Connect with us

Robot Otomasyon

DB Schenker, İspanya’da devrim yaratan otomatik e-ticaret lojistik merkezini devreye aldı

Yayın Tarihi

on

Tanınmış tedarik zincir yönetimi ve lojistik hizmetleri sağlayıcısı DB Schenker, İspanya, Portekiz ve Fransa’daki perakende müşterilerine hizmet edecek en büyük otomatik e-ticaret işletmelerinden birini işletmeye başlamak için işaret fişeğini yaktı.

Guadalajara’daki 50.000 metrekarelik son teknoloji depodaki operasyonlar, yeni istihdamlarla beraber 150 kişi, 200’den fazla robot ve optimize edilmiş paketleme sistemiyle başladı. Sahada, AMR teknolojisinde iyi tanınan Geek+ tarafından tedarik edilen Otonom Mobil Robotlar (AMR) ekseninde günde yaklaşık 120.000 ünitenin işleneceği üründen-insana sistemin donanımı gerçekleştirildi. Sistemin, hızlı ve esnek çevrimiçi siparişler yanında iadelerin de etkin biçimde karşılanmasını hedefleyen inovatif toplama-paketleme özellikleri bulunuyor.

Devreye alınan merkezle ilgili konuşan DB Schenker İberya Sözleşme Lojistiği Ürün Yöneticisi Alfredo Alcalá, “DB Schenker, e-ticaret sektörüne inovatif gücü ve kendini kanıtlamış güvenilirliği ile hizmet etmeyi taahhüt etmektedir. Guadalajara operasyonlarındaki otomatik çözümlerin kurulumu, sadece dört ay gibi rekor bir sürede yapıldı; istikrarlarını ve esnekliklerini Kara Cuma ve Noel zamanlarında da kanıtladılar. Bu beklentileri karşıladığımız ve Adidas gibi önemli bir müşterinin güvenini kazandığımız için gurur duyuyoruz” dedi.

Otomatik konveyör sistemi zamanında işleme ve hızlı teslimat sürelerini sağlayıp spor endüstrisinin devi Adidas’a en iyi müşteri deneyimini güvence altına aldı. Koli hacmini ve nakliye araçlarının kullanımını optimize etmek için paketleme, otomatik bir çözüm aracılığıyla sevk edilen ürünün boyutunu tam karşılayacak şekilde ayarlama yapılır. Bu da dağıtım süresince CO2 emisyonlarının azalmasını sağlar.

Ayrıcalıklı ve sürdürülebilir bir konum

Lojistik merkezi, çevre dostu büyümeyi hedefleyen ve yenilikçi ve çevreye etkisi düşük dijital çözümlere kendini adamış olan DB Schenker için stratejik öncelik taşıyordu. Bu nedenle sürdürülebilirliğe uygun olarak “BREEAM Very Good” sertifikasını aldı. Doğal kaynakları korumaya yönelik diğer özelliklerin yanı sıra depo, çatı pencerelerini yüksek teknoloji LED sistemleri ve doğal havalandırma ile bir araya getiriyor.

Son teknolojiye sahip depo, Adolfo Suárez Madrid-Barajas Havaalanı’na 50 kilometre ve ana A2 ve R2 otoyollarına bağlantısı olan Madrid’in merkezine 60 kilometre uzaklıkta, stratejik konumdaki Henares endüstri parkında yer alıyor. Depo tasarımının ve teknolojisinin esnekliği, ileri teknoloji otomasyon sistemleri ve istihdam yaratılması, onu İspanya ve Avrupa’da bir referans merkezi haline getiriyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot Otomasyon

Kolaboratif robot piyasası deneyimi, pandemi sonrası dönemde ikinci bir büyümeyi yakalayabilir mi?

Yayın Tarihi

on

Kolaboratif robot pazarının, endüstriyel ve endüstriyel olmayan sektörlerde artan satışlar ve geliştirilen yeni uygulama senaryoları ile önümüzdeki yıllarda güçlü bir büyüme göstereceği tahmin ediliyor.

