Connect with us

AGV - Otonom Taşıma Araçları

Aurrigo, elektrikli otonom bagaj araçlarını geliştirmek için CAG’la anlaştı

Yayın Tarihi

on

Ulaşım teknolojisi çözümlerinin uluslararası çapta önde gelen sağlayıcılarından biri olan Aurrigo International, şirketin gelişmiş elektrikli otonom bagaj araçları olan Auto-Dolly® ve Auto-DollyTug® ile havaalanı simülasyon yazılım platformu Auto-Sim’in sürekli ortak gelişimi ve testi için Singapur merkezli Changi Airport Group (CAG) ile resmi bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Havacılık sektörü pandemi sonrası toparlanırken, havalimanı yer hizmetleri birçok zorlukla karşı karşıya olmayı sürdürüyor. Bunlar, son birkaç yılda dünya çapında birçok işçinin sektörden ayrılması nedeniyle personel sıkıntısı, uçakları yerde hızlı ve güvenli bir şekilde döndürme ihtiyacının yanı sıra, sektörün karşı karşıya olduğu iklim değişikliği ve hava kalitesi güçlüklerini içeriyor. CAG ile çok yıllı ortaklık, Aurrigo’nun Changi Havalimanı’ndaki otonom çözümlerinin daha da geliştirilmesi ve teknolojiyi diğer havalimanları ve paydaşlara sergilemek için fırsat sunuyor. Auto-Dolly’nin bagaj taşıma alanından ve hava tarafı yollarından geçtiği birinci aşama denemelerinin ardından ekip, Auto-Dolly’nin uçak park yerindeki güvenli operasyonlarını test etmek için denemenin ikinci aşamasına geçti. Az yer kaplaması ve dar dönüş yarıçapı sayesinde Auto-Dolly, uçağın ve Yer Hizmeti Ekipmanı (GSE) öğelerinin yanında kendi kendine tam manevra yapabiliyor. Ayrıca, endüstri standardı bagaj konteyneri olan Birim Yük Cihazı’nı (ULD) uçağı yükleyen Skyloader ekipmanına doğrudan aktarma kabiliyeti bulunuyor. Bu, ek ekipman içeren mevcut süreçlerin değiştirilebileceği ve operasyonel adımların ortadan kaldırılabileceği anlamına geliyor, bu da insan gücü ve ekipman için daha fazla tasarruf sağlıyor. Changi Havaalanı, bu ekipmanın ULD’leri uçak park yerinde otonom yükleme ve boşaltma yapma yeteneğini test eden dünyadaki ilk havaalanı olma özelliği taşıyor.

Aurrigo Auto-Dolly, Şubat 2022’den beri Changi’de test ediliyor. Bu elektrikli, otonom araçların kullanım noktasında emisyonları ortadan kaldırdığını, bagaj taşıma verimliliğini artırdığını ve kıt personel kaynaklarının etkin şekilde kullanılmasına izin verdiğini gösteriyor. CAG ile 28 Ekim 2022’de duyurulan anlaşmanın devamı niteliğinde olan bu ortaklık, Aurrigo Auto-Dolly’nin bir sonraki geliştirme aşamasını kapsıyor.

İmzalanan ortaklıkla ilgili konuşan Aurrigo CEO’su David Keene, “Changi Havalimanı’ndaki ekiple birkaç yıldır yakın çalışıyoruz ve bu ortaklık, havayollarına ve havaalanlarına en iyi otomatikleştirilmiş çözümleri getirmede iş birliğimizi pekiştiriyor ve onların operasyonel verimliliği, maliyeti, sürdürülebilirliği ve güvenliği iyileştirmelerini sağlıyor. 2018’den beri elektrikli ve otonom Auto-Dolly’yi gerçek havaalanı ortamlarında test ediyoruz ve bu testi ve müşteri geri bildirimlerini, bir havaalanı apronunun güvenlik açısından kritik ortamında güvenli ve verimli bir şekilde çalışabilen bir aracı sürekli olarak geliştirmek için kullandık. Changi Havaalanı, sayısız kalite ödülü kazandı ve havaalanıyla ilgili öncü teknolojileri uygulamasıyla tanınıyor. CAG’de, havacılık yer hizmetlerine devrim getirecek teknolojileri ve altyapıyı geliştirmek için mükemmel bir ortağa sahibiz” açıklamasında bulundu.

Konuyla ilgili konuşan bir diğer isim olan Changi Airport Group Terminal 5 Planlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Poh Li San ise, “Dünyadaki büyük havalimanlarına benzer şekilde, büyümemizi desteklemek için yeterli yer hizmetleri personeli ve şoförü işe almak zorlu bir iş. Bu sorunların ele alınmasına yardımcı olmak için Aurrigo’nun yenilikçi otonom teknolojileri bizi cesaretlendirdi ve bu çözümlerin gerçek dünyada ortaklaşa geliştirilmesi ve test edilmesinde Aurrigo ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Aurrigo’nun otonom araçlarının geliştirilmesi ve test edilmesi, Havacılık Geliştirme Fonu (ADF) aracılığıyla kısmen Singapur Sivil Havacılık Otoritesi (CAAS) tarafından finanse ediliyor. ADF, yenilikçi çözümler kullanarak Singapur havacılık sektöründe üretkenliği artırmaya yönelik girişimleri destekliyor.

