Connect with us

Depo ve Raf Sistemleri

Element Logic’in çözümü, futbol seti tedarikçisine büyük puan topladı

Yayın Tarihi

on

İngiltere’nin tanınan futbol giysileri tedarikçisi, depo otomasyonunda Element Logic’in Autostore çözümünü kullanmaya başladığı ilk yılda insan gücü ve saha kullanımından 200.000 £ tasarruf sağladı.

Bir aile işletmesiyle şirket bünyesinde özelleştirilmiş baskı ve işleme imkanları da sağlayan, İngiltere’nin önde gelen futbol takımları tedarikçilerinden biri olan İskoçya merkezli Direct Soccer, 2002 gibi erken bir tarihte çevrim içi ticarete geçerek, İngiltere’de mobil cihazlarda tamamen özelleştirilmiş siparişleri alan ilk şirketi oldu. Yaklaşık 20 yıl sonra bir ilki daha başaran Direct Soccer, İskoçya’daki ilk Autostore kullanıcısı oldu ve İngiltere’de ileri depolamanın ön saflarına yerleşti. Şirket, Autostore’u kullanmaya başladığı ilk yılda, insan gücü, zemin alanı ve enerjiden yaklaşık 200.000 £ tasarruf sağladı. Spor giyim işinin büyüyen müşteri tabanı, şirketin sahipleri Bryce ve Joyce Gibson’ı firma deposunun büyüklüğünü üçe katlamaya teşvik etti.

Çözümle ilgili konuşan şirket sahiplerinden Bryce, “Raf sistemimiz o zamana kadar iyi çalışırken, taban alanını tam olarak optimize etmek ve operasyonlarımızın genel verimliliğini artırmak için bir depo çözümü bulmamız gerektiğini biliyorduk” dedi. Joyce Gibson ise, “Çevrim içi çalışma kulüpler ve bireylere hitap ediyor. Bu nedenle, Covid-19 kaynaklı ilk kapanmada ligler kulüpler tarafına kapatıldığında, pazarlama odağımızı bireye kaydırdık. ‘Güvende kalın, evde kalın, eğitim vakti’ sloganını kullanarak, Soccer’ın kardeş sitesi Express Futbol setleri aracılığıyla bu pazarın daha eğlenceli olmasını sağlamaya başladık. Site, sınırlı kişiselleştirme ile ertesi gün için teslimat sunuyor ve hızla büyüyor” ifadelerini kullandı. Başlangıçta ek depo alanı için bir asma sistemi düşündüklerini ekleyen Bryce, “Ancak kat sayısı, o zamanki ihtiyaçlarımıza göre işi pratik olmaktan çıkarıyordu” diye konuştu.

Otomasyona giden yol

Çözüm için yol arayan Bryce ve Joyce, YouTube’da depo otomasyon çözümleri ararken Element Logic’i keşfetti. Element Logic ile iletişime geçtikten sonra, ertesi gün gelen İngiltere satış ekibiyle temasa geçtiklerini söyleyen Bryce, “İhtiyaçlarımızı ve kurulumumuzu değerlendirdiler ve bir veya iki hafta sonra, uzmanlaştıkları Autostore çözümünü görmek için Norveç’e gittik. Sistemin ne kadar açık olduğu ve mevcut depo yönetim sistemimize nasıl entegre olabileceğinden tamamen etkilendik” dedi.

Element Logic’in önerilen çözümü, Direct Soccer’ı çeşitli şekillerde yönlendirmeye teşvik etti. Hem yükseklik hem de taban alanını kullanabilen Autostore Sistemi, şirketin teslim sürelerini azaltma ve verimi artırma hedeflerini karşılıyor. Sistem tasarımı ayrıca performans ve kapasite açısından kolay ölçeklendirmeye izin veriyor.

