Connect with us

Depo ve Raf Sistemleri

“Taşırken, depolarken” mottosuyla işleri kolaylaştıran Benoplast, çözümlerini Post & Parcel’de sergiledi

Published

on

5 üretim tesisi, 9 bölge müdürlükleri ve 520’ye yakın personeliyle %100 geri dönüştürülebilir, kullanıcı ve çevre dostu plastik kasalar, plastik paletler, katlanabilir kasalar ve plastik konteynerler üreten Benoplast, taşıma ve depolamayı kolaylaştıran çözümler sunuyor. Sektörlere özel işleri kolaylaştıran işlevsel çözümler üreten firma, birçok markanın ihtiyacına özel çözümler de geliştiriyor. Kargo, kurye ve lojistik sektörüne özel çözümlerini Post & Parcel’de sergileyen Benoplast, bu alanda Turkish Cargo, Trendyol, İsteGelsin, Getir, A101 Kapıda gibi pek çok önemli markayla çalışıyor. 

Hızlandırdığı teknolojik dönüşüm hamleleriyle büyüyen kargo, kurye ve lojistik sektörü, yol haritasını ikincisi düzenlenen Post & Parcel Summit and Expo’da (PPSE) belirledi. Konveyör Dergisi olarak sektörün nabzını tuttuğumuz Post & Parcel’de röportaj gerçekleştirdiğimiz Benoplast Bölge Satış Sorumlusu Sadettin Sığınakgil, firmanın faaliyetlerini ve çözümlerini dergimizle paylaştı.

Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

İsmim Sadettin Sığınakgil, 8 yıldır Benoplast firmasında Satış Sorumlusu olarak çalışıyorum. Firma olarak; gıdadan tekstile, otomotivden lojistik ve kimyaya kadar sektör ayrımı olmadan her türlü uygulama alanına taşıma ve depolama çözümleri üretiyoruz. Benoplast olarak 5 üretim tesisimiz, 9 bölge müdürlüklerimiz ve 520’ye yakın personel sayımızla hizmet vermekteyiz. Yalova (2), Isparta, Kütahya ve Manisa’da yer alan tesislerimizin biri geri dönüşüm, diğer 4’ü üretim tesisi olarak faaliyet gösteriyor. Yalova’da bulunan geri dönüşüm tesisimiz ile müşterilerimize temin ettiğimiz ya da farklı kullanıcılarda yer alan ürünleri parçalayarak tekrar geri dönüşümlü ham madde olarak üretime alıyoruz. Bunun yanı sıra, yeni kurulan Trento firmamız ile de şu an Türkiye’deki kasa kiralama işlerini yapıyoruz.

Kargo, Kurye, Lojistik Zirvesi ve Fuarı Post & Parcel’deyiz. Hem bu sektörlere sunduğunuz çözümler hem de genel olarak ürünlerinizden bahsedebilir misiniz?

Firmamızın sloganında olduğu gibi, “taşırken ve depolarken” her sektöre ürünler sunuyoruz. Benoplast olarak lojistik sektörünün taleplerine göre ürünler geliştiriyor, müşterilerimizden gelen talepleri bir çözüm haline getiriyoruz. Lojistik sektörüne sunduğumuz ürünlerimiz arasında, taşırken az yer kaplama ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde; tekerlekli ürünlerimiz, iç içe geçen kasalarımız, katlanır kasalarımız mevcut. Örneğin bu fuarda sergilediğimiz ürünlerimiz arasında da olduğu gibi, PTT’ye, Türk Hava Yolları’na, Dominos’a geliştirdiğimiz çözümler de yer alıyor. Farklı farklı sektörlerin ihtiyaçlarına göre yeni ürünler geliştiriyor ve bunları piyasaya sunuyoruz. Her sektördeki çalışmaları yakından takip ediyor ve sürekli olarak projeler geliştiriyoruz.

Kargo, kurye ve lojistik sektörüne sunduğunuz ürünler hangi özellikleriyle öne çıkıyor?

