Connect with us

Etkinlikler

IFOY 2023’te finalistler belli oldu

Yayın Tarihi

on

İntralojistikte bir numaralı inovasyon ödülü olarak kabul edilen IFOY Ödülü’nde 2023 finalistleri açıkladı. Toplam 39 başvuru arasından 7 ülkeden 23 intralojistik sağlayıcısı, 25 ürün ve çözümle finale kaldı. Finalistler, Mart ayı sonunda yapılacak IFOY denetiminde İntralojistik Test Kampı’nda yarışacak. 2023 finaliyle ilgili konuşan IFOY Jüri Başkanı Anita Würmser, “IFOY finalistlerinin denetiminde bu yıl ortam muhteşem olacak. Jüri, yaptıkları seçimle intralojistiğin en iyilerini sıraladı. Bunlar, intralojistiğin gelecekte nereye gideceğini gösteriyor: Klasik depo teknolojisi giderek yaygınlaşıyor, sofistike ve hızlı ticaret, robotik ve yapay zeka lojistiğe dahil oluyor” dedi.

Finale kalan iç lojistik uzmanları; AGILOX, Combilift, Continental, Crown, DS AUTOMOTION, HIKROBOT, IdentPro, Jungheinrich, Kemaro, Libiao Robotics, Mobile Easykey, NIMMSTA, Raymond, STILL, Volume Lagersysteme ve Youibot Robotics kupalardan birini kazanmak istiyor. Startuplar arasında ise; 1MRobotics, Loady, ff Fördersysteme, HUNIC, Predimo, Sentics ve Sereact finale kaldı.

5 depo kamyonu aday

Üçü yüksek kaldırma kategorisinde, ikisi alçak kaldırma kategorisinde olmak üzere toplam 5 manuel depo kamyonunu finale kaldı. İrlandalı forklift uzmanı Combilift’in 12,1 metre kaldırma yüksekliğine ve iki ton yük kapasitesine sahip Aisle-Master OP, dar koridor forklifti özellikleri ile sipariş toplama avantajlarını bir araya getiriyor. Forklift, rafa teslimat ve toplu sipariş toplama için dar koridorların yanı sıra yüksek performanslı segmentte de gücünü gösteriyor. Kombi cihazı, kamyon yükleme ve boşaltma gibi iç ve dış mekan uygulamaları için lastik tekerlekli konvansiyonel bir forklift olarak da kullanılabiliyor.

ABD’li Crown’dan yepyeni SP 1500, resmi olarak piyasaya sürülmeden IFOY’a aday gösterildi. 11,2 metre erişim yüksekliği ve 1,25 tona kadar yük kapasitesi ile tamamen yeniden tasarlanmış sipariş toplayıcı; geniş çevre görüşü, performans ve hız açısından optimize edildi. Ergonomik operatör alanı ve sayısız yenilikçi detayıyla sadece geleneksel sipariş toplamayı değil, perakende ve e-ticaretin gerekliliklerini de hedefliyor.

İntralojistik uzmanı STILL ise, iki ödülü garantileyebilir. STILL’in daha da geliştirilmiş PXV dikey sipariş toplayıcısı, 14,5 metrelik tutma yüksekliğiyle jüriyi etkiledi. Çok sayıda güvenlik ve konfor özelliğiyle donatılmış olan 1,2 tonluk yüksek kaldırıcıdaki bir kişi, kompakt ve değişken araç boyutları sayesinde geniş ve dar koridorlarda yükleri güvenilir bir şekilde kaldırabiliyor. Jüri ayrıca STILL’in manevra kabiliyetine sahip yaya transpaleti EXH 16’ya da yeşil ışık yaktı. 1,6 ton yük kapasitesi ile alçak kaldırıcı, özellikle kamyon taşımacılığı için uygun. Avantajlı bir şekilde forklift, sezgisel kullanımlı entegre ekrana sahip kafaya sahip. Entegre lityum iyon pil ile daha küçük boyut, ek çalışma alanı sağlıyor.

Alçak kaldırıcı kategorisinin finalinde 8910 End Rider Transpalet ile ABD’li üretici Raymond da yer alıyor. Sağlam 3,63 ton kapasiteli transpalet, enerji verimliliğine odaklanıyor. Soğuk depolama, rıhtımlar, yükleme ve boşaltma veya aktarım merkezlerine iletim dahil olmak üzere çeşitli uygulamalara göre uyarlanabiliyor. Ayrıca ergonomi ve verimlilik için çok sayıda seçenek vadediyor.