Direct Soccer ve Element Logic çözüm için anlaşmayı Temmuz 2020’de imzaladı ve 16 hafta sonra sistem, Noel için tam zamanında 7 robot ve 8.000 kutu ile hayata geçirildi. Joyce, “Uygulama süreci iyi organize edildi ve bizim için büyük bir yatırımın endişesini ortadan kaldırdı. Yanlış gitmenin sonuçları çok büyüktü ancak en başından beri Element Logic ekibine tam bir güven duyduk. Ekip bilgili, şeffaf ve kararlarını hızlı bir şekilde yapmak için harekete geçti. Daha iyi bir ortak isteyemezdik. Uygulama deponun genişletilmiş bölümünde gerçekleşti, bu nedenle mevcut operasyonların kesintisi yoktu” dedi.

Tamamen manuel bir operasyonla, Direct Soccer’ın yaklaşık 1.133 m2 taban alanı kullanması gerekiyordu ancak Autostore çözümüyle sadece 210 m2 veya mevcut alanın dörtte birinden daha az bir alan gerekliydi. Şirket, sistemi gelecekte 16.000 kutuya genişletmeyi planlıyor ve bu da taban alanı tasarrufları nedeniyle daha kolay olacak.

Yüksek verimlilik ve kullanım kolaylığı

Sistemin önemli bir artı noktasının kullanım kolaylığı olduğunu dile getiren Bryce, “Şu anda 40 personelimiz var ve düzenli olarak personel sayısını artırıyoruz. Ölçeklendirirken eğitim büyük bir sorun haline gelebilir; ancak WMS’imizle sorunsuz entegrasyon sistemleri nedeniyle kısa bir eğitim penceresi var. Herkes nereye gideceğini ve neyi seçeceğini biliyor” açıklamasında bulundu.

Autostore kurulumundan önce, doğrudan futbol deposundaki sipariş seçicileri saatte ortalama 10 sipariş gönderiyordu; şimdi, saatte 40 sipariş sevkiyatı elde ediyor.

Zirve zamanlarında daha fazla esneklik için çok vasıflı bir iş ekibi inşa etmenin yanı sıra Direct Soccer, sistemle ilgili herhangi bir sorun varsa arızayı bulmak için 5 Autostore süper kullanıcıya sahip. Bununla birlikte, Element Logic’in İngiltere ekibinden düzenli hizmetler ve güçlü uzaktan destek, yüksek güvenilirlik sağlıyor. Bu nedenle süper kullanıcı yedeklemesini kullanmaya gerek kalmıyor.

Joyce, “Direct Soccer’ın yoğun dönemi, yeni futbol sezonunun başladığı Temmuz -Eylül ayları arasındadır. Otomatik çözüm, ek stok hacimleriyle bile bu zirveleri yönetmemizi sağlıyor. Ayrıca daha fazla stok tutma ünitesi (SKU) tanıtmamızı ve geri dönüş sürelerini azaltmamızı sağlar. Şu anda iki konveyör bağlantı noktası var ve bir carousel portu, toplamda çoğu ikincisinden yapıldı. Bazen bir konveyör bağlantı noktasından carousel bağlantı noktasına ve üretim stokundan gönderim seçeriz. Bu esneklik, işleri aynı anda yapabileceğimiz anlamına gelirken, daha önce sadece arka arkaya yapabiliyorduk” dedi.

Autostore ile Direct Soccer’ın personeli, siparişleri dört kat daha hızlı gönderebiliyor.

Geliştirilmiş müşteri deneyimi

Şirket için daha iyi müşteri hizmeti daha fazla satış sağladığından, yüksek verim ve siparişleri hızla temizleme yeteneği önemli stratejik faydayı oluşturuyor. Joyce, “Artık birkaç kişiyi emirlere koymamız gerekmiyor. Bir operatör tüm işlemi ayarlayabiliyor ve ertesi gün teslimat için stok içi siparişlerin %100’ünü yerine getiriyor” dedi.