Interact Analysis’in yeni yayımlanan ‘Küresel İşbirlikçi Robot Pazarı – 2023 Raporu’na göre, 2022’de pazar geliri %17,2 artarak 954 milyon ABD dolarına ulaştı ve sevkiyatlar %21,9 artarak 37.780 adede ulaştı. 2021’de Covid-19 pandemisinin ardından hızlı bir toparlanmanın ardından kolaboratif robot (cobot) pazarının büyüme oranı yaklaşık %20’ye düştü. İşbirlikçi robotlar, önümüzdeki 5 yıl içinde önceki %30’un üzerindeki yüksek hızlı büyüme oranına geri dönebilir mi? Sevkiyatlarda ikinci bir artış için büyüme noktası nereden geliyor?

İşbirlikçi robot pazarındaki hızlı büyüme potansiyelini 5 açıdan analiz edeceğiz: Pazar, ürün, endüstri, uygulama ve müşteri.

Piyasa: Fiyat düşüşlerinin yavaşlaması ile orta ve uzun vadede görünüm hala iyimser

Küresel kolaboratif robot pazar sevkiyatlarının Bileşik Yıllık Büyüme Oranı’nın (CAGR) önümüzdeki 5 yıl içinde %27 olması bekleniyor. Çin, yıllık yaklaşık %30’luk bir pazar büyümesi kaydediyor ve Güney Amerika, Güneydoğu Asya bölgelerinin her ikisi de yıllık büyümede %30’u aşıyor. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, önümüzdeki birkaç yıl için büyüme oranı tahmini, 2022 tahminlerinden (gri kesikli çizgi) daha yüksektir.

Küresel kolaboratif robot pazarı için tahminler, 2022’e göre daha yüksek

2022’de geleneksel endüstriyel robot fiyatlarındaki artışın aksine, kolaboratif robotların fiyatı düşmeye devam ediyor. Ancak düşüşün boyutu yavaşlıyor. Bunun arkasındaki temel nedenler şunlardır:

1. Tüm sevkiyatların yarısından fazlasını oluşturan Çin pazarında, fiyattaki düşüş trendi önemini koruyor. Önde gelen komponent üreticilerinin çoğu fiyatlarını bir defadan fazla artırdı. Cobot satıcılarıysa yerel komponent markalarını kullanarak maliyeti makul bir aralıkta kontrol edebiliyor.

2. Pazar rekabeti giderek daha şiddetleniyor. Bu nedenle, birçok önde gelen cobot üreticisinin, özellikle finansman veya potansiyel listeleme için kritik bir dönemece yaklaşırken, büyümeyi desteklemek için düşük fiyatlandırma stratejileri kullanması beklenen bir durum. Otomotiv ve sanayi dışı sektörlerde yüzden fazla büyük sipariş verildi ve ortalama fiyatlar düştü.

3.    Tahminlerimize göre, işbirlikçi robotlar için fiyat düşüşleri önümüzdeki 5 yıl içinde nispeten sığ olacak. Yapay zeka çözümleriyle makine içi görüşün katma değeriyle birleşen >10 kg modellerin oranındaki artış, ortalama piyasa fiyatlarındaki önemli düşüşü telafi etti. Sonuç olarak, yıllık fiyat düşüşlerinin %3-5 seviyesinde kalacağını tahmin ediyoruz.

Ürün: Daha fazla zeka, daha fazla taşıma kapasitesi ve daha fazla açıklık

Yapay zeka ve yapay görme dahil olmak üzere ilgili teknolojiler ve çözümler, cobot üreticileri tarafından giderek daha fazla destekleniyor ve müşterilerin satın alma kararlarını etkilemeye başlıyor. Kolaboratif robot satıcıları, uygulama senaryolarını daha da genişletmek istiyor ve makinelerinin algılama yeteneklerini ve esnekliğini artırmanın yollarını arıyor.

Kısmen paletleme veya kaynaklama gibi gerçek uygulamaların ihtiyaçlarından ve ayrıca artan pazar büyüme alanı bulmak için daha fazla yük taşımak üzere işbirlikçi robot ürün hatlarını genişletmeye yönelik talep artıyor. Küçük taşıma kapasitesi sektöründe SCARA ve yüksek hızlı küçük altı eksenli robotların kaçınılmaz rekabetiyle karşı karşıya kalan birçok cobot satıcısı, 10 kg’dan fazla taşıma kapasitesine sahip modeller geliştirmek için kolay dağıtım, hafif gövde ve yüksek maliyet etkinliği avantajlarından yararlanmaya başladı. Aşağıdaki tablo, 2022’den 2023’e kadar yeni piyasaya sürülen işbirlikçi robot modellerinin taşıma yükünü ve kol uzunluğunu gösteriyor; daha yüksek taşıma kapasitesi ve daha uzun kol uzunluğuna yönelik artan eğilim açıkça görülüyor.