Aurrigo Otonom Araçlar

Otonom bölümünü 2015 yılında başlatan Aurrigo, kullanıcılara kanıtlanabilir bir ihtiyaç ve faydanın olduğu alanlara ve yakın gelecekte gerçekçi bir şekilde uygulanabileceği çalışma ortamlarına odaklanarak teknolojiyi sürekli olarak geliştiriyor.

Auto Dolly®

Canlı havalimanı ortamlarında yapılan testler, 2018’de İngiltere Londra Heathrow Havalimanı’nda, Aurrigo’nun elektrikli taşıma aracı ve otonom araç sensör paketi ile güçlendirdiği, dönüştürülmüş geleneksel manuel olarak çekilen bagaj arabası ile başladı. 30 yıllık otomotiv deneyimi geçmişini kullanan şirket, bu prototipten gelen müşteri geri bildirimlerini temel alarak, elektrikli aktarma organları ve otonom çalışma için yeniden optimize edilecek şekilde tasarlanan ilk Auto-Dolly aracını yarattı.

Bu tekrarlı tasarım süreci, Aurrigo’nun iş ortaklarıyla çalışma, onlara ve daha geniş sektöre yönelik özel ihtiyaçları karşılamadaki başarısının anahtarıdır. Bu, çalışma sırasında enerji tüketimini azaltan optimize edilmiş bir tasarım sayesinde dönüştürülmüş arabadan önemli ölçüde daha hafif olan bir araçla sonuçlandı.

Elektrikle çalışan Auto-Dolly, havalimanlarının düzenleyici ve kendi CSR gerekliliklerini karşılamalarına yardımcı olan kullanım noktasında CO2 ve zararlı emisyonları ortadan kaldırarak dünyanın dört bir yanındaki havaalanı operatörlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı. Özerk yetenek, operatörlerin kıt personel kaynaklarını diğer alanlarda yeniden konuşlandırmasına olanak tanıyor; bu, çoğu kişinin tüm operasyonları kapsayacak kadar güvenlikten temizlenmiş personel bulmakta zorlandığı durumlarda özellikle önemli bir hale geliyor. Auto-Dolly, yalnızca aynı rolü daha iyi yaparak değil, aynı zamanda yerde bagaj taşımada devrim yaratarak, ara adımları, süreçleri ve makineleri ortadan kaldırarak verimliliği artırmak için geliştirildi. Bu, uçak dönüş sürelerini azaltma potansiyeline sahip olan bagaj varış hızını önemli ölçüde kolaylaştırıyor.

Auto DollyTug®

Changi Havalimanı ayrıca, geleneksel dizel traktör tipi bagaj çekicinin yerini, aracın üzerinde bir ULD taşıyabilen ve çekmenin yanı sıra elektrikle çalışan, otonom bir araçla değiştiren Auto-DollyTug’ı da test ediyor. Kullanımdaki traktör tipi römorkörlere kıyasla, havaalanı bagaj salonlarının çılgın ortamında ve hareketli uçak operasyonlarının yanındaki güvenlik açısından kritik alanlarda ek alan tasarrufu sağlıyor.

 Auto Sim®

Aurrigo, operasyonların verimliliğini en üst düzeye çıkarmak, havalimanı operatörlerinin operasyonlarında maksimum verimlilik için yeniden tasarlamasına olanak tanıyan benzersiz bir yazılım simülasyon paketi olan Auto-Sim’i geliştirdi. Yazılım, verimliliği artırmak ve maliyetleri azaltmak için hem geleneksel hem de otonom araçların kullanımını modelleyebiliyor. ABD’deki bir havalimanında, filoya ek araçlar olmadan bir terminal uzantısında operasyonların nasıl başarılı bir şekilde yürütülebileceğini göstererek, gereksiz ekipman alımlarından nasıl kaçınılabileceğini gösteriyor.

30 yıllık üretim ustalığı

Aston Martin, Jaguar Land Rover, McLaren ve Rolls Royce dahil olmak üzere sektördeki en iyi otomotiv markaları için bileşen üretimiyle, 30 yıl öncesine uzanan bir geçmişe sahip olan Aurrigo, 25 yıl önce herhangi bir ana akım elektrikli araç piyasaya sürülmeden önce, ilk yakıt hücreli elektrikli ve akülü araçlar üzerinde çalıştı. Coventry merkezli Tier 1 tedarikçisi, özellikle havacılık endüstrisinin karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmek için yenilikçi, müşteri odaklı, otonom, elektrikli bagaj araçları oluşturmak için bu araç üretimini ve gelişmiş bileşen bilgisini ve yeteneğini kullanıyor.

