Connect with us

Depo ve Raf Sistemleri

Element Logic’in çözümü, futbol seti tedarikçisine büyük puan topladı

Yayın Tarihi

on

İngiltere’nin tanınan futbol giysileri tedarikçisi, depo otomasyonunda Element Logic’in Autostore çözümünü kullanmaya başladığı ilk yılda insan gücü ve saha kullanımından 200.000 £ tasarruf sağladı.

Bir aile işletmesiyle şirket bünyesinde özelleştirilmiş baskı ve işleme imkanları da sağlayan, İngiltere’nin önde gelen futbol takımları tedarikçilerinden biri olan İskoçya merkezli Direct Soccer, 2002 gibi erken bir tarihte çevrim içi ticarete geçerek, İngiltere’de mobil cihazlarda tamamen özelleştirilmiş siparişleri alan ilk şirketi oldu. Yaklaşık 20 yıl sonra bir ilki daha başaran Direct Soccer, İskoçya’daki ilk Autostore kullanıcısı oldu ve İngiltere’de ileri depolamanın ön saflarına yerleşti. Şirket, Autostore’u kullanmaya başladığı ilk yılda, insan gücü, zemin alanı ve enerjiden yaklaşık 200.000 £ tasarruf sağladı. Spor giyim işinin büyüyen müşteri tabanı, şirketin sahipleri Bryce ve Joyce Gibson’ı firma deposunun büyüklüğünü üçe katlamaya teşvik etti.

Çözümle ilgili konuşan şirket sahiplerinden Bryce, “Raf sistemimiz o zamana kadar iyi çalışırken, taban alanını tam olarak optimize etmek ve operasyonlarımızın genel verimliliğini artırmak için bir depo çözümü bulmamız gerektiğini biliyorduk” dedi. Joyce Gibson ise, “Çevrim içi çalışma kulüpler ve bireylere hitap ediyor. Bu nedenle, Covid-19 kaynaklı ilk kapanmada ligler kulüpler tarafına kapatıldığında, pazarlama odağımızı bireye kaydırdık. ‘Güvende kalın, evde kalın, eğitim vakti’ sloganını kullanarak, Soccer’ın kardeş sitesi Express Futbol setleri aracılığıyla bu pazarın daha eğlenceli olmasını sağlamaya başladık. Site, sınırlı kişiselleştirme ile ertesi gün için teslimat sunuyor ve hızla büyüyor” ifadelerini kullandı. Başlangıçta ek depo alanı için bir asma sistemi düşündüklerini ekleyen Bryce, “Ancak kat sayısı, o zamanki ihtiyaçlarımıza göre işi pratik olmaktan çıkarıyordu” diye konuştu.

Otomasyona giden yol

Çözüm için yol arayan Bryce ve Joyce, YouTube’da depo otomasyon çözümleri ararken Element Logic’i keşfetti. Element Logic ile iletişime geçtikten sonra, ertesi gün gelen İngiltere satış ekibiyle temasa geçtiklerini söyleyen Bryce, “İhtiyaçlarımızı ve kurulumumuzu değerlendirdiler ve bir veya iki hafta sonra, uzmanlaştıkları Autostore çözümünü görmek için Norveç’e gittik. Sistemin ne kadar açık olduğu ve mevcut depo yönetim sistemimize nasıl entegre olabileceğinden tamamen etkilendik” dedi.

Element Logic’in önerilen çözümü, Direct Soccer’ı çeşitli şekillerde yönlendirmeye teşvik etti. Hem yükseklik hem de taban alanını kullanabilen Autostore Sistemi, şirketin teslim sürelerini azaltma ve verimi artırma hedeflerini karşılıyor. Sistem tasarımı ayrıca performans ve kapasite açısından kolay ölçeklendirmeye izin veriyor.