Kargo ve kurye sektörlerindeki taşıma ve depolama sistemlerinde, çözümün içerisine ürün yerleştirdikten sonra ambalajın geri toplanması gerekiyor. Toplama sürecinde de bunun minimum alan ve zamanda yapılması gerektiğinden; bu ürünlerin ya konik bir yapıda olması ya katlanır bir yapıda olması ya da az yer kaplıyor olması gerekiyor. Bu ihtiyaçları karşılayan konik ve katlanır dediğimiz kasalar, Türkiye’ye Benoplast tarafından sunuluyor. Bu kasalar iç içe geçme özellikleri, açık olduğu ve içinde ürün olmasına rağmen üst üste durabilme, kilitlenebilir veya mühürlenebilir olma özellikleriyle öne çıkıyor. Bu ürün haricinde burada da sergilediğimiz tekerlekli konteyner çözümlerimiz mevcut. Aras Kargo, Yurtiçi Kargo, MNG ve THY’nin de kullandığı bu ürün, hastanelerde ya da restoranlarda da her alanda kullanılıyor. Genelde kargo alanın en çok kullanılan ürünlerimizden olan bu çözüm, içerisine ürün istiflemek için kullanılıyor.

Kargo sektörü için geliştirdiğimiz bir diğer çözümü de Türkiye’de şu anda başka bir örneği olmayan kendinden kapaklı katlanır kasalar oluşturuyor. Tamamen Benoplast tarafından tasarlanarak üretilen bu ürünümüz kargo dahil birçok sektöre çözüm sunuyor.

Firma olarak hem kargo, kurye ve lojistik sektöründeki hedeflerinizden hem de çözüm sunduğunuz projelerden bahsedebilir misiniz?

Yenilikçi bir firma olduğumuz için her sektördeki gelişme bizi yakından ilgilendiriyor. Şu an lojistik ve kargo sektöründe ilerleyen teknolojinin detaylarını görmek asıl amacımız. Benoplast olarak sektörlerdeki gelişen teknolojiyle beraber nasıl bir fayda sağlayabileceğimizi, bu gibi fuarlarda sektörleri takip ederek öğreniyor ve geliştiriyoruz.

Ağırlıklı olarak çözüm sunduğumuz sektörler var. Gıda ve otomotiv sektörü bunların başında geliyor. Örneğin, TOGG’un üretim tesisinde kullanılan kasaların %90’ının üreticisi biziz. Lojistik sektöründe de oldukça iddialıyız. Hemen hemen bu fuarda yer alan her müşteri ile çalışmış ya da proje geliştirmişizdir. Şu an için aktif olarak kargo ve lojistik firmalarında çalıştığımız büyük firmalardan akla ilk gelenleri; Ekol, Trendyol, Turkish Cargo, DHL, İsteGelsin, Getir, A101 Kapıda gibi sıralayabiliriz. Global olarak ise; Daimler, Audi, Ford, Toyota, Arçelik gibi büyük firmaların ilk tercih ettikleri markayız. Bunun haricinde fuar alanında da Sürat Kargo, Yurtiçi Kargo, MNG gibi büyük firmalarla önemli görüşmelerimiz oldu. Çözümlerimizle kargo, kurye ve lojistik sektörüne fayda sağlayarak daha da gelişeceğimize inanıyoruz.

Genel olarak 2023 yılını nasıl geçirdiğinizden bahsedebilir misiniz?

Firma olarak en iyi şartlarda hizmet vermeye çalışıyor ve bunu sürekli olarak geliştiriyoruz. İyi başlayan bir sene olsa da en başından oldukça üzücü bir yıla dönüştü. Şubat ayında yaşadığımız talihsiz deprem felaketi her sektörün, her kesimin ve daha önemlisi insanların genel anlamda durmasına neden oldu. Kargo ve lojistik sektörü başta olmak üzere özellikle deprem bölgesinde yer alan firmalar oldukça derinden etkilendi. Birçok firmanın şubeleri yıkıldı ya da personelleri hayatını kaybetti. Yaralılarımıza geçmiş olsun diyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralarımızı zamanla hep beraber kol kola sararak iyileştireceğiz ve yolumuza daha güçlü devam etmeye çalışacağız. Yılın devamının ise yeni müşteriler ve yeni projeler ile iyi geçeceğini düşünüyorum.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Depo ve Raf Sistemleri

Depart, tahıl kurutma sistemleri öncüsü Mega Dryers ile anlaşma yaptı!

Published

on

Değirmencilik ve tahıl depolama sektörlerine yönelik hamlelerine bir yenisini daha ekleyen Depart, tahıl kurutma sistemleri öncüsü Mega Dryers ile anlaşarak inovatif ürün gamını daha da genişletti.

Alapala Holding’in grup şirketi Depart, Arjantin’in değirmencilik ve tahıl depolama sistemlerindeki öncü şirketlerinden Mega Dryers ile el sıkışarak geniş, inovatif ürün gamına bir yenisini ekledi. 

