Uzun vadeli ortaklık sürüyor: Bad Meinberger ve KHS geleceğin imalat hattı dönüşümünü hayata geçiriyor

Moneta Yazı İşleri Yönetimi
Uzun vadeli ortaklık sürüyor: Bad Meinberger ve KHS geleceğin imalat hattı dönüşümünü hayata geçiriyor

Son yıllarda gıdalarda cam şişe kullanımı tekrardan popüler hale geldi. Bir çok müşteri ve gıda markası artık bilinçli olarak bu tür paketlemeyi tercih ediyorlar. Çok sayıda cam üreticisi de bu nedenle portföylerine cam konteyner ekliyorlar ya da üretim kapasitelerini genişletiyorlar. Çoğu zaman da yeni bir sisteme yatırım yapmak ya da var olanı dönüştürmek konusunda kararsız kalıyorlar. Maden suyu şişesi imalatçısı Bad Meinberger de bunlardan biri. Sorunun yanıtıysa, müşteriyle yakın ilişki ve iş birliği halindeki KHS’den geldi. Firmanın var olan geri dönüştürülebilir PET hattını aynı verimlilikte cam şişe işleyebilecek hale getirdiler. Tüketim değerleri bunun sonucunda arttı. Gıda üreticisi aynı zamanda güçlü Innofill DRS doldurucuya da yatırım yaptı. 

Bad Meinberger ev lezzetleri sunuyor. Goethe’nin çağından bu yana, Teutoburg Ormanı’nın eteklerindeki çiftliği besleyen kaynak suyu ve spa, Bad Meinberger markasına da hayat verdi. Maden suyu, bu alçak, ormanlık tepelerin kayalıklarından 160 metre yükseklikte çıkıyor. Almanya’da Westphalia’da, Bad Meinberger markası (resmi adıyla “BAD MEINBERGER DIE QUELLE seit 1767”) yemek masasında, spordan sonra ve iş molalarında içiliyor. geleneksel aile şirketi, Kuzey Ren- Westphalia’da bölgesel markanın yanı sıra, özellikle Almanya’nın kuzey ve doğusunda kalsiyum açısından zengin FORSTETAL600 Kalsiyumquelle maden suyunu da pazarlıyor. Sağlıklı kemikler ve kaslar için çok önemli olan kalsiyumdan litre başına 600 mg gibi son derece yüksek bir yüzdesini içeriyor. Alman tüketici dergisi ÖKO-TEST, yüksek kalsiyum ve düşük sodyum içeriği nedeniyle suya en üst derecede “mükemmel” notunu verdi. Bad Meinberger aynı zamanda popüler meşrubat markası Thomas Henry için de tedarikçi durumunda.

Şişeleme tesisinin kalite felsefesi, suyu kadar nettir. Genel müdür Volker Schlingmann, “Maden suyumuz, yüksek kalite talep ettiğimiz doğal bir üründür. Ambalajın da bunları karşılaması gerekir”, diyor. Schlingmann’ın özellikle önemli bulduğu şey, çevre koruma kavramı ve döngüsel ekonomidir. Bu nedenle maden suyu şişeleme tesisi, paketleme seçimi ve makine teknolojisi gibi şirketin her yönünü içeren iddialı bir sürdürülebilirlik stratejisi izliyor. Bu nedenle Bad Meinberger sadece “ekolojik açıdan avantajlı” depozitolu şişeleri kullanıyor. Mayıs 2021’den bu yana firma ve tüm Bad Meinberger ürünleri, iklim nörtlüğünü destekleyecek şekilde yapılanmaya gitmiştir. Sürdürülebilirliğe taahhüdüne olağanüstü bağlılığı nedeniyle, maden suyu şişeleme tesisi 2019 yılında KlimaEXPO.NRW fuarında öncü ilan edildi.

KHS’nin ikna edici hat performansı ve servisi

Yakın zamana kadar Bad Meinberger ürünlerini iki hatta dolduruyordu: iade edilebilir PET ve cam şişe hatları. Ancak, cam şişelerde maden suyu ve alkolsüz içeceklere olan talebin artması, radikal bir şekilde yeniden yapılanmayı gerektirdi. Schlingmann, “2013’ten bu yana bu segmentte büyük bir büyüme görüyoruz. Uzun vadede cam kapasitemizi artırmaktan başka bir alternatif görmedik” diyor. Soru, tesisin yeni bir hatta yatırım yapması gerekip gerekmediği veya mevcut hatlarından birinin daha yüksek talebi karşılayabilmesi için yenilenip yenilenemeyeceğiydi. Bad Meinberger bu konuda KHS ile görüştü. İki geleneksel şirket, uzun yıllardır, gelişim ve başarı tarihlerinin ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğu uzun ve güvenilir bir işbirliğinin tadını çıkarıyor. KHS Kuzey Ren-Wesphalia Satış Yöneticis Dirk Dünnhaupt, “Yalnızca cesur girişimci ruhunu paylaşmıyoruz, aynı zamanda müşterilerimize sürdürülebilir ve geleceğe hazır sistemler sunma arzusunu da paylaşıyoruz” diye açıklıyor. Bu şirket felsefesi, mevcut projenin uygulanmasında lokomotif element oldu. 