Aslında, Direct Soccer’ın doğrudan Autostore sisteminden gönderim siparişleri olduğu için bu seçimlerin bir sevk alanına geçmesi ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Ayrıca, POTAWAY süreci önemli ölçüde daha hızlı olduğundan çevrim içi siparişlerin hızına uyabiliyor. Bu da kaldırılmayı bekleyen bir stok birikimini ortadan kaldırırken, işletmeyi iki ek personel işe alma ihtiyacından kurtarıyor.

Hız ve kullanım kolaylığı, Bryce ve Joyce’u otomasyon yolculuklarının bir sonraki aşamasını dört gözle beklemeye teşvik ediyor. Şirket sahipleri şu anda, dağıtım alanındaki torbalama makinelerini otomatikleştirmeyi düşünüyor. Bryce, “Artık işin iyileştirilmesi gereken diğer kısımlarına odaklanabiliriz. Her akşam 5 ya da 6 civarında, robotların ertesi sabah dışarı çıkmaya hazır olduklarını duyduğumda heyecanlanıyorum. Herkes eve giderken operasyonun çalışmaya devam ettiğini bilmek çok güven verici” ifadelerini kullandı.

Çalışmadaki anahtar istatistikler:

Aralık 2020’de kuruldu

7 robot ve 8.000 kutu içeriyor

İlk yılda insan gücü, zemin alanında ve enerjide 200.000 £ tasarruf sağladı

Autostore System, mevcut katların dörtte birinden daha azını kullanıyor

Daha önceki saatte 10 siparişe kıyasla saatte ortalama 40 sipariş sevkiyatı

İki ek personel işe alma ihtiyacını giderdi

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Depo ve Raf Sistemleri

Depart, tahıl kurutma sistemleri öncüsü Mega Dryers ile anlaşma yaptı!

Yayın Tarihi

on

Değirmencilik ve tahıl depolama sektörlerine yönelik hamlelerine bir yenisini daha ekleyen Depart, tahıl kurutma sistemleri öncüsü Mega Dryers ile anlaşarak inovatif ürün gamını daha da genişletti.

Alapala Holding’in grup şirketi Depart, Arjantin’in değirmencilik ve tahıl depolama sistemlerindeki öncü şirketlerinden Mega Dryers ile el sıkışarak geniş, inovatif ürün gamına bir yenisini ekledi. 

Uzun yıllara dayanan mühendislik deneyiminin ve ileri teknolojinin gücüyle yüksek kaliteli tahıl kurutma sistemleri geliştiren ve üreten Mega Dryers’ın ürünleri ile artık dünyanın dört bir yanındaki değirmencilere ve tahıl ticareti sektörüne daha kapsamlı çözümler sunacaklarını bildiren Depart Genel Müdürü Cengiz Tiryakioğlu, “Eylül ayında attığımız imzanın ardından satış, pazarlama ve operasyonel hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz.  Ekim sonu itibarıyla ise yenilikçi çözümlerle tahıl işlemenin en kritik aşamalarından olan kurutma alanında verimliliği artırmak isteyen müşterilerimiz için satış faaliyetlerimize başlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku

Depo ve Raf Sistemleri

Exotec, depo robotlarının benimsenmesini küresel ölçekte hızlandırıyor

Yayın Tarihi

on

Depo robotiğinde dünyanın önde gelen firmaları arasında yer alan Exotec, dünya çapında 100’den fazla tesise dokunarak önemli bir kilometre taşına ulaşıyor. Asya-Pasifik (APAC), Avrupa ve Kuzey Amerika’da devam eden genişleme stratejisinin bir parçası olarak şirket, yıl sonuna kadar 200’den fazla yeni çalışanı işe alma yolunda ilerliyor. Bu da hızlı iş büyümesini desteklemek için küresel iş gücünde bir önceki yıla oranla %80’lik bir artışa işaret ediyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Exotec CEO’su ve Kurucu Ortağı Romain Moulin, “100’den fazla müşteri tesisine ulaşmak, işimiz ve depo robotları kategorisinin ivmesi için önemli bir kilometre taşına işaret ediyor. Önde gelen markalar Exotec’e yalnızca operasyonel verimliliği artırmak ve depodaki insan iş gücünü desteklemek için değil, aynı zamanda tüm tedarik zincirlerini yeniden keşfetmek için itici bir güç olarak kullanmak üzere güveniyor” ifadelerini kullanılıyor.

