Connect with us

Gıda İşleme

Kromel, yüksek hijyen standartları için NGI rulman yataklarını tercih ediyor

Published

on

Süt ürünleri sektörünün önde gelen makine ve ekipman tedarikçisi Kromel firmasına konuk olduk ve Satın Alma Yöneticisi Ömer Sayan ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Kromel’in üretim süreçleri hakkında bilgiler sunan Ömer Bey, Habasit ve NGI markalarıyla kurdukları iş ortaklıklarıyla ilgili de değerlendirmeler de bulundu.

Ürün gruplarınız ve hedef sektörleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

Gıda sanayiinde; sert ve yarı sert peynir grupları, beyaz peynir ve türevleri, yeni nesil geleneksel ve yerel peynir grupları, eritme peynir grupları ve krem peynir gruplarına hizmet eden makine ve ekipmanlarımız, markalaşmış birçok firma tarafından kullanılmaktadır. Bu sayede firmalarımız müşterilerine kaliteli ve standartlara uygun ürünleri gönül rahatlığı ile sunabilmektedirler. Ürettiğimiz makine ve ekipmanları fiyat, yüksek verimlilik ve kapasite özelliklerinden dolayı tercih eden Orta Doğu, Kuzey Afrika, Balkan, Doğu Avrupa ülkeleri ve Türkî Cumhuriyetler, kendi yöresel peynirlerinin yanı sıra, isim olarak markalaşmış ürünleri de rahatlıkla üretebilmektedir. Ayrıca makinelerimiz ile kendi pazarlarına ve müşterilerinin taleplerine hitap edebilmektedirler. Devamlı temas halinde olduğumuz bu üreticiler ile ürettiğimiz makine ve aksama ilişkin müşteri odaklı geliştirmeleri sürekli şekilde yinelemekte ve kendimizi geliştirmekteyiz. 

Süt ürünleri sektöründe geniş bir yelpazede pek çok farklı uygulama için çözümler sunuyorsunuz. Bu uygulama ve çözümler hakkında neler söylersiniz?

Son yıllarda özellikle otomasyon sektöründeki yurtiçi ve yurtdışındaki yenilikleri takip eden firmamız, ürün portföyündeki makinelerini daha işlevsel hale getirmek ve müşterilerine daha kullanışlı alternatifler sunmak için makinelerine birçok yeni özellik katmakta ve ürünlerini daha cazip hale getirmektedir. Bu nedenle ürün geliştirme ve üretim sürecinde yapmış olduğumuz yenilik çalışmaları için bizler de teknolojiyi sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Böylelikle ürünlere kazandırılan; üretimde süreklilik, standartlaştırma ve otomatikleştirme gibi nitelikler, kullanıcılarına maliyet düşüşü, kalite artışı, zamandan tasarruf ve iş kazalarının azalması gibi birçok artıyı da beraberinde getirmektedir. 

Kromel, teknolojik alt yapısı ve üstlendiği misyon çerçevesinde, hijyenik ve sağlığa yararlı gıda ürünlerinin tüketimini artıracak tüm yeniliklerin öncüsü olmaya ve bu amaçla her gün yeni bir teknolojiyi ülkemize katma hedefi doğrultusunda çalışmaya devam etmektedir. 

Endüstri 4.0 ve IoT teknolojileri giderek daha fazla kullanım alanı buluyor. Ürünlerinizde teknolojik gelişmeler ışığında ne tür yenilikler yapıyorsunuz?

4. Sanayi Devrimi’yle insan makine etkileşimi artmakta ve akıllı teknolojiler küresel anlamda yaşamımızın her alanına hızla nüfuz etmektedir. Yaşanan çevresel, ekonomik, sosyal ve teknolojik değişimler karşısında bizler de bu yeniliklere her zaman açık olmak zorundayız. Küreselleşen dünya ve ilerleyen teknolojiyi yakından takip ederek sağlam, dayanıklı, işlevsel, seçkin ve özgün makinalar tasarlayarak müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak, firmamızı sadece ülkemizde değil, faaliyet gösterdiğimiz sektörün dünya rekabet alanında lider konumuna getirmektir. Makinelerimizin dahili enstrümantasyon ve otomasyonları ile tesis içerisindeki genel otomasyon sistemine bağlantıları günün koşullarına göre en üst seviyede gerçekleştirilmektedir. Operatörlere en az ihtiyaç duyacak şekilde ürün elde etmenin şartları sağlanmaktadır. Bunun için global tedarikçilerle (Siemens, Festo, Endress Hauser, Alfa Laval vb.) çalışmaktayız.