Şu anda, çoğu ortak çalışmaya dayalı robot üreticisi, sistem entegratörleri veya müşterilerin ikincil geliştirmeleri yapabilmesi için RDK sağlıyor. Daha fazla açıklığa yönelik artan eğilim, daha kapsamlı bir işbirlikçi robot yelpazesini mümkün kılarken, aynı zamanda özelleştirilmiş çözümlerin daha etkin bir şekilde oluşturulmasını sağlayacaktır.

Sektör: Pandemi sonrası dönemde endüstriyel olmayan cobot sevkiyatlarında tahmin edilen büyüme

2022’deki küresel makroekonomik gerileme, işbirlikçi robotların catering, masaj ve perakende gibi (bireysel son tüketicilere yönelik) sektörlere girişinin önemli ölçüde yavaşlaması ile endüstriyel olmayan sektöre önemli bir darbe vurdu. Depolama lojistiği projelerindeki gecikmelerin etkisi de beklenenden daha yavaş bir büyüme oranına neden oldu.

Buna karşılık, Covid-19 salgınının bir sonucu olarak, imalat sektörü son 3 yıldır iş gücü açıklarıyla boğuşuyor. Otomobiller, metaller ve genel endüstriler gibi geleneksel imalat endüstrilerindeki üretim hatlarının yükseltilmesi ve yenilenmesine yönelik talep önemli ölçüde artmıştır. Tedarik zinciri düzenlemelerine yanıt olarak fabrikaların veya üretim hatlarının birçok çok uluslu şirket tarafından taşınması ve mevcut yeniden yapılanma eğilimi ile birleştiğinde, işbirlikçi robotlara olan talep önemli ölçüde arttı.

2022’de en hızlı büyüme oranına sahip sektör, yeni enerji sektörü oldu (lityum-iyon pil, rüzgar enerjisi, PV ve hidrojen dahil), ardından otomotiv ve elektronik. Bunun başlıca nedeni, 2022’de yeni enerji taşıtı tedarik zincirinin çeşitli bölümlerindeki hızlı büyümedir. Cobotlar, esneklikleri ve kullanım kolaylıkları nedeniyle iş istasyonlarının yerini hızla alabilir.

Ayrıca cobotlar, yiyecek ve içecek ile kimya ve ilaç gibi sektörlerde de nispeten istikrarlı bir büyüme kaydetti.

Uygulama: Hızlı gelişen kaynak ve paletleme kolları

Interact Analysis’in Endüstriyel Robotlar Raporu’na göre, kaynak ve malzeme aktarımı, endüstriyel robotlarda büyüklükleri bakımıyla öne çıkan iki uygulamadır. 2022’de, tüm küresel endüstriyel robot satışlarının yarısından fazlası bu iki ana uygulamadan geldi. Büyük paysa ağır yüklü mafsallı robotlardaydı. Buna karşılık, endüstriyel kaynak robotu satışlarının oranı 2022’de %5’in altındaydı, ancak bir büyüme potansiyeli barındırıyor. Manuel kaynakta tutarlılığın sağlanamaması ve çalışma koşullarının zorluğu, kaynağı bir üretim hattının genel verimliliğinde kilit bir faktör haline getiriyor ve aynı zamanda birçok fabrika için işçi bulmanın en zor alanı olarak göze çarpıyor. Küçük fabrikalarda, esnek ve kolayca devreye alınabilen kolaboratif robotlar, küçük iş parçalarını kaynaklamak için kullanılabilirken, büyük montaj hatlarında karmaşık iş parçalarının kaynağı, birden fazla kolaboratif robotu birleştirerek veya cobot’lar ve vasıflı işçilerden oluşan bir kombinasyon kullanılarak da tamamlanabilir. Kaynak senaryolarının yüksek büyüme potansiyeli nedeniyle, UR, AUBO ve JAKA gibi büyük kolaboratif robot şirketlerinin 2022’de kaynak uygulamaları için özel çözümler başlattığını gördük. Kolaboratif paletleme, robot kolları için basit paletleme uygulamasındaki ve geçen yıl yiyecek-içecek ve ilaç gibi sektörlerde 10 kg’ı aşan yüklerdeki artışla birlikte gündemin odağı haline geldi

