Connect with us

Makaralar

FMS-segFORCE ile tek bir makarada 40’a kadar ölçüm noktası

Yayın Tarihi

on

FMS, FMS-segFORCE® ile yeni bir konsepti piyasaya sürüyor. Bir ölçüm makarası boyunca 40’a kadar ölçüm noktası ile FMS-segFORCE, tüm hat gerilimini ayrı segmentlere ayırma ve ayrı segmentlerin malzeme gerilimini bir gerilim profilinde görüntüleme olanağı sağlıyor.

Kaplama hatlarındaki en önemli gereksinimlerden biri, farklı alt tabakaların ayrı üretim süreçlerinde gerilime dayanıklı beslenmesidir. Karşılık gelen bir ağ gerilimi kontrol sistemi genellikle, ağ genişliği boyunca tüm gerilim boyunca ortalama değeri oluşturan bir avara makaranın her iki tarafında bulunan FMS kuvvet ölçüm yataklarından oluşur. Bununla birlikte, son derece hassas malzemeler veya daha yüksek gereksinimleri olan işlemler (süreç verisi toplama, dijital makara protokolü, Endüstri 4.0), malzeme ağının genişliği üzerinde bu gerilim değerlerinin daha yüksek bir çözünürlüğünü ve dolayısıyla ilgili malzeme ağı genişliği içinde birkaç ölçüm noktası gerektirir. FMS, birkaç bağımsız kuvvet sensörüne sahip bir ölçüm makarası olan FMS-segFORCE® ile yeni bir konsepti piyasaya sürüyor.

Geçici vakaları tespit etme ve nedenlerini ortadan kaldırma

Perde kaplama örneği, çeşitli kaplama işlemlerinin hassasiyetini göstermektedir. Çok çeşitli malzeme genişliklerinde farklı yüzeylerde mümkün olan en iyi kaplama sonuçlarını elde etmek için tüm tesis bileşenleri ve parametreleri ideal olarak birbiriyle uyumlu olmalıdır. Alt tabaka davranışındaki sıcaklığa bağlı değişiklikler gibi çevresel etkilerden kaynaklanan geçici olaylar, gerekli üretim kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Gerginlik dağılımını malzeme ağının tüm genişliği boyunca haritalamak, süreç optimizasyonu için yeni bilgiler sağlar.

Ağ genişliği boyunca eşit olmayan gerilim dağılımı

Tüm üretim süreci boyunca yüksek bir kalite standardı sağlanmak istendiğinde, ham maddeye (ana rulo) yönelik talepler zaten son derece yüksektir. Farklı ön işlemler, taşıma yolları veya depolama nedeniyle, bu ham madde zaten çok çeşitli etkilere maruz kalmış olabilir. Farklı sargı kaliteleri, büyük sıcaklık dalgalanmaları veya mekanik deformasyonlar burada bir sorun olarak ortaya çıkar. Örneğin, aşırı gerilmiş malzeme kenarları veya darbelerle deforme olmuş malzeme alanları, geleneksel ölçüm teknolojisi ile tespit edilemez.  

Basit arıza tespiti için gerilim profili

Bir ölçüm makarası boyunca 40’a kadar ölçüm noktası ile FMS-segFORCE, tüm hat gerilimini ayrı segmentlere ayırma ve ayrı segmentlerin malzeme gerilimini sözde bir gerilim profilinde görüntüleme olanağı sağlar. Ham madde kalitesindeki düzensizlikler veya üretim sürecindeki problemler hızlı ve kolay bir şekilde tespit edilebilir. Süreç veya malzeme ile ilgili kusurlar ve arızalar zaman içinde kolayca tanımlanabilir. Bu bilgi, daha fazla proses analizi ve optimizasyonunda kullanılır.

Ölçüm makarası tasarımı

FMS-segFORCE ölçüm makarası, üzerinde bağımsız hareketli bölümlerin düzenlendiği sert bir şafttan oluşur. Segmentler, iki braketten birinde merkezi bir bağlantı aracılığıyla pnömatik olarak güvenli bir şekilde yerine kilitlenir. Segmentlerin kendileri gerçek kuvvet sensörünü, kompakt bir ölçüm yükselticisini ve makara dış katmanındaki yatağı içerir. Segmentlere güç sağlanır ve sinyaller kablosuz olarak sert şaft üzerinden yönlendirilir. Elektrik kontaklarının iyi korunmuş, otomatik bağlantısı, ilgili uygulama için kuvvet sensörlerinin hızlı eksenel konumlandırmasını basitleştirir. Ölçüm segmentlerinin yeniden konumlandırılması için tek bir kablonun bağlantısının kesilmesi veya yeniden bağlanması gerekmez. Ölçüm makarası, bir yastık bloğuna benzer fonksiyonel braketler aracılığıyla her iki taraftan makine çerçevesine bağlanır. Bunlar ayrıca kirden ve çevresel etkilerden iyi korunmuş elektronik parçaları da içerir. 24 VDC güç kaynağı ve gerekli basınçlı hava bağlantısı muhafazalardan birine bağlanır. Veri aktarımı için bir RJ45 soketi mevcuttur. Sinyaller alınabilir ve bir PC aracılığıyla görselleştirilebilir veya PLC’ye iletilebilir.

Ekran ve veri analizi

FMS iki farklı çözüm sağlar: PROFINET protokolü, evrensel olarak uygulanabilen bir ethernet arayüzü sağlar. Tüm ölçülen verileri gerçek zamanlı olarak PLC’ye iletmek için kullanılabilir. Böylece makine kontrolü, gerçek değerleri görüntülemek, uyarıları veya arıza durumlarını tam entegre bir şekilde vermek için kullanılabilir. Ayrıca, ayrı bir FMS yazılımı, standart bir PC aracılığıyla uygun konfigürasyon seçenekleri sunar. Kuvvet sensörleri ve ekran, FMS yazılımı aracılığıyla yapılandırılabilir. İyi düzenlenmiş bir ekran, operatörü herhangi bir zamanda ölçüm sisteminin durumu hakkında bilgi sağlar.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler