Connect with us

Depo ve Raf Sistemleri

Kardex, Autostore ile Sport Conrad’ın sipariş karşılama verimliliğini artırdı

Yayın Tarihi

on

Sport Conrad’ta, otomatik bir depolama ve geri alma sistemi, gelecekte istikrarlı bir şekilde artan sipariş hacimlerini güvenilir bir şekilde yönetecek. Sahadaki mekansal koşullara en uygun şekilde çözümler uyarlayan intralojistik uzmanı Kardex, son teknoloji bileşenleriyle geleceğe dönük ve oldukça verimli bir AutoStore çözümü uyguluyor.

Sport Conrad, 125 yıl önceki kuruluşundan bu yana açık hava ve kış sporları sektörlerinde lider, uluslararası çok kanallı bir perakendeci haline geldi. Bugün, aile tarafından işletilen şirketin başarısının arkasında 220 çalışanı var. Sport Conrad’ın lojistik merkezi, Münih’in güneyindeki Iffeldorf’ta bulunuyor. Tüm çevrim içi siparişler buradan gönderiliyor ve ürünler depo ile 4 Sport Conrad mağazası arasında günde birkaç defa taşınıyor. Burada depolanan ürünlerin yaklaşık yarısı çevrim içi işlem görürken, diğer yarısı mağazada satılıyor. Iffeldorf’taki depolama alanı 5.000 metrekareyi buluyor. Sipariş toplama sürecinde, çalışanlar önceden her gün depoda 25-30 km yol kat ederek siparişleri manuel olarak topluyorlardı ama artık bu sona erdi. Depodaki verimliliği ve ergonomiyi optimize etmek amacıyla, Sport Conrad’ın mevcut lojistik merkezi intralojistik uzmanı Kardex tarafından büyütülüyor ve otomatikleştiriliyor. Kardex çözümü, bitişik konveyör teknolojisine sahip oldukça verimli bir AutoStore sistemini içeriyor.

Sport Conrad GmbH Satın Alma Müdürü Thomas Janker, “Geleneksel depolamayla, küçük parça lojistiğimize yönelik artan talepleri karşılamak giderek daha zor hale geliyordu. Kardex’in yeni AutoStore sistemi, çok küçük bir alanda son derece yüksek depolama kapasitesinin yanı sıra maksimum esneklik sunuyor. Bu, siparişleri daha da hızlı işlememizi sağlayacak” açıklamasında bulunuyor.

Kompakt, verimli ve geleceğe hazır Autostore robotu

Herhangi bir otomatik depolama sistemine göre yüksek depolama yoğunluğu oranıyla AutoStore, en üst düzeyde alan verimliliği sağlıyor. Depolama kutuları, engellerin etrafına monte edilebilen bir alüminyum kübik ızgara sisteminde yüksek ve sıkı bir şekilde istifleniyor. Artan kapasite ve depolama yoğunluğu, geleneksel depolama çözümleriyle karşılaştırıldığında aynı yüz ölçümünde 4 kat daha fazla depolama kapasitesi sağlıyor. Sport Conrad AutoStore çözümü, her biri 425 mm yüksekliğe sahip 18.791 kutuya yer açıyor. Sistem 700 m² alana kuruluyor. Sport Conrad’ın spor giyim, tırmanma emniyet kemerleri ve sırt çantalarından kask ve ayakkabılara kadar değişen ürünlerinin yüzde 65’i AutoStore kutularına sığacak.

