İgus, uygulamaları, meta veri deposu ve yeni cobot’larıyla düşük maliyetli otomasyonu basitleştiriyor

Moneta Yazı İşleri Yönetimi
İgus, uygulamaları, meta veri deposu ve yeni cobot'larıyla düşük maliyetli otomasyonu basitleştiriyor

İgus, düşük maliyetli otomasyonun hızını artırıyor ve otomasyona girişi her zamankinden daha kolay ve daha uygun maliyetli bir hale getiriyor. 3.999 euro fiyata sunduğu ReBeLmini cobotu ve kolay ticari robot programlama için RBTXperience yazılımı, ucuz donanım ve dijital inovasyon etkileşimiyle otomasyonun geleceğini ulaşılabilir kılıyor.

İgus, şirketlerin ürünlerini geliştirmelerine ve maliyetleri düşürmelerine yardımcı olan dijital ürünler ve çözümler sunuyor. Düşük maliyetli otomasyona bir örnek olarak; yeni cobot’lar, yazılımlar ve sanal paralel dünyalar, robota yeni başlayanların bile çok kısa sürede ucuz otomasyona uyum göstermesini sağlıyor. Donanım başlangıç noktası, kontrol yazılımı ve güç kaynağı dahil olmak üzere yalnızca 3.999 euroluk fiyata gerçek bir tak ve çalıştır cobot olan yeni ReBeLmini gibi İgus’un plastik robotu, 5 eksenle çalışıyor ve 4 kg ağırlığında. 310 mm erişime sahip, 0,5 kg’a kadar yükleri hareket ettirip +/- 1 mm tekrarlanabilirlik ile dakikada 7 toplama gerçekleştiriyor. Test otomasyonu veya kamera kalite kontrolü gibi kısıtlı alanlarda kullanım için özellikle uygun olan ReBeLmini, baş üstü de kullanılabiliyor. Firma en son çözümlerini bul yıl da sektördeki en son gelişmeler için her zaman önemli bir buluşma yeri olan Hannover Messe’de sergiliyor.

Dijital araçlarla ileri seviye mühendislik

Yeni geliştirilen İgus dijital araçları, şirketlerin bireysel robotik donanımlarını hızlı ve kolay bir şekilde yapılandırmasına, entegre etmesine ve kontrol etmesine yardımcı oluyor. Yeni RBTXperience yazılımı, kullanıcıların kameraları, kıskaçları, robotları ve aynı zamanda makine çerçevelerini ve taşıma bantlarını 3B modelde bir bilgisayar oyununda olduğu kadar basit bir şekilde birleştirip test etmelerini sağlıyor. Bileşenler ve üst yapılar, her zaman bir uyumluluk garantisi ve anında bir fiyatla, tasarımcının istediği şekilde sürüklenip bırakılabiliyor. CAD dosyaları, tek bir tıklama ile kendi planlama yazılımınıza indirilebiliyor. İgus Düşük Maliyetli Otomasyon İş Birimi Başkanı Alexander Mühlens, “Hannover Messe’nin başlangıcında, çevrim içi araçta yapılandırılan her otomasyon çözümünü veri tabanımıza kaydedeceğiz ve bunları bir tasarım şablonu olarak diğer müşterilerin kullanımına sunacağız. Bu bize çok büyük bir tasarım topluluğu sağlıyor” diyor.

Yüzde 95’inin yatırım maliyeti 12.000 eurodan az olan RBTX çevrim içi pazarında halihazırda 300’den fazla çözüm mevcut; ancak İgus, yalnızca konfigürasyonu değil, aynı zamanda düşük maliyetli otomasyonun kontrolünü de basitleştiriyor. İgus, programlama bilgisi olmadan bile 30 ila 60 dakika içinde ReBeL robot hareket serilerini tanımlamak için sezgisel bir yazılım sunuyor. Firmanın yeni AnyApp yazılımı, Hannover Messe 2023’te de tanıtılacak. Diğer robotlar için de bu programlamanın kullanımına izin veriyor. AnyApp, özellikle farklı üreticilerin robotlarını otomasyon çözümlerinde birleştiren ancak birden fazla kontrol yazılımı paketi öğrenmek istemeyen şirketler için oldukça uygun bir yapıda.

İguversum ile sanal dünyada en iyi mühendislik performansı

Firmanın diğer bir geliştirme adımını, Salon 17’deki yeni “igus digital” standında deneyimlenebilecek İguversum oluşturuyor. Dünyanın her yerinden kullanıcılar, fiziksel olarak bulunmadan projeler üzerinde sanal olarak etkileşim kurabiliyor ve iş birliği yapabiliyor. Bu sadece zamandan tasarruf sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda konum değiştirmeye gerek olmadığı için daha sürdürülebilir. Şirketleri tüm teknik geliştirmelerde destekleyebilecek bir iş birliği ortamı ve dijital bir araç olan İguversum, Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) gibi Genişletilmiş Gerçeklik (XR) teknolojileri, otomasyon çözümlerinin sanal alanda planlanmasına, kontrol edilmesine ve test edilmesine olanak tanıyor. Bu, çalışanların fiziksel olarak sahada bulunmadan tehlikeli veya rahatsız edici çalışma ortamlarına uzaktan erişmelerini sağlıyor. Bu da şirketlere çalışma ortamlarını daha güvenli hale getirme, daha fazla çalışan memnuniyeti ve motivasyon sağlama ve yeni uzmanların işe alınmasını kolaylaştırma fırsatı veriyor. Konuyla ilgili konuşan İgus Kıdemli Pazarlama Uzmanı Marco Thull, şu ifadeleri kullanıyor: “Gelecekte, insanların metaverse’te nasıl iş birliği içinde çalıştığını ve robotları sanal dünyalardan uzaktan nasıl kontrol ettiğini göreceğiz. Bu, birlikte çalışma şeklimizi değiştirecek. İgus, şirketlere süreçlerini daha hızlı ve daha ucuz hale getirmek için düşük maliyetli otomasyonun yapabileceklerinin ötesine geçen simülasyonlar, tahminler ve veri analizi gibi dijital araçlar sunacak. Yeni teknoloji hiç bitmiyor. Şu sorulara odaklanmaya devam etmeliyiz: Müşteri bundan ne elde ediyor? Yararlı mı yoksa ondan kurtulabilir miyiz? Ucuz donanım, yazılım ve XR’nin yapay zeka ile bağlantılı etkileşimi, müşterilerin makinelerini ve sistemlerini sürekli olarak geliştirmelerini ve onları müşterilerinin ihtiyaçlarına hızla uyarlayın. Muazzam bir rekabet avantajı elde edin.”

Bu Makaleyi Paylaş
Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.
Yorum Yap