Uzun yıllara dayanan mühendislik deneyiminin ve ileri teknolojinin gücüyle yüksek kaliteli tahıl kurutma sistemleri geliştiren ve üreten Mega Dryers’ın ürünleri ile artık dünyanın dört bir yanındaki değirmencilere ve tahıl ticareti sektörüne daha kapsamlı çözümler sunacaklarını bildiren Depart Genel Müdürü Cengiz Tiryakioğlu, “Eylül ayında attığımız imzanın ardından satış, pazarlama ve operasyonel hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz.  Ekim sonu itibarıyla ise yenilikçi çözümlerle tahıl işlemenin en kritik aşamalarından olan kurutma alanında verimliliği artırmak isteyen müşterilerimiz için satış faaliyetlerimize başlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Continue Reading

Depo ve Raf Sistemleri

Exotec, depo robotlarının benimsenmesini küresel ölçekte hızlandırıyor

Published

on

Depo robotiğinde dünyanın önde gelen firmaları arasında yer alan Exotec, dünya çapında 100’den fazla tesise dokunarak önemli bir kilometre taşına ulaşıyor. Asya-Pasifik (APAC), Avrupa ve Kuzey Amerika’da devam eden genişleme stratejisinin bir parçası olarak şirket, yıl sonuna kadar 200’den fazla yeni çalışanı işe alma yolunda ilerliyor. Bu da hızlı iş büyümesini desteklemek için küresel iş gücünde bir önceki yıla oranla %80’lik bir artışa işaret ediyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Exotec CEO’su ve Kurucu Ortağı Romain Moulin, “100’den fazla müşteri tesisine ulaşmak, işimiz ve depo robotları kategorisinin ivmesi için önemli bir kilometre taşına işaret ediyor. Önde gelen markalar Exotec’e yalnızca operasyonel verimliliği artırmak ve depodaki insan iş gücünü desteklemek için değil, aynı zamanda tüm tedarik zincirlerini yeniden keşfetmek için itici bir güç olarak kullanmak üzere güveniyor” ifadelerini kullanılıyor.

Exotec’in mühendislik ve inovasyona yönelik benzersiz yaklaşımı yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Goldman Sachs Asset Management bünyesindeki Growth Equity şirketinin ortağı Christian Resch, “Küresel ekonomik belirsizlik, uzun süreli iş gücü sıkıntısı ve artan tüketici beklentilerinin ortasında, depo otomasyonu cazip bir pazar fırsatı olarak ortaya çıkıyor. Exotec’in mühendislik, inovasyon ve dünyanın en büyük markalarına yardımcı olan kanıtlanmış başarı geçmişine sahip benzersiz yaklaşımı sayesinde bu fırsattan yararlanmak için iyi bir konuma sahip olduğuna inanıyoruz” diyor.

Exotec’in büyümesi farklı bölgelerde şu şekilde görünüyor:

Batı Avrupa

Batı Avrupa’daki varlığını yeni müşteri kazanımları ve yeni ülkelere açılımlarla genişleten Exotec, CEVA Logistics ve Lyreco ile yaptığı ortaklıklar bölgedeki konumunu daha da sağlamlaştırıyor. İngiltere’de Alliance Automotive Group (AAG) ile önemli bir ortaklık kuran Exotec, otomotiv satış sonrası sektöründeki varlığını güçlendiriyor.

Orta Avrupa

Exotec, Polonyalı Entegratör A1 Sorter ile yaptığı gibi ortaklıklarla Orta Avrupa’da ivme kazanıyor. Bu iş birliği, otomotiv endüstrisi için bir lojistik hizmet sağlayıcısı olan ILS ile Polonya’nın Zakroczym kentindeki bir ILS yerine getirme merkezini Exotec’in imzası olan Skypod® sistemiyle donatmak için ortak bir projeye yol açıyor.

Kuzey Amerika

2020’de Kuzey Amerika pazarına girdiğinden bu yana merkezini Atlanta’da kuran Exotec, ekibini 70’in üzerinde kişiye yükseltiyor. Şu anda Gap Inc., Ariat ve Decathlon dahil olmak üzere önde gelen markalar için ABD ve Kanada’da 20’den fazla tesise hizmet veren Exotec, Kuzey Amerika pazarında 2025 yılına kadar küresel işlerinin üçte birini temsil etmeyi hedefliyor.

APAC

Hızla büyüyen Asya pazarına odaklanan Exotec, 2023’ün Ağustos ayında önemli bir mühendislik ve bilişim şirketi olan POSCO DX Co. Ltd. ile ortaklık kurarak Kore bölgesine girdiğini duyuruyor. Güney Kore, Exotec için stratejik Asya pazarlarından biri olarak Japonya’ya katılıyor. Exotec, Japonya’da entegre lojistik sağlayıcısı Alps Logistics ve Acca international ile yeni ortaklıklar kurarak büyümesini sürdürüyor.

