İntralojistik için güçlü tahrik teknolojisine sahip ABM Greiffenberger ile anında 0’dan 100’e

Moneta Yazı İşleri Yönetimi
İntralojistik için güçlü tahrik teknolojisine sahip ABM Greiffenberger ile anında 0’dan 100’e

Bir sistem sağlayıcısı olarak, sabit ve mobil intralojistik uygulamaları için tahrik sistemleri geliştiren ve üreten ABM Greiffenberger, talep üzerine müşterilerinin maliyetlerini düşürmelerini sağlayan özel çözümler de sunabiliyor ve konveyör sistemleri ile ağır yükleri yüksek ivmelenme ile durağan halden hareketli hale geçirebiliyor. Firmanın bu kabiliyeti, ABM’nin müşterileriyle olan yakın iş birliği ve ortaklığı sayesinde mümkün oluyor. Peki, ulusal ve uluslararası üretim sahalarında makine ve fabrika mühendisliği alanında ve çok çeşitli aplikasyonlara yönelik yıllık ortalama 330.000 adet ürün imalatı yapan ABM Greiffenberger’in, özel olarak hazırlanmış sistem çözümlerini karakterize eden nedir?

“İntralojistik çözüm üreticilerinin tahrik sistemleri için ne gibi gereksinimleri var?” sorusunu yanıtlayan ABM Greiffenberger Ar-Ge Departman Yöneticisi Ralf Fickentscher, “Her zaman bulunabilir ve sorunsuz çalışan yüksek verimli çözümler istiyorlar” diye cevaplıyor. Şirket, müşterilerin maliyetleri düşürmelerine ve böylece hızlı bir yatırım getirisinden kar elde etmelerine yardımcı olan tahrik çözümleri için tek durak noktası olma niteliği taşıyor. Ralf Fickentscher’ın meslektaşı olan ABM Takım Lideri ve İnverterlör Ürün Müdürü Stephan Thoma, “Motorlarımız, özellikle sistemlerin öncelikli olarak çalıştığı kısmi yük işletim aralığında son derece verimlidir” diyor. Bir elektrik motorunun kısmi yük çalışma aralığında çok hassas ve verimli bir şekilde çalışabilmesi, yüksek toplam enerji verimliliğinin ana nedenlerinden biridir. Örneğin Sinochron motor, sensörler olmadan da çalıştırılabilen ve yüksek başlangıç torkuna sahiptir. Bu, özellikle intralojistik uygulamalarda önemlidir; çünkü konveyör sistemleri genellikle ağır yükleri durağan halden kısa bir süre içinde hareket ettirebilmelidir: 1:200 hız kontrol aralığı ile Sinochron Serisi, sabit yükleri hareket ettirmek için tam başlangıç torkunu hemen uygulayabilir ve neredeyse 0’dan 100’e kalkış yapar.

Güçlü ve kompakt

Sinochron Serisi, özel tasarımları sayesinde sensörsüz çalışma için mükemmel olan sürekli mıknatıslı senkron motorlardır. Stephan Thoma, seriyi “Çok dinamikler” diye açıklıyor. Endüksiyon motorundan yaklaşık iki kat daha yüksek kısa süreli aşırı yük kapasitesine sahip bu motor çözümüyle ilgili bilgiler veren Ralf Fickentscher, “Ayrıca, IEC 63 gövde en küçük kasa bile 4,5 Nm’lik nominal torklara ulaşabilir ve aşırı yük kapasitesini neredeyse iki katına çıkarabilir. Motor bu yüksek güç yoğunluğunu sağladığı için çözümlerimizi daha kompakt hale getirebiliriz. Sonuç olarak, kullanıcı genellikle daha küçük bir motor seçebilir ve böylece kurulum alanını ve enerji tüketimini azaltabilir” açıklamasında bulunuyor.

Benzer rakip çözümlerin aksine, motor sadece 24 V yerine 400 V ile de çalıştırılabilir. Bu, proje planlamasını çok daha kolaylaştırır çünkü birden fazla sürücü tek bir güç kaynağından çalıştırılabilir ve papatyaya zinciri prensibine göre seri olarak bağlanabilir, bunun için sadece bir güç kaynağı gereklidir. Ayrıca, sürücüler iletişim için bir veri yolu sistemi (bus sistemi) üzerinden ağa bağlanır ve bu nedenle merkezi bir noktadan kontrol edilebilir.

