Connect with us

Genel

SECOPTA’dan 7/24 yerinde malzeme analizi yapan yeni çözüm LIBS

Yayın Tarihi

on

SECOPTA, otomatik hat içi malzeme izleme ve Pozitif Malzeme Tanımlama (PMI) için yeni mineralLIBS’yi piyasaya sürecek. Sistem, kuvars, feldispat veya kireçtaşı gibi toz, ince ve kaba taneli endüstriyel minerallerin doğrudan konveyör bant üzerinde hızlı, hassas, sürekli, uzun vadeli kararlılıkla ve 7/24 çalışma ile ölçülmesini sağlıyor. Lazer tabanlı sistem, önceden numune hazırlamaya gerek kalmadan dökme minerallerin sürekli hat içi malzeme kontrolünü gerçekleştiriyor.

Lazerle Yapılan Arıza Spektroskopisi (LIBS) sistemleri, malzemelerin kimyasal bileşimini analiz eder. Ölçüm sırasında, lazer ışını tarafından plazma üretilir ve özel bir spektrometrede analiz edilir. Bu, malzeme akışının kimyasal bileşimini doğrudan ve birkaç saniye içinde kontrol etmeyi mümkün hale getirir. Sonuçlar hemen kullanılabilir. Ölçüm süreklidir ve sistemden geçen tüm malzemeleri 7/24 süresince kaydeder.

SECOPTA, yeni sistemi mineralLIBS’yi özellikle kuvars, feldispat veya kireçtaşı gibi kaba endüstriyel mineraller ve ayrıca 100 mm’ye kadar tane boyutuna sahip cevherler veya kömür için geliştirdi. Otomatik odaklama sistemi ile farklı tane boyutlarına veya malzemenin konveyör bant üzerindeki değişen yükleme yüksekliklerine uyum sağlanıyor. Ayrıca SECOPTA, ince veya toz malzeme ölçüm sistemi olan FiberLIBSinline SP’yi de piyasaya sürüyor. Her iki sistem de inşaat malzemeleri ve cevherlerinin üretimi ve işlenmesinde karşılaşılanlarla benzer zorlu çalışma koşullarında bile uzun süre güvenilir bir şekilde çalışıyor.

Her iki sistemin de uygulama alanları gelen ürünler, proses kontrolü veya PMI’dır. Gelen ürünlerde ve proses kontrolünde, sürekli yerinde ölçüm, genellikle yalnızca birkaç saat aralığında gerçekleştirilen rastgele örneklemenin yerini alıyor. Bu, teslim edilen veya işlenecek malzemenin uygunluk açısından hemen ve hızlı bir şekilde kontrol edilebileceği anlamına geliyor. İşleme sırasında sistem, kalıcı kimyasal yerinde analiz yoluyla malzeme akışını kontrol eder. Limit değerler aşılırsa, bu sistem istenmeyen sapmalara karşı uyarır. PMI sayesinde operatörler, tesislerinin her zaman öngörülen kalitede doğru malzeme tedariki ile çalıştığından emin olurlar. Ölçülen veriler günlüğe kaydedilir, arşivlenir ve daha fazla işleme ve dokümantasyon için kullanılabilir.

Yeni çözümlerle ilgili konuşan SECOPTA Analytics GmbH’nin Başkanı Dr. Christian Bohling, “Sürecime yanlış malzemenin girdiğini görürsem ve hemen müdahale edebilirsem, bu paradan ve zamandan tasarruf sağlar. Sonuç olarak, söz konusu malzeme boşaltılıyor ve kısa bir süre sonra tesislerim çalışmaya devam ediyor. Bu sayede ölçüm teknolojime küçük bir yatırımla tüm partileri kurtarıyorum” ifadelerini kullanıyor. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Schaeffler’in Otonom Mobil Robotu DEX’e, en iyinin en iyisi ödülü

Yayın Tarihi

on

Otomotiv ve endüstrinin küresel liderlerinden Schaeffler, Otonom Mobil Robot (AMR) projesi olan Dual Extendable (DEX) ile Red Dot Tasarım Ödülü’nde “En İyinin En İyisi” ödülünü kazandı. Proje aynı zamanda Red Dot Luminary’e aday gösterildi.