Otomotiv deneyimlerinin havacılık bölümlerinde onlara nasıl yardımcı olduğunu yorumlayan Aurrigo CEO’su David Keene, şu ifadeleri kullandı: “Gerçek dünyada test edilen ve Changi Havaalanı ile ortaklığımızda sürekli olarak geliştirilen Auto-Dolly ve Auto-DollyTug’ların etkinliği; şirketimizin 30 yıllık geçmişinin ve üç bölümümüzde sahip olduğumuz benzersiz uzmanlık kombinasyonunun bir sonucudur. Köklerimiz, seçici ve prestijli markaların güvenilir bir tedarikçisi olduğumuz üst düzey otomotiv çözümleri, elektronik ve yazılımdadır. Son 8 yıldır otonom teknolojiyle yaptığımız çalışmalar, bu becerileri bir araya getirerek müşterilerimizin istediği ve daha da önemlisi bize küresel havacılık endüstrisi zorluklarını çözmeleri gerektiğini söylediği son teknoloji havacılık yer hizmetleri otonom EV’lerini yaratmak için bir araya getirdi.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AGV - Otonom Taşıma Araçları

Elektrikli sürücülerin üretiminde AGV’ler için boşaltma ve yeniden yükleme istasyonu

Yayın Tarihi

on

Bir otomobil üreticisinin tesisinde, elektrikli tahrik bileşenlerinin tam otomatik montaj işleminde beslenmesi gerekir. İş parçaları tepsiler halinde yerleştirilir ve bu tepsilerin birçoğu bir palet üzerine istiflenir, buradan da büyük yük taşıyıcısına aktarılır. Bu, ağır hizmet tipi kasaplarda çelik bir vagondur. Vagon hattı 1200 x 1000 mm ölçülerinde ve toplam 900 kg’a kadar yük taşıyabilir.

Bu yük taşıyıcıları, ilgili işlem istasyonuna taşındıkları Otomatik Güdümlü Araç (AGV) sistemlerine yük taşıma ekipmanı olarak hizmet eder. Büyük yük taşıyıcıları, daha sonra bir boşaltma ve yeniden yükleme istasyonuna aktarılmalıdır. Büyük yük taşıyıcıları istasyonda tamponlanır ve tepsilerin yeniden toplanması ve boşaltılması için konumlandırılır. Taşıyıcılar daha sonra kaldırma için AGV’ye geri aktarılmalıdır. Büyük yük taşıyıcıları ayrıca forklift ile veya manuel olarak transfer pozisyonuna taşınabilir. Yüksek düzeyde kimlik güvenliği için kimlik doğrulama mekanizmasına sahip bir giriş kapsülü uygulanmalıdır. Boşaltma ve yeniden yükleme istasyonu, 3 vardiyalı işlem için tasarlanmalı ve otomotiv endüstrisinin ekipman düzenlemelerine uymalıdır.

Tüm sistemi birbirine bağlayan MK çözümü

Çeşitli siparişlerde farklı boyutlara sahip çeşitli istasyonlardan oluşturulan MK çözümünde, istasyon farklı sayıda tampon ve konumlandırma istasyonuna sahip bir veya daha fazla paralel hattan ve her biri beslenme için diğeri çıkış için olmak üzere iki güvenlik giriş kapsülünden oluşur. Hattın başlangıcında, AGV veya işçi erişim koruması (sessiz, ışık uyarılı) ile tanımlanır ve giriş kapsülündeki yüksek hızlı roller kapısı açılır. Büyük yük, taşıyıcı giriş kapsülüne taşınır, hizalanır ve sabit bir taşıma sistemine geçirilir. Kamlar içeren silindir taşıyıcısı, dişli rafı ve devridaimi sağlayan küre ile doğrusal bir modül üzerinde hat boyunca yönlendirilir. Bu, büyük yük taşıyıcıyı başka bir yüksek hızlı silimdir portundan ara boşaltma alanına çeker. Başlangıçta bekleme pozisyonunda, büyük yük taşıyıcıları daha sonra hizalama istasyonlarında doğru bir şekilde yerleştirilir. 3 eksenli portalı veya 6 eksenli robot artık iş parçalarını çıkarabilir ve bunları uygun işlem istasyonuna aktarabilir. Boş tepsiler yeniden paketlenir ve ilk kullanılabilir büyük yük taşıyıcısında toplanır. Büyük yük taşıyıcısı, boş tepsilerle doldurulduğunda ve çıkarılmaya hazır olduğunda, başka bir giriş kapsülüne aktarılır ve daha sonra bir AGV’ye veya işçiye ürünü sevk eder. Tüm istasyonlarda, ayrıca giriş kapsülleri arasında bir tel örgü koruyucu çit bulunur.

Kullanıcıya sağladığı faydalar

Boyutların farklı iş parçalarına veya büyük yük taşıyıcılarına esnek ayarlanması

Konveyör sistemi ve tek bir kaynaktan koruma

Süreç güvenilirliği sunan arayüzler aracılığıyla tüm sistemle birbirine bağlanma

Standartlar ve ekipman düzenlemelerine uygun tasarım

Kullanılan ürünler

Lineer teknoloji

Profil sistemi

Koruma

Kaynak: www.mk-group.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konular

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com