Sensörsüz hız kontrolü ile kontrol sistemi, belirli bir zamanda rotor hızını ve rotor açısını elektriksel enstrümanlar yardımıyla hesaplar. Bu bilgi ile tork üretimi için gerekli akımlar tam olarak motora verilir. Thoma, “Pahalı bir enkoder sistemi kullanmak zorunda kalmadan bununla çok iyi kontrol özellikleri elde ediyoruz” diyor. Fickentscher ise, “Sürücü herhangi bir sensör gerektirmediği için aynı zamanda sağlamdır. Neredeyse ünlü tavşan gibi devam ediyor, gidiyor ve gidiyor” diye konuşuyor. Bu sayede kullanıcılar, önemli ölçüde azaltılmış bakım maliyetleri ve yüksek sistem kullanılabilirliğine sahip olurlar. Sürücüler ayrıca 50.000 saate kadar hizmet ömrüne sahiptir.

Modüler tasarımdan bireysel çözümler

ABM Greiffenberger, özel sürücü çözümleriyle kullanıcıların bireysel ihtiyaçlarını da karşılayabiliyor. Peki, ne ölçüde? Thoma, “Bu, gereksinimlere bağlıdır. Akıllı modüler tasarımımızla her uygulama için doğru çözümü bulabiliriz” diyor. Doksan derece açılı, helisel ve paralel milli dişli kutuları gibi çeşitli dişli kutuları tasarımları da mevcuttur ve ABM tarafından ilgili motorların performans değerlerine göre geliştirilmekte, üretilmekte ve motorlara akuple edilmektedir. Modüler tasarımı sayesinde sürücüler, standart bileşenlerle sistem üreticisinin özel gereksinimlerini de karşılayabilir. Bu, kaliteyi olumlu etkiler çünkü sadece kanıtlanmış modüller kullanılır.

Bu modüler tasarımla sistem sağlayıcı, olası varyantların sayısını da azaltır. Thoma, “Bununla karmaşıklığı kontrol ediyoruz” diyor. Sistem üreticisi ayrıca devreye almayı kolaylaştıran farklı mekanik arayüzler arasından seçim yapabilir. Aynı motor serisi genellikle çeşitli görevler için kullanılabildiğinden, sürücü varyantları da azaltılabilir. Yüksek yükler için daha düşük hızlarda daha yüksek torklar gerekiyorsa, motor basitçe bir dişli kutusu ile birleştirilebilir. Kurulumu basitleştirmek için çeşitli mekanik ve elektrik arayüzleri mevcuttur. Birçok bağlantı tak ve çalıştır bağlantıları olarak gerçekleştirilir. Bu, sistem kullanılabilirliğini artırır. Fickentscher, “Ancak, müşteri isterse tamamen yeni bir çözüm de tasarlayabiliriz” diye ekliyor. Özel çözümle, sürücü tam olarak kullanıcı gereksinimlerine göre uyarlandığından, kullanıcı maksimum katma değeri ve maliyetlerinde önemli kalıcı bir azalma elde eder.

Koli konveyör teknolojisinde Sinochron

ABM çözümlerini diğer şeylerin yanı sıra, genellikle birkaç kilometreden fazla, farklı ağırlıktaki kolileri taşıyan makaralı konveyörler için uygun kılan özellikleri; yıpranmayan doğrudan tahrik, dişlisiz, frensiz, enerji verimli ve yüksek kullanılabilirlik oluşturuyor. Firmanın motorları yüksek verimlilik ve güç yoğunlukları sunuyor. Ayrıca kompakt tasarımları sayesinde dar alanlar için ideal bir yapıda. Sinochron tahrikleri ile konveyör sistemlerindeki silindirler, 180 kilograma kadar olan yükleri taşıyabilir ve bunları hareketsiz halden hızlandırabilir. Thoma, “Yükü başlatmak için yüksek bir tork gerekir ve ardından sürücüler zamanın yaklaşık yüzde 90’ında kısmi yük çalışma aralığıyla çalışır” diye konuşuyor. Tipik hareket hızlarını ise 0,3 ila 1,5 m/s oluşturuyor.

Sensörsüz sürücünün yüksek enerji verimliliği, özellikle kısmi yük bölgesinde, maliyetleri önemli ölçüde düşürür ve hızlı bir ilk yatırım geri getirisi sağlar.
Sensörsüz sürücünün yüksek enerji verimliliği, özellikle kısmi yük bölgesinde, maliyetleri önemli ölçüde düşürür ve hızlı bir ilk yatırım geri getirisi sağlar.

Dişli kutusuz motorlar yağ veya yağlayıcı gerektirmediğinden gıda endüstrisinde de kullanılabilirler. Sinochron sürücünün bir diğer avantajı, derin donduruculu depolama tesislerinde kullanıma uygunluğudur: Seri, -30 °C ila +60 °C sıcaklık aralığında kullanılabilir. Thoma, “Bunun aksine, tamburlu motorlar yalnızca 0 °C’ye kadar uygundur” diyor.

