İki sürücü bir arada: İgus çift şaftlı step motoru piyasaya sürüyor

Moneta Yazı İşleri Yönetimi
İki sürücü bir arada: İgus çift şaftlı step motoru piyasaya sürüyor

Drylin lineer eksenleri için yeni motor, iki mekanik yük için yerden tasarruf sağlayan ve uygun maliyetli bir tahrik sunuyor. Sınırlı bir kurulum alanında uygun maliyetli otomasyon sunan igus, otomasyona kolay bir giriş sağlamak amacıyla drylin lineer teknolojisi için yeni bir çift şaftlı step motor geliştiriyor. Bu motor iki lineer ekseni tahrik etmek için kullanılabiliyor. Bir başka olası uygulama da ikinci tahrik miline bir el çarkının takılmasıyla oluyor. Acil bir durumda kullanıcılar motoru elle çevirebiliyor. Ayrıca, manuel sıfır noktası kalibrasyonu da yapılabiliyor. Milimetre hassasiyetinde istenen konuma hareket ettiği için tahrik teknolojisinde hassas ve kontrollü hareketler gerekiyorsa step motor tercih ediliyor. Bu özellikle otomasyon teknolojisindeki uygulamalar, aktarma istasyonları ve format ayarlamaları için önem taşıyor.

Tahrik teknolojisi uzmanı igus, drylin lineer eksenleri için ilk kez çift şaftlı bir step motor geliştiriyor. İki çıkış şaftına sahip olduğu için özel bir step motor türü olan çift şaftlı step motor, çok yönlülüğü ve performansı ile öne çıkıyor. Konuyla ilgili konuşan igus GmbH Drylin E İş Birimi Başkanı Rene Erdmann, “Bu tasarım, mekanik bileşenlerin bağlantısında ve tahrikinde daha fazla esneklik sunuyor. Artık iki paralel lineer eksen gibi iki mekanik yükü tek bir motorla tahrik edebiliyoruz” diyor. Bu sadece yerden tasarruf sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda motorun tek bir step motorla aynı fiyatta olması ve kullanıcının ikinci bir kaplin satın almak zorunda olmaması nedeniyle maliyetleri de düşürüyor.

Tek motor, üç işlev

Yan tarafa monte edilen ve alan sorunlarına neden olabilen geleneksel çift eksenli sürücülerin aksine, çift şaftlı step motor eksenlerin arasına yerleştirilerek mevcut kurulum alanından optimum şekilde yararlanılmasını sağlıyor. Çift şaftlı step motorun bir diğer avantajını da ikinci şaft ucuna bir el çarkı monte etme seçeneği oluşturuyor. Bu, motorun elle de döndürülebileceği ve böylece kullanıcıların doğrusal bir eksenin sıfır noktasını manuel olarak ayarlayabileceği anlamına geliyor. Buna ek olarak, örneğin elektrik kesintisi durumunda el çarkını çevirerek kendinden kilitlemeli bir kılavuz vida eksenini manuel olarak ayarlayabiliyor. Bu özellikle girişler veya kapılar gibi alanlarda önem kazanıyor. igus step motorların yanı sıra, online mağazasında EC/BLDC ve DC motorları uygun fiyatlarla sunuyor.

Bu Makaleyi Paylaş
Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.
Yorum Yap