Direct Soccer ve Element Logic çözüm için anlaşmayı Temmuz 2020’de imzaladı ve 16 hafta sonra sistem, Noel için tam zamanında 7 robot ve 8.000 kutu ile hayata geçirildi. Joyce, “Uygulama süreci iyi organize edildi ve bizim için büyük bir yatırımın endişesini ortadan kaldırdı. Yanlış gitmenin sonuçları çok büyüktü ancak en başından beri Element Logic ekibine tam bir güven duyduk. Ekip bilgili, şeffaf ve kararlarını hızlı bir şekilde yapmak için harekete geçti. Daha iyi bir ortak isteyemezdik. Uygulama deponun genişletilmiş bölümünde gerçekleşti, bu nedenle mevcut operasyonların kesintisi yoktu” dedi.

Tamamen manuel bir operasyonla, Direct Soccer’ın yaklaşık 1.133 m2 taban alanı kullanması gerekiyordu ancak Autostore çözümüyle sadece 210 m2 veya mevcut alanın dörtte birinden daha az bir alan gerekliydi. Şirket, sistemi gelecekte 16.000 kutuya genişletmeyi planlıyor ve bu da taban alanı tasarrufları nedeniyle daha kolay olacak.

Yüksek verimlilik ve kullanım kolaylığı

Sistemin önemli bir artı noktasının kullanım kolaylığı olduğunu dile getiren Bryce, “Şu anda 40 personelimiz var ve düzenli olarak personel sayısını artırıyoruz. Ölçeklendirirken eğitim büyük bir sorun haline gelebilir; ancak WMS’imizle sorunsuz entegrasyon sistemleri nedeniyle kısa bir eğitim penceresi var. Herkes nereye gideceğini ve neyi seçeceğini biliyor” açıklamasında bulundu.

Autostore kurulumundan önce, doğrudan futbol deposundaki sipariş seçicileri saatte ortalama 10 sipariş gönderiyordu; şimdi, saatte 40 sipariş sevkiyatı elde ediyor.

Zirve zamanlarında daha fazla esneklik için çok vasıflı bir iş ekibi inşa etmenin yanı sıra Direct Soccer, sistemle ilgili herhangi bir sorun varsa arızayı bulmak için 5 Autostore süper kullanıcıya sahip. Bununla birlikte, Element Logic’in İngiltere ekibinden düzenli hizmetler ve güçlü uzaktan destek, yüksek güvenilirlik sağlıyor. Bu nedenle süper kullanıcı yedeklemesini kullanmaya gerek kalmıyor.

Joyce, “Direct Soccer’ın yoğun dönemi, yeni futbol sezonunun başladığı Temmuz -Eylül ayları arasındadır. Otomatik çözüm, ek stok hacimleriyle bile bu zirveleri yönetmemizi sağlıyor. Ayrıca daha fazla stok tutma ünitesi (SKU) tanıtmamızı ve geri dönüş sürelerini azaltmamızı sağlar. Şu anda iki konveyör bağlantı noktası var ve bir carousel portu, toplamda çoğu ikincisinden yapıldı. Bazen bir konveyör bağlantı noktasından carousel bağlantı noktasına ve üretim stokundan gönderim seçeriz. Bu esneklik, işleri aynı anda yapabileceğimiz anlamına gelirken, daha önce sadece arka arkaya yapabiliyorduk” dedi.

Autostore ile Direct Soccer’ın personeli, siparişleri dört kat daha hızlı gönderebiliyor.

Geliştirilmiş müşteri deneyimi

Şirket için daha iyi müşteri hizmeti daha fazla satış sağladığından, yüksek verim ve siparişleri hızla temizleme yeteneği önemli stratejik faydayı oluşturuyor. Joyce, “Artık birkaç kişiyi emirlere koymamız gerekmiyor. Bir operatör tüm işlemi ayarlayabiliyor ve ertesi gün teslimat için stok içi siparişlerin %100’ünü yerine getiriyor” dedi.