AGV’ler ve AMR’lerde 4 adaylık

IFOY başvuru sahiplerinin bant genişliği, birkaç yıldır sadece intralojistik sektöründen gelmeyen Otomatik Yönlendirmeli Araç’lar (AGV) alanında geleneksel olarak kapsamlı ve uluslararası nitelik taşıyor. Bu yıl 4 tedarikçi finale kaldı: Bunlardan biri Avusturyalı tedarikçi AGILOX’un çok yönlü taşıyıcısı olan yeni AGILOX ODM. Ağırlığı 300 kilograma kadar olan küçük yük taşıyıcıları için akıllı bir lojistik robot, herhangi bir ek altyapı veya navigasyon yardımı gerektirmiyor; durma esnasında dönebiliyor ve paralel sürüşe izin veriyor. İlk araç 12 saatten daha kısa sürede devreye alınabiliyor ve bu işlem her bir araç için sadece 15 dakika sürüyor.

 Continental Automotive Technologies’den AMR IL 1200, depolarda veya lojistik merkezlerinde ve ayrıca otomotiv ve metal işleme endüstrilerinde kullanılan ağır paletlerle üretim lojistiğinde kullanılmak üzere tasarlandı. Entegre kaldırma sistemi ve çeşitli gövde seçenekleri ile AMR IL 1200, 1,2 tona kadar olan paletleri saniyede iki metre hızla taşıyor.

Çinli üretici HIKROBOT’un bir tonluk yük kapasitesine sahip F4-1000C Forklift Mobil Robotu, geleneksel depo forkliftlerine bir alternatif olarak ortaya çıktı. Konumlandırma hassasiyetiyle özellikle son derece dar koridorlarda 7/24 kullanım ve malzeme taşıma için uygun olan F4-1000C; otomotiv, imalat ve tüketici elektroniği endüstrilerinde işletme içi robotik kontrol sistemiyle, diğer araçlarla birlikte çalışıyor.

Youibot Robotics’in yepyeni AT100 AMR yardımcı toplama robotu ve YOUIFleet filo yönetim sisteminden oluşan AT100 otomatik aracı da Çin kökenli. 100 kilograma kadar olan yükler için AMR ve toplama vagonunun kombinasyonu, saniyede 1,5 metrelik bir hıza sahip ve perakendecilerin ve 3PL’lerin iş akışlarının yanı sıra mevcut altyapılardaki ayırma ve toplama görevleri için özel olarak geliştirildi.

3 iç lojistik robotu da finalde

Intralojistik robot kategorisindeki 3 otomatikleştirilmiş depo sistemi, güçlü bir başlangıcı destekliyor. Hamburg merkezli intralojistik şirketi Jungheinrich’in otomatikleştirilmiş, ultra kompakt ve ölçeklenebilir PowerCube kompakt depo sistemi, neredeyse tüm altyapı ve konteyner boyutlarına uyum sağlıyor. Tüm sektörlerde 7/24 kullanılabiliyor ve 12 metreye kadar oda yüksekliklerinde raflara göre 4 kat daha fazla depolama yoğunluğu sağlıyor. Güçlü lityum-iyon mekikler, aynı anda iki adet 50 kilogramlık konteyneri anında yükleyebiliyor. Çinli üretici Libiao Robotics’in Airrob konteyner elleçleme robotik sisteminde, robotlar raflara “tırmanabiliyor” ve 35 kilograma kadar olan plastik kapları depolayabiliyor, toplayabiliyor, tasnif edebiliyor ve taşıyabiliyor. Basit ve uygun maliyetli çözüm, özellikle bir üretim hattındaki mikro sipariş karşılama merkezleri veya depolar için uygun. Volume Lagersysteme’den Volume DIVE, 14 metreye kadar olan yüksekliklerde gelişmiş, robotik tabanlı bir depolama ve toplama sistemi. Robot, kaldırıcı olmadan herhangi bir pozisyonda kutuları toplayıp dağıtabiliyor. Standart kapları ve sistem dışında da kullanılabilen içecek kasalarını depolayabiliyor. DIVE, hızlı ticaret için geliştirilmiş olmasına rağmen, aynı zamanda enerji yoğun uygulamalarda da bir alternatif olarak göze çarpıyor. Verimlilik, saatte 4000 konteynere kadar çıkabiliyor. Volume DIVE en küçük versiyonda sadece 16 metrekare yer kaplıyor.