Depolama kutularının taşınması için ızgara rayları boyunca hareket eden, yeni tip “R5+” pille çalışan 16 AutoStore robotu kullanılıyor. Yüksek hızlı robotlar kutuları alıyor, yeniden düzenliyor ve toplama ve yenileme için ergonomik olarak tasarlanmış iş istasyonlarına (üç konveyör portu ve dört döner port) sağlıyor. Ayrıca, Kardex’in özelleştirilmiş AutoStore çözümü, kutuların konveyörler aracılığıyla depolanması ve alınması için dört aktarma portuna ek olarak bir katlanır kutu doğrultucu ve bir hacim azaltıcıyı da barındırıyor. AutoStore’un modüler tasarımı, devam eden operasyonlarına herhangi bir etki etmeksizin verim ve depolama kapasitesinde meydana gelecek artışları karşılayacak büyümeye olanak tanıyor. Janker, “Danışmanlık uzmanlıkları, her zaman hızlı tepkileri ve karmaşık olmayan ve iş birliğine dayalı ortaklıkları olan Kardex ekibi bizi ikna etti. AutoStore kesinlikle ihtiyaçlarımız için doğru çözüm. Sistem, verimliliği önemli ölçüde artırmamızı sağlıyor. Çünkü gezinme süreleri ortadan kalkıyor. Mevcut depolama alanının mümkün olan en iyi şekilde kullanılmasıyla, çalışanlarımız için toplama ve paketleme sürecinde de gözle görülür bir rahatlama anlamına geliyor” ifadelerini kullanıyor.

Sport Conrad için planlanan AutoStore çözümünün görselleştirilmesi

Sürdürülebilirlik ve çevresel sorumlulukta çok yüksek bir önceliğe sahip olan Sport Conrad, bu nedenle, tüm alanlarda kaynak tasarrufu sağlayan süreçleri ve sürdürülebilir çözümleri uygulamaya aktif olarak kendini adamış bir yapıda. Lojistik merkezin kalbi olarak yüksek verimli AutoStore teknolojisinin gelecekte önemli bir katkı sağlayacağı yeri burası oluşturuyor. Klasik otomatikleştirilmiş depolama sistemleriyle karşılaştırıldığında, AutoStore enerjinin sadece belli bir yüzdesini kullanıyor. AutoStore robotu, standart bir elektrikli süpürgeden daha fazla güç tüketmiyor. Robotlar hazneyi açtıklarında ve yükleme yaptıklarında, enerji akülere geri dönüyor. AutoStore’un kompakt tasarımı ayrıca koridor çalışmasını gerektirmiyor ve aydınlatma gerektiren alanlara da gerek kalmıyor. Küresel olarak %99,6’lık bir ürün ve yedek bileşen erişilebilirliğine sahip firma, Autostore  ile dünyadaki en güvenilir ve verimli depolama sistemlerinden birine sahip.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Depo ve Raf Sistemleri

Depart, tahıl kurutma sistemleri öncüsü Mega Dryers ile anlaşma yaptı!

Yayın Tarihi

on

Değirmencilik ve tahıl depolama sektörlerine yönelik hamlelerine bir yenisini daha ekleyen Depart, tahıl kurutma sistemleri öncüsü Mega Dryers ile anlaşarak inovatif ürün gamını daha da genişletti.

Alapala Holding’in grup şirketi Depart, Arjantin’in değirmencilik ve tahıl depolama sistemlerindeki öncü şirketlerinden Mega Dryers ile el sıkışarak geniş, inovatif ürün gamına bir yenisini ekledi. 

Uzun yıllara dayanan mühendislik deneyiminin ve ileri teknolojinin gücüyle yüksek kaliteli tahıl kurutma sistemleri geliştiren ve üreten Mega Dryers’ın ürünleri ile artık dünyanın dört bir yanındaki değirmencilere ve tahıl ticareti sektörüne daha kapsamlı çözümler sunacaklarını bildiren Depart Genel Müdürü Cengiz Tiryakioğlu, “Eylül ayında attığımız imzanın ardından satış, pazarlama ve operasyonel hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz.  Ekim sonu itibarıyla ise yenilikçi çözümlerle tahıl işlemenin en kritik aşamalarından olan kurutma alanında verimliliği artırmak isteyen müşterilerimiz için satış faaliyetlerimize başlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku

Depo ve Raf Sistemleri

Exotec, depo robotlarının benimsenmesini küresel ölçekte hızlandırıyor

Yayın Tarihi

on

Depo robotiğinde dünyanın önde gelen firmaları arasında yer alan Exotec, dünya çapında 100’den fazla tesise dokunarak önemli bir kilometre taşına ulaşıyor. Asya-Pasifik (APAC), Avrupa ve Kuzey Amerika’da devam eden genişleme stratejisinin bir parçası olarak şirket, yıl sonuna kadar 200’den fazla yeni çalışanı işe alma yolunda ilerliyor. Bu da hızlı iş büyümesini desteklemek için küresel iş gücünde bir önceki yıla oranla %80’lik bir artışa işaret ediyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Exotec CEO’su ve Kurucu Ortağı Romain Moulin, “100’den fazla müşteri tesisine ulaşmak, işimiz ve depo robotları kategorisinin ivmesi için önemli bir kilometre taşına işaret ediyor. Önde gelen markalar Exotec’e yalnızca operasyonel verimliliği artırmak ve depodaki insan iş gücünü desteklemek için değil, aynı zamanda tüm tedarik zincirlerini yeniden keşfetmek için itici bir güç olarak kullanmak üzere güveniyor” ifadelerini kullanılıyor.

Exotec’in mühendislik ve inovasyona yönelik benzersiz yaklaşımı yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Goldman Sachs Asset Management bünyesindeki Growth Equity şirketinin ortağı Christian Resch, “Küresel ekonomik belirsizlik, uzun süreli iş gücü sıkıntısı ve artan tüketici beklentilerinin ortasında, depo otomasyonu cazip bir pazar fırsatı olarak ortaya çıkıyor. Exotec’in mühendislik, inovasyon ve dünyanın en büyük markalarına yardımcı olan kanıtlanmış başarı geçmişine sahip benzersiz yaklaşımı sayesinde bu fırsattan yararlanmak için iyi bir konuma sahip olduğuna inanıyoruz” diyor.

Exotec’in büyümesi farklı bölgelerde şu şekilde görünüyor:

Batı Avrupa

Batı Avrupa’daki varlığını yeni müşteri kazanımları ve yeni ülkelere açılımlarla genişleten Exotec, CEVA Logistics ve Lyreco ile yaptığı ortaklıklar bölgedeki konumunu daha da sağlamlaştırıyor. İngiltere’de Alliance Automotive Group (AAG) ile önemli bir ortaklık kuran Exotec, otomotiv satış sonrası sektöründeki varlığını güçlendiriyor.

Orta Avrupa

Exotec, Polonyalı Entegratör A1 Sorter ile yaptığı gibi ortaklıklarla Orta Avrupa’da ivme kazanıyor. Bu iş birliği, otomotiv endüstrisi için bir lojistik hizmet sağlayıcısı olan ILS ile Polonya’nın Zakroczym kentindeki bir ILS yerine getirme merkezini Exotec’in imzası olan Skypod® sistemiyle donatmak için ortak bir projeye yol açıyor.

Kuzey Amerika

2020’de Kuzey Amerika pazarına girdiğinden bu yana merkezini Atlanta’da kuran Exotec, ekibini 70’in üzerinde kişiye yükseltiyor. Şu anda Gap Inc., Ariat ve Decathlon dahil olmak üzere önde gelen markalar için ABD ve Kanada’da 20’den fazla tesise hizmet veren Exotec, Kuzey Amerika pazarında 2025 yılına kadar küresel işlerinin üçte birini temsil etmeyi hedefliyor.

APAC

Hızla büyüyen Asya pazarına odaklanan Exotec, 2023’ün Ağustos ayında önemli bir mühendislik ve bilişim şirketi olan POSCO DX Co. Ltd. ile ortaklık kurarak Kore bölgesine girdiğini duyuruyor. Güney Kore, Exotec için stratejik Asya pazarlarından biri olarak Japonya’ya katılıyor. Exotec, Japonya’da entegre lojistik sağlayıcısı Alps Logistics ve Acca international ile yeni ortaklıklar kurarak büyümesini sürdürüyor.

L-A-C, Flexeserve’nin zorluklarını etkili bir şekilde ele alan iki mekanize hattan oluşan palet konveyörü tabanlı bir üretim çözümü sunuyor. Palet yükleme rampası, yüksekliği ayarlanabilir iş istasyonları, tampon istasyonları ve boşaltma istasyonu dahil olmak üzere bir dizi taşıma bileşenine sahip olan özelleştirilmiş çözüm, ürünlerin üretim hattı boyunca sorunsuz ve bağımsız bir şekilde ilerlemesini sağlıyor.

