamayı bir kontrol önleminin veya kontrol önlemlerinin bir kombinasyonunun uygun şekilde uygulandığında hem tehlike kontrolünü hem de belirlenmiş sonucu elde edebileceğine dair kanıt sağlanması olarak tanımlar. Üretici doğrulaması, son müşterinin tesislerinde bir servis mühendisi tarafından gerçekleştirilir. Ekipmanın devreye alınmasıyla aynı anda, bakım sırasında veya özel bir doğrulama randevusunda gerçekleşebilirken, yerinde üretici doğrulamasının devreye alınmasından sonra yapılması hedeflenir. Ekipman sabit bir şekilde çalıştığında gerçekleşir ve özellikle müşterinin ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılar. Verilen doğrulama sertifikası benzersizdir; çünkü normal dağılımın kanıtlanmasına ve günlük rutin testlere yönelik bir eşik veya kontrol noktası sağlar. Ayrıca müşteriye yıllık bakımın kontrolünde yardımcı olur ve günlük rutin testleri destekler.

Doğrulama, kalite güvencesini basitleştirir

Tipik olarak, bir metal dedektöründe önemli değişiklikler yapıldığında yeniden doğrulama yapılmalıdır. Bununla birlikte doğrulamadan sonra, bir test gövdesi yere yerleştirildiğinde değer artık alt sınır değerinin altına düşmezse, yeniden doğrulama önlenebilir. Örneğin, ürün açısı, konveyör hızı veya hassasiyet değiştirilirse yeniden doğrulamaya gerek kalmaz ve belirlenen algılama aralığının korunduğu ortaya çıkar. Test gövdelerinin daha yüksek tespiti avantajlı olduğu için üst aralık ihmal edilebilir. Bir doğrulama sertifikası mevcutsa, yeniden doğrulama gerekli değildir. Sonuç olarak, Sesotec tarafından meyve uzmanı aracılığıyla gerçekleştirilen doğrulama, ürün israfını önlemeye, kaynakları korumaya ve üretkenliği, dolayısıyla da karlılığı artırmaya yardımcı olur.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Endüstriler

Farklı sektörlerin ortak çözümü: Premium frekans invertör serisi AxiaVert

Yayın Tarihi

on

Yüksek esneklik ve üst düzey performans özelliklerine sahip Bonfiglioli AxiaVert Serisi; malzeme elleçleme, otomatik depolama, paketleme veya tekstil gibi birbirinden farklı sektörlerdeki çok çeşitli uygulamalar için mükemmel bir çözüm sunuyor. Daha akıllı bir yapıda tasarlanan AxiaVert serisi, modüler sistemi sayesinde entegre işlevsel güvenlik, isteğe bağlı enkoder değerlendirmesi ve endüstri 4.0 standartlarıyla uyumlu açık iletişim protokolleri sunuyor.

Sezgisel bir Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI) ile kolay işletmeye alma ve izleme imkanı veren AxiaVert, geniş bir uygulama yelpazesi için IIoT’ye hazır bir çözüm sunarken; yüksek kontrol performansı ve üst düzey işlevsel güvenlik sağlar.

Modülerlik

Modüler yapısından ötürü, sistem çeşitli uygulama gereksinimlerini karşılamak için donanım modülleri, varyantları ve aksesuarlar kullanılarak uyarlanabilir.

İşlevsel güvenlik

Her türlü güvenlik gereksinimine en uygun olacak şekilde seçilebilen farklı varyantlar biçiminde sunulan AxiaVert serisi, SIL 3 (EN 61508) ve PL (EN 13849-1) uyarınca entegre işlevsel güvenlik sağlarken, fiyat ile makinenin işlevlerini tam olarak karşılayan bir performans optimizasyonu kazandırır.

Bağlanabilirlik

Otomasyon ve endüstri 4.0 standartlarına uygun gelişmiş dijital ve açık iletişim protokolleri, çok çeşitli fieldbus protokolleri ile uyumluluk ve AxiaVert serisini OPC-UA protokolü ile genişletme fırsatı sayesinde, otomasyon ağlarıyla sorunsuz entegrasyona imkan verir.