İntralojistik yazılımında 3 adaylık

Jüri, iç lojistik yazılımları kategorisinde toplam 3 çözümü finale aday gösterdi.

Yazılımın bir bileşeni olarak Mobile Easykey tarafından geliştirilen endüstriyel kamyon anahtar performans göstergesi (FFZ-KPI), yalnızca anahtar numara ve görsel bir trafik ışığı sistemi ile intralojistik filosunun üreticiden bağımsız bir filo verimliliğinin belirlenmesini sağlıyor. FFZ-KPI’nin temelini, hareketsiz ekipmanın etkinliğinde OEE temel sayıyı oluşturuyor. FFZ-KPI, OEE’ye daha fazla hesaplama parametresi ekleyerek hareketli ekipman için temel sayıyı ilk kez hesaplanabilir hale getiriyor. Avusturyalı tedarikçi DS AUTOMOTION, araç yazılımı ARCOS ile cihazların AGV veya AMR olarak kullanılmasını sağlıyor. Sözde “planlanabilir özerklik” sayesinde, her iki teknolojinin avantajları birleştiriliyor. Kullanıcı, özerk işlevleri özellikle avantaj sağladıkları yerlerde kullanabiliyor ve dezavantajları önleyebiliyor. IdentPro’nun Depo Yürütme Sistemi, yüzde 30’a kadar daha fazla verimlilik vadediyor. Tüm depo işlemlerini gerçek zamanlı olarak dijital ikizde (RTLS) görünür kılmak için araçlarda IoT sensörlerini kullanıyor. İç ve dış mekanlarda kullanılabilen dijitalleştirme çözümü, mal ve araçların santimetre hassasiyetinde (+/- 10 cm) yerelleştirilmesini, otonom ve insanlı endüstriyel kamyonların iş birlikçi kullanımını ve sürüş talimatlarının akıllı bir biçimde dağıtılmasını sağlıyor.

Finalde 2023’ün üç özel etkinliği

Yılın özel kategorisinde 3 ürün yarışıyor. NIMMSTA’nın hafif etiketleri, entegrasyon çabası olmadan yüzde 80’e kadar daha fazla verimlilik vadeden yeni bir ışıkla toplama yaklaşımını içeriyor. İletişim, işçinin vücuduna taktığı endüstriyel akıllı saatle sağlanıyor. NIMMSTA uygulamasında her ışık etiketine, yapışkan şeritle basitçe saklama konumu atanıyor. Çalışan yaklaştığında akıllı saat ve ışıklı etiket aynı renk ve desende sinyal veriyor.

İsviçreli Kemaro’nun dünyanın ilk tam otonom K900 kuru temizleme robotu, yaklaşık 10.000 metrekareyi kapsayan bir lojistik şirketinde yılda 37.000 ABD Doları’ndan fazla miktarlara ulaşan temizlik maliyetlerinden yüzde 70 tasarruf sağlayabiliyor. Entegre toz emme sistemine sahip kompakt robotlar, lidar ve 3 boyutlu sensörler yardımıyla hareket ediyor ve en zorlu endüstriyel kirleri bile temizliyor.

Jungheinrich’in barkod tarama işlevine sahip addVIEW çatal kamera ile yapıştırma, tarama ve sonuçların herhangi bir WMS’ye aktarımı bir arada yapılabilir. Barkod taraması için entegre görüntü işleme yazılımına sahip dijital full HD çatal uçlu kamera, çok yüksekte olsa bile çatalın önünden geçerken doğru veya yanlış barkodun bulunup bulunmadığını algılıyor. Direksiyon simidinin yanındaki onay düğmesi, el tarayıcı ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve hatalı ürünlerin gereksiz yere istiften çıkarılmasını geçmişte bırakıyor.

Yedi start-up finalde

Her zamanki geniş tabanlı start-up kategorisinde, jüri 7 finalist belirledi. İsrailli teknoloji şirketi 1MRobotics, çok kanallı perakendecilikte son noktada nano ikmal merkeziyle dikkat çekti. Modüler robot karanlık depolar dünya çapında standart haznelerde teslim ediliyor. İş modeli operasyonel maliyetlere dayanıyor. Tanınmış şirketler de teknolojiye güveniyor.