Habasit ve NGI ürünleri ile iş ortaklığınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Daha önce Habasit firması ile yurtiçinde bant konveyörler ile ilgili bir proje çalışması yaptık, ayrıca firmayı direkt yönlendirdiğimiz bazı projeler de oldu. Kritik ve zorlu projelerde Habasit firmasının ürün çeşitliliği ve teknik ekibinde bilgisine güvendiğimiz için kendileri bizim yurtiçi ve yurtdışı projelerimizde partner olarak çalışmaktadır.

NGI ürünleri ile tanışmamız ise çok yeni olmakla birlikte hızlı bir şekilde ürünlerinin bazılarını kullanmaya başladık. Özellikle paslanmaz rulmanlı yataklar önceliğimiz oldu. İlerleyen aşamalarda vidalı ayak grupları ile bu ticaretimizi daha da genişletmeyi düşünüyoruz.  

Ürünlerin genel yapısı itibari ile bizim de ürünlerimize katma değer yaratacağını düşündüğümüzden bir çeşit sistem partnerliği durumuna doğru gitmektedir.

NGI markalı hijyenik rulman yatakları ve makine ayakları, hangi açılardan önemli ekipmanlardır? 

Özellikle rulmanlı yataklarda ürünün dışarıdan asit kostik ve benzeri ürünler ile yıkanması üründe pas kusmaları diye tabir ettiğimiz durumları ortaya çıkartmaktadır. Bu yüzden hijyenik rulmanlı yataklar makinelerimizi hem görsellik hem de kalite açısından ön plana çıkacaktır. 

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı, Habasit ve/veya NGI’ın rolü kısaca bu projelerde nasıl olacak?

Habasit bant konveyör grubu ile ilgili şu an için hazırda bir projemiz bulunmamakla birlikte Ar-Ge projesi için yapmayı düşündüğümüz özeli bir konveyörde kendilerinden gerek teknik gerekse ürün olarak destek almayı planlamaktayız.

NGI ürünleri ile ilgili olarak şu an için aldığımız aksiyon, bu ürünlerin kullanıldığı makine ve hatlarda hijyenik rulmanlı yataklara geçilmesi yönünde olmuştur.

İlerleyen aşamalarda vidalı makine ayakları ile ilgili çalışmalarımızı da başlatmayı düşünüyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Uluslararası çalışan iki firmanın partnerliğinden çok daha kaliteli, görsel olarak daha iyi, daha hijyenik ekipmanların çıkacağından eminim.

Ömer Sayan kimdir?
1978 Sakarya doğumluyum, Sakarya Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü mezunuyum. Yaklaşık 17 yıldır Satın Alma birimlerinde çalışmaktayım. 10 yıldır da Kromel firmasında Yönetim Direktörlüğü’ne bağlı olarak Satın Alma Yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Gıda İşleme

Başarıyla uygulanan paketleme istasyonu konveyörü

Published

on

Thomas Conveyor

Thomas Conveyor, gıda işleme firmalarından birine hijyenik/yıkama konveyörüne ihtiyaç duyulan özel bir paketleme istasyonu hattı oluşturdu. Çalışanların tek tek poşetlenmiş ürünleri farklı boyutlardaki kutulara paketleyerek bir konveyöre göndermelerini içeren projede kutular, daha sonra kodlanacak, etiketlenecek ve sevkiyata hazırlanmak üzere bir paletleme hattına aktarılacaktı.

İki kademeli bir konveyörün olmasını gerektiren paketleme istasyonun tasarımı, tek tek torbalanmış ürünleri üstte ve farklı boyutlardaki kutuları altta taşıyacaktı. Farklı boyutlardaki kasalar, çalışanların kasaları konveyör bandının üst kısmına ergonomik olarak yerleştirebilmeleri için alt seviyedeki konveyörün yüksekliğinin ayarlanabilmesi ihtiyacını doğurdu. Thomas Conveyor bunu, paketleme istasyonunun alt tarafına, çalışanların üniteyi gerektiği gibi yükseltip alçaltmasına olanak tanıyan bir el çarkı krankı takarak başardı. Ayrıca, çalışanların krank çarkını çıkarabilecekleri, konveyör yükseltilme veya alçaltılma hızını büyük ölçüde artıracak akülü matkap için bir adaptör seçeneği de uygulandı.