L-A-C, Flexeserve’nin zorluklarını etkili bir şekilde ele alan iki mekanize hattan oluşan palet konveyörü tabanlı bir üretim çözümü sunuyor. Palet yükleme rampası, yüksekliği ayarlanabilir iş istasyonları, tampon istasyonları ve boşaltma istasyonu dahil olmak üzere bir dizi taşıma bileşenine sahip olan özelleştirilmiş çözüm, ürünlerin üretim hattı boyunca sorunsuz ve bağımsız bir şekilde ilerlemesini sağlıyor.

Operasyonları kolaylaştırmak ve verimliliği artırmak

Yüksekliği ayarlanabilen iş istasyonları, operatörlerin otomatik kontrolleri kullanarak yüksekliği kolayca uygulamasına olanak tanıyor, gerginliği ve yorgunluğu azaltıyor. Görevin tamamlandığını bildirmek için bir iş tamamlama düğmesi uygulanarak, operatörler arasında sorunsuz koordinasyon sağlanıyor. Tampon istasyonları operatör bekleme sürelerini en aza indirirken, boşaltma istasyonu son montajdan sonra manuel boşaltmayı kolaylaştırıyor.

Güvenlik önlemlerinin alındığı CE sertifikalı sistemde farklı palet tipleri de kullanılabiliyor. Bir makaslı lift ile entegre edilen her bir hat, 8 saatlik vardiya başına 60 paletlik bir iş hacmine ulaşarak manuel operasyonları geride bırakıyor. Genel olarak proje, montaj hattında üretkenliği ve verimliliği başarılı bir şekilde artırarak istenen hedefleri yerine getiriyor.

Günümüzde modernize edilmiş üretim hatları, yüksekliği ayarlanabilir iş istasyonları ve tampon istasyonları verimliliği artırıyor, döngü sürelerini azaltıyor ve operatörün iş yükünü en aza indiriyor.

Continue Reading

Depo ve Raf Sistemleri

Crown’un yeni nesil ekipmanları, dijital depoyu gerçeğe dönüştürüyor

Published

on

Crown’un yeni nesil ekipmanları

Türkiye pazarında farklı sektörlere akıllı depolama çözümleri sunan, dünyanın önde gelen endüstriyel kaldırma ekipmanları markası Crown’un, yeni nesil forklift ve depo ekipmanlarının tanıtımı Marubeni Dağıtım ve Servis ev sahipliğinde gerçekleşti.

2017 yılından bu yana Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. güvencesiyle Türkiye’de endüstriyel taşımacılığa yönelik zengin ürün gamı, ödüllü tasarımları, verimliliği ve fonksiyonelliği ile depoların çözüm ortağı olan Crown, Avrupa standartlarında üretilen yeni nesil turbo Stage V motora sahip olan C-D Dizel Forklift ve ESR 1000 Reach Truck modellerini Türkiye pazarında iş ortakları ile buluşturmaya başladı. “Depolamanın Geleceği” mottosuyla Sheraton Grand İstanbul’da gerçekleşen lansmanda Crown’un yeni nesil depo ekipmanları ve forkliftleri sektör yöneticilerinin beğenisine sunuldu.

Crown “Depolamanın Geleceği” lansmanında Marubeni Dağıtım ve Servis Genel Müdürü Eşref Zeka, Crown Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgelerinden Sorumlu Satış ve Pazarlama Direktörü Simon Emery ve Marubeni Dağıtım ve Servis Endüstriyel Ürünler Satış ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Bülent Beleda konuşmacı olarak sahnede yer aldı.

40 yılı aşkın süredir forklift sektöründe

Marubeni Dağıtım ve Servis Genel Müdürü Eşref Zeka, açılış konuşmasında 40 yıl önce Komatsu markalı forkliftler ile lojistik sektörüne hizmet sunmaya başladıklarını, bugün ise lojistikten inşaata, maden sektöründen tarıma ve sanayiye kadar birçok sektörün ihtiyacına cevap veren müşteri odaklı bir iş modeli oluşturduklarının altını çizdi. Tokyo merkezli Marubeni ve güçlü markaları ile sürdürülebilir bir gelecek için yüksek teknolojili ürünler sunduklarını belirten Zeka, “Bizler sadece satış yapan, forklift veya depo ekipmanı teslim etmeyi amaçlayan bir kurum değiliz. Önceliğimiz müşterilerimizi dinlemek, anlamak ve onlara doğru çözümler sunmak’’ dedi. Zeka, gerek satış gerek satış sonrası hizmetlerde, ikinci el ve kiralama hizmetlerini geniş hizmet ağı ile birleştirerek öncü olmayı ve içinde bulunulan ekosistemin de dönüşümüne katkı sağlamayı hedeflediklerini söyleyerek, sözü Crown’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgelerinden Sorumlu Satış ve Pazarlama Direktörü Simon Emery’e bıraktı.