Genç Alman şirketi ff Fördersysteme, patentli 3D konveyör ve tahrik sistemi ile her yerde karşılaşılabilen bir depolama sorununu çözüyor. 3D iş zinciri, mekana uyum sağlıyor. Virajlarda, rampalarda, asansörlerde veya yokuşlarda farklı görevler tek bir hatta çözülerek modüler konveyör sistemlerine olan ihtiyaç ortadan kaldırılıyor ve yerden tasarruf ediliyor; ancak aynı zamanda mimari olanakların da önü açılıyor. Bir uygulama da kavisli yürüyen merdivenler gibi durumlarda kullanılabiliyor. Yapay zeka yazılımı, tedarikçinin otonom alma ve yerleştirme robotik işlem serisinde 6 aylık bir yatırım getirisi vadediyor. Halihazırda simülasyonda geliştirilen toplama süreçleri böylece yeni, bilinmeyen senaryolara aktarılabilecek ve robot programlama veya zaman alıcı öğretme olmadan bir gün içinde mevcut depo yönetim sistemlerine entegre edilebilecek.

Wolfsburg merkezli startup Sentics, endüstriyel uygulamalarda ilk optik, yapay zeka tabanlı gerçek zamanlı yerelleştirme sistemi ORTLS ile finale kaldı. Endüstriyel ortamda yalnızca bir kez kurulması gereken altyapı sensörleri; forklift, insan veya makine gibi nesneleri algılayıp konumlandırıyor ve bu bilgileri otonom ulaşım araçlarının yanı sıra filo yöneticilerinin kullanımına sunuyor.

Predimo tarafından geliştirilen ComputerMyoGraphie, iş yerlerini ergonomi ve süreç verimliliği açısından değerlendirmek için nihai bir araç niteliği taşıyor. Bulut tabanlı yazılım ve giysi üzerindeki 17 IoT sensörünün yardımıyla, iş yerinde hangi kasların ve eklemlerin gerçekten gergin olduğunu görselleştirmek için dijital bir insan ikizini kullanıyor. Bu, fiziksel aşırı yükü önemli bir performans infikatör olarak takip etmeyi ve ergonomi hedefi belirlemeyi mümkün hale getiriyor.

Yeni kurulan Loady, hizmet olarak yazılım çözümü Loady ile IFOY yarışına giriyor. Loady, endüstriyel tesislerde yükleme ve boşaltma için standartlaştırılmış gereksinimler sağlıyor ve veri tabanı görevi görüyor. Sahada getirilecek ekipmanlar, belgeler veya işlem verileri, yapılandırılmış modelde yönetiliyor ve tüm lojistik ortaklar için bir kaynak görevi görüyor. Lojistikte, temizlik gereksinimleri ve ön ürünler için serbest metin alanları veya Excel dosyaları artık gerekli olmaktan çıkıyor.

Bir IFOY adaylığını da HUNIC’in pasif dış iskeleti SoftExo Lift aldı. Son derece hafif ancak etkili vücuda monteli kaldırma ve taşıma yardımcısı, yüklerin kaldırılmasında ve taşınmasında bacak ve sırt kaslarını yüzde 21’e kadar desteklemek için yay prensibi kullanıyor; yükü yüzde 50’ye kadar hafifletiyor ve ergonomik duruşu olumlu etkiliyor.

IFOY İntralojistik Test Kampı adayları

IFOY finalistlerinin yenilikleri, 29 ve 30 Mart tarihlerinde İntralojistik Test Kampı’nda ziyaretçiler tarafından test edilmek üzere hazır olacak. Yenilikler ve yeni gelişmelerin uygulamalı test etkinliği, endüstri, ticaret ve hizmet sektöründen karar alıcıların kapsamlı bir şekilde 10.000 metrekarelik salon alanında seçilen yeniliklerin test edilmesini kapsıyor. Bu yılki CAMP’ta IFOY finalistlerinin yanı sıra toplamda 50’nin üzerinde yenilik ve 1000 katılımcı bekleniyor. İntralojistikte bir numaralı inovasyon ödülü olarak kabul edilen IFOY Ödülü’nde seçimden önce, aday gösterme ve test işlemleri için kapsamlı bir denetim yapılıyor. Final için aday gösterilen ekipman ve çözümler, Messe Dortmund’ta ayrı ayrı IFOY testinden ve bilimsel yenilik kontrolünden geçiyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Schaeffler, üstün performans gösteren tedarikçilerini ödüllendirdi

Yayın Tarihi

on

Endüstrinin küresel liderlerinden biri olan Schaeffler, Almanya’nın Herzogenaurach şehrinde düzenlediği “Tedarikçi Günü” kapsamında, üstün performansa sahip 19 tedarikçisini ödüllendirdi. İnovasyon, sürdürülebilirlik, maliyet verimliliği, kalite ve tedarik zinciri olmak üzere 5 kategoride verilen Schaeffler Tedarikçi Ödülü, 450’den fazla davetlinin önünde Schaeffler AG Denetim Kurulu Başkanı Georg F.W. Schaeffler ile Schaeffler AG CEO’su Klaus Rosenfeld tarafından takdim edildi.