Aslında, Direct Soccer’ın doğrudan Autostore sisteminden gönderim siparişleri olduğu için bu seçimlerin bir sevk alanına geçmesi ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Ayrıca, POTAWAY süreci önemli ölçüde daha hızlı olduğundan çevrim içi siparişlerin hızına uyabiliyor. Bu da kaldırılmayı bekleyen bir stok birikimini ortadan kaldırırken, işletmeyi iki ek personel işe alma ihtiyacından kurtarıyor.

Hız ve kullanım kolaylığı, Bryce ve Joyce’u otomasyon yolculuklarının bir sonraki aşamasını dört gözle beklemeye teşvik ediyor. Şirket sahipleri şu anda, dağıtım alanındaki torbalama makinelerini otomatikleştirmeyi düşünüyor. Bryce, “Artık işin iyileştirilmesi gereken diğer kısımlarına odaklanabiliriz. Her akşam 5 ya da 6 civarında, robotların ertesi sabah dışarı çıkmaya hazır olduklarını duyduğumda heyecanlanıyorum. Herkes eve giderken operasyonun çalışmaya devam ettiğini bilmek çok güven verici” ifadelerini kullandı.

Çalışmadaki anahtar istatistikler:

Aralık 2020’de kuruldu

7 robot ve 8.000 kutu içeriyor

İlk yılda insan gücü, zemin alanında ve enerjide 200.000 £ tasarruf sağladı

Autostore System, mevcut katların dörtte birinden daha azını kullanıyor

Daha önceki saatte 10 siparişe kıyasla saatte ortalama 40 sipariş sevkiyatı

İki ek personel işe alma ihtiyacını giderdi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Depo ve Raf Sistemleri

“Taşırken, depolarken” mottosuyla işleri kolaylaştıran Benoplast, çözümlerini Post & Parcel’de sergiledi

Yayın Tarihi

on

5 üretim tesisi, 9 bölge müdürlükleri ve 520’ye yakın personeliyle %100 geri dönüştürülebilir, kullanıcı ve çevre dostu plastik kasalar, plastik paletler, katlanabilir kasalar ve plastik konteynerler üreten Benoplast, taşıma ve depolamayı kolaylaştıran çözümler sunuyor. Sektörlere özel işleri kolaylaştıran işlevsel çözümler üreten firma, birçok markanın ihtiyacına özel çözümler de geliştiriyor. Kargo, kurye ve lojistik sektörüne özel çözümlerini Post & Parcel’de sergileyen Benoplast, bu alanda Turkish Cargo, Trendyol, İsteGelsin, Getir, A101 Kapıda gibi pek çok önemli markayla çalışıyor. 

Hızlandırdığı teknolojik dönüşüm hamleleriyle büyüyen kargo, kurye ve lojistik sektörü, yol haritasını ikincisi düzenlenen Post & Parcel Summit and Expo’da (PPSE) belirledi. Konveyör Dergisi olarak sektörün nabzını tuttuğumuz Post & Parcel’de röportaj gerçekleştirdiğimiz Benoplast Bölge Satış Sorumlusu Sadettin Sığınakgil, firmanın faaliyetlerini ve çözümlerini dergimizle paylaştı.

Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

İsmim Sadettin Sığınakgil, 8 yıldır Benoplast firmasında Satış Sorumlusu olarak çalışıyorum. Firma olarak; gıdadan tekstile, otomotivden lojistik ve kimyaya kadar sektör ayrımı olmadan her türlü uygulama alanına taşıma ve depolama çözümleri üretiyoruz. Benoplast olarak 5 üretim tesisimiz, 9 bölge müdürlüklerimiz ve 520’ye yakın personel sayımızla hizmet vermekteyiz. Yalova (2), Isparta, Kütahya ve Manisa’da yer alan tesislerimizin biri geri dönüşüm, diğer 4’ü üretim tesisi olarak faaliyet gösteriyor. Yalova’da bulunan geri dönüşüm tesisimiz ile müşterilerimize temin ettiğimiz ya da farklı kullanıcılarda yer alan ürünleri parçalayarak tekrar geri dönüşümlü ham madde olarak üretime alıyoruz. Bunun yanı sıra, yeni kurulan Trento firmamız ile de şu an Türkiye’deki kasa kiralama işlerini yapıyoruz.