ABM’nin bu tahrik çözümüne güvenen bir kullanıcı, Upper Palatinate’deki Parkstein’dan Witron Logistik + Informatik GmbH’dir. İntralojistik konusunda genel yüklenici, otomatik lojistik ve malzeme akış sistemlerini planlar, gerçekleştirir ve işletir. Şirket, lojistik planlama, bilgi ve kontrol teknolojisi, mekanik tasarım ve üretim ve operasyonel sorumluluk konusunda hizmet verir. Bunlara bir proje için tüm servis ve bakım görevleri eklenir. ABM Sinochron motorları, şu anda birkaç kilometre konveyörlü bir Alman marketler zinciri projesinde yer alan Witron lojistik sistemlerine dünya çapında entegre edilmiştir. Özellikle ABM ile olan iş birliğinden çok etkilendiğini ve en başından beri iyi bir ortaklık olduğunu, er zaman yüksek kaliteli ve güvenilir bileşenler aldıklarını dile getiren Witron Kontrol Teknolojisi Geliştirme Müdürü Josef Uschold, “Bu çözümlerle kurulum alanını ve enerji tüketimini azaltabiliyoruz” diyor. 

Doksan derece dişli kutusuna sahip motorlar ayrıca endüstriyel şirketlerin lojistik sistemlerinde taşıma ünitelerini güvenilir ve verimli bir şekilde tahrik eder.

Çok yüksek yükler için de uygundur

Paletli konveyörde olduğu gibi, tahriklerin çok daha yüksek yükleri taşıması gerekiyorsa ne olur? Fickentscher, “Ardından motora mevcut bir dişli kutusu takıyoruz” diye açıklıyor. Kullanıcı daha sonra 1.200 kg’a kadar yükleri kaldırabilir ve kompakt tasarım, geniş bir hız kontrol aralığında maksimum tork veya çok sayıda montaj ve entegrasyon seçeneği gibi Sinochron motorlarının avantajlarından yararlanmaya devam edebilir.

Thoma, “Kompakt paralel milli redüktörümüz FGA bir konveyör sisteminde kullanılıyorsa, örneğin motor miline paralel olarak monte edilebilir. Bu, U tasarımını ve dolayısıyla motor tarafında bir çıkış milini mümkün kılıyor, bu da çözümü daha da kompakt hale getiriyor” diyor. Eksenel çıkış miline sahip bir helisel dişli kutusu için motor şaftı ve çıkış şaftı, gerekirse koaksiyel olarak konfigüre edilebilir. Örneğin doksan derece çıkışlı bir dişli kutusu, yerden tasarruf etmek için olarak monte edilebilir. Talepleri yerine getirmek için müşterileriyle her zaman yakın iş birliği yaptıklarını söyleyen Fickentscher, “Dişli kutusunun daha yüksek dış radyal kuvvetlerin emilmesini sağlamak için çıkış mili montajını flanşın içine doğru çektik” diyor. Bu, örneğin ön gerdirmeli kayış tahrikleri veya dış dişli çarklar için büyük bir avantajdır; çünkü aralarındaki mesafe kuvvet uygulama noktası ve yatak büyük ölçüde azalır. ABM dişli kutuları ayrıca ek sistem avantajları sağlamak için genişletilebilir. Esnek kurulum ve uygulamadaki ek görevlerin ek varsayımı sayesinde sistem avantajları ortaya çıkar: Örneğin, sadece bir yüksek verimli motorla birkaç hareket gerçekleştirilebilir. Bu, para tasarrufu sağlar ve devreye almayı hızlandırır.

Gereksinimler karşılandı

Thoma, “Çözümlerimizle her zaman kullanıcılarımızın gereksinimlerini karşılıyoruz” diyor. Modifiye edilmiş modüler çözümler sayesinde müşteri, hızlı kullanılabilirlikten faydalanır. Mühendislik ortağı ve sağlayıcı, otomatik yönlendirmeli araçlarda, konveyörlü, kaldırma tertibatlı ve forkliftli otomatik lojistik sistemlerinde veya soğuk depolama tesislerinde verimli tahrik çözümleriyle üreticileri destekler. ABM Greiffenberger her şeyi tek bir kaynaktan sunar. Ralf Fickentscher, “Bu tahrik çözümlerinin 500.000’den fazlası dünya çapındaki şirketlerde başarıyla kullanılıyor” diye vurguluyor.

Bu Makaleyi Paylaş
Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.
Yorum Yap