Tedarikçilerin ödüllendirilmesiyle ilgili konuşan Schaeffler AG İşletme Direktörü Andreas Schick, “Schaeffler olarak tedarikçilerimizle yakın, güvene dayalı bir ilişki son derece önemlidir. Küresel tedarik zincirlerinde şu anda karşı karşıya olduğumuz büyük zorluklar göz önüne alındığında, yakın iş birlikleri şimdiye kadar olduğundan daha da önemli hale gelmiş ve uzun vadeli şirket başarısı için kilit rol oynamaktadır” diye konuştu. Schaeffler Tedarikçi Günü’nün merkezinde, tedarik zincirinde dijitalleşme ve sürdürülebilirliğin temel konuları yer aldı. Andreas Schick, “Dijitalleşme, yeni ürünler ve çözümler için önemli potansiyel sunmaktadır ve Schaeffler, dijital çözümlerle tüm tedarik zinciri boyunca şirketin dönüşümünü aktif olarak ilerletmektedir. Tedarikçilerimizle birlikte dijitalleşmenin sunabileceği fırsatları kullanarak değer yaratmayı daha esnek, verimli ve nihayetinde daha sürdürülebilir hale getireceğiz” dedi.

Dijitalleşmenin Schaeffler için stratejik önemi, “İnovasyon” kategorisindeki tüm tedarikçi ödüllerine de yansıdı. Ödül, endüstri 4.0 gibi alanlarda geliştirilen dijital çözümler veya çevrimiçi hizmet portalının ortak geliştirilmesi için tedarikçilere verildi. “Sürdürülebilirlik” kategorisindeki ödüllerle Schaeffler, ham maddelerin verimli kullanımına, üretim atıklarının geri dönüşümüne veya yenilenebilir enerjilerden elektrik üretimine yoğun bir şekilde odaklanarak, 2040 yılına kadar iklim nötrlüğü hedefine destek olan tedarikçilerini onurlandırdı. “Tedarik zinciri” kategorisindeki Schaeffler Tedarikçi Ödülü, mükemmel teslimat güvenilirliği ve özellikle dayanıklı teslimat zincirleri için üstün tedarikçilere verildi. “Kalite” kategorisindeki ödüller olağanüstü kalite performansını onurlandırırken, “Değer” kategorisindeki ödüller, şirketin küresel rekabet gücü açısından özellikle önemli olan güçlü ortaklıkları onurlandırmak üzere verildi.

2023 Schaeffler Tedarikçi Ödülü sahipleri:

RPK S. Coop., İspanya

FAIST Mekatronic, Romanya

POSCO, Güney Kore

Shandong Golden Empire Precision Machinery Tech., Çin

Trafilspec ITS S.p.A., İtalya

Draxton, İspanya

Edmund G. Friedrich & Co. GmbH, Almanya

Imperial Logistics International B.V. & Co. KG, Almanya

Kentpar Otomotiv Yedek Parça AŞ, Türkiye

Delux Bearings Pvt. Ltd., Hindistan

hmmh multimediahaus AG, Almanya

Ravi Technoforge Pvt. Ltd., Hindistan

UMBRAGROUP S.p.A., İtalya

NHB BALL & ROLLER LTD, Hindistan

Statkraft Markets GmbH, Almanya

Hwacheon Machine Tools Co., Ltd, Güney Kore

Mitsubishi Materials Corporation, Japonya

Tyrolit – Schleifmittelwerke Swarovski AG & Co K.G, Avusturya

Siemens AG Digital Industries, Almanya

Devamını Oku

Etkinlikler

Pittsburgh Kömür Kongresi İstanbul’a geliyor

Yayın Tarihi

on

Dünyanın en önemli kömür kongresi olan Uluslararası Pittsburgh Kömür Kongresi’nin 40’ıncısı İstanbul’da yapılacak. İki yıl ABD’de üçüncü yıl ise dünyanın başka bir yerinde olmak üzere her yıl düzenlenen kongre, bu yıl T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesinde, Pittsburgh Üniversitesi, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı, İTÜ Maden Fakültesi Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü ve Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü ortaklığında İstanbul’da düzenlenecek. Dünyanın dört bir yanındaki devlet, üniversite ve sanayi kuruluşlarından gelen katılımcılar için teknik bilgi ve politika konularında derinlemesine paylaşımı imkanı sunan eşsiz bir platform olan Pittsburgh Kömür Kongresi, 4 – 6 Ekim 2023 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapılacak.