Müşteriler: Sayısı artan müşterilerle doğrudan satış ve iş birliği

Cobot satış kanalı, doğrudan satış ve dağıtım ağına (distribütörler veya sistem entegratörleri aracılığıyla) ayrılabilir. Müşterilerin çoğu küçük ve orta ölçekli şirketler olduğundan, dağıtım ağı 2020’den önce toplam pazar satışlarının %90’ından fazlasında işe yaramıştır. Yalnızca doğrudan satışla ilerlemekse kullanıcı ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaz. Distribütörler genellikle farklı sektörlerdeki müşteriler için robotlarla eşleştirilmiş otomasyon çözümleri sağlayan, mühendislik geçmişine sahip sistem entegratörleridir.

Dağıtım modelinde pazarı için hızla bir satış ağı oluşturabilir. Bununla birlikte, robot üreticilerinin distribütörlerin becerilerine aşırı derecede bağımlı hale gelmemeleri ve alt müşterilerin gerçek ihtiyaçlarını iyice anlamları da önemlidir. Müşterilerle daha derin bir bağ kurmak ve pratik uygulama ihtiyaçlarını anlamak için doğrudan satış oranı son yıllarda hızla arttı ve robot üreticilerinin müşterilerle iş birliği yaparak farklı senaryolar ve kullanım durumları oluşturması önemli bir trend haline geldi.

Doğrudan satış, robot üreticilerinin müşterilerin özel ihtiyaçlarına göre uygun çözümler sunmasına, belirli bir senaryoda cobotlar için uygun uygulamaları keşfetmesine ve robotların en uygun kullanım biçimi üzerinde müşterilerle birlikte çalışmasına olanak tanır. Robot üreticileri, müşterilerle yakın iş birliği içinde çalışarak elde tutma oranlarını ve sadakati de artırabilir.

Farklı uygulama senaryolarına daha uygun yarı özelleştirilmiş ürünler veya gerçekleştirilebilecek ikincil geliştirme faaliyetleri vardır. Bu yöntemler şunları içerir:

Belirli uygulama senaryolarına hızlı dağıtım ve uyarlamayı destekleyen süreç paketleri sağlamak. Kullanıcılar kendi sistemlerini oluşturmak için kitleri ihtiyaçlarına göre seçip yapılandırabilirler. Farklı endüstrilerin özelleştirilmiş ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayabilen ikincil geliştirme arayüzleri için çeşitlendirilmiş çözümler sağlamak.

Cobot pazarı için gelecek parlak görünüyor

Dünya çapında cobot pazarının analiz edildiği tüm farklı merceklerde, değişim ve büyüme belirtileri olduğu açıktır. Pazarın, değişen müşteri ihtiyaçlarına ve küresel olaylara yanıt olarak genişlemeye ve uyum sağlamaya devam edeceğini tahmin ediyoruz.

Cobot’lar daha akıllı hale geldikçe ve yük taşıma kapasiteleri arttıkça fiyat düşüşlerinin yavaşlaması ile 2027 ve sonrasında büyümenin hızlanması öngörülüyor. Lojistik uygulamalar şu anda pazara öncülük ederken, endüstriyel olmayan sektörlerde ve kaynak gibi pazar potansiyelinin tam olarak kullanılamadığı alanlarda da büyüme bekleniyor.