2018 yılında maden suyu şişeleyici ile KHS arasında ilk görüşmeler yapıldı. Bazı karmaşık teknik müzakerelerin ardından Bad Meinberger, mevcut geri dönüşümlü PET hattını, PET ve cam şişeleri bir arada işleyebilen birleşik bir sisteme dönüştürmeye karar verdi. Bazı KHS makinelerinin 15 yılı aşkın bir süredir kullanımda olması nedeniyle, makine parkının iyi durumda olması, alınan kararın niteliği üzerinde önemli bir etkiye sahipti. Bad Meinberger’in ayrıca, bakım ve temizlik konusunda düzenli çalışan eğitimli uzman personel barındırmaya önem vermesi, bu açıdan da fayda getirdi 2019’da proje, Dortmund sistem sağlayıcısı tarafından kabul edilen strateji konusunda ikna olunmasıyla somut planlama ve teklif aşamasına girdi. 

Zorlu dönüşüm

Dönüşümün odak noktasını, Bad Meinberger’de 17 yıldır başarılı bir şekilde kullanılan KHS Innoclean EM şişe yıkayıcı oluşturdu. KHS ekibi, makineyi PET ve cam şişeleri birlikte sterilize edebilecek şekilde modifiye etti. Dünnhaupt, bunun güç olduğunu ifade ediyor: “İki tür kabın temizlik işlemleri büyük ölçüde farklılık gösteriyor. Cam şişeler çok daha yüksek sıcaklıklarda yıkandığından, ilk karşılaşılan soru sıcaklık farkıydı. Ayrıca, PET şişelerde durulamadan önce etiketin kesilmesi gerekir; cam şişelerdeyse, etiketi makine yıkar.” KHS, Innoclean EM’nin akıllı optimizasyonu sayesinde her iki güçlüğün de üstesinden geldi. İlk olarak, konteyner değişimi sırasında soğutma ve ısıtma sürecini daha verimli ve sürdürülebilir hale getiren özel bir prosedür geliştirildi. Bu, şişe yıkayıcının tüketim değerlerini büyük ölçüde iyileştirdi. İkinci olarak, KHS ekibi etiket kaldırma için bir sistem tasarladı. Üçüncü olarak, sprey pompaları optimize edildi. Artık makinede şişeler varken tam güçte çalışıyorlar. Duruş süresi veya molalar sırasında, püskürtme pompası basınç seviyeleri otomatik olarak düşürülüyor. Bu da Bad Meinberger’in su ve elektrikten tasarruf etmesine yardımcı oluyor. 

Şişe yıkayıcıya ek olarak, tesisin Innopack PPZ serisindeki paketleyicileri ve açıcıları da yeni düzene uyarlandı. KHS uzmanları, PET ve camda farklı şişe ve kasa formatlarını karşılayabilmeleri için paketleme makinelerine yeni format setleri ve paketleme kafaları taktı.

Artan verimlilik ve iyileştirilmiş hijyen

Şişeleyicininse vazgeçemediği yeni bir yatırım vardı: KHS’nin güçlü ve verimli Innofill DRS dolum sistemi. Dünnhaupt, “Makineyi birleşik bir sisteme dönüştürürken bu yeni sistem kaçınılmazdı ” dedi. “Cam şişelerde PET kaplar gibi kapak halkası olmadığı için, doldurucunun onları boyunlarından tutması mümkün olmuyor. Bu da eski makinede olmayan bir özellik olmayan biçimde, taban tarafından taşınmaları gerektiği anlamına geliyor.” Kaynakların verimli kullanımına gelince; eski model aynı zamanda DRS’den daha düşüktür. Dolgu maddesinin yüksek hijyen seviyesi, bu özel sistemi tercih etme kararını tetikleyen bir diğer önemli faktördü. Bu, makinenin döner tasarımı ve motorların çerçeveye montajı ile kolaylaştırılmıştır. Otomatik CIP kapakları da burada bir rol oynuyor. Pratik olarak operatörsüz teknoloji sayesinde, yalnızca hijyen ve güvenlik değil, aynı zamanda verimlilik derecesi de iyileştirilir.

KHS-

Modernize edilen sistem 2021 Mart ayının ortalarında üretime geçti. Hat, saatte 30.000 adede kadar geri dönüştürülebilir 1.0 litrelik PET şişe veya 33.000 adede kadar 0.75 litrelik cam şişe dolduruyor ve işliyor. Schlingmann, dönüşümün bu kadar sorunsuz ve gecikme olmadan gerçekleştiğine inanamadı. “Oldukça basit bir şekilde çözüldü, KHS’deki insanlar gerçekten iyi bir iş çıkardılar. Bu devasa görevi, tüm korona kısıtlamalarına rağmen son derece profesyonelce ve zamanında başardılar.” Şirketinin gelişmiş biçimde yapılan dönüşümleri ve yeni yatırımlarıyla geleceğe mükemmel şekilde hazır olduğuna inanıyor. Maden suyu şişeleme tesisi, değişen pazar taleplerine hızlı tepki vermesini sağlayan esneklikte artıştan yalnızca kar elde etmekle kalmaz; geliştirilmiş hattı ve kaynak verimliliği, iddialı sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına da yardımcı olur”, dedi. 

KHS’deki insanlar da memnun gözüküyorlar. Dünnhaupt sözlerini, “Bu proje, uzun hizmet ömrüne sahip mevcut makinelerde zorlu dönüşümleri etkin bir şekilde gerçekleştirebileceğimizi bir kez daha kanıtladı. Çözümümüz, yeni tesis ekipmanına yatırım yapamayan veya yatırım yapmak istemeyen tüm içecek üreticileri için sağlam bir seçenektir”, diyerek bitirdi. 

Bu Makaleyi Paylaş
Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.
Yorum Yap