“Temiz enerji için teknolojik yenilik ve çözümler” teması ile yapılacak kongrede, maden işletmeden kömür hazırlama ve zenginleştirmeye, gazlaştırma teknolojilerinden karbon yönetimine, kömürden katma değerli mamul üretimi, sürdürülebilirlik ve çevre konularına kadar pek çok konu dünyanın dört yanından sunulacak bildiriler ile ele alınacak. Sunulan bildiriler Pittsburgh Üniversitesi tarafından proceedings olarak yayınlanacak. Dolayısıyla, kongreye ülkemizin kömürle ilgili bilim ve teknolojisini açıklayan bildirilerin sunulması önem taşıyor. 3 gün sürecek kongre kapsamında ayrıca günlük teknik inceleme gezilerinin yanı sıra İstanbul’un tarihi ve turistik mekanları ile Efes ve Kapadokya gibi yerlere geziler de organize edilecek.

Kömürün yükselişi sürüyor

Kömür, dünyanın birincil enerji kaynakları arasında ana bileşenlerden biri olmaya devam etmektedir. BP Dünya Enerji İstatistikleri Araştırması 2022’ye göre, 2021 yılında önemli ölçüde yükselen kömür fiyatları; Avrupa’da ortalama 121 USD / Ton, Asya’da 145 USD / Ton ile 2008 yılından bu yana en yüksek değere ulaştı. Bununla birlikte dünya genelinde kömür tüketimi; %6 oranında artıp 160 Exajoule değerine ulaşarak 2019 yılı tüketiminin de üzerine çıktı ve 2014’ten bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti. Çin’in kömür tüketimindeki 3.7 Exajoule artış ile Hindistan’ın kömür tüketimindeki 2.7 Exajoule artışı, 2021 yılında kömür tüketiminde gerçekleşen artışın %70’ine karşılık geliyor. Küresel ölçekteki bu talep artışı kömür üretimindeki artış ile karşılandı. Çin ve Hindistan arttırdığı üretimini ağırlıklı olarak kendi ihtiyaçlarını karşılamakta kullanırken, Endonezya artan üretimiyle ihracatı yüksek oranda destekledi. Hem Avrupa’da ve hem de Kuzey Amerika’da 10 yıllık düşüşlerin ardından kömür tüketimi 2021 yılında tekrar arttı. Bununla birlikte yenilikçi araştırmalar kömürün Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Hindistan’da en yaygın ve bol bulunan fosil yakıt olma özelliğini koruyacağını gösteriyor.

Devamını Oku

Etkinlikler

Yol haritasını Post & Parcel’de belirleyen sektör, otonom teknolojilerdeki vizyonunu sergiledi

Yayın Tarihi

on

Yeni bir dönemin eşiğinde olan posta ve kargo sektörü, dijital dönüşüm ve otonom teknolojiler alanındaki yeni vizyonunu ortaya koyan inovatif proje ve ürünleri, II. Kargo, Kurye, Lojistik Zirvesi ve Fuarı’nda (Post & Parcel II. Summit & I. Expo – PPSE) sergiledi.

Kargo ve posta sektörünü geleceğe taşıyacak yenilikçi teknolojiler, II. Kargo, Kurye, Lojistik Zirvesi ve Fuarı’nda (Post & Parcel II. Summit & I. Expo – PPSE) görücüye çıktı. Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği’nin (KARİD) öncülüğünde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) destekleriyle hayata geçirilen PPSE, Pullman İstanbul Kongre Merkezi’nde 4-5 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleşti.