Kargo, Kurye, Lojistik Zirvesi ve Fuarı Post & Parcel’deyiz. Hem bu sektörlere sunduğunuz çözümler hem de genel olarak ürünlerinizden bahsedebilir misiniz?

Firmamızın sloganında olduğu gibi, “taşırken ve depolarken” her sektöre ürünler sunuyoruz. Benoplast olarak lojistik sektörünün taleplerine göre ürünler geliştiriyor, müşterilerimizden gelen talepleri bir çözüm haline getiriyoruz. Lojistik sektörüne sunduğumuz ürünlerimiz arasında, taşırken az yer kaplama ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde; tekerlekli ürünlerimiz, iç içe geçen kasalarımız, katlanır kasalarımız mevcut. Örneğin bu fuarda sergilediğimiz ürünlerimiz arasında da olduğu gibi, PTT’ye, Türk Hava Yolları’na, Dominos’a geliştirdiğimiz çözümler de yer alıyor. Farklı farklı sektörlerin ihtiyaçlarına göre yeni ürünler geliştiriyor ve bunları piyasaya sunuyoruz. Her sektördeki çalışmaları yakından takip ediyor ve sürekli olarak projeler geliştiriyoruz.

Kargo, kurye ve lojistik sektörüne sunduğunuz ürünler hangi özellikleriyle öne çıkıyor?

Kargo ve kurye sektörlerindeki taşıma ve depolama sistemlerinde, çözümün içerisine ürün yerleştirdikten sonra ambalajın geri toplanması gerekiyor. Toplama sürecinde de bunun minimum alan ve zamanda yapılması gerektiğinden; bu ürünlerin ya konik bir yapıda olması ya katlanır bir yapıda olması ya da az yer kaplıyor olması gerekiyor. Bu ihtiyaçları karşılayan konik ve katlanır dediğimiz kasalar, Türkiye’ye Benoplast tarafından sunuluyor. Bu kasalar iç içe geçme özellikleri, açık olduğu ve içinde ürün olmasına rağmen üst üste durabilme, kilitlenebilir veya mühürlenebilir olma özellikleriyle öne çıkıyor. Bu ürün haricinde burada da sergilediğimiz tekerlekli konteyner çözümlerimiz mevcut. Aras Kargo, Yurtiçi Kargo, MNG ve THY’nin de kullandığı bu ürün, hastanelerde ya da restoranlarda da her alanda kullanılıyor. Genelde kargo alanın en çok kullanılan ürünlerimizden olan bu çözüm, içerisine ürün istiflemek için kullanılıyor.

Kargo sektörü için geliştirdiğimiz bir diğer çözümü de Türkiye’de şu anda başka bir örneği olmayan kendinden kapaklı katlanır kasalar oluşturuyor. Tamamen Benoplast tarafından tasarlanarak üretilen bu ürünümüz kargo dahil birçok sektöre çözüm sunuyor.

Firma olarak hem kargo, kurye ve lojistik sektöründeki hedeflerinizden hem de çözüm sunduğunuz projelerden bahsedebilir misiniz?

Yenilikçi bir firma olduğumuz için her sektördeki gelişme bizi yakından ilgilendiriyor. Şu an lojistik ve kargo sektöründe ilerleyen teknolojinin detaylarını görmek asıl amacımız. Benoplast olarak sektörlerdeki gelişen teknolojiyle beraber nasıl bir fayda sağlayabileceğimizi, bu gibi fuarlarda sektörleri takip ederek öğreniyor ve geliştiriyoruz.

