Connect with us

Redüktörlü Tahrikler

İntralojistik için güçlü tahrik teknolojisine sahip ABM Greiffenberger ile anında 0’dan 100’e

Yayın Tarihi

on

Bir sistem sağlayıcısı olarak, sabit ve mobil intralojistik uygulamaları için tahrik sistemleri geliştiren ve üreten ABM Greiffenberger, talep üzerine müşterilerinin maliyetlerini düşürmelerini sağlayan özel çözümler de sunabiliyor ve konveyör sistemleri ile ağır yükleri yüksek ivmelenme ile durağan halden hareketli hale geçirebiliyor. Firmanın bu kabiliyeti, ABM’nin müşterileriyle olan yakın iş birliği ve ortaklığı sayesinde mümkün oluyor. Peki, ulusal ve uluslararası üretim sahalarında makine ve fabrika mühendisliği alanında ve çok çeşitli aplikasyonlara yönelik yıllık ortalama 330.000 adet ürün imalatı yapan ABM Greiffenberger’in, özel olarak hazırlanmış sistem çözümlerini karakterize eden nedir?

“İntralojistik çözüm üreticilerinin tahrik sistemleri için ne gibi gereksinimleri var?” sorusunu yanıtlayan ABM Greiffenberger Ar-Ge Departman Yöneticisi Ralf Fickentscher, “Her zaman bulunabilir ve sorunsuz çalışan yüksek verimli çözümler istiyorlar” diye cevaplıyor. Şirket, müşterilerin maliyetleri düşürmelerine ve böylece hızlı bir yatırım getirisinden kar elde etmelerine yardımcı olan tahrik çözümleri için tek durak noktası olma niteliği taşıyor. Ralf Fickentscher’ın meslektaşı olan ABM Takım Lideri ve İnverterlör Ürün Müdürü Stephan Thoma, “Motorlarımız, özellikle sistemlerin öncelikli olarak çalıştığı kısmi yük işletim aralığında son derece verimlidir” diyor. Bir elektrik motorunun kısmi yük çalışma aralığında çok hassas ve verimli bir şekilde çalışabilmesi, yüksek toplam enerji verimliliğinin ana nedenlerinden biridir. Örneğin Sinochron motor, sensörler olmadan da çalıştırılabilen ve yüksek başlangıç torkuna sahiptir. Bu, özellikle intralojistik uygulamalarda önemlidir; çünkü konveyör sistemleri genellikle ağır yükleri durağan halden kısa bir süre içinde hareket ettirebilmelidir: 1:200 hız kontrol aralığı ile Sinochron Serisi, sabit yükleri hareket ettirmek için tam başlangıç torkunu hemen uygulayabilir ve neredeyse 0’dan 100’e kalkış yapar.

Güçlü ve kompakt

Sinochron Serisi, özel tasarımları sayesinde sensörsüz çalışma için mükemmel olan sürekli mıknatıslı senkron motorlardır. Stephan Thoma, seriyi “Çok dinamikler” diye açıklıyor. Endüksiyon motorundan yaklaşık iki kat daha yüksek kısa süreli aşırı yük kapasitesine sahip bu motor çözümüyle ilgili bilgiler veren Ralf Fickentscher, “Ayrıca, IEC 63 gövde en küçük kasa bile 4,5 Nm’lik nominal torklara ulaşabilir ve aşırı yük kapasitesini neredeyse iki katına çıkarabilir. Motor bu yüksek güç yoğunluğunu sağladığı için çözümlerimizi daha kompakt hale getirebiliriz. Sonuç olarak, kullanıcı genellikle daha küçük bir motor seçebilir ve böylece kurulum alanını ve enerji tüketimini azaltabilir” açıklamasında bulunuyor.

Benzer rakip çözümlerin aksine, motor sadece 24 V yerine 400 V ile de çalıştırılabilir. Bu, proje planlamasını çok daha kolaylaştırır çünkü birden fazla sürücü tek bir güç kaynağından çalıştırılabilir ve papatyaya zinciri prensibine göre seri olarak bağlanabilir, bunun için sadece bir güç kaynağı gereklidir. Ayrıca, sürücüler iletişim için bir veri yolu sistemi (bus sistemi) üzerinden ağa bağlanır ve bu nedenle merkezi bir noktadan kontrol edilebilir.