Büyüme potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmak için cobot üreticilerinin müşterilerinin taleplerini yakından dinlemesi ve yeni uygulama senaryoları geliştirmesi ve aynı zamanda satış ağlarını oluşturmak için distribütörlerle birlikte çalışması gerekecek.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Robot Otomasyon

Otomasyona başlamanın kolay yolu

Yayın Tarihi

on

SSI SCHAEFER, yalnızca 6 ayda Otomatik Yönlendirmeli Araçları (AGV) ve WAMAS® intralojistik yazılımı birlikte kullanarak Emstek Ostendorf’taki mevcut mobil raf sistemini otomasyona geçirmeyi başardı. Bu yarı otomatikleştirilmiş lojistik çözüm, 2021 ortalarında hayata geçirildi. Olumlu etkisiyse açık ve ölçülebilirdi: Şeffaf, hatasız işlemler yürütülmesini sağlıyordu ve malzeme aktarımını daha verimli hale getiriyordu. Bu hedeflere ulaşmak, müşterilerinin artan taleplerini karşılamak ve rekabetin yoğun olduğu pazardaki konumunu güçlendirmek için önemli bir adımdı.

Almanya merkezli tanınan atık su boru sistemleri üreticisi Gebr. Ostendorf Kunststoffe GmbH, plastik boru ve polipropilen bağlantı parçaları satışını 1973’ten bu yana sürdürüyor. Şirket, devam eden büyümesi ve teslimat sürelerinin kısalmasına yönelik artan talebi düşünerek, 2017’de Vechta genel merkezinde ambalaj amaçlı optimize edilmiş gece vardiyası mal stoku için yeni bir dağıtım merkezi devreye aldı. SSI SCHAEFER ise, bu merkezi SSI Orbiter® yük taşıma cihazları, WAMAS® intralojistik yazılımı ve konveyör sistemini kapsayan otomatik bir kanal depolama sistemiyle donattı.

Yarı otomasyona giden yol

Ostendorf’un Emstek tesisinde işlemler gitgide zorlu hale gelen piyasa koşullarına uyarlama konusunda sorunlar yaşıyordu. İç lojistiği optimize etmesi, verimliliği artırması ve maliyetleri düşürmesi gereken Ostendorf, büyük bir inşaat sektörü müşterisiyle, karma paletler üzerinde mal toplama anlaşması imzaladı. Bu da, elde bulundurulması ve depoda alınması gereken palet sayısını aniden artırdı. Bununla birlikte, Oldenburg Münsterland bölgesinde neredeyse %100 istihdam söz konusuydu. Bu nedenle de bu operasyonlara uygun kalifiye eleman bulmak bir sorundu. Ostendorf bu nedenle, SSI SCHAEFER’in hızlı bir şekilde kurulabilen ve özellikle orta derece iş hacmindeki depolara uygun olan kısmen otomatik çözümünü seçti. AGV’leri mevcut Mobil Raf Sistemi (MRS) ile birleştiren yeni çözüm, depolama ve dahili taşıma işlemlerini güvenilir bir şekilde yürütüyor. Günün her saatinde de yüksek iş güvenilirliği sağlıyor.

Tüm arayüzlerde tam çözüm için genel yüklenici olarak hizmet edebilecek tek bir ortak isteyen Ostendorf, bu nedenle SSI SCHAEFER’i seçti. İletişim bu nedenle kolaylaştı ve zaman açısından optimize edilmiş proje programına zemin sağladı. Ayrıca iki şirket, SSI SCHAEFER’in güvenilir bir uzman ortak olduğunu kanıtladığı Vechta yüksek raflı depo ve Rain am Lech mobil palet raf sistemi projelerindeki iş birlikleri nedeniyle iyi bir deneyime sahipti. Ostendorf, WAMAS® intralojistik yazılımına aşinaydı ve bu yazılımla iyi bir geçmişi vardı.

Konuyla ilgili Emstek Operasyon Müdürü Ludger Stroot, “Emstek’te, Vechta’daki gibi tam otomasyona güvenmek yerinde olmazdı. Ancak yine de beraberinde gelen avantajlar için belirli bir derecede otomasyon sağlamak istedik. Bu bağlamda, otomatik yönlendirmeli araçlar uygun teknolojiydi ve nispeten düşük iş hacmimiz için en uygunuydu” dedi. Zamanın dar olduğunu ekleyen Ostendor Lojistik Yöneticisi Lukas Varelmann, “Tam otomatik yüksek raflı bir deponun inşaat ruhsatlaması dahil planlanması ve uygulanması en az üç yıl sürerken, kısmi otomasyon sayesinde hedeflerimize altı aydan kısa sürede ulaşabildik” diye konuştu.