Ağırlıklı olarak çözüm sunduğumuz sektörler var. Gıda ve otomotiv sektörü bunların başında geliyor. Örneğin, TOGG’un üretim tesisinde kullanılan kasaların %90’ının üreticisi biziz. Lojistik sektöründe de oldukça iddialıyız. Hemen hemen bu fuarda yer alan her müşteri ile çalışmış ya da proje geliştirmişizdir. Şu an için aktif olarak kargo ve lojistik firmalarında çalıştığımız büyük firmalardan akla ilk gelenleri; Ekol, Trendyol, Turkish Cargo, DHL, İsteGelsin, Getir, A101 Kapıda gibi sıralayabiliriz. Global olarak ise; Daimler, Audi, Ford, Toyota, Arçelik gibi büyük firmaların ilk tercih ettikleri markayız. Bunun haricinde fuar alanında da Sürat Kargo, Yurtiçi Kargo, MNG gibi büyük firmalarla önemli görüşmelerimiz oldu. Çözümlerimizle kargo, kurye ve lojistik sektörüne fayda sağlayarak daha da gelişeceğimize inanıyoruz.

Genel olarak 2023 yılını nasıl geçirdiğinizden bahsedebilir misiniz?

Firma olarak en iyi şartlarda hizmet vermeye çalışıyor ve bunu sürekli olarak geliştiriyoruz. İyi başlayan bir sene olsa da en başından oldukça üzücü bir yıla dönüştü. Şubat ayında yaşadığımız talihsiz deprem felaketi her sektörün, her kesimin ve daha önemlisi insanların genel anlamda durmasına neden oldu. Kargo ve lojistik sektörü başta olmak üzere özellikle deprem bölgesinde yer alan firmalar oldukça derinden etkilendi. Birçok firmanın şubeleri yıkıldı ya da personelleri hayatını kaybetti. Yaralılarımıza geçmiş olsun diyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralarımızı zamanla hep beraber kol kola sararak iyileştireceğiz ve yolumuza daha güçlü devam etmeye çalışacağız. Yılın devamının ise yeni müşteriler ve yeni projeler ile iyi geçeceğini düşünüyorum.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Depo ve Raf Sistemleri

Barkod tarama sisteminin faydaları ve dezavantajları

Yayın Tarihi

on

Barkod tarama sistemi, modern işletmelerin vazgeçilmez parçasıdır. Ürünlerin ve envanterin doğru ve hızlı takibini sağlar. Her endüstride kullanılan barkod tarayıcılarının avantajlarının ve dezavantajlarının anlaşılması, firmaların bu güçlü araçtan en çok faydayı elde etmelerine yardımcı olur. Bu yazıda barkod taramanın eksi ve artı yönlerini değerlendirip çok maliyetli olabilecek insan hatalarına karşı nasıl koruma sağlanacağı ele alınıyor. Ayrıca, etkin ürün tanımlaması ve envanter yönetiminin güvence altına alınması için barkod kullanımının optimizasyonu da inceleniyor.

Barkod tarama sistemi nedir?

Barkod tarama teknolojisi, modern işletmelerin ayrılmaz parçasıdır. Ürün ve envanterin doğru ve hızlı takibini sağlar. POS ya da barkod tarama olarak da bilinen barkod tarama, bir çubuk kodda, ürün üzerinde yer alan bilginin yakalanması esasına dayanır. Bu bilgi, satışları takip etme, envanter düzeylerini yönetme ve satın alma için kalemlerin tanımlanmasına yarar. Barkodlara en çok perakende ürünlerde rastlanır, ancak diğer belgelerde ve tanımlama kartlarında da bulunabilir.

Kodlar tipik olarak, değişik genişliklerde harf ya da rakamların dizili olduğu siyah çizgilerdir. Bu desen barkod tarayıcı tarafından tarandığında, bilgisayara ya da elektronik cihaza elektrik sinyali gönderir. Bu da daha sonra barkodda kodlanan bilgiye çevrilir. Bu da veri girişini çabuk ve etkin hale getirip manuel giriş ve yönetime göre para ve zamandan tasarruf sağlar.