Sensörsüz hız kontrolü ile kontrol sistemi, belirli bir zamanda rotor hızını ve rotor açısını elektriksel enstrümanlar yardımıyla hesaplar. Bu bilgi ile tork üretimi için gerekli akımlar tam olarak motora verilir. Thoma, “Pahalı bir enkoder sistemi kullanmak zorunda kalmadan bununla çok iyi kontrol özellikleri elde ediyoruz” diyor. Fickentscher ise, “Sürücü herhangi bir sensör gerektirmediği için aynı zamanda sağlamdır. Neredeyse ünlü tavşan gibi devam ediyor, gidiyor ve gidiyor” diye konuşuyor. Bu sayede kullanıcılar, önemli ölçüde azaltılmış bakım maliyetleri ve yüksek sistem kullanılabilirliğine sahip olurlar. Sürücüler ayrıca 50.000 saate kadar hizmet ömrüne sahiptir.

Modüler tasarımdan bireysel çözümler

ABM Greiffenberger, özel sürücü çözümleriyle kullanıcıların bireysel ihtiyaçlarını da karşılayabiliyor. Peki, ne ölçüde? Thoma, “Bu, gereksinimlere bağlıdır. Akıllı modüler tasarımımızla her uygulama için doğru çözümü bulabiliriz” diyor. Doksan derece açılı, helisel ve paralel milli dişli kutuları gibi çeşitli dişli kutuları tasarımları da mevcuttur ve ABM tarafından ilgili motorların performans değerlerine göre geliştirilmekte, üretilmekte ve motorlara akuple edilmektedir. Modüler tasarımı sayesinde sürücüler, standart bileşenlerle sistem üreticisinin özel gereksinimlerini de karşılayabilir. Bu, kaliteyi olumlu etkiler çünkü sadece kanıtlanmış modüller kullanılır.

Bu modüler tasarımla sistem sağlayıcı, olası varyantların sayısını da azaltır. Thoma, “Bununla karmaşıklığı kontrol ediyoruz” diyor. Sistem üreticisi ayrıca devreye almayı kolaylaştıran farklı mekanik arayüzler arasından seçim yapabilir. Aynı motor serisi genellikle çeşitli görevler için kullanılabildiğinden, sürücü varyantları da azaltılabilir. Yüksek yükler için daha düşük hızlarda daha yüksek torklar gerekiyorsa, motor basitçe bir dişli kutusu ile birleştirilebilir. Kurulumu basitleştirmek için çeşitli mekanik ve elektrik arayüzleri mevcuttur. Birçok bağlantı tak ve çalıştır bağlantıları olarak gerçekleştirilir. Bu, sistem kullanılabilirliğini artırır. Fickentscher, “Ancak, müşteri isterse tamamen yeni bir çözüm de tasarlayabiliriz” diye ekliyor. Özel çözümle, sürücü tam olarak kullanıcı gereksinimlerine göre uyarlandığından, kullanıcı maksimum katma değeri ve maliyetlerinde önemli kalıcı bir azalma elde eder.

Koli konveyör teknolojisinde Sinochron

ABM çözümlerini diğer şeylerin yanı sıra, genellikle birkaç kilometreden fazla, farklı ağırlıktaki kolileri taşıyan makaralı konveyörler için uygun kılan özellikleri; yıpranmayan doğrudan tahrik, dişlisiz, frensiz, enerji verimli ve yüksek kullanılabilirlik oluşturuyor. Firmanın motorları yüksek verimlilik ve güç yoğunlukları sunuyor. Ayrıca kompakt tasarımları sayesinde dar alanlar için ideal bir yapıda. Sinochron tahrikleri ile konveyör sistemlerindeki silindirler, 180 kilograma kadar olan yükleri taşıyabilir ve bunları hareketsiz halden hızlandırabilir. Thoma, “Yükü başlatmak için yüksek bir tork gerekir ve ardından sürücüler zamanın yaklaşık yüzde 90’ında kısmi yük çalışma aralığıyla çalışır” diye konuşuyor. Tipik hareket hızlarını ise 0,3 ila 1,5 m/s oluşturuyor.

Sensörsüz sürücünün yüksek enerji verimliliği, özellikle kısmi yük bölgesinde, maliyetleri önemli ölçüde düşürür ve hızlı bir ilk yatırım geri getirisi sağlar.

Sensörsüz sürücünün yüksek enerji verimliliği, özellikle kısmi yük bölgesinde, maliyetleri önemli ölçüde düşürür ve hızlı bir ilk yatırım geri getirisi sağlar.

Dişli kutusuz motorlar yağ veya yağlayıcı gerektirmediğinden gıda endüstrisinde de kullanılabilirler. Sinochron sürücünün bir diğer avantajı, derin donduruculu depolama tesislerinde kullanıma uygunluğudur: Seri, -30 °C ila +60 °C sıcaklık aralığında kullanılabilir. Thoma, “Bunun aksine, tamburlu motorlar yalnızca 0 °C’ye kadar uygundur” diyor.

ABM’nin bu tahrik çözümüne güvenen bir kullanıcı, Upper Palatinate’deki Parkstein’dan Witron Logistik + Informatik GmbH’dir. İntralojistik konusunda genel yüklenici, otomatik lojistik ve malzeme akış sistemlerini planlar, gerçekleştirir ve işletir. Şirket, lojistik planlama, bilgi ve kontrol teknolojisi, mekanik tasarım ve üretim ve operasyonel sorumluluk konusunda hizmet verir. Bunlara bir proje için tüm servis ve bakım görevleri eklenir. ABM Sinochron motorları, şu anda birkaç kilometre konveyörlü bir Alman marketler zinciri projesinde yer alan Witron lojistik sistemlerine dünya çapında entegre edilmiştir. Özellikle ABM ile olan iş birliğinden çok etkilendiğini ve en başından beri iyi bir ortaklık olduğunu, er zaman yüksek kaliteli ve güvenilir bileşenler aldıklarını dile getiren Witron Kontrol Teknolojisi Geliştirme Müdürü Josef Uschold, “Bu çözümlerle kurulum alanını ve enerji tüketimini azaltabiliyoruz” diyor. 

Doksan derece dişli kutusuna sahip motorlar ayrıca endüstriyel şirketlerin lojistik sistemlerinde taşıma ünitelerini güvenilir ve verimli bir şekilde tahrik eder.

Çok yüksek yükler için de uygundur

Paletli konveyörde olduğu gibi, tahriklerin çok daha yüksek yükleri taşıması gerekiyorsa ne olur? Fickentscher, “Ardından motora mevcut bir dişli kutusu takıyoruz” diye açıklıyor. Kullanıcı daha sonra 1.200 kg’a kadar yükleri kaldırabilir ve kompakt tasarım, geniş bir hız kontrol aralığında maksimum tork veya çok sayıda montaj ve entegrasyon seçeneği gibi Sinochron motorlarının avantajlarından yararlanmaya devam edebilir.

Thoma, “Kompakt paralel milli redüktörümüz FGA bir konveyör sisteminde kullanılıyorsa, örneğin motor miline paralel olarak monte edilebilir. Bu, U tasarımını ve dolayısıyla motor tarafında bir çıkış milini mümkün kılıyor, bu da çözümü daha da kompakt hale getiriyor” diyor. Eksenel çıkış miline sahip bir helisel dişli kutusu için motor şaftı ve çıkış şaftı, gerekirse koaksiyel olarak konfigüre edilebilir. Örneğin doksan derece çıkışlı bir dişli kutusu, yerden tasarruf etmek için olarak monte edilebilir. Talepleri yerine getirmek için müşterileriyle her zaman yakın iş birliği yaptıklarını söyleyen Fickentscher, “Dişli kutusunun daha yüksek dış radyal kuvvetlerin emilmesini sağlamak için çıkış mili montajını flanşın içine doğru çektik” diyor. Bu, örneğin ön gerdirmeli kayış tahrikleri veya dış dişli çarklar için büyük bir avantajdır; çünkü aralarındaki mesafe kuvvet uygulama noktası ve yatak büyük ölçüde azalır. ABM dişli kutuları ayrıca ek sistem avantajları sağlamak için genişletilebilir. Esnek kurulum ve uygulamadaki ek görevlerin ek varsayımı sayesinde sistem avantajları ortaya çıkar: Örneğin, sadece bir yüksek verimli motorla birkaç hareket gerçekleştirilebilir. Bu, para tasarrufu sağlar ve devreye almayı hızlandırır.

Gereksinimler karşılandı

Thoma, “Çözümlerimizle her zaman kullanıcılarımızın gereksinimlerini karşılıyoruz” diyor. Modifiye edilmiş modüler çözümler sayesinde müşteri, hızlı kullanılabilirlikten faydalanır. Mühendislik ortağı ve sağlayıcı, otomatik yönlendirmeli araçlarda, konveyörlü, kaldırma tertibatlı ve forkliftli otomatik lojistik sistemlerinde veya soğuk depolama tesislerinde verimli tahrik çözümleriyle üreticileri destekler. ABM Greiffenberger her şeyi tek bir kaynaktan sunar. Ralf Fickentscher, “Bu tahrik çözümlerinin 500.000’den fazlası dünya çapındaki şirketlerde başarıyla kullanılıyor” diye vurguluyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Redüktörlü Tahrikler

Köklü bir geçmişten güçlü bir geleceğe: İ-MAK, 50. yılını WIN EURASIA’da kutlayacak

Yayın Tarihi

on

Redüktör üretiminde yarım asrı geride bırakarak, 1.000.000’dan fazla ürün referansı ile dünyanın en geniş ürün portföylerinden birini sunan İ-MAK, 50. yılını Almanya’da düzenlenen Hannover Messe’nin ardından WIN EURASIA Fuarı’nda da kutlayacak. 50. yılında IDOKSAN markasıyla yeni bir dökümhane de kuran İ-MAK, köklü bir geçmişten güçlü bir geleceğe uzanıyor.

