Connect with us

Konveyör Bantları

Dunlop ve ATEX uyumluluğu

Yayın Tarihi

on

Kendi başına gerçek bir kaplama sınıfı olmasa da konveyör bandının antistatik (elektrostatik boşaltılabilirlik) özellikleri; kömür, tahıl, biyokütle, gübre veya diğer potansiyel yanıcı elementlerin taşınmasıyla oluşan tozun bulunduğu ortamlarda, önemli bir güvenlik konusudur. 

2014/34/EU Direktifi’ne (‘ATEX 95’ veya ‘ATEX Ekipman Yönetmeliği’ olarak da bilinir) sıkı uyumluluk, yanıcı tozun bulunduğu 20, 21 ve 22 bölgelerindeki potansiyel olarak patlayıcı ortamlar için geçerlidir. Bazı üreticilerin iddialarına rağmen tüm kauçuk kayışlar yeterince antistatik değildir. Ancak Dunlop ‘Hollanda yapımı’ kayışlarının önemli bir avantajı, EN/ISO 284 uluslararası test yöntemlerine göre hepsinin antistatik (ATEX 2014/34/EU) olmasıdır. Bu, ATEX olarak sınıflandırılmış alanlarda kullanılabilecekleri anlamına gelir. ATEX risk değerlendirmelerinin ek güvenlik önlemleri gerektirebileceğini lütfen unutmayın.

Bantlar bir bileşen olarak sınıflandırıldığından, konveyör bant için ATEX Sertifikası almak mümkün değildir. ATEX Sertifikası tüm konveyör için geçerlidir. ATEX düzenlemeli alanlarda kullanılmak üzere konveyör bantları tedarik ederken, uygun bir bağımsız test kurumu tarafından verilen bir sertifika istenmelidir.

Standartlar

ATEX standardı, kömür, tahıl ve gübre gibi malzemelerde taşımacılığın yapıldığı konveyör sistemleri de dahil olmak üzere endüstriyel ortamlarda toz veya gaz patlamalarını önleme esaslı tasarlanmıştır. Sağlık ve güvenlik uzmanları, endüstriyel yerlerde patlama riski olabilecek alanlar olup olmadığını belirler. Bunlar daha sonra riskin ciddiyetine bağlı olarak sınıflandırılır. Sonuç olarak, bu bölgelere kurulan tüm ekipmanların yasal olarak uluslararası ATEX güvenlik standartlarına uyması zorunludur. Konveyör bantları iletken olmalı ve elektrostatik özellikler EN/ISO 284 uluslararası standardına uygun olmalıdır. EN/ISO 284 standardına göre, kayışın bir elektrik yükü iletebilmesi için kayış yüzeyi elektrostatik olarak deşarj edilebilmelidir. ATEX gerekliliklerine uygun bir konveyör, konveyör bileşenlerinin elektrik yükünü konveyörün metal çerçevesi aracılığıyla toprağa ileteceği anlamına gelir. Bu, patlamaya neden olabilecek kıvılcımların ortaya çıkmasını engeller.

Test 

ISO 284 testinin amacı, hizmet kullanımı sırasında gelişebilecek elektriksel statik yükün birikmesini önlemek için kayışın iletken yeterliliğinin ölçülmesidir. Testin prensibi; belirtilen voltajdaki elektrik akımının, kayıştan alınan uygun şekilde hazırlanmış bir test parçasından elektrotlar aracılığıyla geçirilmesidir. Test, elektrotlar ve kayış yüzeyi arasında uygun teması sağlamak için akışkan kullanımını öngörür. Konveyör bandının elektrik direnci, bu yöntem ile yapılan testte, 300 MΩ olan maksimum direnç değerini geçmemelidir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com