Barkod tarama sistemleri son yıllarda doğruluğu, hızı ve maliyet etkinliği nedeniyle oldukça popüler hale gelmiştir. İşletmelere de, ürün hareketlerini gerçek zamanlı takip etmelerini sağlayarak envanterlerin üzerinde daha fazla kontrol imkanı tanırlar. Ayrıca, işgücü maliyetinin azaltılmasına yardımcı olur; çünkü veri tabanına giriş yapacak işçi sayısında daha az gereksinim ortaya çıkar. Sonuç olarak, barkod tarama teknolojisi perakende, sağlık, taşıma, hastane, depolama ve imalat gibi birçok endüstride kullanılır.

Barkod tarama sistemlerinin faydaları

Barkod tarama teknolojisinin işletmeler ve tüketiciler için birçok faydası vardır. Önemli faydalardan biri, ürün kalemi çıkış zamanlarını ciddi oranda azaltması ve işlemleri hızlandırmasıdır. Örneğin, bir ürünün barkodunun basitçe taranmasıyla, alıcı ürünleri kolayca satın alabilir ve işlemini saniyeler tamamlayabilir. Bu da zamandan tasarruf sağlar, çabuk ve etkili hizmetler müşteri memnuniyetini artırır. Aynı şekilde, barkodla tarama verimliliği artırır. Çalışanların ürünleri taramasına ve manuel giriş yapmadan işlemleri tamamlamasına imkan vererek, işletmeler eş zamanlı olarak para ve zaman tasarrufu sağlarlar ve müşteri hizmetlerini iyileştirirler.

Barkod taramanın bir diğer faydası da envanter düzeylerinin sayılmasında artan doğruluk payıdır. Bu, ürünleri teker teker manuel olarak saymak için gereken teknolojinin devre dışı bırakılması demektir. Ayrıca makineler barkodları insandan daha doğru okuyabildiği için işletmeler envanter sayımlarının doğruluğundan ve güncelliğinden emin olabilir. Barkod tarama teknolojisinin büyük bir avantajı, diğer teknolojilere göre oldukça düşük maliyetli olmasıdır. Perakende ortamlarında kullanılan çoğu tarayıcı ekonomik olarak uygundur ve basit tasarımlarıyla bakımları kolaydır. Ayrıca, kiralama ve leasing kullanan işletmelerde maliyetlerin daha da düşmesine yarar.

Son olarak, barkod tarama teknolojisi depo envanter bilgisinin depolanmasını kolaylaştırır, çünkü bilgi kağıt kayıtlarda ya da fiziksel olarak saklanmaz. Bu da büyük depolama alanlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve işletmelerin envanterlerini minimal çabayla yönetmelerine imkan tanır.

Barkod taramanın dezavantajları ve insan faktörü

Birçok avantajına rağmen barkod tarama teknolojisinin de dezavantajları vardır.

İlki, barkod tarayıcılarının maliyetsiz olmamasıdır. Özellikle endüstriyel ortama bağlı olarak barkod tarayıcıların sayısının yüksek olması gereken yerlerde bu maliyet artar (imalat ortamlarında, hataların ayıklanarak ürünlerin tanımlandığı ortamlarda). Ayrıca, modern tarayıcıların pek çoğunun kullanımının kolay olmasına karşın, teknolojiye o kadar da aşina olmayan çalışanlar için kafa karıştırıcı olabilirler. Bu da işleme esnasında çeşitli hatalara ya da gecikmelere neden olur. Son olarak, tarama fiziksel veri etiketlerinin taranmasıyla sınırlıdır; bunlarda herhangi bir hasar meydana geldiğinde ya da ürün yüzeyinden çıktıklarında ürünün doğru olarak taranması güç olabilir.