Exotec’in mühendislik ve inovasyona yönelik benzersiz yaklaşımı yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Goldman Sachs Asset Management bünyesindeki Growth Equity şirketinin ortağı Christian Resch, “Küresel ekonomik belirsizlik, uzun süreli iş gücü sıkıntısı ve artan tüketici beklentilerinin ortasında, depo otomasyonu cazip bir pazar fırsatı olarak ortaya çıkıyor. Exotec’in mühendislik, inovasyon ve dünyanın en büyük markalarına yardımcı olan kanıtlanmış başarı geçmişine sahip benzersiz yaklaşımı sayesinde bu fırsattan yararlanmak için iyi bir konuma sahip olduğuna inanıyoruz” diyor.

Exotec’in büyümesi farklı bölgelerde şu şekilde görünüyor:

Batı Avrupa

Batı Avrupa’daki varlığını yeni müşteri kazanımları ve yeni ülkelere açılımlarla genişleten Exotec, CEVA Logistics ve Lyreco ile yaptığı ortaklıklar bölgedeki konumunu daha da sağlamlaştırıyor. İngiltere’de Alliance Automotive Group (AAG) ile önemli bir ortaklık kuran Exotec, otomotiv satış sonrası sektöründeki varlığını güçlendiriyor.

Orta Avrupa

Exotec, Polonyalı Entegratör A1 Sorter ile yaptığı gibi ortaklıklarla Orta Avrupa’da ivme kazanıyor. Bu iş birliği, otomotiv endüstrisi için bir lojistik hizmet sağlayıcısı olan ILS ile Polonya’nın Zakroczym kentindeki bir ILS yerine getirme merkezini Exotec’in imzası olan Skypod® sistemiyle donatmak için ortak bir projeye yol açıyor.

Kuzey Amerika

2020’de Kuzey Amerika pazarına girdiğinden bu yana merkezini Atlanta’da kuran Exotec, ekibini 70’in üzerinde kişiye yükseltiyor. Şu anda Gap Inc., Ariat ve Decathlon dahil olmak üzere önde gelen markalar için ABD ve Kanada’da 20’den fazla tesise hizmet veren Exotec, Kuzey Amerika pazarında 2025 yılına kadar küresel işlerinin üçte birini temsil etmeyi hedefliyor.

APAC

Hızla büyüyen Asya pazarına odaklanan Exotec, 2023’ün Ağustos ayında önemli bir mühendislik ve bilişim şirketi olan POSCO DX Co. Ltd. ile ortaklık kurarak Kore bölgesine girdiğini duyuruyor. Güney Kore, Exotec için stratejik Asya pazarlarından biri olarak Japonya’ya katılıyor. Exotec, Japonya’da entegre lojistik sağlayıcısı Alps Logistics ve Acca international ile yeni ortaklıklar kurarak büyümesini sürdürüyor.

L-A-C, Flexeserve’nin zorluklarını etkili bir şekilde ele alan iki mekanize hattan oluşan palet konveyörü tabanlı bir üretim çözümü sunuyor. Palet yükleme rampası, yüksekliği ayarlanabilir iş istasyonları, tampon istasyonları ve boşaltma istasyonu dahil olmak üzere bir dizi taşıma bileşenine sahip olan özelleştirilmiş çözüm, ürünlerin üretim hattı boyunca sorunsuz ve bağımsız bir şekilde ilerlemesini sağlıyor.

Operasyonları kolaylaştırmak ve verimliliği artırmak

Yüksekliği ayarlanabilen iş istasyonları, operatörlerin otomatik kontrolleri kullanarak yüksekliği kolayca uygulamasına olanak tanıyor, gerginliği ve yorgunluğu azaltıyor. Görevin tamamlandığını bildirmek için bir iş tamamlama düğmesi uygulanarak, operatörler arasında sorunsuz koordinasyon sağlanıyor. Tampon istasyonları operatör bekleme sürelerini en aza indirirken, boşaltma istasyonu son montajdan sonra manuel boşaltmayı kolaylaştırıyor.

