Connect with us

Eğimli bantlı konveyörler

IMPAKTOR 250 evo II geliyor

Yayın Tarihi

on

Geçtiğimiz birkaç yılda 1.500 adet IMPAKTOR 250 mobil çift şaftlı parçalayıcı üreten ARJES, bu başarılı model ile dünya geri dönüşüm endüstrisinde kendine gerçek bir isim yaptı. Başlangıçta rekabet tarafından oldukça hafife alınan ve niş olarak algılanan bu ürün, kullanıcılar için güvenilir bir sorun çözücü haline geldi. Firma için rakip olan diğer üreticilerin de farkına vardığı ve pastadan pay almaya çalıştıkları çözüm için ilk karşılaştırma modellerinin piyasada dolaştığı ve aynı zamanda üreticilerin başka kopyaları da takip edeceği bir sır değil.

Serinin yeni modeli hakkında konuşan ARJES’in kurucusu Norbert Hammel, “Hedefimiz, rekabetin artan baskısına rağmen IMPAKTOR model serisini rekabetçi ve geleceğe hazır tutmaktır. Bu nedenle IMPAKTOR 250 ürünü, 2018’de zaten geleceği olan IMPAKTOR 250 evo modeline dönüştü ve dört yıl sonra şimdi, başka bir önemli evrimsel sıçrama yaşayacak” dedi.

ARJES, IMPAKTOR 250 evo II’nin gelecek sürümünü kendi sınıfında belirlenmiş ‘en iyi fiyat-performans oranı’ ile özel olarak sunacak. Modelin yenilikçi optimizasyonları sayesinde ARJES, bu fiyat sınıfında pazar lideri olarak kalmayı hedefliyor.

IMPAKTOR 250 evo II’nin önemli optimizasyonları

Geliştirilmiş taşıma yetenekleri

Yeni modelde taşıma yüksekliği yaklaşık sadece 255 cm ve dolayısıyla önceki modele göre 20 cm daha alçak. Deniz konteyneri yüklemesi, hazne duvarı sökülmeden yapılabiliyor ve genellikle kamyonlar için maksimum yükleme yüksekliği aşılmıyor. Sıkı cıvatalanmış ve uzatılmış taban çerçevesi, yükleme sırasında geniş bir yüzey üzerinde duruyor ve bu nedenle daha fazla nakliye güvenliği sağlıyor.

Daha güçlü parçalama milleri ve revize edilmiş hızlı değiştirilebilir kaset

Şaftlar için geliştirilmiş hızlı değiştirilebilir kaset sayesinde, artık tam yük tüm makineyle birlikte kırma tablasına aktarıldığından, kırma işlemi sırasında artık sabitleme cıvatalarına basınç uygulanmıyor. IMPAKTOR 250 evo II çift şaftlı kırıcının genel paketi, eskisinden çok daha agresif çalışan optimize edilmiş beton şaftlarla birlikte daha da güçlü bir performans sunuyor.

Yenilikçi kırma çubuğu sistemi

Dalga formlu yeni plakalar, şaftların altında ayrı parçalar olarak düzenlenmeleri ve karşı kanat görevi görmeleri ile karakterize ediliyor. Bunları takarak veya çıkararak boşluk genişliği değiştirilebiliyor ve böylece nihai tane boyutu ayarlanabiliyor. Kesme bıçağının aşınması durumunda, plaka dört kenarı da tamamen aşınana kadar birkaç kez döndürülebiliyor. Ayrı olarak monte edilen hazne çerçeveleri ve duvarlar, parçalama ünitesinin sağ veya sol tarafına yerleştirilebiliyor.

Yüksekliği ayarlanabilir bant üstü mıknatıs

Yüksekliği ayarlanabilen kalıcı bir mıknatısa sahip olan mesafe, zincir süspansiyonu ile ayarlanabiliyor ve böylece demirli malzeme ayrılabiliyor. İlave lastik kapak, demir içeren parçaların fırlamasına karşı koruma sağlıyor ve menteşe çubuğu sayesinde, temizlik çalışmaları için motor bölmesine ayrıca bir görüş alanı sağlıyor. Diğer bir avantajı ise, tutma noktalarına kolayca takılabilen, demirli parçalar için kompakt boşaltma kutusu oluşturuyor.