Operasyonları kolaylaştırmak ve verimliliği artırmak

Yüksekliği ayarlanabilen iş istasyonları, operatörlerin otomatik kontrolleri kullanarak yüksekliği kolayca uygulamasına olanak tanıyor, gerginliği ve yorgunluğu azaltıyor. Görevin tamamlandığını bildirmek için bir iş tamamlama düğmesi uygulanarak, operatörler arasında sorunsuz koordinasyon sağlanıyor. Tampon istasyonları operatör bekleme sürelerini en aza indirirken, boşaltma istasyonu son montajdan sonra manuel boşaltmayı kolaylaştırıyor.

Güvenlik önlemlerinin alındığı CE sertifikalı sistemde farklı palet tipleri de kullanılabiliyor. Bir makaslı lift ile entegre edilen her bir hat, 8 saatlik vardiya başına 60 paletlik bir iş hacmine ulaşarak manuel operasyonları geride bırakıyor. Genel olarak proje, montaj hattında üretkenliği ve verimliliği başarılı bir şekilde artırarak istenen hedefleri yerine getiriyor.

Günümüzde modernize edilmiş üretim hatları, yüksekliği ayarlanabilir iş istasyonları ve tampon istasyonları verimliliği artırıyor, döngü sürelerini azaltıyor ve operatörün iş yükünü en aza indiriyor.

Devamını Oku

Depo ve Raf Sistemleri

Crown’un yeni nesil ekipmanları, dijital depoyu gerçeğe dönüştürüyor

Yayın Tarihi

on

Crown’un yeni nesil ekipmanları

Türkiye pazarında farklı sektörlere akıllı depolama çözümleri sunan, dünyanın önde gelen endüstriyel kaldırma ekipmanları markası Crown’un, yeni nesil forklift ve depo ekipmanlarının tanıtımı Marubeni Dağıtım ve Servis ev sahipliğinde gerçekleşti.

2017 yılından bu yana Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. güvencesiyle Türkiye’de endüstriyel taşımacılığa yönelik zengin ürün gamı, ödüllü tasarımları, verimliliği ve fonksiyonelliği ile depoların çözüm ortağı olan Crown, Avrupa standartlarında üretilen yeni nesil turbo Stage V motora sahip olan C-D Dizel Forklift ve ESR 1000 Reach Truck modellerini Türkiye pazarında iş ortakları ile buluşturmaya başladı. “Depolamanın Geleceği” mottosuyla Sheraton Grand İstanbul’da gerçekleşen lansmanda Crown’un yeni nesil depo ekipmanları ve forkliftleri sektör yöneticilerinin beğenisine sunuldu.

Crown “Depolamanın Geleceği” lansmanında Marubeni Dağıtım ve Servis Genel Müdürü Eşref Zeka, Crown Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgelerinden Sorumlu Satış ve Pazarlama Direktörü Simon Emery ve Marubeni Dağıtım ve Servis Endüstriyel Ürünler Satış ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Bülent Beleda konuşmacı olarak sahnede yer aldı.

40 yılı aşkın süredir forklift sektöründe

Marubeni Dağıtım ve Servis Genel Müdürü Eşref Zeka, açılış konuşmasında 40 yıl önce Komatsu markalı forkliftler ile lojistik sektörüne hizmet sunmaya başladıklarını, bugün ise lojistikten inşaata, maden sektöründen tarıma ve sanayiye kadar birçok sektörün ihtiyacına cevap veren müşteri odaklı bir iş modeli oluşturduklarının altını çizdi. Tokyo merkezli Marubeni ve güçlü markaları ile sürdürülebilir bir gelecek için yüksek teknolojili ürünler sunduklarını belirten Zeka, “Bizler sadece satış yapan, forklift veya depo ekipmanı teslim etmeyi amaçlayan bir kurum değiliz. Önceliğimiz müşterilerimizi dinlemek, anlamak ve onlara doğru çözümler sunmak’’ dedi. Zeka, gerek satış gerek satış sonrası hizmetlerde, ikinci el ve kiralama hizmetlerini geniş hizmet ağı ile birleştirerek öncü olmayı ve içinde bulunulan ekosistemin de dönüşümüne katkı sağlamayı hedeflediklerini söyleyerek, sözü Crown’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgelerinden Sorumlu Satış ve Pazarlama Direktörü Simon Emery’e bıraktı.