AxiaVert serisinin önemli özellikleri

Gelişmiş iletişim: Otomasyon ve endüstri 4.0 standartlarıyla uyumlu esnek iletişim protokolleri

İşlevsel güvenlik: Çok çeşitli gelişmiş entegre işlevsel güvenlik yetenekleri.

Kontrol performansı: Enkoder geri bildirimi ile veya bu olmadan hız, konum ve tork kontrolünde yüksek doğruluk

Modülerlik: Çeşitli opsiyonel modüler, IEC 61131-3 PLC programlama

Kullanıcı deneyimi: PC ve mobil cihazlar için grafik kullanıcı arayüzü, kablolu ve kablosuz bağlanabilme özelliği (USB, Bluetotth), grafik tuş takımı.

Çok yönlülük: Yüksek değerli hareket ve kontrol özelliklerine sahip çeşitli motor tiplerinin kontrolü için destek.

IIoT: Entegre cihaz ve uygulama takibi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Endüstriler

GMT Endüstriyel’den veri toplama işlerine endüstriyel çözümler

Yayın Tarihi

on

GMT’nin fabrika otomasyonu ve Endüstri 4.0 kapsamında geliştirerek pazara sunduğu PLC’ler, makine imalat başta olmak üzere birçok sektöre özellikle veri toplama konusunda çözümler sunuyor. Ürünleriyle ilk sırada tercih edilen markalardan biri olan GMT, Endüstri 4.0 kapsamında geliştirdiği yeni ürünler ile veri toplama işinde fark yaratıyor.

Ürün gamını her geçen gün artıran GMT, yerli üretici olmanın verdiği avantaj ile müşterilerinin acil ihtiyaçlarına anında cevap veriyor. PLC, ekranlı mini PLC, operatör panelleri, hız kontrol cihazları, servo motorlar ve sürücüler, step motor ve sürücüler, izoleli repeater, güç kaynakları ve endüstriyel haberleşme cihazları gibi birçok ürün çeşidini stoklarında bulunduran firma, pazara sunduğu PLC’ler ile inovatif bir çözüm sunuyor.

GMT’nin yerli olarak üretimini yaptığı GLC-396 ve GLC-496 serisi CPU’larındaki WMI (Web Machine Interface) adı verilen özellik, internet üzerinden dünyanın herhangi bir yerindeki GMTCNT PLC’ye port yönlendirmeden uzaktan erişim imkanı sağlıyor. GLC-396 ve GLC-496 serisi CPU’lar, MODBUS TCP Master / Slave özelliği sayesinde özellikle veri toplama işlerinde çözümler sunuyor. GMTScada ve GMTPort özellikleri, GMT’yi kendi sınıfındaki rakiplerinden bir adım öne çıkarıyor.

Tekstil, gıda, metal işleme, plastik, kimya, tarım ve hayvancılık gibi sektörlerde kullanılan paketleme makineleri, ambalaj makineleri, dolum makineleri, halı yıkama makineleri, iplik aktarma makineleri, buhar jeneratörleri, değirmen makineleri, fırın makineleri, et işleme makineleri, kuruyemiş makineleri, hamur işleme makineleri, süt makineleri, boru bükme makineleri, takım tezgahları, ekstruder makineleri, PVC işleme makineleri, CNC tezgahları, enjeksiyon makineleri, matbaa makineleri, karton form makineleri, pres makineleri, boya makineleri, mermer makineleri, ağaç işleme makineleri, vakum makineleri, arıtma sistemleri ve veri toplama gibi birçok sektörde kullanılan GMTCNT PLC’ler, çok sayıdaki makinenin üretiminde tercih ediliyor.

GLC-396 ve GLC-496 serisi CPU’lardaki WMI özelliği sayesinde bu serileri kullanan makine imalatçıları, GMT’nin satış sonrası hizmet anlayışı kapsamında, makinelerine ihtiyaç duyulduğu takdirde hiçbir ilave ücret ödemeden kolaylıkla ulaşabiliyor. Makinelerine uzaktan erişen kullanıcılar, makineye program çekebiliyor veya program yükleyebiliyor.