MRS, AGV ve yazlımın pratik kombinasyonu

Zaman çerçevesinin yönetilebilir olmasının, söz konusu ölçeklenebilir lojistik çözümünün belirli avantajlarını da gözler önüne serdiğini belirten SSI SCHAEFER Satış Müdürü Stefan Reichwald, “Mobil raf sisteminin otomatik yönlendirmeli araçlarla kombinasyonu olgunlaşmış bir standarttır. Müşterinin depo yapılarına doğrudan entegre edilebilir. Otomatik palet taşıma çözümü, teslimat güvenilirliği ve kalitesi ile maliyetleri üzerindeki olumlu etkisi de çabuktur” açıklamasında bulundu.
SSI SCHAEFER, AGV uzmanı DS Automotion ile birlikte bu kısmi otomasyon projesini 2021’in ortasında başarıyla tamamladı. Bu süreçte ortaklar, mevcut mobil raf sistemine bir arayüz kurulumu yaptı. Aynı zamanda, AGV’lerin ve konveyör sisteminin entegrasyonundan ve Ostendorf’un WAMAS® yazılım ortamına genel entegrasyonundan sorumluydular. Lukas Varelmann, “Bu, yazılım da dahil olmak üzere kapsamlı bir çözüm paketiydi. Dolayısıyla uygulanması kararını kolayca aldık” dedi.

Operasyonda 7/24 gelişmiş iş akışı ve sürekli malzeme aktarımı 

DS Automotion Satış Mühendisi Roland Hieslmair, “AGV’ler, Ostendorf’ta üç vardiyalı operasyonda malzeme akışının sürekliliğini sağlar. İşlemler net bir şekilde yapılandırılmıştır. Bu yaklaşım da kusurları fiilen ortadan kaldırır” açıklamasında bulundu. Bu da kontrol merkezindeki işlemler arasındaki faaliyetleri kontrol eden çalışanların iş yükünü azaltır. Tüm işlemler WAMAS® aracılığıyla da net bir şekilde takip edilebilir. Ayrıca, MRS ile AGV’ler arasındaki güvenli iletişim beklemede geçen süreleri ortadan kaldırır. Araç varış koridoruna yaklaştığında, sistem koridoru açar. Yazılım, mobil raf sistemi ile ProfiNet üzerinden barkod yoluyla haberleşir. Roland Hieslmair, “WAMAS® siparişleri, tür ‘sevk görevlisi’ olarak düşünebileceğiniz DS Automotion filo kontrolörüne gönderiyor” diye açıkladı. Sistem aynı anda boş aracı tespit eder ve taşıma komutunu verir. Toplama işleminde, WAMAS® koridorun derhal açılmasını sağlar. Böylece AGV doğrudan içeri girebilir, talep edilen paleti alabilir ve konveyör sistemindeki transfer noktasına taşıyabilir. Filo kontrolörü, WAMAS®’a siparişin tamamlandığını ve AGV’nin artık bir sonraki görevi için hazır olduğunu bildirir. DS Automotion’un çözümlerini SSI SCHAEFER’in portföyüyle birleştirmek, müşterilere entegre çözümlerin avantajlarından yararlanma fırsatını arayüz sorunları olmadan sağlar.

Ostendorf’ta elde edilen ek avantajlar

Şirketler büyüdüklerinde ve sipariş işlemlerinin verimliliğini ve kalitesini artırmaya çalıştıklarında, Ostendorf’un Emstek sahasında olduğu gibi, genellikle otomatikleştirilmiş süreçlerle birlikte yazılım sunmayı düşünür. Başlangıçta, MRS ve iki AGV’den oluşan birleşik sistem çözümü, AGV’lerin kesintisiz çalışmasını sağlayarak verimliliği artırdı. SSI SCHAEFER, kullanılan araçlarla Ostendorf’un çift döngülü kullanım için zaman hedefini karşılamakla kalmadı, aslında beklentileri aştı. AGV’ler çift döngüyü gerekenden yaklaşık %30 daha hızlı tamamladı. Gelecekte daha da yüksek performans gerekirse, ilave araçlar da kolayca eklenebilir. Modern sensör teknolojisi, araçları forkliftlere göre daha güvenli hale getirdi. Ayrıca, AGV’ler kendilerini hızlı bir şekilde amorti ediyor. Aynı durum, SSI SCHAEFER’in AGV’lerle kombine tek kaynak çözüm paketi olarak sunduğu, yerden son derece tasarruf sağlayan mobil raf sistemleri için de geçerli.