Crown fabrikaları yeşil enerjiyle üretim yapıyor

Crown’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgelerinden Sorumlu Satış ve Pazarlama Direktörü Simon Emery; konuşmasına, Marubeni ekibine son birkaç yıldaki mükemmel iş birliği ve destekleri için teşekkür ederek ve daha uzun yıllar sürecek başarılı bir iş ortaklığını beklediğini dile getirerek başladı. Yeşil enerji ile çalışan fabrikalarda üretilen Crown ekipmanlarında, plastik yerine çelik aksam kullanıldığına vurgu yapan Emery, ürünlerinin %90’ından fazlasının geri dönüştürülebilir olduğunun ve Crown parçalarının %85’inin şirket içinde üretilmesi sayesinde azalan nakliye işlemleri dolayısıyla karbon ayak izini azalttıklarının altını çizdi.

Crown, dijital depoyu gerçeğe dönüştürüyor

Ar-Ge ve inovasyonları ile kısa sürede Türkiye pazarında da güçlü bir marka konumu elde ettiklerini dile getiren Emery, veriyi deponun merkezine yerleştirdiklerini vurgulayarak şunları söyledi: “Crown, dijital depoyu gerçeğe dönüştürüyor. Crown, Gena bağlantılı ekipmanları ile veriyi deponun merkezine yerleştiriyor ve operatörlere günlük görevlerinde verimli ve üretken olmaları için gereken bilgi ve geri bildirimi sağlıyor. Bu sayede verimliliği artırıyor ve maliyetleri düşürüyor. Müşteriler, ekipmanlarının filo yönetimi bilgilerini aramaya başladığında Crown Infolink filo yönetim sistemi, kullanıcıların tüm ekipmanlarını kullanımı kolay bir web portalı üzerinden görmelerini sağlıyor. Bu, performansı, çalışma süresini, kullanımı ve meydana gelebilecek kazaları da ölçmenizi sağlıyor.”

Crown’un yeni nesil ekipmanları

Dikey ve dar koridorlu depolarda işlevsel çözümler

Marubeni Dağıtım ve Servis Endüstriyel Ürünler Satış ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Bülent Beleda, son yıllarda büyük şehirlerde artan depo maliyetlerinin dikey ve dar koridorlara sahip depoların inşasına sebep olduğunu, 17-18 metre yüksekliğindeki raflarda ve 1,5 metre genişliğindeki koridorlarda işlevsel çözümler sunan ekipmanların öneminin arttığını vurguladı. “Tam da bu gelişmeler sebebiyle 2017 yılında Crown ile iş birliğimiz başladı. Oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda da forklift ve depo ekipmanı ürün gamımızı geliştirmeyi ve genişletmeyi sürdürdük” diyen Beleda, düşük yakıt tüketimi özelliğinin ön plana çıktığı yeni Crown C-D Dizel Forkliftleri ile yeni teknolojilerle donatılmış ESR 1000 akülü reach truck modelleri hakkında bilgiler verdi. Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış yaygın servis ağımız ile makinelerin kesintisiz bir şekilde çalışması için gerekli hizmetleri sağladıklarını vurgulayan Beleda, finansal çözümler ve avantajlı kiralama hizmetleri ile de iş ortaklarının yanında olduklarını belirtti.

Lityum iyon akü teknolojileri öne çıkacak

Depolamanın Geleceği temasıyla düzenlenen lansmanda Beleda, sektöre yön verecek gelişmeler hakkında da bilgiler paylaştı. Akü teknolojisinin önümüzdeki yıllarda hızla gelişmeye devam edeceğini ve lityum iyon pazarının da şu anda bulunduğundan çok daha ileri seviyelere geleceğini belirten Beleda, Crown V-Force lityum iyon akü teknolojisinin standart kurşun asitli akülere kıyasla depo verimliliğini ve enerji tasarrufunu maksimuma çıkarttığını ve akü değişim ihtiyacını ortadan kaldırdığını belirtti.

Devamını Oku

Trendler