“Türkiye’den bir dünya markası çıkarma” hedefiyle faaliyetlerini sürdüren GMT, uzun yıllara dayanan birikim ve tecrübesini Türk sanayisinin verdiği destekle her geçen gün daha da ileriye taşıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Endüstriler

Robot entegrasyonuna bakış: Başarı için 3 adım

Yayın Tarihi

on

Tüm robot çözümleri, ilgili endüstrilerinde yüksek fayda potansiyeli barındırır. Günümüzde gitgide daha çok firma, tedarik zincirlerindeki tutarlı ve süratli performansı maksimize etmek için otomasyona geçiyor.

Ancak bu konu dahilinde dikkate alınması gereken hususlar bulunuyor: Robotların mevcut bir ortama ve kurumsal sisteme veya muhtemel diğer otomasyon teknolojilerine entegre edilmesi gerekiyor. Aslında, Gartner analistleri, otomasyon eklemeden önce her depo düzeyinde karmaşıklıkları değerlendirmeyi zorunlu kılan “bireysel veya depo gruplarının türü, boyutu ve odak noktası genelinde çeşitli özellikleri ve süreçleri temsil eden 10 boyut” tanımladı.

Şimdiye kadar, yeni otomasyon WMS ve diğer teknolojileri entegre etmek, onu çalıştırmak için büyük bir altyapı yatırımı ve büyük ölçekli özel entegrasyonlar gerektiriyordu. Ancak bu, zamandan ve maliyetten kaçınmanızı, şirket olarak robotiği nasıl test ettiğinizi, entegrasyonunuzu ve dağıtımınızı yeniden ele almada yardımcı olacak fırsatlar barındırıyor.

Otomasyon seçimi

Robotik sistem satın alınmasında, çoğu şirketin mevcut teknoloji toptan satışını değiştirmesinin gerçekçi bir karşılığı yoktur. İdeal olarak yeni otomasyon, halihazırda sabit rotalarda seyreden konveyörler veya AMR’ler gibi mevcut ekipmanların yanında çalışacak ve bunları geliştirecektir. Sistemin topyekun birlikte çalışmasını sağlamak, var olanları, yenilenenleri ve tedarik zincirini güçlendirmede her şeyin birlikte çalışma yöntemini kapsayan bir bakış açısı gerektirir.

Geçmişte bu süreç, genellikle bir sorun ortaya çıkarıldıktan sonra operasyonlar veya BT ile birlikte iniyordu. Örneğin, teknolojik yetenekler konusunda aşırı vaatte bulunan bir satış ekibi; Bu, satın alma seviyesindeki operasyonel detaylara aşina olmamakla ilgili bir durumdur. Bu, fiziksel sorunları (bazı depo kurulumlarında çalışmakta güçlük çekecek dik açılı bir dönüş yerine parabolik bir dönüş yapan AMR) robotların birbirleriyle (bazılarının ağırlığı 365 kg’ye ulaşabilir) iletişim kurmasına izin veren WiFi protokollerine kadar kullanılabilir. Bu konuda bir şey yapılmadığında,  para ve zaman harcanmasından sonra, robot iş akışını geliştiren mühendisin boğuştuğu kronik bir sorun haline gelecektir.

Bu nedenle, en iyi çözümü bulmanın ilk temel adımı, operasyonları ve BT ekiplerini sürece dahil etmektir. Yeni teknolojiyi entegre etmekten ve iş akışlarının mümkün olmasını sağlamaktan sorumludurlar; bu, yolda beklenmedik sorunlu sürprizlerin ortaya çıkmasını engellemek için önlemleri alacaktır. Başlamadan önce bu paydaşların hepsinden veya en azından çoğundan aktif desteğe veya en azından çabalarınızı engelleyebilecek hiçbir vetoya ihtiyacınız olmayacak.