Thomas’ın paketleme istasyonuna yaptığı son ekleme, hem önceden oluşturulmuş kasaların depolanması için yukarıdaki konveyörün üstünde yer alan paslanmaz çelik raflar hem de torbalanmış ürünlerin paketlenmesinde kullanılan yeni oluşturulmuş kasaları desteklemek için işçilerin önünde yer alan bir raf ünitesiydi. Thomas Conveyor bu raf ünitelerini, tesisin farklı bölümlerine taşınması durumunda kolayca ayrılabilecek şekilde tasarladı.

Çalışanların istasyonlarından ayrılmadan ve istasyonlarında herhangi bir ergonomik kaldırma/yerleştirme sorunu olmadan, gelen ürünün kasalara paketlenmesine ihtiyaç duyan herhangi bir tesis tarafından kullanılabilecek bu paketleme istasyonları, Thomas Conveyor müşterisi tarafından oldukça beğenildi.

 

Continue Reading

Gıda İşleme

AmDough: Bisküvi üretim prosesine çözüm getiren sonsuz dokuma bantlar

Published

on

Hikayesi Thomas Ammeraal’ın 1950 yılında unlu mamüller sektörünün zorlu koşullarında yüksek performans gösterebilen ve çığır açan bir yenilik olan sonsuz dokuma konveyör bantlar geliştirmesiyle başlayan Ammeraal Beltech, o zamandan bu yana sürekli olarak gösterdiği gelişimle, günümüzde konveyör bant çözümlerinin tasarımında dünya lideri bir marka konumunda. Çözümleriyle, ürünlerinin üstün kalite ve güvenliğini elde etmede dünya çapındaki unlu mamüller üretimini destekleyen Ammeraal Beltech, AmDough Sonsuz Dokuma Bantları ile bisküvi üreticilerinin ve aynı zamanda proseste rotary kalıp kulananların operasyonlarını kolaylaştırıyor.

Rotary kalıp nedir?

Bisküvi üretimi farklı ekipmanları içermektedir. Rotary kalıp makineleri, hamuru kalıplara yönlendiren, onlara şekil veren ve marka ismi, desen veya docker delikleri ile öne çıkan makinelerdir. İlk olarak bant, ürün ile birlikte kalıplama ve basınç tamburları arasında sıkıştırılır ve daha sonra prosese devam etmek üzere ürünler serbest bırakılır. Hamurdan gelen nem ve yağ, bant tarafından emilir ve yeni şekillendirilmiş ürünlerin proseste banta yapışmadan devamını sağlar. Daha sonra ürünler kalıplama tamburundan çıkarılır ve proseste bıçak ağzına kadar yol alırlar. Kırılgan bisküvi hamuru bant yüzeyinden ayrılarak fırına devam eder.

Rotary kalıplar, montanlı üretim prosesinde yüksek çıktılarda tutarlılık sağladıkları için değerlidirler. Koşullardan bağımsız olarak tüm partinin boyutunu, ağırlığını ve verilen deseni korurlar. Üretim sorunsuz, hızlı ve tutarlı bir kalite ile birlikte ortaya çıkar. Bununla birlikte, rotary kalıp kullanımı, konveyör bantının dikkatli bir şekilde seçilmesini gerektirir ve Ammeraal Beltech’in AmDough çözümü ile üretim hattınızı optimize edebileceği yer tam da burasıdır: AmDough, gerçek anlamda sonsuz bir dokuma bantıdır.

AmDough unlu mamüller üretim prosesini nasıl destekler?

AmDough, daha iyi verim ve daha uzun bant ömrü sağlamak için tasarlanmıştır. Bantın alt tarafı aşınmaya dayanıklı PU ile emprenye edilmiştir ve kenarlar ayrıca güçlendirilmiştir.

Yapı kord, polyamid ve keten ipliklerle desteklenmiştir. Sonuç olarak, şeklini koruyan, aşınmaya ve büzülmeye karşı dayanıklı olan bantın tercih edilmesi, bant değişiminin daha az sıklıkta yapılmasıyla birlikte üretim maliyet tasarrufu anlamına gelir. Ürünlerin sorunsuz transferi, eklerin veya dikişlerin olmamasıyla sağlanır. Sıyırıcılar, banta zarar vermeden hamur kalıntılarını kolayca çıkarabilirler. EC ve FDA gibi gıda sınıfı standartlarını karşılarken temizlenme kolaylığı, proseste gıda güvenliği seviyesini iyileştirir. Bant bileşenleri, taşınan ürüne herhangi bir renk, tat veya koku bulaştırmaz. AmDough standart ürün kalitesini güvence altına almıştır. Bantlar, eksraksiyon ve bırakma işlemlerinin tutarlı olması özelliğiyle deformasyon meydana gelmesini önler.