“En İyinin En İyisi” ile ödüllendirilen DEX, Schaeffler tarafından otonom mobil robot platformlarının el becerisini, zekasını ve bunların fabrika çalışanları ile iş birliğinin yeniden uyarlanması için tasarlandı. Çift yönlü bacak uzantıları, WLAN ve ara katman yazılımı entegrasyonu, 2D/3D SLAM tabanlı hassas yerelleştirmenin yanı sıra konuşma ve hareket tanıma özelliklerine de sahip DEX, endüstriyel alanda üretkenliği desteklemek ve artırmada akıllı sosyal davranışlarla işlevselliği geliştirmek amacıyla bir test ortamı sağlıyor. DEX’in Red Dot’ta kazandığı ödülle ilgili konuşan Schaeffler Asya/Pasifik Bilgi Yetkilisi ve Gelişmiş Araştırma Merkezi Direktörü Han Boon Siew, “DEX için en prestijli ödüllerden biri olan ‘En İyinin En İyisi’ne layık görülmek, müşterilerimiz ve üretim operasyonlarımız için yeni mobilite ve hareket olanakları sağlamada en son çözümleri geliştirmeye yönelik sürekli tutkumuz ve bağlılığımızın bir sonucudur” diyor.

Projenin gelişim süreciyle ilgili bilgiler aktaran Siew, “Araştırma projesi, Schaeffler’in kampüste şirket konsepti aracılığıyla dünya çapında önde gelen üniversitelerle küresel bir araştırma ağını barındıran Schaeffler İleri Araştırma Merkezi (SHARE) Programı’nın bir parçası. Konsept, mevcut teknolojinin durumunu genişletmek ve araştırma anlayışlarını ürün geliştirme faaliyetlerine aktarmak için uygulamalı araştırmalar yoluyla Schaeffler çalışanları, bilim adamları ve akademisyenler arasında yoğun bilgi alışverişi ve yakın iş birliğini mümkün hale getiriyor” ifadelerini kullanıyor. DEX’in konseptinin ve vizyonunun görselleştirilmesi için NTU teknoloji ekibinde SHARE ile yakın bir şekilde çalışan Orcadesign Consultants ile iş birliği içerisinde tasarlandığını dile getiren Siew, “Schaeffler’de, otomotiv ve endüstriyel sektörlerde geleceğe yönelik trendlerin taleplerini karşılamada bileşenlerin ve teknolojilerin stratejik gelişiminin anahtarı olarak iş birliğini görüyoruz. SHARE programıyla, teknolojik ve metodik yeteneklerimizi geliştirmek üzere bileşenlerimizi ve sistem uzmanlığımızı akademik enstitülerin ve endüstri uzmanlarının teknolojik yetkinliği ile birleştirmeyi amaçlıyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Red Dot Tasarım Ödülü’nün tasarımın geniş kapsamını profesyonel olarak değerlendirmek için ürün tasarımı, iletişim tasarımı ve tasarım konsepti olarak 3 farklı disiplini bulunuyor. Design-Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından Almanya’nın Essen kentinde düzenlenen Red Dot Ödülü, dünyanın en büyük tasarım yarışmalarından biri niteliğini taşıyor.

2021 yılında OPTIME durum izleme çözümü için ‘Akıllı Ürün’ ve ‘Endüstriyel Tasarım’ kategorilerinde Red Dot Tasarım Ödülü’nü alan Schaeffler, kolay ve uygun maliyetli kapsamlı durum izlemeye olanak tanıyan tak-çalıştır çözümüyle; sektör oyuncularının uzun vadeli bakım, insan gücü veya yedek parça gereksinimlerini birkaç saat içinde hızlı ve kolay bir şekilde planlamasını sağlıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

GMTCNT, operatör panelleriyle makine üreticilerinin odağında

Yayın Tarihi

on

Üretimde verimliliği ve şeffaflığı artıran TSG Serisi Operatör Panelleri ile makine imalatçılarının dikkatini çeken GMT, kullanıcı dostu çözümleriyle birçok avantaj sunuyor. Ethernetli modellerinde bulunan VNC desteği ile tablet, akıllı telefon ve PC üzerinden uzaktan izleme ve kontrolü mümkün kılan GMT’nin TSG Serisi, bu özelliklerinin yanı sıra kullanıcı dostu Türkçe arayüzü ve programlama kolaylığı ile ön plana çıkıyor.

Endüstriyel uygulamalarda kullanılmak için geliştirilen 16,77M renkli TFT dokunmatik operatör paneli olan TSG Serisi HMI’larda, Gerçek Zaman Saati (RTC) standart olarak mevcut. Kullanıcı dostu yazılımı geniş bir PLC kütüphanesine sahip olan ürün, yaygın olarak kullanılan tüm PLC’leri de destekliyor. HP LaserJet P1100 serisi yazıcılar ile uyumlu olan panelin PDF Viewer fonksiyonu ile PDF dosyaları görüntülenebiliyorken; USB Host özelliği ile veri kaydı yapılabiliyor, program yüklenebiliyor, klavye/mouse/web kamera bağlanabiliyor. VNC yazılımı ile ethernet portlu modellere, yerel ağ ya da internet aracılığıyla Windows, IOS ve Android platformları üzerinden erişilebiliyor. Ayrıca, VNC Client ile ethernet portu üzerinden cihazlar arasında izleme ve kontrol özelliği de mevcut.

Ön paneli IP65 koruma özelliği ile çevresel şartlara dayanıklı olan TSG Serisi HMI’lar, 1 adet RS232 ve 1 adet RS232/RS485/RS422 destekleyen haberleşme portuna sahip. GMTCNT protokolü ile HMI’lar arası haberleşme özelliği ile bir PLC’ye birden çok HMI’nın ulaşabilmesi mümkün. TSG Serisi HMI’lar hakkında daha detaylı bilgi firmanın web sitesi gmtcontrol.com’da.

TSG Serisi HMI’ların başlıca özellikleri:

 • 16,77 M renk
 • TFT ekran
 • ARM RISC 32bit 792 MHz 
 • 128 MB NAND Flash +128 MB DDR 3 hafıza
 • Gerçek Zaman Saati (RTC)
 • 1 adet USB portu
 • 1 adet RS232 ve 1 adet RS232/RS485/RS422 destekleyen haberleşme portu
 • Ethernetli modellerde VNC desteği ile tablet          
 • Akıllı telefon ve PC üzerinden uzaktan izleme ve kontrol
 • Ön panel IP65 koruma
 • GMTCNT protokolü HMI’lar arası haberleşme özelliği ile bir PLC’ye birden çok HMI’nın ulaşabilmesi
 • USB host portu üzerinde veri, alarm, trend kaydetme ve tarihsel sorgu yapabilme
 • C dili ile makro oluşturabilme
 • Güvenlik seviyeleri ve kullanıcı tanımlamaları yapabilme
 • Ethernetli modellerde FTP üzerinden HMI içine ve harici bağlı olan USB flash diske ulaşabilme
 • PDesigner HMI Editör Programı ile programlanır

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

Asfalt ve dökme malzemeler için pratik çözüm: Kögel

Yayın Tarihi

on

Kögel, damperini merkezi müşteri tercihlerini dikkate alarak tamamen revize edilmiş daha da sağlam ve esnek bir tasarımla sunuyor. Kögel damperin geliştirilmiş tasarımları, ek özellikler sayesinde daha da geniş bir uygulama yelpazesine çözüm sunuyor. Gövde ve şasiye yönelik kapsamlı optimizasyonlar, ‘Ekonomi ile Ekoloji’ öneri kılavuzuna uygun olarak daha fazla dayanıklılık, rahatlık ve güvenliği sağlamayı amaçlıyor. Optimizasyonlar, serideki tüm treylerlerin yanı sıra tüm yalıtımlı gövde çeşitleri için de gerçekleştirildi.

Cıvatalı teknolojinin tüm avantajları mevcut

Kögel, damperi çelik şasili iki ve üç dingilli treyler olarak sunuyor. Müşteriler ayrıca farklı oluk tasarımları arasında seçim yapabiliyor. Dökme malzemelerin taşınması için Kögel, tam çelik bir tekne ve ağırlığı optimize edilmiş bir çelik/alüminyum tekne sunuyor. Kögel’in akıllı cıvatalı teknolojisi, dayanıklı çelik zemin ve hafif alüminyum yan duvarlardan oluşan akıllı malzeme karışımını olanaklı hale getiriyor. Yalıtımsız oluklardaki cıvata bağlantılarının çevresinde kir birikmesini önlemek için Kögel, yeni treyler nesli için kir kovucuları getiriyor. Bunlar yalnızca teknenin dış duvarını temizlemeyi kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda treyleri ilgi çekici bir reklam aracı ve fütüristik bir tasarım nesnesi haline getiriyor. Bu, en önemlisi katodik daldırma boya kaplamanın korozyona karşı son derece etkili olması ve çerçeve ve oluğun müşteri renginde ekstra ücret ödemeden boyanabilmesi avantajlarını sağlıyor.