Barkod taramanın bir diğer dezavantajı da insan hatası potansiyelidir. Tarayıcılar kodları insandan daha doğru okumalarına karşın, yanlış kodun taranması ya da tarayıcı bozuklukları nedeniyle yine de hatalar oluşabilir. Çalışanlar da tarama konusunda yeteri kadar eğitilmemişlerse yanlış bilgi girebilirler ya da kalemin kodundaki özel bilgileri atlayabilirler (bunu önlemek için bkz. RTLS takibi).

Sisteme yanlış girilen bir veri birçok hataya yol açabilir, buna envanter hatası ve müşteri memnuniyetsizliği dahildir. Tarayıcılar, kodu insandan daha doğru okusa da yanlış kodun taranması ya da sisteme yanlış bilgi girilmesi gibi hatalar ortaya çıkabilir. Ayrıca, çalışanlar veriyi sisteme nasıl girecekleri konusunda dikkatlice eğitilmemişse, önemli detayları atlayıp sisteme yanlış bilgi girebilirler. Sisteme yanlış ürün bilgisi girişi riskini azaltmak için işletmeler personellerinin kapsamlı bir şekilde eğitilmelerine yatırım yapmalıdırlar. Çalışanlara, barkod tarama teknolojisinin düzgün kullanımı ve sisteme doğru veri girişi öğretilmelidir. Ayrıca verilerin girilmelerinden sonra ikinci defa kontrol edilmesi gibi güvenlik ölçütlerinin uygulanması kullanıcı girişi hatalarını azaltır. Son olarak, bütünleşik hata takibi becerilerine sahip barkod tarama yazılımı da sisteme girilen bilginin doğru ve güncel olmasını destekler.

Özetlersek, sisteme yanlış bilgi girişi herhangi bir işletme için maliyetli olabilir. Bununla birlikte kapsamlı eğitime yatırım yapılması ve ikinci kontrol gibi güvenlik ölçütlerinin uygulanması ya da bütünleşik hata kontrol becerisi olan yazılımlar kullanılmasıyla, şirketler hata riskini en aza indirebilir ve envanter yönetim sistemlerinin düzgün çalıştığından emin olabilirler.

Sonuç

Barkod tarama sistemleri, günümüz işletmeleri için ürün tanımlama doğruluğunun güvence altına alınması, daha hızlı çıkış süreleri sağlar ve bunlar envanter yönetimi masraflarının azaltılması gibi faydaları olan maliyeti düşük varlıklardır. Bununla birlikte insan hatalarına açık olması nedeniyle firmalar işletmelerini maliyetli hatalardan koruyacak önlemleri almalıdırlar. Bu önlemler, personelin düzgün eğitimi, ekipmanın düzenli kontrolü, verilerin ikinci defa kontrolünü kapsayabilir. Doğru stratejilerle işletmeler barkod teknolojilerine operasyonlarının optimizasyonunda güvenebilir. Elektronik tanımlama ve otomatik imalat için alternatif teknolojiler maksimum verimlilik ve işlemlerin doğruluğu amacıyla kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır.

Kaynak: identecsolutions.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Depo ve Raf Sistemleri

Otomotiv uzmanından plastik yük taşıyıcılar

Yayın Tarihi

on

Sorunsuz bir iç malzeme akışı, otomotiv endüstrisi için bileşenlerin verimli üretiminde temel faktörlerden biridir. Taşıma ve depolama sistemlerindeki hatalar ve arızalar, zaman alıcı ve maliyetli duraksamalara neden olur. Otomotiv endüstrisinin uluslararası çapta köklü tedarikçisi olan Craemer Group, metalden yapılmış otomotiv modüllerinin büyük ölçekli üretimi ve plastikten yapılmış büyük hacimli yük taşıyıcıları ile alanında lider üreticiler arasında yer alıyor. 1912’de kurulan Almanya merkezli Craemer Group’un otomotiv uzmanlığı, sağlam plastikten yapılmış enjeksiyon kalıplı yük taşıyıcıların geliştirilmesine ve üretilmesine katkıda bulunuyor. Craemer’in çok yönlü plastik paletleri ve palet kutuları, otomotiv ve yan sanayi sektörlerinde duruş sürelerini güvenilir bir şekilde azaltıyor.