AmDough seçimi nasıl yapılır?

AmDough bantlarını seçerken, ekstarksiyon ve bırakma özelliklerini etkileyen faktörlere dikkat edilmelidir. Bunlar:

Emme kapasitesi, Örgü deseni, Bant kalınlığı

Emme kapasitesi, malzemelerin içeriği ve kombinasyonu ile belirlenir: Pamuk, poliamid ve polyester malzemeleri kullanılır. Ammeraal Beltech, bantın kalıplama tamburundan çıkarma gücünü göstermek için 20’den 100’e kadar rakamlardan oluşan bir terminolojiyi içeren tüm bir seriye sahiptir.

En yüksek emme ve hamur bırakma kapasitesine sahip AmDough 100’dür.

AmDough 50, bisküvilerin çoğunu kalıplayabilen ve ayıklayabilen en verimli tiptir.

Dokuma örgü modeliyle ilgili olarak, AmDough bantlarda düz, twill veya broken twill wave örgüler mevcuttur. Farklı iplikler ve kalınlıklar, ihtiyaç duyduğunuz çeşitli gereksinimleri ve uygulamaları karşılayabilir. Bant kalınlığı söz konusu olduğunda, daha ince bir bant en küçük bıçak kenarından da geçebilir ve çok ince ürünlerin de iyi bir şekilde serbest bırakılmasını sağlamak için yüzey desenini yakından takip edebilir.

Ammeraal Beltech uzmanlarıyla iletişime geçin

Rotary kalıp makinelerine bağlı olanlar da dahil olmak üzere unlu mamül proseslerinizi iyileştirmenin bir yolunu arıyorsanız, Ammeraal Beltech uzmanlarıyla iletişime geçin. Birlikte, işletmenizin gelişmesine yardımcı olacak çözümler tasarlayabilirsiniz.

Continue Reading

Gıda İşleme

AmbaFlex’ten üç yönlü portal çözümü

Published

on

AmbaFlex-foto-1

Bisküvileriyle dünya çapında 41’den fazla ülkede yer alan bir üretici, tatlılarına yönelik sürekli artan talebi karşılamak için tesisini güncelleme ihtiyacı duyuyordu. Üreticinin kritik bir lojistik yolu geçmeden hemen önce bir araya gelen iki hattı vardı ve ardından her birinin ayrı paketleme makinelerine ulaşmak için tekrar ayrılması gerekiyordu. Halihazırda başka projeler yürütülen mevcut bir tesiste, güvenlik ve erişilebilirlikten ödün vermeden hat sayısını artırmanın en verimli yolunu bulmak, özellikle de taşınan ürün bu bisküviler gibi dengesiz ve kırılgan ise oldukça zorluydu.

AmbaFlex ürünleriyle birçok olumlu deneyime sahip olan üretici, mümkün olan en iyi çözüm için yeniden AmbaFlex’e güvenerek, patentli Portal ONE’ı seçti. Tek seferde iki sorunu birden çözen Portal ONE; kritik lojistik yollarını açık ve güvenli tutacak bir portal işlevi yaratıyor, tüm yol boyunca sadece tek bir bant kullanarak gerekli transfer sayısını yarıya indiriyor. Aksi takdirde havada asılı kalacak ve ulaşılması zor olacak transferleri ortadan kaldırarak ürünlerin güvenli ve istikrarlı bir yolculuk yapmasını sağlıyor.

Portal ONE çözümünü müşterisinin ihtiyaçlarına göre özelleştiren AmbaFlex, müşterinin zorluklarını mümkün olan en verimli şekilde çözmek için türünün tek örneği olan üç yönlü bir portal çözümü elde etti. Bu çözümde; iki bisküvi akışını sadece tek bir çift şeritli spiral ile yükselttikten sonra, iki akış üst uçta ayrılır ve her biri tekrar aşağıya taşımak ve ilgili paketleme makinesine teslim etmek için kendi spirallerine doğru devam ediyor.

Her hat için geleneksel bir portal sistemi yerine tek bir üç yollu portal oluşturmak, toplam maliyetleri ve kullanılan zemin alanını azalttı. Spiral konveyör çözümlerindeki lider konumunu bir kez daha kanıtlayan AmbaFlex, sonuç olarak müşterisinin tesislerinde verimli ve güvenli bir yükseltme sağladı.

Continue Reading

Trendler

KONVEYÖR DERGİSİ sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et