Bir sonraki adım, seçilen çözümün pilot uygulamasıdır. Kurumsal sistemle entegre entegrasyonunu ve ölçeklenme başarısını görmek için ortamda kurulumu yapılır. Robotik teknolojileri ve çözümden bağımsız entegrasyon platformları, şirketlerin bütçeyi ve var olan teknolojileri daha iyi kullanan yeni çözümler için farklı otomasyon türlerinin sistemde dağılımını yapabilecekleri noktaya geldi. Artık A, B veya C çözümlerinden biri seçilmek zorunda değil: Var olan AGV donanımıyla birlikte çözüm B üzerindeki navigasyon sensörleri ile A çözümü pilot olarak kullanılabiliyor. Bunun yüz binlerce dolara mal olabileceğine ve aylarca süreceğine dair bir inanç var ancak durum artık öyle değil.

Son olarak, en iyi çözümü “seçmek” mutlaka onun satın alınmasını gerektirmiyor. Artık birçok robot üreticisi, ister aylık ya da birim başına, ihtiyaç halinde otomasyonları kiralanabilen RaaS (Hizmet Olarak Robotik) sunuyor. Bu, daha iyi teknoloji geldiğinde değiştirmeyi ve yükseltmeyi kolaylaştırıyor. RaaS, bilançodaki varlıklarla ilgilenmek yerine en son teknolojiye dayalı planlama yapmayı mümkün hale getiriyor. Hepsi son derece heyecan verici ve otomasyonun görüntülenme biçimlerini ve kullanım potansiyellerini etkiliyor.

Ayrıca, farklı çözümler için hızlı ve kolay pilot uygulama yapılabilmesi, mümkün olduğu kadar çok tuzaktan kaçınırken bütünsel başarıyı gerçekleştirmeye ilişkin iyi bir yolun da önünü açıyor: Hızlı bir şekilde gelen başarısızlık.

Çabuk başarısız olarak hızlıca başarılı olmak

Bir iş uygulaması başarısızlık sonucunun hızlıca belli olması, otomasyona özgü değildir. Endüstri için de çok değerlidir. Robotik şirketleri, yazılım mühendisleri veya satın alma kararları verenler teknolojinin başarısız olmasını istemiyor; çok fazla zaman veya para harcamadan önce bir çözümün uygunluğunu anlamak onlar için daha değerli bir konumda bulunuyor.

Otomasyon teknolojisi şirketleri ve son kullanıcılar sınırlı bir görüş alanına sahiplerdir (çözdükleri teknoloji ve görevler ile verim ve verimlilik sonuçları). Bu da bağlantılarının her zaman sorunsuz olmayışını iyi bir şekilde açıklar. Sektörün her iki ucundaki talepleri tam olarak anlayan biri, daha makro bakış açısıyla bunları hızlı ve doğru bir şekilde birleştirmeye odaklanabilir. Bu, şirketlerin birbirleriyle uyum içinde çalışan tam entegre çözümleri dağılımının hızlı bir biçimde gerçekleştirilmesi için tasarlanmış çok robotlu orkestrasyon teknolojisi ile nihayet gerçekleşiyor.

Bu tür çözümden bağımsız entegrasyon platformlarının anahtarı, özel kodun kaldırılması ve sorunsuz birlikte çalışabilirliğe odaklanılmasıdır. Böyle bir platform, makro bir görünüm aracılığıyla kurumsal düzeydeki sistemler ve bireysel otomasyon teknolojileriyle çalışmak üzere tasarlanmıştır. Örneğin, çözümden bağımsız sağlayıcı, WMS’li AMR’ler gibi teknolojilerin birlikte çalışabilirlik sorununu üstlenir. Bu, teknolojilerin platforma bağlanmasını takiben, son kullanıcıların robotu bir “mağazadan” seçebilecekleri ve ardından yazılım mühendislerini kapsamlı kod geliştirme ile görevlendirmeksizin, yalnızca günler veya haftalar içinde onu kurumsal sistemlerine entegre edebilecekleri anlamına geliyor.