Tüm Kögel damperlerinde revize edilmiş bagaj kapağı kullanılıyor. En zorlu koşullarda son derece yüksek mukavemet gösteren 4 milimetre kalınlığında, yüksek mukavemetli HB450 çelikten oluşuyor. Kir tutmaz profile sahip standart katlanır alt koruma, ek çarpma durduruculara sahip, böylece alt koruyucu kauçukla mükemmel bir şekilde hizalanıyor.

Daha fazla kullanıcı konforu ve gelişmiş iş güvenliği

Ayrıca Kögel, kullanıcı konforunu ve iş güvenliğini optimize etmek için çok sayıda önlem aldı. Örneğin, damperin ön duvarındaki bağlantı konsolu, sürücünün besleme hatlarını bağlamak için platforma tırmanması gerekmeyecek şekilde taşındı. Artık bunlara platformdan veya çekici üniteden rahatça erişilebiliyor. Makaralı branda merkezi kilit ile donatıldı ve standart katlanır merdiven ile kolay erişilebilen platformdan çalıştırılıyor.

Aydınlatma ekipmanları, çalışırken ve manevra yaparken mükemmel bir aydınlatma sağlıyor. Tercihe bağlı iki geri vites lambası ve iki bağlı LED çalışma projektörü, treylerin arkasını ve yanlarını ek olarak aydınlatıyor.

Yol çalışmasında geliştirilmiş uygulamalar 

Isı yalıtımlı asfalt oluğuna sahip Kögel damper ayrıca, yol çalışmalarında kullanılmak üzere şirket içinde özel olarak geliştirilen ek iyileştirmelerle birlikte geliyor. Yeni asfalt serme makinesini harici, ayarlanabilir kılavuzla kullanarak, dağıtım miktarı o kadar hassas bir şekilde kontrol edilebilir ki, en küçük asfalt serme işleri bile kolayca yapılabiliyor. Yayıcının kılavuzları asfaltla temas etmediği için çok az bakım gerektiriyor. Ek koruyucu tabaka, karıştırılan ürünleri suya karşı korurken, uzaktan kumandalı elektrikli sürgülü tavan, hızlı ve verimli bir şekilde kapanarak soğumayı önüyor.

Arka duvardaki öğütülmüş malzeme brandası, freze makinesinin konveyör bandından düşen dökme malzemenin bagaj kapağına zarar vermesini önlüyor. Kapak yerden kolayca çalıştırılabilir ve tek elle sabitlenip serbest bırakılabiliyor.

Yeni asfalt finişer modellerine uyarlanmış arka lambalar

Daha fazla sayıda ek optimizasyon, günlük uygulamada büyük faydalar sağlıyor. Örneğin, arka lambalar artık yeni asfalt finişer modellerinin gereksinimlerini ve çok çeşitli devrilme senaryolarını karşılayacak kadar yükseğe monte edildi. Ekstra maliyetle pnömatik olarak çalıştırılabilen alt koruma, katlandığında arka lambaları hasara karşı etkili bir şekilde koruyor. Destek ayağı, ayırıcı madde püskürtücünün güvenli bir şekilde taşınması için bir brakete sahip ve diğer yardımcı ekipmanlar geniş alet kutusunda saklanabiliyor.

Fazladan yük için alüminyum eklentiler

Kögel damper modelleri, yüksek yük taşıma kapasiteleri ile şimdiden rekabette öne çıkıyor. Ancak daha fazlasına ihtiyaç duyanlar için destek payandaları, hava depoları ve tekerlek jantları gibi alüminyum eklentiler kullanılarak dara ağırlığı daha da azaltılabiliyor. Boş yolculuklarda bile bu yatırım, daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu ile kendini amorti ediyor. İlk dingildeki kaldırma da boş yolculuklarda tüketime olumlu etki yapıyor.

Kögel Telematik ve akıllı tahta sayesinde tam kontrol

Tüm Kögel treylerleri standart olarak Kögel Telematik donanımı ile donatıldı. Telematik mevcut olan araç operatörleri, römork durumunu ve konumunu gerçek zamanlı olarak uzaktan izleyebiliyor. İsteğe bağlı akıllı tahta, kullanıcının lastik basıncı, yük ve fren balatası aşınması gibi temel verileri doğrudan treyler üzerinde görüntülemesine ve elektronik havalı süspansiyon sistemini kontrol etmesine olanak tanıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konular

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com