Başarılı proje ortaklığının sürdürülmesi

Ostendorf, uzun yıllara dayanan ortağı SSI SCHAEFER ile birlikte Emstek’te elde edilen başarıyı başka bir lokasyonda tekrarlamayı umuyor. Burada da amaç, örneğin siparişe özel ön toplama yoluyla inşaat sektörünün artan taleplerini mükemmel bir şekilde karşılamak için sağlam bir operasyonel temel oluşturmak. Vechta’da otomatik bir küçük parça deposunun inşası için de ilk senaryolar değerlendiriliyor. Ludger Stroot ve Lukas Varelmann aynı fikirde: “Profesyonel proje yönetimi ve hızlı uygulama bizi bir kez daha etkiledi. İki taraf uyum içinde çalıştı, yaklaşım her zaman çözüm odaklıydı ve işbirliği her zaman olumluydu. Elde ettiğimiz sonuçlar tamamen olumluydu ve kendileri için konuşuyorlar.”

SSI SCHAEFER ile Ostendorf ortaklığı, etkileyici bir kısmen otomatikleştirilmiş depo çözümünü hayata geçirdi. Mevcut mobil palet rafını yeni AGV’lerle birleştirerek otomatikleştirdi ve her iki bileşeni de yeni WAMAS® yazılımına bağladı. Bu çözüm, Ostendorf’a verimli, optimize edilmiş depolama, nakliye ve toplama süreçlerinin yürütülmesini sağlıyor ve rekabet gücünü artırıyor.

Kaynak:https://www.ssi-schaefer.com/en-de/newsroom/news/the-easy-way-to-get-started-with-automation-1128560

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Robot Otomasyon

İgus, uygulamaları, meta veri deposu ve yeni cobot’larıyla düşük maliyetli otomasyonu basitleştiriyor

Yayın Tarihi

on

İgus, düşük maliyetli otomasyonun hızını artırıyor ve otomasyona girişi her zamankinden daha kolay ve daha uygun maliyetli bir hale getiriyor. 3.999 euro fiyata sunduğu ReBeLmini cobotu ve kolay ticari robot programlama için RBTXperience yazılımı, ucuz donanım ve dijital inovasyon etkileşimiyle otomasyonun geleceğini ulaşılabilir kılıyor.

İgus, şirketlerin ürünlerini geliştirmelerine ve maliyetleri düşürmelerine yardımcı olan dijital ürünler ve çözümler sunuyor. Düşük maliyetli otomasyona bir örnek olarak; yeni cobot’lar, yazılımlar ve sanal paralel dünyalar, robota yeni başlayanların bile çok kısa sürede ucuz otomasyona uyum göstermesini sağlıyor. Donanım başlangıç noktası, kontrol yazılımı ve güç kaynağı dahil olmak üzere yalnızca 3.999 euroluk fiyata gerçek bir tak ve çalıştır cobot olan yeni ReBeLmini gibi İgus’un plastik robotu, 5 eksenle çalışıyor ve 4 kg ağırlığında. 310 mm erişime sahip, 0,5 kg’a kadar yükleri hareket ettirip +/- 1 mm tekrarlanabilirlik ile dakikada 7 toplama gerçekleştiriyor. Test otomasyonu veya kamera kalite kontrolü gibi kısıtlı alanlarda kullanım için özellikle uygun olan ReBeLmini, baş üstü de kullanılabiliyor. Firma en son çözümlerini bul yıl da sektördeki en son gelişmeler için her zaman önemli bir buluşma yeri olan Hannover Messe’de sergiliyor.