Bunun gibi ilerlemeler, robotiğin pilot uygulaması ve ölçeklendirilmesi için harcanan zamanı ve finansal riski kökten azaltıyor. Bu, firmanın depo otomasyonunda yön eyleme yapılan harcamaların ve gereken yatırımın onda birine inmesi anlamında gelebilir. Teknoloji başarısız olduğunda zaman ve para harcamadan terk etme imkanını beraberinde getirir. Kullanıma devam edildiğinde ise entegrasyona ilişkin beklenmedik sürprizlerle ilgili herhangi bir kaygı olmaksızın ölçeklendirme yapılabilir. Robotikte hızlı başarısız olma süresinin uzaması, karar alıcının işini kaybetmesine yol açabilir. Şimdiyse, doğru otomasyonun devreye alınmasını sağlamada bir araç görevini rahatlıkla üstlenebilir.

Değere ulaşma rampası

İşletmenin bütünü için mükemmel bir teknoloji yoktur. Bu nedenle en iyi yaklaşım, ölçeği büyütmeden önce mümkün olduğunca çok sayıda teknolojiyi denemek ve test etmektir. Modülerlik ve noktasal çözümlerle, bütçe hedefine göre birden fazla çözüm değerlendirilebilir. Gartner, “Şirketler, hızlı bir şekilde hazır ve çalışır durumda olabilen basit ürün nakliyesi gibi düşük düzeyde meyveye hitap eden bazı çok basit kullanım durumları bulabilir. Bu arada, ortaklaşa toplama ve sepete atma işlemleri biraz daha fazla zaman ve çaba gerektirebilir” diyor. Bu sonra ölçeklendirme yaklaşımı daha fazla esnekliği de beraberinde getirir çünkü tüketici talebi ve tedarik zinciri boşluklarında dalgalanmalarla, robotik uygulama esnasındaki ihtiyaçlarınız da değişebilir.

Ayrıca, pilot program sonuçlarının filo düzeyinde uygulanabileceği bilindiğinde, ölçeklendirme de bir sorun olmaktan çıkar. Örneğin, şirket yeni robotik toplama kolunun uygulanmasını araştırabilir ve haftalar içinde yüzlerce ölçeklendirme biçimini deneyebilir. Çözümden bağımsız bir entegrasyon platformu olmadan, pilot çözümün diğer robotikler veya yazılımlarla çalışma ve pilot uygulamanın ölçeğinin ayarlanmasıyla ilgili kaygılar her zaman var olacaktır. Daha önceki çözüm, operasyon ekibinin daha fazla kodlama ve düzeltme ile uğraşması olabilirdi. Şimdi, bu kaygı ve maliyete gerek kalmamıştır.

Son olarak, robotik sistemi satın alma sorunu vardır. RaaS seçenekleri, ön yatırımın az olması yönünde fayda sağlar ancak en önemli avantaj, çözümden bağımsız entegrasyon platformları ve pilot programlarla birleştirildiğinde ortaya çıkar. Leasing ile robotik çözümler arasında geçiş yapma veya tedarik zincirine ilave çözümler ekleme konusunda daha fazla esneklik ortaya çıkar. Bir veya birkaç teknolojiyi test etmek için pilot programları hızlı ve kolay bir şekilde işleme almak mümkündür.

Sonuç olarak, şirketler artık yalnızca belirli bir çözümü değil, en iyi çözümü test edebilir. Avantaj, yalnızca hızlı bir şekilde başarısız olmamanın güvenliği değildir; çok daha düşük bir maliyetle birden çok teknolojiyi denemek, işe yarayıp yaramayacağını kesin olarak bilmek ve işinizin ihtiyaç duyduğu hızda ölçeklendirmektir. Belirli bir robot teknolojisinin işinize yarayacağını umarak önemli bir bahis yapmak yerine, artık büyük oranda risk ve hayal kırıklığını azaltırken ikramiyeyi kazanma şansınızı artıran birkaç küçük mikro bahis yapabilirsiniz.

Eskiden otomasyonun en zorlu yanı olan robotik entegrasyonu, hızlı test ve hızlı ölçeklendirme ile sürdürülebilir uzun vadeli başarı için çok uygun duruma geliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com