Güvenlik önlemlerinin alındığı CE sertifikalı sistemde farklı palet tipleri de kullanılabiliyor. Bir makaslı lift ile entegre edilen her bir hat, 8 saatlik vardiya başına 60 paletlik bir iş hacmine ulaşarak manuel operasyonları geride bırakıyor. Genel olarak proje, montaj hattında üretkenliği ve verimliliği başarılı bir şekilde artırarak istenen hedefleri yerine getiriyor.

Günümüzde modernize edilmiş üretim hatları, yüksekliği ayarlanabilir iş istasyonları ve tampon istasyonları verimliliği artırıyor, döngü sürelerini azaltıyor ve operatörün iş yükünü en aza indiriyor.

Devamını Oku

Depo ve Raf Sistemleri

Crown’un yeni nesil ekipmanları, dijital depoyu gerçeğe dönüştürüyor

Yayın Tarihi

on

Crown’un yeni nesil ekipmanları

Türkiye pazarında farklı sektörlere akıllı depolama çözümleri sunan, dünyanın önde gelen endüstriyel kaldırma ekipmanları markası Crown’un, yeni nesil forklift ve depo ekipmanlarının tanıtımı Marubeni Dağıtım ve Servis ev sahipliğinde gerçekleşti.

2017 yılından bu yana Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. güvencesiyle Türkiye’de endüstriyel taşımacılığa yönelik zengin ürün gamı, ödüllü tasarımları, verimliliği ve fonksiyonelliği ile depoların çözüm ortağı olan Crown, Avrupa standartlarında üretilen yeni nesil turbo Stage V motora sahip olan C-D Dizel Forklift ve ESR 1000 Reach Truck modellerini Türkiye pazarında iş ortakları ile buluşturmaya başladı. “Depolamanın Geleceği” mottosuyla Sheraton Grand İstanbul’da gerçekleşen lansmanda Crown’un yeni nesil depo ekipmanları ve forkliftleri sektör yöneticilerinin beğenisine sunuldu.

Crown “Depolamanın Geleceği” lansmanında Marubeni Dağıtım ve Servis Genel Müdürü Eşref Zeka, Crown Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgelerinden Sorumlu Satış ve Pazarlama Direktörü Simon Emery ve Marubeni Dağıtım ve Servis Endüstriyel Ürünler Satış ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Bülent Beleda konuşmacı olarak sahnede yer aldı.

40 yılı aşkın süredir forklift sektöründe

Marubeni Dağıtım ve Servis Genel Müdürü Eşref Zeka, açılış konuşmasında 40 yıl önce Komatsu markalı forkliftler ile lojistik sektörüne hizmet sunmaya başladıklarını, bugün ise lojistikten inşaata, maden sektöründen tarıma ve sanayiye kadar birçok sektörün ihtiyacına cevap veren müşteri odaklı bir iş modeli oluşturduklarının altını çizdi. Tokyo merkezli Marubeni ve güçlü markaları ile sürdürülebilir bir gelecek için yüksek teknolojili ürünler sunduklarını belirten Zeka, “Bizler sadece satış yapan, forklift veya depo ekipmanı teslim etmeyi amaçlayan bir kurum değiliz. Önceliğimiz müşterilerimizi dinlemek, anlamak ve onlara doğru çözümler sunmak’’ dedi. Zeka, gerek satış gerek satış sonrası hizmetlerde, ikinci el ve kiralama hizmetlerini geniş hizmet ağı ile birleştirerek öncü olmayı ve içinde bulunulan ekosistemin de dönüşümüne katkı sağlamayı hedeflediklerini söyleyerek, sözü Crown’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgelerinden Sorumlu Satış ve Pazarlama Direktörü Simon Emery’e bıraktı.