Stratejik noktalarda bulunan montaj merkezleri, 50’den fazla ülkede yer alan uluslararası satış ofisleri ve dünyanın birçok noktasında her alanda kullanılan redüktörleri ile küresel bir marka olan İ-MAK, redüktör üretiminde 50 yılı geride bıraktı. Bu yıl IDOKSAN markasını kurarak yeni bir dökümhaneyi de bünyesine ekleyen İ-MAK, 50. yılını Almanya’da düzenlenen Hannover Messe’nin ardından WIN EURASIA Fuarı’nda da kutlayacak.

Sürekli değişen bir dünyada, konumunu sağlamlaştırmaya ve gelecekteki büyümesini oluşturmaya devam eden İ-MAK, 1.000.000’dan fazla ürün referansı ile en eksiksiz ürün gamlarından birini sunuyor. Toplam çözüm sağlayıcı statüsünü korumak için ürün yelpazesini, seçeneklerini ve konfigürasyonlarını geliştirmeye ve genişletmeye devam eden 

İ-MAK; yeni planet redüktörleri ile enerji sektörüne, MA Monoblok Serisi ile mega projeler, madencilik ve altyapılar için tasarlanmış daha büyük endüstrilere, IRK, YP, IR Serisi ile de otomasyon ve hassas sektörlere yönelik projeler geliştirmeye devam ediyor. Yarım asırlık tecrübesiyle köklü bir geçmişten güçlü bir geleceğe uzanan firma, 2030 yılında 2.000.000 ürün referansına ulaşmayı hedefliyor.

Son yıllarda odaklandığı dijitalleşme sürecini hızla devam İ-MAK, tüm ürün yelpazesinde bilgi, veri ve çizimlere daha iyi ve şeffaf erişim için dijitalleşiyor: Tasarımcılar, mühendisler ve bakım ekipleri için en iyi araçlardan biri olarak ayarlanan I-GUIDE ürün yapılandırıcısını geliştirmeye ve düzenli olarak güncellemeye devam ediyor. Halihazırda 8 farklı dilde erişime açık olan I-GUIDE; sadece tamamen dijital değil, aynı zamanda uluslararası bir kullanım sunuyor.

İ-MAK’ın gelecek stratejilerinin bir ayağını da globalleşme oluşturuyor: Bunu da birkaç ülkeden yetenekleri toplayarak daha uluslararası bir ekip kurmalarına yardımcı olan yabancı çalışanlara yönelik özel programlarla gerçekleştiriyor. Uygulamaya aldığı bu globalleşme ile çok kültürlü bir anlayış ve bakış açısı kazanan firma, bu yapısını dünya çapında güçlü bir ağ ve özel bir distribütör-koçluk programı ile birleştirerek, dünyanın her yerindeki kullanıcılarına mükemmel ve hızlı yanıt sağlayabiliyor.

Bunun yanı sıra dünyanın birçok yerindeki montaj merkezlerine yatırım yapan İ-MAK; İspanya, ABD, Güney Afrika, Polonya ve Hindistan’daki tesisleriyle, hızlı teslimatı garanti altına alıyor. Firma bu alana yatırım yapmaya devam ederek, yakın gelecekte 20 montaj merkezine ulaşmayı hedefliyor. Bu özellikler İ-MAK’ı, kurumlarına dünya çapında hizmet verebilecek güvenilir ortaklar arayan Türk makine üreticileri için de önemli bir tedarikçi konumuna getiriyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Redüktörlü Tahrikler

MEG Endüstri güçlü iş ortaklığı ağı ile tek kaynaktan komple çözümler sunuyor

Yayın Tarihi

on

Köklü sektör tecrübesini güçlü iş ortakları ile sunan MEG Endüstri, güç aktarım ekipmanlarının tedariki ve servis hizmetlerinde tek kaynaktan komple çözümler sunuyor.