Sıfır karbon emisyonuyla paketlerinizi taşıyor

Türkiye’nin ilk elektrikli hizmet araçlarını üreten PILOTCAR, kargo ve lojistik sektörüne yönelik ürettiği P-1000 mini modelinin lansmanını PPSE’de gerçekleştirdi. P-1000 mini, yüksek performans sunan elektrikli çevreci motoru, sınıfına göre geniş yükleme hacmi ve kompakt yapısıyla şehir içinde fosil yakıtlı araçların giremediği yerlerde üstün bir performans sergiliyor. Ar-Ge çalışmaları sayesinde yüzde 90 yerlilik oranına ulaşılan P-1000, yüzde 100 yerli sermaye ile tamamen PILOTCAR’ın kendi tesislerinde üretiliyor. Tek kişilik olarak tasarlanan araç, dar sokaklara rahatlıkla girebiliyor ve bataryası ile 100-110 km yol katedebiliyor. Bu sebeple, kargo, kurye firmaları ile pastane, çiçekçi, lokal market ve KOBİ’ler için kullanım kolaylığı ve fiyat avantajı sunuyor. Sınıfına göre uzun menzil avantajı sunan ve filo kullanımı olan firmaların işletme maliyetini düşürmesine yardımcı olan PILOTCAR, global bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Kendi enerjisini üreten akıllı kargo dolapları geliyor

Türkiye’nin ilk akıllı kargo dolap üreticisi KargoPark PPSE’de güneş enerjisiyle çalışan, sıfır karbon emisyonlu kargo dolabını ilk kez tanıttı. Pin-pad ve mini ekrana sahip olan bu dolap sahip olduğu güneş paneliyle kendi enerjisini üretiyor ve herhangi bir elektrik bağlantısının bulunmadığı noktalara bile kurulabiliyor. Güneş enerjisinin yetmediği günlerde içerisinde bulunan şarj edilebilir pil devreye giriyor. Gün boyu güneş paneli hem dolabın elektrik ihtiyacını karşılıyor hem de pili şarj ediyor. Bu özelliklere sahip Türkiye’deki tek kargo dolabı olan KargoPark Eco, sektörün ihtiyaçlarına göre farklı boyutlarda tasarlanabiliyor.

7/24 kargo teslimatı mümkün

KargoPark, PPSE’de DropBox modelini de tanıttı. Kullanıcıların e-ticaret iadelerini ve küçük satıcıların da kargo teslimlerini 7/24 yapmalarına imkan veren DropBox dolapları, pazardaki talepler doğrultusunda tasarlandı. QR okuyucu ve Pinhole kamera sisteminin bulunduğu dolaplar, istenilen bölme sayısı ve boyutta tasarlanabiliyor. Kargo şirketlerinin iş yükünü kolaylaştıran DropBox, kullanıcılara da zaman yönetimi imkanı sunuyor.

İnovatif çözümleriyle otonom teslimat habitatı kuruyor

Otonom teslimat habitatı kurmayı hedefleyen Delivery One, insansız kara aracı Picksy Street, insansız hava aracı Picksy Air ile akıllı kargo dolabı teknolojisi Picksy Pro’yu birleştiren teknolojilerini PPSE’de tanıttı. Dünyada alanında ilk ve tek olarak kara ve hava araçları arasında bağlantı sağlayan cihaz olma özelliğini taşıyan Picksy Pro ile Delivery One, son kilometre teslimat çözümleri sunuyor. Kullanıcıların paketlerini kendilerine uygun bir zamanda alma ve iade imkanı sağlayan Picksy Pro, Delivery One’ın geliştirdiği yazılım teknolojileriyle bırakılan paketin boyutunu ve ağırlığını algılıyor. Bu şekilde dolabın içinde en optimum yerleştirmeyi sağlıyor ve çok daha fazla sayıda ve hacimde paketi saklayabiliyor. Picksy Air ile insan güvenliği ve konforu için yalnızca Picksy Pro cihazları arasında teslimat yapan Delivery One, Picksy Street ile ise Picksy Pro ve son kullanıcı arasındaki son kilometre teslimat bağlantısını kuruyor. PPSE’de tanıttığı diğer ürünü Picksy Lite isimli kargo otomatları ise yakın zamanda 50 farklı noktada hizmete sunulacak. Delivery One, ürünlerinin yazılımını ve üretimini Ankara’daki tesisinde yapıyor.