Crown fabrikaları yeşil enerjiyle üretim yapıyor

Crown’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgelerinden Sorumlu Satış ve Pazarlama Direktörü Simon Emery; konuşmasına, Marubeni ekibine son birkaç yıldaki mükemmel iş birliği ve destekleri için teşekkür ederek ve daha uzun yıllar sürecek başarılı bir iş ortaklığını beklediğini dile getirerek başladı. Yeşil enerji ile çalışan fabrikalarda üretilen Crown ekipmanlarında, plastik yerine çelik aksam kullanıldığına vurgu yapan Emery, ürünlerinin %90’ından fazlasının geri dönüştürülebilir olduğunun ve Crown parçalarının %85’inin şirket içinde üretilmesi sayesinde azalan nakliye işlemleri dolayısıyla karbon ayak izini azalttıklarının altını çizdi.

Crown, dijital depoyu gerçeğe dönüştürüyor

Ar-Ge ve inovasyonları ile kısa sürede Türkiye pazarında da güçlü bir marka konumu elde ettiklerini dile getiren Emery, veriyi deponun merkezine yerleştirdiklerini vurgulayarak şunları söyledi: “Crown, dijital depoyu gerçeğe dönüştürüyor. Crown, Gena bağlantılı ekipmanları ile veriyi deponun merkezine yerleştiriyor ve operatörlere günlük görevlerinde verimli ve üretken olmaları için gereken bilgi ve geri bildirimi sağlıyor. Bu sayede verimliliği artırıyor ve maliyetleri düşürüyor. Müşteriler, ekipmanlarının filo yönetimi bilgilerini aramaya başladığında Crown Infolink filo yönetim sistemi, kullanıcıların tüm ekipmanlarını kullanımı kolay bir web portalı üzerinden görmelerini sağlıyor. Bu, performansı, çalışma süresini, kullanımı ve meydana gelebilecek kazaları da ölçmenizi sağlıyor.”

Crown’un yeni nesil ekipmanları

Dikey ve dar koridorlu depolarda işlevsel çözümler

Marubeni Dağıtım ve Servis Endüstriyel Ürünler Satış ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Bülent Beleda, son yıllarda büyük şehirlerde artan depo maliyetlerinin dikey ve dar koridorlara sahip depoların inşasına sebep olduğunu, 17-18 metre yüksekliğindeki raflarda ve 1,5 metre genişliğindeki koridorlarda işlevsel çözümler sunan ekipmanların öneminin arttığını vurguladı. “Tam da bu gelişmeler sebebiyle 2017 yılında Crown ile iş birliğimiz başladı. Oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda da forklift ve depo ekipmanı ürün gamımızı geliştirmeyi ve genişletmeyi sürdürdük” diyen Beleda, düşük yakıt tüketimi özelliğinin ön plana çıktığı yeni Crown C-D Dizel Forkliftleri ile yeni teknolojilerle donatılmış ESR 1000 akülü reach truck modelleri hakkında bilgiler verdi. Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış yaygın servis ağımız ile makinelerin kesintisiz bir şekilde çalışması için gerekli hizmetleri sağladıklarını vurgulayan Beleda, finansal çözümler ve avantajlı kiralama hizmetleri ile de iş ortaklarının yanında olduklarını belirtti.

Lityum iyon akü teknolojileri öne çıkacak

Depolamanın Geleceği temasıyla düzenlenen lansmanda Beleda, sektöre yön verecek gelişmeler hakkında da bilgiler paylaştı. Akü teknolojisinin önümüzdeki yıllarda hızla gelişmeye devam edeceğini ve lityum iyon pazarının da şu anda bulunduğundan çok daha ileri seviyelere geleceğini belirten Beleda, Crown V-Force lityum iyon akü teknolojisinin standart kurşun asitli akülere kıyasla depo verimliliğini ve enerji tasarrufunu maksimuma çıkarttığını ve akü değişim ihtiyacını ortadan kaldırdığını belirtti.

Devamını Oku

Trendler