Crown fabrikaları yeşil enerjiyle üretim yapıyor

Crown’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgelerinden Sorumlu Satış ve Pazarlama Direktörü Simon Emery; konuşmasına, Marubeni ekibine son birkaç yıldaki mükemmel iş birliği ve destekleri için teşekkür ederek ve daha uzun yıllar sürecek başarılı bir iş ortaklığını beklediğini dile getirerek başladı. Yeşil enerji ile çalışan fabrikalarda üretilen Crown ekipmanlarında, plastik yerine çelik aksam kullanıldığına vurgu yapan Emery, ürünlerinin %90’ından fazlasının geri dönüştürülebilir olduğunun ve Crown parçalarının %85’inin şirket içinde üretilmesi sayesinde azalan nakliye işlemleri dolayısıyla karbon ayak izini azalttıklarının altını çizdi.

Crown, dijital depoyu gerçeğe dönüştürüyor

Ar-Ge ve inovasyonları ile kısa sürede Türkiye pazarında da güçlü bir marka konumu elde ettiklerini dile getiren Emery, veriyi deponun merkezine yerleştirdiklerini vurgulayarak şunları söyledi: “Crown, dijital depoyu gerçeğe dönüştürüyor. Crown, Gena bağlantılı ekipmanları ile veriyi deponun merkezine yerleştiriyor ve operatörlere günlük görevlerinde verimli ve üretken olmaları için gereken bilgi ve geri bildirimi sağlıyor. Bu sayede verimliliği artırıyor ve maliyetleri düşürüyor. Müşteriler, ekipmanlarının filo yönetimi bilgilerini aramaya başladığında Crown Infolink filo yönetim sistemi, kullanıcıların tüm ekipmanlarını kullanımı kolay bir web portalı üzerinden görmelerini sağlıyor. Bu, performansı, çalışma süresini, kullanımı ve meydana gelebilecek kazaları da ölçmenizi sağlıyor.”

Crown’un yeni nesil ekipmanları

Dikey ve dar koridorlu depolarda işlevsel çözümler

Marubeni Dağıtım ve Servis Endüstriyel Ürünler Satış ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Bülent Beleda, son yıllarda büyük şehirlerde artan depo maliyetlerinin dikey ve dar koridorlara sahip depoların inşasına sebep olduğunu, 17-18 metre yüksekliğindeki raflarda ve 1,5 metre genişliğindeki koridorlarda işlevsel çözümler sunan ekipmanların öneminin arttığını vurguladı. “Tam da bu gelişmeler sebebiyle 2017 yılında Crown ile iş birliğimiz başladı. Oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda da forklift ve depo ekipmanı ürün gamımızı geliştirmeyi ve genişletmeyi sürdürdük” diyen Beleda, düşük yakıt tüketimi özelliğinin ön plana çıktığı yeni Crown C-D Dizel Forkliftleri ile yeni teknolojilerle donatılmış ESR 1000 akülü reach truck modelleri hakkında bilgiler verdi. Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış yaygın servis ağımız ile makinelerin kesintisiz bir şekilde çalışması için gerekli hizmetleri sağladıklarını vurgulayan Beleda, finansal çözümler ve avantajlı kiralama hizmetleri ile de iş ortaklarının yanında olduklarını belirtti.

Lityum iyon akü teknolojileri öne çıkacak

Depolamanın Geleceği temasıyla düzenlenen lansmanda Beleda, sektöre yön verecek gelişmeler hakkında da bilgiler paylaştı. Akü teknolojisinin önümüzdeki yıllarda hızla gelişmeye devam edeceğini ve lityum iyon pazarının da şu anda bulunduğundan çok daha ileri seviyelere geleceğini belirten Beleda, Crown V-Force lityum iyon akü teknolojisinin standart kurşun asitli akülere kıyasla depo verimliliğini ve enerji tasarrufunu maksimuma çıkarttığını ve akü değişim ihtiyacını ortadan kaldırdığını belirtti.

Continue Reading

Trendler

KONVEYÖR DERGİSİ sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et