Basitleştirilmiş bakım ve servis

Boşaltma konveyörünün üzerindeki yeni yarı dairesel radyatör ızgarası, daha fazla giriş hacmi sağlayan delikli bir ızgaradan oluşuyor. Başka bir avantajı ise servis, bakım ve temizlik için motora optimum erişim sağlayan ızgaranın katlanma işlevi oluşturuyor. Genel olarak yeni IMPAKTOR 250 evo II versiyonu, tüm aşınan parçaların kolayca değiştirilebileceği, yenilenebileceği veya birkaç kez yeniden kullanılabileceği ve böylece hem üretim hem de bakımda önemli maliyet tasarrufları sağlayacak bir tasarıma sahip.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğimli bantlı konveyörler

Eğimli üretim hatlarının yönetiminde 3 olanak

Yayın Tarihi

on

Makineler arasındaki yükseklik farkları, üretimde bir sorun haline gelebilir: Özellikle üretim hattını bozmak gerekiyorsa, maliyeti fazladır ve kaynak gerekir. Ancak, yükseklik farklılıklarından kaynaklanan sorunları çözmenin birkaç yolu vardır.

Üretim hattındaki aksamalar, her üretici için bir kabustur çünkü hat sorunsuz çalışmazsa, zaman ve paraya mal olur. Bu nedenle yükseklik farklılıklarından kaynaklanan kesintiler ortadan kaldırılmalıdır. Bunu yönetmenin çeşitli yolları var. Kayış saplamalarına sahip eğimli bantlı konveyör, özellikle küçük plastik veya metal parçaların taşınmasına uygundur. Çok dar alanlarda işlenmesi gereken parçalarda asansör iyi bir çözümdür. Küçük bir yük taşıyıcı tampon sistemi, A’dan B’ye ürün nakliyesini gerçekleştirebilir.

1. Çözüm: Eğimli bantlı konveyörler

Eğimli bantlı konveyör, basit ve uygun maliyetli bir çözümdür. Manuel görevleri otomatikleştirdiği için uzun vadede ekonomik bir yatırımdır. Tedarik maliyetleri hızla telafi edilir, zamandan ve paradan tasarruf edersiniz ve kaynakları korursunuz. Eğimli bantlı konveyörler ek yer de sağlar. Eğimleri sayesinde, bir odanın sadece genişliğini ve uzunluğunu değil, yüksekliğini de kullanabilirsiniz. Makineler birbirine daha yakın kurulabilir, böylece diğer unsurlar için daha fazla alan açılır. Diğer bir avantaj, eğimli bir bantlı konveyörün esnekliğidir. Üretim hattınızı değiştirmek isterseniz, eğimli bantlı konveyörü üretim hattından çok kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Dönüştürme gerekmez, bu nedenle gerekirse eğimli bantlı konveyörü başka bir yerde kullanabilirsiniz.

2. Çözüm: Asansör

Biraz daha fazla para varsa, asansör akıllı bir çözümdür. Pnömatik bir asansör ile iş parçaları sorunsuz işleme için bir seviyeden diğerine kendiliğinden hareket eder. Ana montaj ve üretim hattındaki esneklik ve değişkenliğe ek olarak, asansör aynı zamanda üretim odalarına kolay ve doğrudan erişim sağlar. Ayrıca, üretim alanını en iyi şekilde kullanmanızı sağlar. Asansör şıktır ve yerden tasarruf sağlar.

3. Çözüm: Küçük yük taşıyıcı tampon sistemi

Elektrikli tahrik sorunu çözmezse, makaralı konveyörlü bir tampon sistemi farklı seviyelerin bağlanmasına yardımcı olabilir. Yerden tasarruf sağlayan bu sistem, hataları en aza indirir ve üretimde kaybedilen zamanı azaltır. İstediğiniz şey otomasyonsa, bu da mümkündür: Küçük yük taşıyıcı tampon sistemi, tahrikli bantlı konveyörlerle de kullanılabilir ve asansörlerle otomatikleştirilebilir.

Kaynak: blog.montech-conveyors.com

Devamını Oku

Konular

Trendler