Elektrikli sürücülerin üretiminde AGV’ler için boşaltma ve yeniden yükleme istasyonu

Moneta Yazı İşleri Yönetimi
Elektrikli sürücülerin üretiminde AGV'ler için boşaltma ve yeniden yükleme istasyonu

Bir otomobil üreticisinin tesisinde, elektrikli tahrik bileşenlerinin tam otomatik montaj işleminde beslenmesi gerekir. İş parçaları tepsiler halinde yerleştirilir ve bu tepsilerin birçoğu bir palet üzerine istiflenir, buradan da büyük yük taşıyıcısına aktarılır. Bu, ağır hizmet tipi kasaplarda çelik bir vagondur. Vagon hattı 1200 x 1000 mm ölçülerinde ve toplam 900 kg’a kadar yük taşıyabilir.

Bu yük taşıyıcıları, ilgili işlem istasyonuna taşındıkları Otomatik Güdümlü Araç (AGV) sistemlerine yük taşıma ekipmanı olarak hizmet eder. Büyük yük taşıyıcıları, daha sonra bir boşaltma ve yeniden yükleme istasyonuna aktarılmalıdır. Büyük yük taşıyıcıları istasyonda tamponlanır ve tepsilerin yeniden toplanması ve boşaltılması için konumlandırılır. Taşıyıcılar daha sonra kaldırma için AGV’ye geri aktarılmalıdır. Büyük yük taşıyıcıları ayrıca forklift ile veya manuel olarak transfer pozisyonuna taşınabilir. Yüksek düzeyde kimlik güvenliği için kimlik doğrulama mekanizmasına sahip bir giriş kapsülü uygulanmalıdır. Boşaltma ve yeniden yükleme istasyonu, 3 vardiyalı işlem için tasarlanmalı ve otomotiv endüstrisinin ekipman düzenlemelerine uymalıdır.

Tüm sistemi birbirine bağlayan MK çözümü

Çeşitli siparişlerde farklı boyutlara sahip çeşitli istasyonlardan oluşturulan MK çözümünde, istasyon farklı sayıda tampon ve konumlandırma istasyonuna sahip bir veya daha fazla paralel hattan ve her biri beslenme için diğeri çıkış için olmak üzere iki güvenlik giriş kapsülünden oluşur. Hattın başlangıcında, AGV veya işçi erişim koruması (sessiz, ışık uyarılı) ile tanımlanır ve giriş kapsülündeki yüksek hızlı roller kapısı açılır. Büyük yük, taşıyıcı giriş kapsülüne taşınır, hizalanır ve sabit bir taşıma sistemine geçirilir. Kamlar içeren silindir taşıyıcısı, dişli rafı ve devridaimi sağlayan küre ile doğrusal bir modül üzerinde hat boyunca yönlendirilir. Bu, büyük yük taşıyıcıyı başka bir yüksek hızlı silimdir portundan ara boşaltma alanına çeker. Başlangıçta bekleme pozisyonunda, büyük yük taşıyıcıları daha sonra hizalama istasyonlarında doğru bir şekilde yerleştirilir. 3 eksenli portalı veya 6 eksenli robot artık iş parçalarını çıkarabilir ve bunları uygun işlem istasyonuna aktarabilir. Boş tepsiler yeniden paketlenir ve ilk kullanılabilir büyük yük taşıyıcısında toplanır. Büyük yük taşıyıcısı, boş tepsilerle doldurulduğunda ve çıkarılmaya hazır olduğunda, başka bir giriş kapsülüne aktarılır ve daha sonra bir AGV’ye veya işçiye ürünü sevk eder. Tüm istasyonlarda, ayrıca giriş kapsülleri arasında bir tel örgü koruyucu çit bulunur.

Kullanıcıya sağladığı faydalar

Boyutların farklı iş parçalarına veya büyük yük taşıyıcılarına esnek ayarlanması

Konveyör sistemi ve tek bir kaynaktan koruma

Süreç güvenilirliği sunan arayüzler aracılığıyla tüm sistemle birbirine bağlanma

Standartlar ve ekipman düzenlemelerine uygun tasarım

Kullanılan ürünler

Lineer teknoloji

Profil sistemi

Koruma

Kaynak: www.mk-group.com

Bu Makaleyi Paylaş
Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.
Yorum Yap