Özelleştirilmiş uygulamalar için özel plastik yük taşıyıcılar

50 yılı aşkın bir süredir yüksek kaliteli polietilenden (PE) yapılmış dayanıklı paletler geliştiren ve üreten Craemer’in kapsamlı portföy; çok çeşitli uygulamalar için yarım paletler, Euro paletler ve endüstriyel paletleri içeriyor. Şirketin portföyünden bir örnek, 22 milimetre kenarlı D1 plastik palettir. Bu ürün, otomotiv ve yan sanayi için özel olarak tasarlanan ve küçük yük taşıyıcıları (SLC) ile şeffaf ambalajlarla (kabarcıklı) kullanıldığında yüksek yük güvenliği sağlar. Ahşap paletlerin aksine, kutu elemanları kenar sistemi sayesinde çemberleme ve sabitleme olmadan hassas ve güvenli bir şekilde taşınabilir. 22 milimetrelik dış kenarları sayesinde, Avrupa formatındaki ve endüstriyel boyutlardaki CS plastik paletler de SLC ile kullanım için idealdir. CS paletlerinin ESD (elektrostatik deşarj) varyantları iletken malzemeden yapılmıştır ve hassas bileşenleri kontrolsüz elektrostatik deşarjdan korur. CS paleti, isteğe bağlı olarak Palgrip® kaymaz raylarla birlikte sunulur. CR plastik paletler ağır yükler için idealdir. 1750 kilograma kadar yük kapasitesi ve yüksek raflı depolar için ideal olan güvertede kaymaz kaplama sayesinde çok yönlü çözümlere izin verir. Craemer H ve TC paletleri ise hassas prosesler için optimum hijyen koşulları sunar. Firmanın otomotiv ve yan sanayi için palet portföyünü; yalnızca 120 milimetre toplam yüksekliğe sahip Avrupa formatındaki hafif SL palet tamamlar.

Ürünlerin güvenli ve daha kolay taşınması

Otomotiv endüstrisi için özellikle darbeye dayanıklı ve parçalanmaya dayanıklı palet kapakları, Craemer plastik paletleri için ideal bir tamamlayıcıdır. Euro formatında ve endüstriyel boyutlarda bulunabilirler ve tüm yaygın iade edilebilir konteynerlere (SLC gibi) uygundur. Hassas uyumları sayesinde mükemmel şekilde aynı hizada kapanır. Kapağın kısa kenarlarındaki entegre çember kanalları ve kilitler, hassas ürünlerin yük güvenliğini optimize eder. İletken ESD varyantları olarak, elektrostatik olarak hassas bileşenleri kontrolsüz deşarjlardan da güvenilir bir şekilde korur. Craemer otomotiv serisinin diğer ürünü de CB palet kutularıdır. Tek parça enjeksiyon kalıplı üretim ve sağlam konstrüksiyonları sayesinde PE’den yapılan bu büyük yük taşıyıcılar, yüksek dayanıklılıkları ve uzun hizmet ömürleri ile tercih edilir. Avrupa standartlarında ve endüstriyel boyutlarda bulunabilir. Ayrıca, UN sertifikalı olan ürün, bu nedenle tehlikeli maddelerin taşınması ve depolanması için onaylıdır; ek aksesuar olarak tam oturmalı kapakları mevcuttur. Eksiksiz yük taşıyıcı ve aksesuar portföyüyle Craemer Group, otomotiv endüstrisinde güvenli nakliye ve depolama işlemlerini destekler.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com