70 yıllık sektör tecrübesi ışığında 2011 yılında kurulan MEG Endüstri, güç aktarım sektöründe dinamik çözüm merkezi yapısıyla ön plana çıkıyor. Güç aktarım ve hareket kontrol sektöründe sunduğu komple çözümlerle iş ortaklarının yanında yer alan firma; sektöre hem tedarik hem de servis hizmeti sunarken, mühendislik birikimi ve tecrübesiyle Türk sanayisine değer katıyor. Yılmaz Redüktör, ELK Motor, GAMAK Motor, Miksan Motor, Dereli Fren, EMF Fren ve daha birçok güçlü markayla iş ortaklığı bulunan MEG Endüstri’nin ürün grupları arasında redüktörler, genel maksat ve özel çözüm elektrik motorları, otomasyon ekipmanları (hız kontrol cihazları, servo motorlar, servo sürücüler), vibrasyon motorları, fren ve kavrama ekipmanları bulunuyor.

Ağırlıklı olarak makine imalat sanayi, havalandırma, pompa, ambalaj ve gıda, geri dönüşüm, maden, çimento, demir-çelik, kâğıt, otomotiv, tarım ve hayvancılık, şehircilik ve altyapı gibi sektörlere hizmet sunan firma, güç aktarım sektörünün önemli markaları arasında yer alıyor. Redüktör kullanım ve montaj önerileri, elektrik motorları kullanım önerileri, tamir ve bakım işlemleri ile satış öncesi ve sonrası hizmet veren MEG Endüstri, iş ortaklarının ihtiyaçlarını tespit ediyor ve tüm süreçlerde destek oluyor. Türkiye’nin önde gelen redüktör ve motor üreticilerinden Yılmaz Redüktör ve ELK motor ürünleriyle sektöre ulaşılabilir yerli üretim teknolojileri sunan firma, elektrik motorundan redüktöre, sürücü sistemlerden frenlere kadar komple çözüm sunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Redüktörlü Tahrikler

Tecrübeyi teknolojiyle buluşturan PGR, birçok sektöre güç katıyor

Yayın Tarihi

on

Güçlü üretim kapasitesiyle geniş bir yelpazede redüktör üretimi gerçekleştiren Polat Group Redüktör (PGR), birçok sektöre kesin ve mutlak çözümler sunuyor. Yılların tecrübesini teknolojiyle harmanlayarak ürünlerini 80’den fazla ülkeye ihraç eden PGR, küresel ölçekte pek çok uygulama alanına güç katıyor.

Tecrübesi 1978 yılında kurulan Polat Makina’ya dayanan Polat Group Redüktör, çok geniş bir yelpazede ürettiği redüktörleriyle; çimento ve madenden vinç ve konveyöre, pompadan inşaata, tekstilden orman ürünlerine, içecek ve gıdadan tarım ve hayvancılığa kadar birçok sektöre çözüm sunuyor. Faaliyetlerini küresel ölçekte yürüten bir firma olarak Almanya başta olmak üzere 5 kıtadan 80’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren firma, yıllık 500.000 adet redüktör üretim kapasitesiyle alanında lider markalar arasında yer alıyor. Astim Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 15 bin metrekarelik merkez fabrikası, Aydın Umurlu OSB’de yer alan 20 bin metrekarelik montaj fabrikası, Almanya’da yer alan PGR Gmbh Montaj Fabrikası, Ankara ve İstanbul’da yer alan şubeleri ve yurt dışında bulunan çok sayıda bayilik ve distribütörlükleri ile müşteri ihtiyaçlarının tam zamanında giderilmesi ve beklentilerin tam anlamıyla karşılanması için eksiksiz çalışan PGR, beklentileri uluslararası düzeyde karşılayan organizasyon yapısıyla müşterilerine etkin bir hizmet sunuyor. 

Üretim ve montaj hatlarının yanı sıra Avrupa standartlarındaki 10 bin metrekarelik otomasyon odaklı deposuyla müşteri ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayan PGR, sunduğu eşsiz avantajlarla birçok zorluğu ortadan kaldırıyor. Çok geniş bir yelpazede üretim yaparak çok fazla uygulama alanına çözüm sunan PGR’nin ürün yelpazesinde; helisel dişli redüktörler, helisel konik dişli redüktörler, helisel sonsuz dişli redüktörler, paralel şaft montajlı redüktörler, planet dişli redüktörler, endüstriyel tip redüktörler, şaft montajlı helisel dişli redüktörler, sonsuz dişli redüktörler, vinç redüktörleri, kanatlı yemleme redüktörleri, yem karma redüktörleri, ekstruder redüktörleri, silindirik redüktörler yer alıyor. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com