Kart okuyucu ile güçlü kimlik doğrulama ve güvenli kargo teslimatı

Türkiye ve dünyada dijital güvenlik alanında hizmet veren ArkSigner; güvenli kimlik doğrulama ve uzaktan kimlik tespiti çözümleri sunuyor. Ankara, İstanbul, Londra, New York ve Dubai’de ofisleri bulunan ArkSigner firması lojistik sektöründe uçtan uca dijitalleşme çözümlerini PPSE’de tanıttı. Özellikle kargo ile ürün teslimatı sırasında kullanıcılara sahte çek ve senetlerin imzalatılması gibi güvenlik sorunlarını önlemek amacıyla sunulan ArkSigner Kart Okuyucusu, güvenli kimlik tespiti ile güvenli teslimat konusunda kargo firmalarına önemli avantajlar sağlıyor. ArkSigner’ın geliştirdiği akıllı kargom uygulaması; kargo firmalarına müşteri kimlik doğrulama ve ürünlerin kimde olduğu bilgisini anlık alabilme imkanı sunuyor.

Optiyol, 10 farklı dil desteği ile teknolojilerini ihraç ediyor

Lojistik, e-ticaret, gıda, hızlı tüketim ürünleri ve üretim sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların mikro ve makro lojistik operasyonlarını optimize ederek nakliye maliyetlerini düşüren ve izlenebilirliği artıran rota optimizasyonu temelli lojistik teknolojiler geliştiren Optiyol, yeni teknolojilerini PPSE’de tanıttı. Optiyol çözümleri firmaların lojistik operasyonlarında yüzde 15-25 oranında maliyet verimliliği ve yüzde 5-10 oranında daha verimli filo yönetimi sağlarken; zamanında teslimat oranlarını yüzde 20-30 oranında artırıyor. Gelişmiş optimizasyon motoru sayesinde rota planlamalarını dakikalar içerisinde verimli olarak gerçekleştirme fırsatı sunan Optiyol’un mobil sürücü uygulaması üzerinden sürücüler günlük rotalarını görüntüleyebiliyor, navigasyon desteği ve barkod tarama, fotoğraf, not ve imza ekleme gibi teslimat aksiyonları alabiliyor.

 Performans ve ömür garantisi sunuyor

SICK firması, master data oluşturma çözümünü PPSE’de tanıttı. Üzerine konulan paketin etiketini okuyabilen, ağırlığını ve boyutunu hesaplayabilen, aynı zamanda ürünü fotoğraflayarak dijital kimlik bilgilerini oluşturabilen cihazın yazılımını, donanımlarını ve sistem çözümü şekline gelecek şekilde üretimini SICK tek çatı altında gerçekleştiriyor. Kişiselleştirilmiş verilerin oluşturulmasını sağlayan yazılım çözümleri geliştiren SICK, performans ve ömür garantisi sunmasıyla dikkat çekiyor.

 14 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor

Türkiye’nin en geniş akıllı gönderi ağına sahip pudo, 850’den fazla noktada, 8.5 milyon kullanıcının yürüme mesafesine konumlanarak son kullanıcıların günün her saatinde gönderilerini teslim almasına olanak sağlıyor. Öncü çözüm ve servisleri hayata geçirmeye devam eden pudo,  taşımacılık sektörünün kalbinin attığı PPSE’de bu çözümlerinden biri olan Click&Collect servisini tanıttı. Click&Collect çözümü; online alışveriş yapan son kullanıcılara mağaza içerisinde teknolojik teslimat deneyimi ile zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor. Son kullanıcılar mağaza içi teslimat sayesinde sıra beklemeden QR kod okutarak saniyeler içerisinde gönderilerini teslim alabiliyor. Önümüzdeki süreçte de öncü çözümleri ile iş ortaklarının ve son kullanıcıların hayatını kolaylaştıran pudo, yıl sonuna kadar bin 500 lokasyonda 14 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

Karbon emisyonlarını azaltma imkanı sunuyor

Konuma dayalı analiz yapan yazılım distribütörü Esri firması, kargo ve lojistik firmalarının dijitalleşmesine olanak sağlayan teknolojilerini PPSE’de tanıttı. Araç takibi, rota optimizasyonu, kargo dolapları için ideal yer seçimi gibi hizmetler sağlayan Esri, paydaşlarına maliyet avantajının yanı sıra karbon emisyonlarını azaltma imkanı da sunuyor. Özellikle önemli eşya taşınmasında dijital takip çözümleri bulunan Esri, konum tabanlı analitik, gerçek zamanlı gösterge panoları ve mobil uygulamaları ile iş akışlarını daha verimli  yönlendiriyor ve aynı zamanda yenilikçi ve uygun maliyetli çözümlerin önünü açıyor. Konum zekası ile, taşımacılık ve posta dağıtım kurumlarının ve birimlerinin danışmanlık ve destek faaliyetlerini yürütüyor.

 

Devamını Oku

Trendler