Dijital araçlarla ileri seviye mühendislik

Yeni geliştirilen İgus dijital araçları, şirketlerin bireysel robotik donanımlarını hızlı ve kolay bir şekilde yapılandırmasına, entegre etmesine ve kontrol etmesine yardımcı oluyor. Yeni RBTXperience yazılımı, kullanıcıların kameraları, kıskaçları, robotları ve aynı zamanda makine çerçevelerini ve taşıma bantlarını 3B modelde bir bilgisayar oyununda olduğu kadar basit bir şekilde birleştirip test etmelerini sağlıyor. Bileşenler ve üst yapılar, her zaman bir uyumluluk garantisi ve anında bir fiyatla, tasarımcının istediği şekilde sürüklenip bırakılabiliyor. CAD dosyaları, tek bir tıklama ile kendi planlama yazılımınıza indirilebiliyor. İgus Düşük Maliyetli Otomasyon İş Birimi Başkanı Alexander Mühlens, “Hannover Messe’nin başlangıcında, çevrim içi araçta yapılandırılan her otomasyon çözümünü veri tabanımıza kaydedeceğiz ve bunları bir tasarım şablonu olarak diğer müşterilerin kullanımına sunacağız. Bu bize çok büyük bir tasarım topluluğu sağlıyor” diyor.

Yüzde 95’inin yatırım maliyeti 12.000 eurodan az olan RBTX çevrim içi pazarında halihazırda 300’den fazla çözüm mevcut; ancak İgus, yalnızca konfigürasyonu değil, aynı zamanda düşük maliyetli otomasyonun kontrolünü de basitleştiriyor. İgus, programlama bilgisi olmadan bile 30 ila 60 dakika içinde ReBeL robot hareket serilerini tanımlamak için sezgisel bir yazılım sunuyor. Firmanın yeni AnyApp yazılımı, Hannover Messe 2023’te de tanıtılacak. Diğer robotlar için de bu programlamanın kullanımına izin veriyor. AnyApp, özellikle farklı üreticilerin robotlarını otomasyon çözümlerinde birleştiren ancak birden fazla kontrol yazılımı paketi öğrenmek istemeyen şirketler için oldukça uygun bir yapıda.

İguversum ile sanal dünyada en iyi mühendislik performansı

Firmanın diğer bir geliştirme adımını, Salon 17’deki yeni “igus digital” standında deneyimlenebilecek İguversum oluşturuyor. Dünyanın her yerinden kullanıcılar, fiziksel olarak bulunmadan projeler üzerinde sanal olarak etkileşim kurabiliyor ve iş birliği yapabiliyor. Bu sadece zamandan tasarruf sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda konum değiştirmeye gerek olmadığı için daha sürdürülebilir. Şirketleri tüm teknik geliştirmelerde destekleyebilecek bir iş birliği ortamı ve dijital bir araç olan İguversum, Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) gibi Genişletilmiş Gerçeklik (XR) teknolojileri, otomasyon çözümlerinin sanal alanda planlanmasına, kontrol edilmesine ve test edilmesine olanak tanıyor. Bu, çalışanların fiziksel olarak sahada bulunmadan tehlikeli veya rahatsız edici çalışma ortamlarına uzaktan erişmelerini sağlıyor. Bu da şirketlere çalışma ortamlarını daha güvenli hale getirme, daha fazla çalışan memnuniyeti ve motivasyon sağlama ve yeni uzmanların işe alınmasını kolaylaştırma fırsatı veriyor. Konuyla ilgili konuşan İgus Kıdemli Pazarlama Uzmanı Marco Thull, şu ifadeleri kullanıyor: “Gelecekte, insanların metaverse’te nasıl iş birliği içinde çalıştığını ve robotları sanal dünyalardan uzaktan nasıl kontrol ettiğini göreceğiz. Bu, birlikte çalışma şeklimizi değiştirecek. İgus, şirketlere süreçlerini daha hızlı ve daha ucuz hale getirmek için düşük maliyetli otomasyonun yapabileceklerinin ötesine geçen simülasyonlar, tahminler ve veri analizi gibi dijital araçlar sunacak. Yeni teknoloji hiç bitmiyor. Şu sorulara odaklanmaya devam etmeliyiz: Müşteri bundan ne elde ediyor? Yararlı mı yoksa ondan kurtulabilir miyiz? Ucuz donanım, yazılım ve XR’nin yapay zeka ile bağlantılı etkileşimi, müşterilerin makinelerini ve sistemlerini sürekli olarak geliştirmelerini ve onları müşterilerinin ihtiyaçlarına hızla uyarlayın. Muazzam bir rekabet avantajı elde edin.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konular

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com